Рішення
від 18.11.2024 по справі 472/900/24
ВЕСЕЛИНІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД МИКОЛАЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 472/900/24

Провадження №2/472/322/24

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

18 листопада 2024 року с-ще Веселинове

Веселинівський районний суд Миколаївської області в складі:

головуючого судді Тустановського А.О.,

за участю секретаря Щербини О.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду селища Веселинове Миколаївської області матеріали цивільної справи за позовом ОСОБА_1 до Веселинівської селищної ради Вознесенського району Миколаївської області, третя особа: ОСОБА_2 , про встановлення факту не проживання та визнання права власності в порядку спадкування за законом,

ВСТАНОВИВ:

30 серпня 2024 року ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до Веселинівської селищної ради Вознесенського району Миколаївської області, третя особа: ОСОБА_2 , про встановлення факту не проживання та визнання права власності в порядку спадкування за законом.

Позовні вимоги обґрунтувала тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 в с. Троїцьке Новоодеського району Миколаївської області помер її співмешканець ОСОБА_3 , смерть якого була зареєстрована Новоодеським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у Миколаївському районі Миколаївської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса), про що 11 липня 2023 року було складено відповідний актовий запис за № 245.

Після його смерті залишилося спадкове майно земельна ділянка площею 8,3831 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка розташована в межах території Кудрявцівської (нині Токарівської) селищної ради Веселинівського (нині Вознесенського) району Миколаївської області, кадастровий номер 4821755500:03:000:0537.

Рішенням Новоодеського районного суду Миколаївської області від 23.05.2024 року справа № 482/1989/23 було встановлено факт її проживання однією сім`єю зі спадкодавцем ОСОБА_3 , як чоловіка та жінки, без реєстрації шлюбу, в період часу з 2002 року по день смерті останнього ІНФОРМАЦІЯ_2 .

16 липня 2024 року вона звернулась до приватного нотаріуса Миколаївського районного нотаріального округу Філіпенка Д.В. з питанням видачі її свідоцтва про право на спадщину за законом на зазначене спадкове майно після смерті ОСОБА_3 , але нотаріус відмовив у вчиненні нотаріальної дії, оскільки згідно довідки виконкому Новоодеської міської ради від 11.07.2024 року вбачається, що на момент смерті ОСОБА_3 , за однією адресою з ним по АДРЕСА_1 була зареєстрована його мати ОСОБА_4 (спадкоємець першої черги), яка вважається такою, що прийняла спадщину, але у зв`язку зі смертю ІНФОРМАЦІЯ_3 не встигла її оформити. У зв`язку з цим її не може бути видано свідоцтво про право на спадщину після смерті ОСОБА_3 , так як вона є спадкоємцем четвертої черги. Крім цього, нотаріусом зазначено, що свідоцтво про право на спадщину за законом не може бути видано, так як нею не надано документ (оригінал) підтверджуючий право власності спадкодавця на спадкове майно земельну ділянку.

ОСОБА_4 не може вважатися такою, що прийняла спадщину після смерті сина ОСОБА_3 , так як вона не проживала постійно з ним на час відкриття спадщини. ОСОБА_4 була зареєстрована та проживала по АДРЕСА_1 , ОСОБА_3 постійно проживав за адресою: АДРЕСА_2 з нею однією сім`єю.

Оскільки законодавець пов`язує прийняття спадщини із фактом постійного проживання спадкоємця зі спадкодавцем, а не з фактом їх реєстрації за однією адресою, тому ОСОБА_4 як такій, що не проживала із спадкодавцем, необхідно було звернутися до нотаріуса із заявою про прийняття спадщини, проте таку заяву вона не подала, тому спадщину не прийняла. Крім неї спадкоємцем попередньої черги після смерті ОСОБА_3 є його сестра ОСОБА_2 , яка спадщину після його смерті не приймала, також вона не приймала спадщину після смерті своєї матері ОСОБА_4 , тому вона являється єдиним спадкоємцем після смерті ОСОБА_3 .

Просить встановити факт не проживання ОСОБА_4 ,яка померла ІНФОРМАЦІЯ_4 ,зі спадкодавцем ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_5 ,який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 начас відкриттяспадщини заадресою: АДРЕСА_1 та визнатизанею правовласності наземельну ділянкуплощею 8,3831га (кадастровийномер 4821755500:03:000:0537),для веденнятоварного сільськогосподарськоговиробництва,яка знаходитьсяв межахтериторії Токарівськоїселищної радиВознесенського районуМиколаївської області,в порядкуспадкування зазаконом післясмерті ОСОБА_3 ,який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Ухвалою суду від 05 вересня 2024 року відкрито провадження у справі та справу призначено до підготовчого судового засідання.

14 листопада 2024 року ухвалою суду було закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду.

В судове засідання позивач ОСОБА_1 не з`явилася, але до суду надійшла заява від представника ОСОБА_5 про розгляд справи у його відсутності та позивача, позовні вимоги підтримують повністю, просить суд їх задовольнити.

Представник відповідача Веселинівської селищної ради Вознесенського району Миколаївської області в судове засідання не з`явився. Але до суду від начальника відділу з юридичних питань та взаємодії з правоохоронними органами Веселинівського селищної ради Андрія Стаднічук надійшла заява про розгляд справи у відсутності представника та визнання позовних вимог.

Третя особа ОСОБА_2 в судовому засіданні суду пояснила, що не заперечує щодо задоволення позову, оскільки дійсно її померлий брат ОСОБА_3 проживав з ОСОБА_6 , а її матір ОСОБА_4 проживала за іншою адресою, хоча брат був прописаний біля матері. На час відкриття спадщини ОСОБА_4 не проживала із спадкодавцем ОСОБА_3 ..

Суд, вислухавши пояснення третьої особи, дослідивши матеріали справи та заяви сторін, приходить до наступних висновків.

Згідност. 82 ЦПК України, обставини, які визнаються учасниками справи, не підлягають доказуванню, якщо суд не має обґрунтованого сумніву щодо достовірності цих обставин або добровільності їх визнання. Обставини, які визнаються учасниками справи, зазначаються в заявах по суті справи, поясненнях учасників справи, їхніх представників.

Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 в с. Троїцьке Новоодеського району Миколаївської області помер співмешканець позивача ОСОБА_3 , смерть якого була зареєстрована Новоодеським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у Миколаївському районі Миколаївської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса), про що 11 липня 2023 року було складено відповідний актовий запис за № 245 та видане свідоцтво про смерть серії НОМЕР_1 (а.с.8).

Після його смерті відкрилась спадщина на належне йому майно, що складається з земельної ділянки площею 8,3831 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка розташована в межах території Кудрявцівської (нині Токарівської) селищної ради Веселинівського (нині Вознесенського) району Миколаївської області, кадастровий номер 4821755500:03:000:0537, що підтверджується копією Державного акту на право приватної власності на земельну ділянку серія ЯА № 745944 (а.с.18) та Інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо суб`єкта № 391636218 від 20.08.2024 року(а.с. 19-20).

Рішенням Новоодеського районного суду Миколаївської області від 23.05.2024 року справа № 482/1989/23 було встановлено факт, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , проживала однією сім`єю з ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , як чоловік і жінка, без реєстрації шлюбу, в період часу з 2002 року по день смерті останнього ІНФОРМАЦІЯ_2 , тобто понад п`ять років до часу відкриття спадщини після смерті ОСОБА_3 (а.с. 10-13).

Із матеріалів спадкової справи № 136/2024, заведеної 16 липня 2024 року приватним нотаріусом Миколаївського районного нотаріального округу Миколаївської області Філіпенко Д.В. вбачається, що з заявою про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_3 звернулась ОСОБА_1 .

Постановою приватногонотаріуса Миколаївськогорайонного нотаріальногоокругу Миколаївськоїобласті ФіліпенкоД.В. №377/02-31від 16.07.2024року позивачцівідмовлено увидачі свідоцтвапро правона спадщинуза закономна майно,що залишилосьпісля смерті ОСОБА_3 ,померлого ІНФОРМАЦІЯ_2 ,оскільки згідно довідки виконкому Новоодеської міської ради від 11.07.2024 року вбачається, що на момент смерті ОСОБА_3 , за однією адресою з ним по АДРЕСА_1 була зареєстрована його мати ОСОБА_4 (спадкоємець першої черги), яка вважається такою, що прийняла спадщину, але у зв`язку зі смертю ІНФОРМАЦІЯ_3 не встигла її оформити. Крім цього, нотаріусом зазначено, що свідоцтво про право на спадщину за законом не може бути видано, так як ОСОБА_1 не надано документ (оригінал) підтверджуючий право власності спадкодавця на спадкове майно земельну ділянку площею 8,38 га, розташованої за адресою: Миколаївська область, Веселинівський район, межі території Кудрявцівської селищної ради (а.с. 16)

Відповідно до ст. 1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця) до інших осіб (спадкоємців).

Згідно зі ст.1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Відповідно до ч.3 ст.1268 ЦК України спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо він не відмовився від неї в порядку, встановленому законом.

Відповідно до ч.1 ст. 1269 ЦК України спадкоємець, який на час відкриття спадщини не проживав разом із спадкодавцем, для прийняття спадщини має подати в нотаріальну контору заяву про прийняття спадщини.

Відповідно до ч.1 ст.1272 ЦК України, якщо спадкоємець протягом строку, встановленого ст.1270 ЦК України, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її.

Положеннями ч.ч.1, 6 ст.29 ЦК України передбачено, що місцем проживання фізичної особи є житло, в якому вона проживає постійно або тимчасово. Фізична особа може мати кілька місць проживання.

Згідно з вимогами ст.3 Закону України "Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні" місце проживання - адміністративно-територіальна одиниця, на території якої особа проживає строком понад шість місяців на рік, а місце перебування - це адміністративно-територіальна одиниця, на території якої особа проживає строком менше шести місяців на рік.

Аналіз наведених норм права дозволяє сформулювати суду висновок про те, що сама по собі реєстрація місця проживання особи разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини не може бути підтвердженням, відповідно до ч. 3 ст. 1268 ЦК України, своєчасності й повноти прийняття спадщини спадкоємцем. Для цього, окремо слід довести факт постійного (спільного й безперервного) проживання спадкоємця зі спадкодавцем станом на день смерті останнього.

Дослідженими судом доказами, а саме показами третьої особи підтверджено факт не проживання ОСОБА_4 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_3 із спадкодавцем ОСОБА_3 за місцем своєї реєстрації, та відповідно неприйняття нею спадщини після смерті сина.

Відповідно до ст. 1217 ЦК України спадкування здійснюється за заповітом або за законом.

Відповідно до ст. 1264 ЦК України у четверту чергу право на спадкування за законом мають особи, які проживали зі спадкодавцем однією сім`єю не менш як п`ять років до часу відкриття спадщини.

Відповідно до ст. 1225 ЦК України право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців за загальними правилами спадкування (зі збереженням цільового призначення) при підтвердженні цього права спадкодавця державним актом на право власності на землю або іншим правовстановлюючим документом.

Згідно ч. 1 ст. 1273 ЦК України спадкоємець за заповітом або за законом може відмовитися від прийняття спадщини протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу. Заява про відмову від прийняття спадщини подається нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини.

Згідно зі ст. 328 ЦК України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.

Відповідно до положень ст. 392 ЦК України власник майна може пред`явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.

Враховуючи, що позивачка є єдиним спадкоємцем майна, у відповідний строк подала до нотаріальної контори заяву про прийняття спадщини, фактичного її прийняла, то до неї правомірно перейшли права та обов`язки (спадщина), отже за нею слід визнати право власності на спадок.

З огляду на викладене, враховуючи, що відповідач позов визнав, визнання позову не суперечить закону та не порушує права, свободи чи інтереси інших осіб позовні вимоги про встановлення факту не проживання та неприйняття спадщини відповідачем, та визнання права власності на спадкове майно за позивачкою, підлягають задоволенню.

На підставі вищевказаного, керуючись ст.ст. 16, 1218, 1223, 1268-1270 ЦК України та ст.ст. 76, 258, 259, 263-265, 268, 273, 315, 354 ЦПК України,

УХВАЛИВ:

Позовні вимоги позовом ОСОБА_1 до Веселинівської селищної ради Вознесенського району Миколаївської області, третя особа: ОСОБА_2 , про встановлення факту не проживання та визнання права власності в порядку спадкування за законом - задовольнити повністю.

Встановити факт не проживання ОСОБА_4 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_4 , зі спадкодавцем ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , на час відкриття спадщини за адресою: АДРЕСА_1 .

Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_8 ,РНОКПП: НОМЕР_2 ,право власностіна земельнуділянку площею8,3831га (кадастровийномер 4821755500:03:000:0537),для веденнятоварного сільськогосподарськоговиробництва,яка знаходитьсяв межахтериторії Токарівськоїселищної радиВознесенського районуМиколаївської області,в порядкуспадкування зазаконом післясмерті ОСОБА_3 ,який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

На рішення суду може бути подана апеляційна скарга до Миколаївського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне судове рішення складено 20 листопада 2024 року.

Суддя Веселинівського районного суду

Миколаївської області: А.О. Тустановський

СудВеселинівський районний суд Миколаївської області
Дата ухвалення рішення18.11.2024
Оприлюднено22.11.2024
Номер документу123185627
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом.

Судовий реєстр по справі —472/900/24

Рішення від 18.11.2024

Цивільне

Веселинівський районний суд Миколаївської області

Тустановський А. О.

Ухвала від 14.11.2024

Цивільне

Веселинівський районний суд Миколаївської області

Тустановський А. О.

Ухвала від 05.09.2024

Цивільне

Веселинівський районний суд Миколаївської області

Тустановський А. О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні