Ухвала
від 20.11.2024 по справі 810/1475/18
КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД У Х В А Л А

про заміну сторони виконавчого провадження

20 листопада 2024 року № 810/1475/18

Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Щавінського В.Р., розглянувши у порядку письмового провадження подання про заміну сторони виконавчого провадження у адміністративній справі за позовом Головного управління Державної фіскальної служби у Київській області до Державного підприємства «Тхорівський спиртовий завод» про стягнення коштів з банківських рахунків платника,

в с т а н о в и в:

До Київського окружного адміністративного суду звернулось Головне управління Державної фіскальної служби у Київській області з позовом до Державного підприємства "Тхорівський спиртовий завод" про стягнення коштів з банківських рахунків платника у розмірі 206872,95 грн.

Рішенням Київського окружного адміністративного суду від 09.07.2018 адміністративний позов задоволено у повному обсязі.

На виконання рішення суду від 09.08.2018, Київським окружним адміністративним судом 09.08.2018 виданий виконавчий лист №810/1475/18 щодо стягнення коштів з Державного підприємства «Тхорівський спиртовий завод» (код ЄДРПОУ 00374947) у банках, що обслуговують боржника в рахунок погашення податкового боргу перед бюджетом у розмірі 206872 (двісті шість тисяч вісімсот сімдесят дві) грн. 95 коп.

До суду від Сквирського відділу Державної виконавчої служби у Білоцерківському районі Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Київ) надійшло подання про заміну сторони виконавчого провадження її правонаступником, у якому орган виконавчої служби просить суд замінити сторону виконавчого провадження, а саме боржника - Державне підприємство «Тхорівський спиртовий завод» (код ЄДРПОУ 00374947, Київська область, Білоцерківський район, с. Тхорівка, вул. Сквирська, 42) на правонаступника Державне підприємство спиртової та лікеро-горілчаної промисловості «УКРСПИРТ» (код ЄДРПОУ 37199618, Київська область, м. Бровари, вул. Героїв України, 16).

Вказав, що на виконані у відділі перебуває виконавче провадження №71783013 з виконання виконавчого листа №810/1475/18, виданого 09.08.2018 Київським окружним адміністративним судом про стягнення коштів з ДП "Тхорівський спиртовий завод" у банках що обслуговують боржника в рахунок погашення податкового боргу перед бюджетом у розмірі 206872,95 грн.

Заявник зазначив, що 29.07.2024 до Сквирського відділу Державної виконавчої служби у Білоцерківському районі Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Київ) надійшла заява голови комісії з реорганізації ДП «Тхорівський спиртовий завод» про заміну боржника ДП «Тхорівський спиртовий завод» на правонаступника ДП «Уркспирт».

Зауважив на тому, що Постановою Кабінету Міністрів України від 28.07.2010 № 672 «Про утворення Державного підприємства спиртової та лікеро-горілчаної промисловості» утворено Державне підприємство спиртової та лікеро-горілчаної промисловості «УКРСПИРТ» шляхом реорганізації державних підприємств і об`єднань спиртової та лікеро-горілчаної промисловості, що належать до сфери управління Міністерства аграрної політики та продовольства, згідно з додатками 1 і 2 шляхом приєднання до Державного підприємства «Укрспирт» та шляхом виділу майна, з використанням якого виготовляється підакцизна продукція, і передачі такого майна до Державного підприємства спиртової та лікеро-горілчаної промисловості «УКРСПИРТ».

ДП «Тхорівський спиртовий завод» включено до Переліку державних підприємств і об`єднань спиртової та лікеро-горілчаної промисловості, що належать до сфери управління Міністерства аграрної політики та продовольства і підлягають реорганізації шляхом приєднання до Державного підприємства спиртової та лікеро-горілчаної промисловості.

Наказом Міністерства Аграрної політики України від 30.11.2010 №779 «Про реорганізацію державних підприємств спиртової промисловості "Артемівський спиртовий завод", Караванського спиртового заводу, "Стадницький спиртовий завод", Тхорівського спиртового заводу, "Укрспиртпостач", Залучанського спиртового заводу, "Косарський спиртовий завод", "Лужанський експериментальний завод", "Бджільнянський спиртовий завод", Гніздичівського державного спиртового заводу, "Ковалівський горілчаний завод", "Гайсинський спиртовий завод", "Крисківський спиртовий завод", "Торговий дім "Сіверщина" визначено Державне підприємство спиртової та лікеро-горілчаної промисловості «УКРСПИРТ» правонаступником майнових прав і обов`язків реорганізованих державних підприємств "Артемівський спиртовий завод", Караванського спиртового заводу, "Стадницький спиртовий завод", Тхорівського спиртового заводу, "Укрспиртпостач", Залучанського спиртового заводу, "Косарський спиртовий завод", "Лужанський експериментальний завод", "Бджільнянський спиртовий завод", Гніздичівського державного спиртового заводу, "Ковалівський горілчаний завод", "Гайсинський спиртовий завод", "Крисківський спиртовий завод", "Торговий дім "Сіверщина".

Зауважив на тому, що згідно відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань ДП «Тхорівський спиртовий завод» перебуває в стані припинення з 04.04.2011, а Державне підприємство спиртової та горілчаної промисловості «УКРСПИРТ» зареєстроване як юридична особа 08.08.2010 та не перебуває в стані припинення.

Заявник стверджує, що при реорганізації юридичної особи відбувається універсальне правонаступництво. При універсальному правонаступництві все майно особи як сукупність прав та обов`язків, які їй належать, переходить до правонаступника чи правонаступників, при цьому в цій сукупності переходять усі окремі права та обов`язки, які належали на момент правонаступництва правопопереднику незалежно від їх виявлення на той момент. Ухвалюючи рішення про реорганізацію, уповноважений орган юридичної особи спрямовує свою волю на передачу не окремого майна, прав або обов`язків, а усієї їх сукупності.

Таким чином, на думку заявника, наявні всі підстави для задоволення вищевказаного подання.

Розглянувши вказане подання та матеріали адміністративної справи, суд зазначає таке.

Частиною 2 статті 379 КАС України передбачено, що суд розглядає питання про заміну сторони виконавчого провадження в десятиденний строк у судовому засіданні з повідомленням державного виконавця або заінтересованої особи, які звернулися з поданням (заявою), та учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду.

Суд зазначає, що у зв`язку із розпочатою військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини 1 статті 106 Конституції України, Закону України "Про правовий режим воєнного стану", Указом Президента України від 24.02.2022 №64/2022 в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24.02.2022 строком на 30 діб, затвердженого Законом України від 24.02.2022 № 2102-ІХ.

У подальшому, у зв`язку з триваючою широкомасштабною збройною агресією російської федерації проти України, Указами Президента України неодноразово продовжено строк дії воєнного стану в Україні, який триває і на даний час.

Відповідно до рішення Ради Суддів України від 24.02.2022 "Щодо вжиття невідкладних заходів для забезпечення сталого функціонування судової влади в Україні в умовах припинення повноважень ВРП та воєнного стану у зв`язку зі збройною агресією Російської Федерації", рекомендовано, зокрема, особливості роботи суду визначати виходячи з поточної ситуації у відповідному регіоні; по можливості відкладати розгляд справ (за винятком не відкладних судових розглядів), зважаючи на те, що велика кількість учасників судових процесів не завжди мають змогу подати заяву про відкладення розгляду справи або не можуть прибути в суд у зв`язку з небезпекою для життя; справи, які не є невідкладними, розглядаються лише за наявності письмової згоди на це усіх учасників судового провадження; процесуальні строки по можливості продовжуються щонайменше до закінчення воєнного стану.

Враховуючи встановлення на території України воєнного стану та недопущення створення можливої небезпеки для життя учасників справи, суд дійшов висновку про необхідність розгляду вищевказаного подання у порядку письмового провадження.

Відповідно до статті 1 Закону України «Про виконавче провадження» № 1404-VIII (далі - Закон №1404-VIII) виконавчим провадженням як завершальною стадією судового провадження і примусового виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) вважається сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.

Згідно із частиною 1 та 2 статті 15 Закону № 1404-VIII сторонами у виконавчому провадженні є стягувач і боржник. Боржником є визначена виконавчим документом фізична або юридична особа, держава, на яких покладається обов`язок щодо виконання рішення.

Відповідно до абзацу 1 частини 5 статті 15 Закону № 1404-VIII у разі вибуття однієї зі сторін виконавець за заявою сторони, а також заінтересована особа мають право звернутися до суду із заявою про заміну сторони її правонаступником. Для правонаступника усі дії, вчинені до його вступу у виконавче провадження, є обов`язковими тією мірою, якою вони були б обов`язковими для сторони, яку правонаступник замінив.

Також, відповідно до частин 1 статті 379 КАС у разі вибуття однієї з сторін виконавчого провадження за поданням державного виконавця або за заявою заінтересованої особи суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, замінює сторону виконавчого провадження її правонаступником.

Отже, виконавче провадження є однією зі стадій судового провадження, яка завершує його. Ця стадія розпочинається з набранням судовим рішенням законної сили або за інших умов, установлених законом. За законом на стадії виконавчого провадження можлива заміна сторони виконавчого провадження. Така заміна є прийнятною, зокрема, у правовідносинах, що допускають правонаступництво. Процесуальний закон та закон, який регулює підстави, порядок та спосіб виконання судових рішень, не обмежує можливість заміни сторони виконавчого провадження залежно від загальних умов та порядку (етапу) здійснення виконавчого провадження, наприклад, у зв`язку з ухваленням державним виконавцем рішення про початок примусового виконання рішення на підставі виконавчого документа.

За приписами статті 52 КАС України у разі вибуття або заміни сторони чи третьої особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд допускає на будь-якій стадії судового процесу заміну відповідної сторони чи третьої особи її правонаступником. Усі дії, вчинені в адміністративному процесі до вступу правонаступника, обов`язкові для нього в такій самій мірі, у якій вони були б обов`язкові для особи, яку він замінив.

Процесуальне правонаступництво в розумінні статті 52 КАС України допускається на будь-якій стадії судового процесу, включаючи стадію виконання судового рішення.

За частиною 1 статті 104 ЦК України юридична особа припиняється в результаті реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації. У разі реорганізації юридичних осіб майно, права та обов`язки переходять до правонаступників.

Статтею 106 ЦК України передбачено, що злиття, приєднання, поділ та перетворення юридичної особи здійснюються за рішенням його учасників або органу юридичної особи, уповноваженого на це установчими документами, а у випадках, передбачених законом, - за рішенням суду або відповідних органів державної влади. Законом може бути передбачено одержання згоди відповідних органів державної влади на припинення юридичної особи шляхом злиття або приєднання.

Судом встановлено, що Постановою Кабінету Міністрів України від 28.07.2010 №672 «Про утворення Державного підприємства спиртової та лікеро-горілчаної промисловості» утворено ДП «УКРСПИРТ» шляхом реорганізації державних підприємств і об`єднань спиртової та лікеро-горілчаної промисловості, що належать до сфери управління Міністерства аграрної політики та продовольства, згідно з додатками 1 і 2 шляхом приєднання до Державного підприємства «Укрспирт» та шляхом виділу майна, з використанням якого виготовляється підакцизна продукція, і передачі такого майна до Державного підприємства «УКРСПИРТ».

ДП «Тхорівський спиртовий завод» включено до Переліку державних підприємств і об`єднань спиртової та лікеро-горілчаної промисловості, що належать до сфери управління Міністерства аграрної політики та продовольства і підлягають реорганізації шляхом приєднання до Державного підприємства спиртової та лікеро-горілчаної промисловості.

Наказом Міністерства Аграрної політики України від 30.11.2010 №779 «Про реорганізацію державних підприємств спиртової промисловості "Артемівський спиртовий завод", Караванського спиртового заводу, "Стадницький спиртовий завод", Тхорівського спиртового заводу, "Укрспиртпостач", Залучанського спиртового заводу, "Косарський спиртовий завод", "Лужанський експериментальний завод", "Бджільнянський спиртовий завод", Гніздичівського державного спиртового заводу, "Ковалівський горілчаний завод", "Гайсинський спиртовий завод", "Крисківський спиртовий завод", "Торговий дім "Сіверщина" визначено Державне підприємство спиртової та лікеро-горілчаної промисловості «УКРСПИРТ» правонаступником майнових прав і обов`язків реорганізованих державних підприємств "Артемівський спиртовий завод", Караванського спиртового заводу, "Стадницький спиртовий завод", Тхорівського спиртового заводу, "Укрспиртпостач", Залучанського спиртового заводу, "Косарський спиртовий завод", "Лужанський експериментальний завод", "Бджільнянський спиртовий завод", Гніздичівського державного спиртового заводу, "Ковалівський горілчаний завод", "Гайсинський спиртовий завод", "Крисківський спиртовий завод", "Торговий дім "Сіверщина".

Аналізуючи вищевказане суд зазначає, що реорганізації юридичної особи шляхом приєднання передбачає припинення діяльності однієї юридичної особи і передачу всіх прав і обовґязків іншій юридичній особі. При перетворенні юридичної особи одного виду в юридичну особу іншого виду (зміна організаційно-правової форми) до новоствореної юридичної особи переходять права і обовґязки попередньої.

