Рішення
від 20.11.2024 по справі 560/12521/24
ХМЕЛЬНИЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа № 560/12521/24

РІШЕННЯ

іменем України

20 листопада 2024 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючої-судді Гнап Д.Д. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Державної міграційної служби України в Хмельницькій області про визнання відмови протиправною та зобов`язання вчинити дії.

І. СТИСЛИЙ ВИКЛАД ПОЗИЦІЙ СТОРІН

ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом до Управління Державної міграційної служби України в Хмельницькій області, в якому просить:

- визнати протиправною відмову Управління Державної міграційної служби України в Хмельницькій області у прийнятті декларації про відмову від громадянства російської федерації замість документа про припинення громадянства російської федерації;

- зобов`язати Управління Державної міграційної служби України в Хмельницькій області прийняти декларацію про відмову від громадянства російської федерації замість документа про припинення громадянства російської федерації.

Обґрунтовуючи заявлені позовні вимоги, позивач вказує, що відмова відповідача у прийнятті декларації про відмову від іноземного громадянства замість документа про припинення громадянства російської федерації - є протиправною, оскільки консульські установи рф, що розміщені на території України, станом на сьогодні закриті та не функціонують, що унеможливлює отримання документа про припинення громадянства позивачем. Україна розірвала дипломатичні відносини з російською федерацією та на даний час відсутня процедура відмови від громадянства російської федерації. У той же час, зміни у зв`язку з військовою агресією російської федерації до законодавства щодо неотримання документа при припинення громадянства рф з незалежних причин не вносилися, що ставить позивача у невизначене становище, а тому неотримання позивачем документа про припинення громадянства російської федерації відбулося з незалежних від нього причин.

Відповідач в поданому відзиві проти задоволення позовних вимог заперечує з підстав правомірності своїх дій. Вказує, що норми законодавства України покладають на особу обов`язок подати документ, виданий уповноваженим органом відповідної держави, про припинення іноземного громадянства протягом двох років з моменту реєстрації її громадянином України, а у разі неможливості отримання такого документа - подати декларацію про відмову від іноземного громадянства. Зазначає, що позивач подав декларацію, яка не може бути застосована на території України. Просив у задоволенні позову відмовити.

ІІ. ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ У СПРАВІ

Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 30 серпня 2024 року позовну заяву залишено без руху.

Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 09 вересня 2024 року відкрито провадження в адміністративній справі, розгляд справи призначено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.

ІІІ. ОБСТАВИНИ, ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ

05.02.2020 ОСОБА_1 звернувся із заявою до Управління Державної міграційної служби України в Хмельницькій області про поновлення в громадянстві України. Також, 05.02.2020 ОСОБА_1 взяв на себе зобов`язання протягом двох років з моменту набуття громадянства України припинити громадянство російської федерації та подати до органу, що видав тимчасове посвідчення громадянина України, документ про припинення громадянства російської федерації, виданий уповноваженим на те органом цієї держави. У разі неотримання ним з незалежних від нього причин документа про припинення громадянства (підданства) російської федерації ОСОБА_1 зобов`язався подати декларацію про відмову від громадянства (підданства) цієї держави і повернути національний паспорт громадянина російської федерації до уповноваженого органу цієї держави.

15.01.2021 рішенням Управління Державної міграційної служби України в Хмельницькій області ОСОБА_1 оформлено поновлення у громадянстві України, та видано довідку від 15.01.2021 №2747.

23.02.2021 ОСОБА_1 видано тимчасове посвідчення громадянина України № НОМЕР_1 , в якому зазначено строк дії до 15.01.2023.

09.12.2021 ОСОБА_1 подав до Генерального консульства російської федерації у Львові заяву про вихід з громадянства російської федерації, що підтверджується довідкою консульства від 09.12.2021.

Внаслідок збройної агресії та вторгнення збройних сил російської федерації в Україну 24.02.2022 року, були офіційно розірвані дипломатичні відносини між Україною та російською федерацією, та, відповідно, посольства та консульства російської федерації в Україні припинили свою діяльність. Отримати документ про припинення громадянства росії за результатом розгляду заяви про вихід з громадянства позивачу не вдалося із незалежних від нього причин.

28.02.2022 ОСОБА_1 був мобілізований до Збройних Сил України.

01.11.2023 ОСОБА_1 звернувся до Голови Державної міграційної служби України із листом щодо вирішення питання про поновлення його у громадянстві України відповідно до документів, поданих у 2020 році.

Державна міграційна служба України листом від 25.11.2023 повідомила, зокрема, що саме на особу покладається обов`язок припинити іноземне громадянство та подати документ про припинення іноземного громадянства, виданий уповноваженим органом відповідної держави, до уповноваженого органу України протягом двох років з моменту набуття ним громадянства України. В УДМС в Хмельницькій області відсутнє документальне підтвердження щодо припинення громадянства російської федерації. Відсутні визначені законом підстави для подання декларації про відмову від іноземного громадянства замість зобов`язання припинити іноземне громадянство. Державною міграційною службою України розроблено проект Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо правового статусу іноземців та осіб без громадянства, які беруть участь у захисті територіальної цілісності та недоторканості України", яким врегулюється питання пролонгації виконання зобов`язання припинити іноземне громадянство російської федерації та громадянами республіки білорусь.

04.05.2024 ОСОБА_1 надіслав до Управління Державної міграційної служби України в Хмельницькій області заяву, в якій просив замість документа про припинення громадянства російської федерації прийняти декларацію про відмову від громадянства російської федерації.

Листом від 06.06.2024 Управління Державної міграційної служби України в Хмельницькій області повідомлено, що долучена до заяви форма декларації про відмову від іноземного громадянства затверджена наказом Міністерства закордонних справ України від 23 листопада 2022 року №389 "Про затвердження зразків документів, які надаються за кордоном для встановлення належності до громадянства України, перевірки належності до громадянства України, прийняття до громадянства України, оформлення набуття громадянства України, припинення громадянства України, скасування рішень про оформлення набуття громадянства України" не може бути подана до територіальних органів/підрозділів ДМС на території України. Зразки документів, які подаються для встановлення належності до громадянства України, прийняття до громадянства України, оформлення набуття громадянства України, припинення громадянства України, скасування рішень про оформлення набуття громадянства України, та журналів обліку, затверджені наказом МВС України від 16.08.2012 №715. А також наказом МВС України від 28.12.2024 №989 затверджено зразки деяких документів, які подаються для набуття громадянства України іноземцями, які мають визначні заслуги перед Україною або прийняття яких до громадянства України становить державний інтерес для України, які брали (беруть) участь у захисті територіальної цілісності та недоторканності України, та іноземцями, які зазнали переслідувань. Подана 04.05.2024 декларація про відмову від іноземного громадянства Управлінням ДМС у Хмельницькій області не може бути прийнята замість документа про припинення громадянства російської федерації.

Позивач, вважаючи таку відмову відповідача протиправною, звернувся до суду за захистом своїх прав.

IV. ОЦІНКА СУДУ

Правовий зміст громадянства України, підстави і порядок його набуття та припинення, повноваження органів державної влади, що беруть участь у вирішенні питань громадянства України, порядок оскарження рішень з питань громадянства, дій чи бездіяльності органів державної влади, їх посадових і службових осіб, визначено Законом України "Про громадянство України" від 18.01.2001 № 2235-III.

Відповідно до визначень, які містить частина перша статті 1 Закону №2235-III, громадянство України - це правовий зв`язок між фізичною особою і Україною, що знаходить свій вияв у їх взаємних правах та обов`язках; громадянин України це особа, яка набула громадянство України в порядку, передбаченому законами України та міжнародними договорами України.

Статтею 10 Закону №2235-III передбачено, що особа, яка після припинення громадянства України набула іноземне громадянство (підданство) або іноземні громадянства (підданства), повернулася в Україну на постійне проживання і подала заяву про поновлення у громадянстві України та зобов`язання припинити іноземне громадянство (підданство), реєструється громадянином України.

Іноземець, який перебуває у громадянстві (підданстві) кількох держав, подає зобов`язання припинити громадянство (підданство) усіх цих держав.

Іноземець, який подав зобов`язання припинити іноземне громадянство (підданство), повинен подати документ про це, виданий уповноваженим органом відповідної держави, до уповноваженого органу України протягом двох років з моменту реєстрації його громадянином України. Іноземець, який має усі передбачені законодавством цієї держави підстави для отримання документа про припинення громадянства (підданства), але з незалежних від нього причин не може отримати його, подає декларацію про відмову від іноземного громадянства.

Згідно із п. 53 Порядку провадження за заявами і поданнями з питань громадянства України та виконання прийнятих рішень, затвердженим Указом Президента України від 27.01.2001 №215 для оформлення поновлення у громадянстві України особа, яка після припинення громадянства України набула іноземне громадянство (підданство) або іноземні громадянства (підданства), повернулася в Україну на постійне проживання (частина друга статті 10 Закону), подає документи, передбачені підпунктами "а" - "в" пункту 52 цього Порядку, а також:

а) копію документа, який підтверджує постійне проживання особи на території України;

б) один із таких документів:

- зобов`язання припинити іноземне громадянство. Іноземець, який перебуває у громадянстві (підданстві) кількох держав, подає зобов`язання припинити громадянство всіх цих держав. Подання зобов`язання припинити іноземне громадянство не вимагається від громадян (підданих) держав, законодавство яких передбачає автоматичне припинення особами громадянства (підданства) цих держав одночасно з набуттям громадянства іншої держави, або якщо міжнародні договори України з іншими державами, громадянами яких є іноземці, передбачають припинення особами громадянства цих держав одночасно з набуттям громадянства України;

- декларацію про відмову особи, якій надано статус біженця в Україні чи притулок в Україні, від іноземного громадянства разом із документом, що підтверджує надання особі статусу біженця в Україні чи притулку в Україні, - для іноземців, яким надано статус біженця в Україні чи притулок в Україні;

- декларацію про відмову особи, яка є громадянином Російської Федерації і зазнала переслідувань через політичні переконання у країні своєї громадянської належності, від іноземного громадянства разом із документом, що підтверджує переслідування через політичні переконання (довідка Міністерства закордонних справ України, дипломатичного представництва чи консульської установи України, видана в установленому Кабінетом Міністрів України порядку), - для іноземців, які є громадянами Російської Федерації та зазнали переслідувань через політичні переконання у країні своєї громадянської належності;

- заяву про зміну громадянства - для іноземців, які є громадянами держав, міжнародні договори України з якими передбачають припинення особами громадянства цих держав одночасно з набуттям громадянства України.

Відповідно до абз. 12 статті 1 Закону №2235-III зобов`язання припинити іноземне громадянство - письмово оформлена заява іноземця про те, що в разі набуття громадянства України він припинить громадянство (підданство) іншої держави або громадянства (підданства) інших держав і протягом двох років з моменту набуття ним громадянства України подасть документ про припинення громадянства (підданства) іншої держави або громадянств (підданств) інших держав до органу, що видав йому тимчасове посвідчення громадянина України.

Згідно із абз. 16 статті 1 Закону №2235-III декларація про відмову від іноземного громадянства - документ, у якому іноземець, який узяв зобов`язання припинити іноземне громадянство і в якого існують незалежні від нього причини неотримання документа про припинення іноземного громадянства (підданства) або іноземних громадянств (підданств), засвідчує свою відмову від громадянства (підданства) іншої держави або громадянств (підданств) інших держав.

Отже, системний аналіз наведених норм дає підстави для висновку, що особа, яка набула громадянство України, зобов`язана протягом двох років подати до органу, що видав тимчасове посвідчення громадянина України, документ про припинення громадянства (підданства) іншої держави або громадянств (підданств) інших держав або, у випадку неможливості надання такого документу з незалежних від особи причин, декларацію про відмову від іноземного громадянства.

Положенням абз. 13 статті 1 Закону №2235-III встановлено, що незалежна від особи причина неотримання документа про припинення іноземного громадянства (підданства) - невидача особі, в якої уповноважені органи держави її громадянства (підданства) прийняли клопотання про припинення іноземного громадянства (підданства), уповноваженим органом такої держави документа про припинення громадянства (підданства) особи у встановлений законодавством іноземної держави строк (крім випадків, коли особі було відмовлено у припиненні громадянства (підданства) чи протягом двох років з дня подання клопотання, якщо строк не встановлено, або відсутність у законодавстві іноземної держави процедури припинення її громадянства (підданства) за ініціативою особи чи нездійснення такої процедури.

Пунктом 2 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про громадянство України» щодо спрощеного набуття громадянства України окремими категоріями осіб» установлено, що право подати декларацію про відмову від іноземного громадянства у разі неможливості виконати зобов`язання припинити іноземне громадянство (підданство) мають особи, які набули громадянство України у період з 1 січня 2018 року до набрання чинності цим Законом та:

1) які в установленому законодавством України порядку проходять військову службу за контрактом у Збройних Силах України або які в установленому законодавством України порядку проходили військову службу за контрактом у Збройних Силах України, контракт яких припинено (розірвано), та звільнені з військової служби з підстав, передбачених підпунктами "а", "б" пунктів 1-3 частини п`ятої статті 26 Закону України "Про військовий обов`язок і військову службу";

2) які мають визначні заслуги перед Україною або прийняття яких до громадянства України становить державний інтерес для України;

3) які в установленому законодавством України порядку проходять військову службу у Збройних Силах України та нагороджені державною нагородою України;

4) є іноземцями з числа осіб, зазначених у частині двадцятій статті 4 Закону України "Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства";

5) які є громадянами держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором або державою-окупантом, що зазнали у країні своєї громадянської належності переслідувань через політичні переконання, що підтверджується документом, передбаченим цим Законом.

З огляду на вищевикладене, метою включення до Прикінцевих та перехідних положень норм про те, що окремі категорії осіб, які набули громадянство України у період з 01.01.2018 до набрання чинності цим Законом мають право на подання декларації, покликано надати можливість скористатись спрощеним порядком відмови від іноземного громадянства особам, щодо яких сплили або спливають строки виконання зобов`язання з припинення іноземного громадянства.

Таке спрощення дозволяє особам, у яких сплинув строк подання документу про припинення іноземного громадянства, за умови, що вони набули громадянство України у періоді з 01.01.2018, подати декларацію про відмову від іноземного громадянства через неможливість виконати зобов`язання припинити іноземне громадянство.

Як встановлено з матеріалів справи, позивач, який поновив громадянство України з 15.01.2021 та 28.02.2022 мобілізований до Збройних Силах України, 01.11.2023 звернувся до Державної міграційної служби України із декларацією про відмову від іноземного громадянства особи, яка в установленому законодавством України порядку проходить військову службу за контрактом у Збройних Силах України та нагороджена державною нагородою України, однак отримав лист роз`яснення.

04.05.2024 (після звільнення з військової служби у Збройних Силах України) ОСОБА_1 надіслав до Управління Державної міграційної служби України в Хмельницькій області заяву, в якій просив замість документа про припинення громадянства російської федерації прийняти декларацію про відмову від громадянства російської федерації.

Визначення поняття декларація про відмову від іноземного громадянства узгоджується з положеннями ст. 16 Європейської конвенції про громадянство, відповідно до якої держава-учасниця не може зумовлювати набуття або збереження її громадянства відмовою від іншого громадянства або його втратою, якщо така відмова чи втрата є неможливою або не може розумно вимагатися.

За наведених обставин, відмова від іноземного громадянства, не може розумно вимагатись відповідно до ст. 16 Європейської конвенції про громадянство, оскільки наведені позивачем обставини (неможливість отримати згідно процедури російської федерації документ про відмову від громадянства рф за місцем проживання позивача на території України внаслідок припинення роботи дипломатичних представництв рф на території України) є достатньо вагомими для висновку про неможливість виконати зобов`язання припинити іноземне громадянство (підданство).

Суд зазначає, що в межах вказаної справи спірними є правовідносини сторін щодо відмови в прийнятті декларації від 04.05.2024, яка подавалась позивачем з підстав припинення роботи консульств рф на території України, що виключило можливість отримання від таких установ будь - яких документів.

Суд звертає увагу, що в матеріалах справи наявна декларація за зразком, затвердженим наказом Міністерства закордонних справ України від 23.11.2022 №389.

УДМС в Хмельницькій області у відповіді від 06.06.2024 зазначило, що подана декларація про відмову від іноземного громадянства не відповідає формі та змісту, визначеними наказом МВС України від 16.08.2012 № 715 та наказу МВС України від 28.12.2024 №989.

Однак, відповідач не вказав причин, відповідно яких він відмовився приймати декларацію позивача, складену за зразком, затвердженим наказом Міністерства закордонних справ України від 23.11.2022 №389.

Тобто, суб`єкт владних повноважень не довів обставин необхідності застосування до декларації позивача вимог лише наказу МВС України від 16.08.2012 № 715, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 07.09.2012 за №1549/21861 та ігнорування зразку цього документа затвердженого наказом Міністерства закордонних справ України від 23.11.2022 №389, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 08 грудня 2022 р. за № 1559/38895, та не ухвалив жодного рішення по суті.

Крім того, суд вказує на те, що позивачу (у листі від 06.06.2024) не запропоновано звернутись повторно із декларацією належного зразка.

За встановлених обставин, суд вважає доводи відповідача щодо подання позивачем декларації невідповідної форми проявом надмірного формалізму, позаяк із поданих заяв та звернень позивача об`єктивно вбачається намір відмовитись від російського громадянства та у встановленому порядку повністю набути громадянство України.

Водночас, позивач у позовній заяві зазначає, що декларацію зазначеної форми для її заповнення видала посадова особа відповідача.

Відповідачем контраргументів на доводи позивача не надано, зазначене не спростовано.

Також, суд звертає увагу, що відповідач, вирішуючи питання щодо прийняття декларації, обмежився лише роз`ясненнями норм законодавства щодо процедури припинення іноземного громадянства, не прийняв декларацію та не надав мотивованої відмови позивачу в прийнятті такої декларації.

З урахуванням встановлених обставин справи, наведених норм чинного законодавства України, на підставі наданих частиною другою статті 245 КАС України повноважень, суд у цій справі дійшов висновку про наявність правових підстав для задоволення позовних вимог шляхом визнання протиправними дій Управління Державної міграційної служби України в Хмельницькій області щодо відмови у прийнятті декларації від 04.05.2024 про відмову від іноземного громадянства та зобов`язання відповідача повторно розглянути питання щодо прийняття вказаної декларації з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні.

Частинами першою та другою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Отже, позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.

У зв`язку із задоволенням позовних вимог, відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, сплачений позивачем судовий збір, слід стягнути на його користь за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

позов ОСОБА_1 задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Управління Державної міграційної служби України в Хмельницькій області щодо відмови у прийнятті від ОСОБА_1 декларації від 04.05.2024 про відмову від іноземного громадянства.

Зобов`язати Управління Державної міграційної служби України в Хмельницькій області повторно розглянути декларацію від 04.05.2024 про відмову ОСОБА_1 від іноземного громадянства, з урахуванням висновків, викладених в цьому судовому рішенні.

У задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Стягнути на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 1211 (одна тисяча двісті одинадцять) грн 20 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Управління Державної міграційної служби України в Хмельницькій області.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_2 ) Відповідач:Управління Державної міграційної служби України в Хмельницькій області (вул. Грушевського, 87,м. Хмельницький,Хмельницька обл., Хмельницький р-н,29001 , код ЄДРПОУ - 37864148)

Головуюча суддя Д.Д. Гнап

СудХмельницький окружний адміністративний суд
Дата ухвалення рішення20.11.2024
Оприлюднено22.11.2024
Номер документу123176082
СудочинствоАдміністративне
КатегоріяСправи щодо захисту політичних (крім виборчих) та громадянських прав, зокрема щодо реалізації владних управлінських функцій у сфері громадянства

Судовий реєстр по справі —560/12521/24

Ухвала від 27.01.2025

Адміністративне

Сьомий апеляційний адміністративний суд

Мацький Є.М.

Рішення від 20.11.2024

Адміністративне

Хмельницький окружний адміністративний суд

Гнап Д.Д.

Ухвала від 09.09.2024

Адміністративне

Хмельницький окружний адміністративний суд

Гнап Д.Д.

Ухвала від 30.08.2024

Адміністративне

Хмельницький окружний адміністративний суд

Гнап Д.Д.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні