ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19 листопада 2024 року м. Житомир справа № 240/14492/24
категорія 102000000
Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Леміщака Д.М., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління у справах ветеранів війни Житомирської міської ради про визнання дій протиправними, зобов`язання вчинити дії,
встановив:
До Житомирського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 із позовом до Управління у справах ветеранів війни Житомирської міської ради (надалі управління) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач 03.07.2024 звернувся до Управління у справах ветеранів війни Житомирської міської ради із заявою щодо надання статусу постраждалого учасника Революції Гідності, однак у встановлений законодавством семиденний термін відповідач будь яких дій не вчинив, що і стало підставою для звернення до суду.
Ухвалою судді Житомирського окружного адміністративного суду від 07.08.2024 вказану позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження в адміністративній справі та вирішено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін у судове засідання (у письмовому провадженні).
У поданому до суду 19.09.2024 відзиві на позовну заяву відповідач позов не визнав та просив відмовити у його задоволенні, оскільки основною підставою для встановлення статусу постраждалого учасника Революції гідності є включення особи до одного з переліків осіб, які отримали тілесні ушкодження (тяжкі, середньої тяжкості, легкі), затверджених МОЗ в установленому порядку. Оскільки в управління відсутня інформація про включення позивача до таких списків, підстави для надання позивачу такого статусу на даний час відсутні.
Розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та виклику учасників справи (у письмовому провадженні) з особливостями, визначеними статтями 257-262 Кодексу адміністративного судочинства України, матеріали та з`ясувавши всі обставини адміністративної справи, які мають юридичне значення для розгляду та вирішення спору по суті, дослідивши наявні у справі докази у їх сукупності, суд встановив таке.
03.07.2024 ОСОБА_1 звернувся до Управління у справах ветеранів війни Житомирської міської ради із заявою щодо надання йому статусу постраждалого учасника Революції Гідності.
До заяви було долучено копії таких документів:
- виписки з медичної карти амбулаторного пацієнта ОСОБА_1 № 6864 від 05.11.2013;
- листка непрацездатності серії АГД № 924915 з терміном лікування з 09.02.2014 по 14.01.2014;
- листа Житомирської обласної військової адміністрації від 29.03.2024;
- посвідчення № 0995 від 01.12.2017;
- посвідчення № 1383 від 20.02.2024;
- фотографії застосування фізичної сили.
Листом від 11.07.2024 № Р/306/УСВВ відповідач повідомив, що ним 05.07.2024 було направлено запити до Міністерства у справах ветеранів України, Міністерства охорони здоров`я України та Житомирської обласної військової адміністрації щодо підтвердження інформації про включення ОСОБА_1 до переліку осіб, які під час участі в масових акціях громадського протесту отримали тілесні ушкодження (тяжкі, середньої тяжкості, легкі), але такі ушкодження не призвели до інвалідності та звернулися за медичною допомогою у період з 21.11.2013 по 30.04.2014, затвердженим Міністерством охорони здоров`я в установленому порядку для подальшого надання/відмови у наданні статусу постраждалого учасника Революції Гідності (відповіді не надійшли). У зв`язку з викладеним станом на 11.07.2024 для надання статусу постраждалого учасника Революції Гідності немає законних підстав.
Вважаючи ненадання йому статусу постраждалого учасника Революції Гідності протиправним, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини справи, об`єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов таких висновків.
Частиною 2 ст. 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
24.02.2018 набули чинності зміни до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 22.10.1993 № 3551-XII, зокрема, його доповнено статтею № 16-1, відповідно до якої особам, які під час участі в масових акціях громадського протесту отримали тілесні ушкодження (тяжкі, середньої тяжкості, легкі), які не призвели до інвалідності, встановлюється статус постраждалих учасників Революції Гідності районними управліннями праці та соціального захисту населення за місцем реєстрації місця проживання (перебування).
Порядок надання статусу постраждалого учасника Революції Гідності визначається Кабінетом Міністрів України.
Процедуру надання статусу постраждалого учасника Революції Гідності особам, які отримали тілесні ушкодження під час участі у масових акціях громадського протесту в Україні з 21.12.2013 по 21.02.2014 за євроінтеграцію та проти режиму Януковича (далі - масові акції громадського протесту) визначено Порядком надання статусу постраждалого учасника Революції Гідності, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2018 № 119 (далі Порядок № 119).
Пунктом 2 Порядку № 119 передбачено, що статус постраждалого учасника Революції Гідності надається особам, які на виконання Закону України «Про встановлення державної допомоги постраждалим учасникам масових акцій громадського протесту та членам їх сімей» включені до переліку осіб, які під час участі в масових акціях громадського протесту отримали тілесні ушкодження (тяжкі, середньої тяжкості, легкі), але такі ушкодження не призвели до інвалідності, та звернулися за медичною допомогою у період з 21.11.2013 по 30.04.2014.
За змістом пункту 3 Порядку № 119 підставою для надання особі статусу постраждалого учасника Революції Гідності є включення особи до одного з переліків осіб, які отримали тілесні ушкодження (тяжкі, середньої тяжкості, легкі), затверджених МОЗ в установленому порядку (далі - переліки осіб). МОЗ після затвердження переліків осіб, а також внесення змін до них подає у п`ятиденний строк Мінветеранів переліки осіб для їх надіслання структурним підрозділам, на які покладено функції з питань ветеранської політики, обласних, Київської та Севастопольської міських держадміністрацій. Структурні підрозділи, на які покладено функції з питань ветеранської політики, обласних, Київської та Севастопольської міських держадміністрацій не пізніше ніж через три робочих дні після надходження переліків осіб (змін до них) надсилають їх структурним підрозділам районних, районних у мм. Києві та Севастополі держадміністрацій, виконавчим органам міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад, на які покладено функції з питань ветеранської політики (далі - місцеві структурні підрозділи з питань ветеранської політики).
Абзацом 3 пункту 5 Порядку № 119 передбачено, що рішення про відмову у надані статусу постраждалого учасника Революції Гідності приймається у разі невключення особи до переліку осіб.
Аналіз наведених положень дозволяє дійти висновку, що обов`язковою передумовою для надання особі статусу постраждалого учасника Революції Гідності є включення особи до одного з переліків осіб, які отримали тілесні ушкодження (тяжкі, середньої тяжкості, легкі), затверджених Міністерством охорони здоров`я України.
Судом встановлено, що листом від 14.08.2024 № 25-01/32047/2-24 Міністерство охорони здоров`я України повідомило, що питання включення ОСОБА_1 до переліку осіб, які під час участі в масових акціях громадського протесту отримали тілесні ушкодження (тяжкі, середньої тяжкості, легкі), але такі ушкодження не призвели до інвалідності, та звернулися за медичною допомогою у період з 21.11.2013 по 30.04.2014, не вирішувалося.
Суд звертає увагу, що відсутність особи у переліках є безумовною підставою для відмови у надані статусу постраждалого учасника Революції Гідності.
Пунктом 5 Порядку № 119 визначено, що рішення про надання (відмову у наданні) статусу постраждалого учасника Революції Гідності та видачу (відмову у видачі) відповідного посвідчення приймається місцевим структурним підрозділом з питань ветеранської політики протягом семи робочих днів з дня подання заяви.
Таким чином, станом на момент розгляду заяви позивача в Управління у справах ветеранів війни Житомирської міської ради були відсутні відомості про включення ОСОБА_1 до переліку осіб, які під час участі в масових акціях громадського протесту отримали тілесні ушкодження (тяжкі, середньої тяжкості, легкі), але такі ушкодження не призвели до інвалідності, та звернулися за медичною допомогою у період з 21.11.2013 по 30.04.2014.
Відомості про включення позивача до будь-якого з цих переліків відсутні і станом на момент розгляду справи судом.
Таким чином, відмовляючи позивачу у наданні статусу постраждалого учасника Революції Гідності відповідач, на переконання суду, діяв у межах та у спосіб, визначений нормами чинного законодавства.
За приписами статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Відповідно до частини 1 статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до частин 1, 2 статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльність суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Перевіривши обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб`єкта владних повноважень на підтвердження правомірності своїх дій, суд доходить висновку, що заявлений позов не підлягає задоволенню.
Керуючись положеннями статей 2, 9, 72-77, 139, 242-246, 251, 262, 292, 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
вирішив:
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Управління у справах ветеранів війни Житомирської міської ради (майдан Корольова, 4/2, м.Житомир, Житомирський р-н, Житомирська обл., 10014, ЄДРПОУ 45359259) про визнання дій протиправними, зобов`язання вчинити дії відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Д.М. Леміщак
Повний текст складено: 19 листопада 2024 р.
19.11.24
Суд | Житомирський окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 19.11.2024 |
Оприлюднено | 22.11.2024 |
Номер документу | 123173403 |
Судочинство | Адміністративне |
Категорія | Справи щодо захисту політичних (крім виборчих) та громадянських прав, зокрема щодо |
Адміністративне
Житомирський окружний адміністративний суд
Леміщак Дмитро Михайлович
Адміністративне
Житомирський окружний адміністративний суд
Леміщак Дмитро Михайлович