Так, припинення юридичної особи, зокрема, шляхом приєднання, притаманні дві особливості: по-перше, здійснюється фактичне припинення юридичної особи; по-друге, права та обовґязки переходять до правонаступників. Таке правонаступництво є універсальним. Нові юридичні особи, до яких у результаті реорганізації перейшли майнові обовґязки, несуть за ними матеріальну відповідальність і у випадку, якщо отримане ними майно не покриває вимог кредиторів.

Згідно з правовою позицією, викладеною в постанові Верховної Палати Верховного Суду від 16.06.2020 у справі № 910/5953/17, при реорганізації юридичної особи відбувається універсальне правонаступництво. При універсальному правонаступництві все майно особи як сукупність прав та обов`язків, які їй належать, переходить до правонаступника чи правонаступників, при цьому в цій сукупності переходять усі окремі права та обов`язки, які належали на момент правонаступництва правопопереднику незалежно від їх виявлення на той момент. Ухвалюючи рішення про реорганізацію, уповноважений орган юридичної особи спрямовує свою волю на передачу не окремого майна, прав або обов`язків, а усієї їх сукупності.

Як вбачається із відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань ДП «Тхорівський спиртовий завод» перебуває в стані припинення з 04.04.2011, а Державне підприємство спиртової та лікеро-горілчаної промисловості «УКРСПИРТ» зареєстроване як юридична особа 08.08.2010 та не перебуває в стані припинення.

Таким чином, враховуючи вищевказане, внаслідок процедури припинення ДП «Тхорівський спиртовий завод» шляхом реорганізації (приєднання до Державного підприємства спиртової та лікеро-горілчаної промисловості «УКРСПИРТ») відбувся перехід майна, прав та обов`язків від Державного підприємства «Тхорівський спиртовий завод» до Державного підприємства спиртової та лікеро-горілчаної промисловості «УКРСПИРТ» як правонаступника відповідача.

З урахуванням викладеного, суд дійшов висновку, що оскільки Державне підприємство спиртової та лікеро-горілчаної промисловості «УКРСПИРТ» є правонаступником Державного підприємства «Тхорівський спиртовий завод», тому слід замінити сторону виконавчого провадження, а саме боржника Державне підприємство «Тхорівський спиртовий завод» (код ЄДРПОУ 00374947, Київська область, Білоцерківський район, с.Тхорівка, вул.Сквирська, 42) на його правонаступника Державне підприємство спиртової та лікеро-горілчаної промисловості «УКРСПИРТ» (код ЄДРПОУ 37199618, Київська область, м.Бровари, вул. Героїв України, 16).

Керуючись статтями 243, 248, 379 КАС України, суд

у х в а л и в:

1.Подання Сквирського відділу Державної виконавчої служби у Білоцерківському районі Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Київ) про заміну сторони виконавчого провадження її правонаступником в адміністративній справі №810/1475/18 задовольнити.

2.Замінити сторону виконавчого провадження, а саме боржника у виконавчому листі по адміністративній справі №810/1475/18, виданого Київським окружним адміністративним судом 09.08.2018, з Державного підприємства «Тхорівський спиртовий завод» (код ЄДРПОУ 00374947, Київська область, Білоцерківський район, с.Тхорівка, вул.Сквирська, 42) на його правонаступника Державне підприємство спиртової та лікеро-горілчаної промисловості «УКРСПИРТ» (код ЄДРПОУ 37199618, Київська область, м.Бровари, вул. Героїв України, 16).

3. Копію ухвали надіслати (надати) учасникам справи (їх представникам), зокрема, шляхом направлення тексту ухвали електронною поштою, факсимільним повідомленням (факсом, телефаксом), телефонограмою.

Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення. Ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання або у судовому засіданні у разі неявки учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту її підписання.

Апеляційна скарга на ухвалу суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення. Якщо у судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом п`ятнадцяти днів з дня складення повного тексту ухвали.

Суддя Щавінський В.Р.

СудКиївський окружний адміністративний суд
Дата ухвалення рішення20.11.2024
Оприлюднено22.11.2024
Номер документу123174483
СудочинствоАдміністративне
КатегоріяЗаява про заміну сторони виконавчого провадження

Судовий реєстр по справі —810/1475/18

Ухвала від 20.11.2024

Адміністративне

Київський окружний адміністративний суд

Щавінський В.Р.

Рішення від 09.07.2018

Адміністративне

Київський окружний адміністративний суд

Щавінський В.Р.

Ухвала від 23.04.2018

Адміністративне

Київський окружний адміністративний суд

Щавінський В.Р.

Ухвала від 30.03.2018

Адміністративне

Київський окружний адміністративний суд

Щавінський В.Р.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні