Справа № 147/1373/24
Провадження № 2-о/147/69/24
У Х В А Л А
21 листопада 2024 року с-ще Тростянець
Тростянецький районний суд Вінницької області в складі:
головуючого судді Мудрак А.М.,
присяжних Горб Л.В., Мельник С.В.,
з участю секретаря Чудак Г.І.,
розглянувши увідкритому судовомузасіданні цивільну справуза заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа Орган опіки та піклування Тростянецької селищної ради Вінницької області, особа, яка визнається недієздатною: ОСОБА_2 , про визнання фізичної особи недієздатною та призначення опіки,
в с т а н о в и в:
у провадженні Тростянецького районного суду Вінницької області знаходиться цивільна справа за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа Орган опіки та піклування Тростянецької селищної ради Вінницької області, особа, яка визнається недієздатною: ОСОБА_2 , про визнання фізичної особи недієздатною та призначення опіки. В обгрунтування заяви покликається на те, що у заявника ОСОБА_1 є син ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який зареєстрований та проживає в АДРЕСА_1 . Згідно з довідкою до акту огляду МСЕК серії 12 ААГ №681224 від 21.11.2023 синові встановлена перша група А інвалідності безтерміново. Відповідно до індивідуальної програми реабілітації інваліда №61594 від 21.11.2023 ОСОБА_2 потребує відновної терапії, психіатричної медикаментозної допомоги, медичного спостереження, психологічної та педагогічної корекції. У даний час через свій психічний стан син ОСОБА_2 не може розуміти значення своїх дій та керувати ними, його поведінка не завжди адекватна. У зв`язку з чим просить визнати ОСОБА_2 недієздатним, призначити її опікуном.
До заяви про визнання недієздатним заявником надано клопотання про призначення у справі судово-психіатричної експертизи для встановлення психічного стану ОСОБА_2 .
В судове засідання заявник не з`явилась, 21.11.2024 подала до суду заяву про проведення судового засідання без її участі, подане клопотання про призначення експертизи підтримує та просить задовольнити.
Представник особи, яку визнають недієздатною, - адвокат Шуляк В.М. 21.11.2024 подала заяву, в якій просить розглянути справу без їхньої участі, не заперечують щодо поданого клопотання.
Представник Тростянецької селищної ради в судове засідання не з`явився, хоча належним чином були повідомлені про дату та час розгляду справи.
З врахуванням вимог ч.2 ст. 247 ЦПК України у зв`язку з неявкою в судове засідання всіх учасників справи фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що заявлене клопотання про призначення експертизи підлягає до задоволення з метою всебічного, повного та об`єктивного розгляду даної справи, оскільки для прийняття рішення необхідні спеціальні знання у відповідній галузі.
Відповідно до ч.1 ст. 298 ЦПК України суд за наявності достатніх даних про психічний розлад здоров`я фізичної особи призначає для встановлення її психічного стану судово-психіатричну експертизу.
Згідно з ст. 21 Закону України «Про психіатричну допомогу» судово-психіатрична експертиза в адміністративних, цивільних справах, у кримінальному провадженні призначається і проводиться на підставах та в порядку, передбачених законом.
Відповідно до ст. 7 Закону України «Про судову експертизу» виключно державними спеціалізованими установами здійснюється судово-експертна діяльність, пов`язана з проведенням криміналістичних, судово-медичних і судово-психіатричних експертиз.
Як зазначається в п.4 постанови Пленуму Верховного Суду України від 28.03.1972 №3 «Про судову практику в справах про визнання громадянина обмежено дієздатним чи недієздатним» судово-психіатрична експертиза призначається у справах про визнання громадянина недієздатним. В ухвалі про призначення експертизи на вирішення експертів мають бути поставлені такі питання:1) чи хворіє даний громадянин на психічну хворобу; 2) чи розуміє він значення своїх дій та чи може керувати ними.
Враховуючи, що наявні достатні дані про психічний розлад ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , а вирішення питання про те, чи може ОСОБА_2 розуміти значення своїх дій та керувати ними, потребує спеціальних знань в області психіатрії, суд приходить до висновку про необхідність призначення судово-психіатричної експертизи у справі.
Пунктом п`ятим частини першої статті 252 ЦПК України передбачено, що суд може за заявою особи, яка бере участь у справі, а також з власної ініціативи зупинити провадження у справі у разі призначення судом експертизи.
Відповідно до п.9 ч.1 ст. 253 ЦПК України провадження у справі зупиняється на час проведення експертизи.
Керуючись ст. ст. 247, 252, 253, 298 ЦПК України, суд
п о с т а н о в и в:
Клопотання заявника ОСОБА_3 про призначення судово-психіатричної експертизи - задовольнити.
Призначити у справі за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа Орган опіки та піклування Тростянецької селищної ради Вінницької області, особа, яка визнається недієздатною: ОСОБА_2 , про визнання фізичної особи недієздатною та призначення опіки, судово-психіатричну експертизу, на розгляд якої поставити наступні питання:
1. Чи страждає на психічну хворобу ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженець с. Капустяни, Тростянецького району Вінницької області, житель АДРЕСА_1 ? Якщо так, то на яку?
2. Чи розуміє в силу свого психічного захворювання ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , значення своїх дій та чи може керувати ними?
Проведення експертизи доручити експертам Вінницької філії судових експертиз Державної установи "Інститут судової психіатрії Міністерства охорони здоров`я України" (адреса: 21005, м. Вінниця, вул. Пирогова, 109) та попередити експертів про кримінальну відповідальність за ст. ст. 384, 385 КК України.
Експертизу провести не пізніше одного місяця з дня отримання цієї ухвали експертною установою.
В розпорядження експерта направити матеріали цивільної справи №147/1373/24 за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа Орган опіки та піклування Тростянецької селищної ради Вінницької області, особа, яка визнається недієздатною ОСОБА_2 , про визнання фізичної особи недієздатною та призначення опіки.
Витрати, пов`язані з проведенням експертизи, віднести за рахунок держави.
Зобов`язати ОСОБА_1 забезпечити явку ОСОБА_2 в експертну установу для проведення експертизи на визначену експертами дату.
Роз`яснити заявнику положення ст. 109 ЦПК України про наслідки ухилення від участі в експертизі: у разі ухилення учасника справи від подання експертам необхідних матеріалів, документів або від іншої участі в експертизі, якщо без цього провести експертизу неможливо, суд залежно від того, хто із цих осіб ухиляється, а також яке для них ця експертиза має значення, може визнати факт, для з`ясування якого експертиза була призначена, або відмовити у його визнанні.
Провадження у справі зупинити на час проведення експертизи.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Вінницького апеляційного суду протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення.
Суддя А.М. Мудрак
Присяжні Л.В. Горб
С.В. Мельник
Суд | Тростянецький районний суд Вінницької області |
Дата ухвалення рішення | 21.11.2024 |
Оприлюднено | 22.11.2024 |
Номер документу | 123184968 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, визнання фізичної особи недієздатною та поновлення цивільної дієздатності фізичної особи, з них: про визнання фізичної особи недієздатною |
Цивільне
Тростянецький районний суд Вінницької області
Мудрак А. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні