Рішення
від 13.11.2024 по справі 740/5172/24
НІЖИНСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ЧЕРНІГІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 740/5172/24

Провадження № 2-о/740/155/24

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

13 листопада 2024 року м.Ніжин

Ніжинський міськрайонний суд Чернігівської області у складі:

головуючої судді Гагаріної Т.О.,

за участі секретаря судових засідань Філоненко О.В.,

заявника ОСОБА_1 ,

представника заявника адвоката Дорошенка Г.М.,

представника заінтересованої особи Іваненко С.М.,

заінтересованих осіб ОСОБА_2 , ОСОБА_3 ,

розглянувши відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Ніжині заяву ОСОБА_1 , заінтересовані особи: ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , Управління Державної міграційної служби України в Чернігівській області, Ніжинський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Ніжинському районі Чернігівської області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, про встановлення факту, що має юридичне значення,

встановив:

ОСОБА_1 звернулася до суду з заявою, в якій просила встановити факт родинних відносин між нею та ОСОБА_2 . ІНФОРМАЦІЯ_1 , а саме факт того, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , та ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянка України, є онукою та бабою.

В обґрунтування поданої заяви посилалася на те, що своїх батьків вона не пам`ятає, оскільки мати ще зовсім маленькою віддала на виховання своїй свекрусі - її бабі по батьку ОСОБА_2 та з того часу її виховула та доглядала баба. Зазначає, що вона народилася в росії, проте документів які б підтверджували батьківство, зокрема свідоцтво про народжения батька, матері та її, втрачено, адже батько та мати залишилися проживати в російській федерації, точне місце проживання останніх ні бабі ні їй не відоме. За всі роки між ними не було жодного спілкування. Досягнувши повноліття вона познайомилася з чоловіком ромської національності та виїхала проживати без реєстрації шлюбу в м. Курськ російської федерації, проте сім`я не склалася і вона у 1998 році повернулася до України та з того часу постійно проживає на території України. Згодом вона отримала дозвіл на постійне проживання в Україні, що підтверджується посвідкою на постійне проживання від 17.07.2015. У 2006 році в м. Ніжині вона народила дочку - ОСОБА_4 , яка є громадянкою України, у м. Ніжині закінчила школу та отримала паспорт громадянина України. На цей час вона зареєстрована та проживає по АДРЕСА_1 разом зі своєю дочкою ОСОБА_4 , рідним дядьком ОСОБА_3 та рідною бабою ОСОБА_2 .

Для отримания документів, які б підтверджували батьківство, вона неодноразово зверталася до Ніжинського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Ніжинському районі Чернігівської області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, проте їй повідомили, що в Україні введений військовий стан, а тому посольства російської федерації в Україні не має, і встановити наявність її свідоцтва про народження та її батьків, чи отримати витяги з актового запису про народження останніх, не можливо.

Також зазначила що вона зверталася до Управління Державної міграційної служби України в Чернігівській області (УДМС) з приводу отримання громадянства України вказуючи на те, що має постійне проживання та рідну бабу яка народилася в Україні, однак в усній формі їй порадили звернутися до суду та встановити факт родинних відносин між нею та бабою, і тоді вона матиме право на набуття громадянства України за територіальним походженням в порядку ч.1 ст. 8 Закону України «Про громадянство України», оскільки її баба ОСОБА_5 народилася ІНФОРМАЦІЯ_1 в с. Лихачів Носівського району Чернігівської області.

Встановлення даного факту їй необхідне для отримання громадянства України відповідно дост. 8 Закону України «Про громадянство України».

17.09.2024 на адресу суду від представника заінтересованої особи Управління Державної міграційної служби України в Чернігівській області надійшли пояснення по справі. Пояснення обґрунтовані тим, що відповідно до п.4 Порядку заяви та інші документи з питань громадянства подаються особою, яка проживає в Україні на законних підставах, до територіального підрозділу Державної міграційної служби України за місцем проживання особи в Україні. У свою чергу, ОСОБА_1 до УДМС у Чернігівській області та його територіальних підрозділів із заявами з питань громадянства не зверталася, питання щодо набуття нею громадянства України не розглядалося. Вважаютьо, що для надання належної оцінки індивідуальним обставинам заявника в рамках законодавства України про громадянство наявність попереднього звернення до територіального підрозділу УДМС у Чернігівській області є необхідною передумовою для звернення до суду із заявою про встановлення факту, що має юридичне значення. З огляду на вищевикладене, враховуючи відсутність звернення заявника до УДМС у Чернігівській області та його територіальних підрозділів з питання набуття або прийняття до громадянства України, її звернення до суду із заявою про встановлення факту, що має юридичне значення, є передчасним.

27.09.2024 від представника Ніжинського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Ніжинському районі Чернігівської області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції надійшла заява про розгляд справи без участі представника.

Заявник ОСОБА_1 у судовому засіданні підтримала заяву, просила задовольнити із зазначених у ній підстав. Додала, що матір свою вона ніколи не бачила, а зі слів баби знає, що у неї було 5 синів, один із них ОСОБА_6 , якій є її батьком і якого вона не пам`ятає.

Адвокат Дорошенко Г.М. у судовому засіданні заявлені вимоги підтримав та просив задовольнити, зазначив, що іншим шляхом, окрім в судовому порядку заявниця не може довести факт родиних відносин з її рідною бабою, просив суд задовольнити позовні вимоги.

Заінтересована особа ОСОБА_2 суду пояснила, що ОСОБА_7 є її онукою. Коли ОСОБА_8 було декілька місяців, то невістка покинула дівчинку та залишила її на виховання. Батьком ОСОБА_8 є її син ОСОБА_6 , який також ніколи не приймав участі у вихованні дочки та не повертався додому. Вона виростила дівчинку сама. Вони проживають разом у будинку по АДРЕСА_1 , ОСОБА_8 здійснює за нею догляд.

Заінтересована особа ОСОБА_3 пояснив, що ОСОБА_2 це його матір, а ОСОБА_1 його племінниця дочка його рідного брата ОСОБА_6 .

Представник заінтересованої особи Управління Державної міграційної служби України в Чернігівській області Іваненко С.М. у судовому засідання пояснила, що заявник не зверталася до Управління Державної міграційної служби у Чернігівській області з питання набуття або прийняття до громадянства України та доказів прийняття Управлінням будь-якого рішеннязаявниця не надала. Щодо встановлення факту родинних відносин поклалася на розсуд суду.

Допитана у судовому засіданні в якості свідка ОСОБА_9 пояснила, що вона є сусідкою ОСОБА_1 та ОСОБА_2 , які називають один одного бабою та онукою, у них дружна сім`я. ОСОБА_8 доглядає за своює бабою.

Заслухавши пояснення сторін, свідка, дослідивши матеріали справи, суд дійшов до наступного висновку.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 є громадянкою російської федерації та має посвідку на постійне місце проживання в Україні від 17.07.2015 (а.с.7-8).

З копії паспорту громадянки російської федерації ОСОБА_1 вбачається, що остання народилася ІНФОРМАЦІЯ_2 в м.Курськ, паспорт видано 01.11.2007 відділом УФМС росії по Курстій області в Курчатовському районі (а.с.7).

Згідно витягу з реєстру Ніжинської територіальної громади №2024/006468789 від 03.06.2024 ОСОБА_10 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстрована за адресою: АДРЕСА_2 (а.с.11).

З довідки виконавчого комітету Ніжинської міської ради Чернігівської області №462 від 26.02.2024 виданої ОСОБА_1 вбачається, що за адресою: АДРЕСА_1 , зареєстровані ОСОБА_3 , 1967 року народження, дядько, ОСОБА_2 , 1939 року нраодженя, баба, ОСОБА_4 , 2006 року народження, дочка (а.с.10).

Згідно копії паспорту громадянки України ОСОБА_2 вбачається, що остання народилася ІНФОРМАЦІЯ_1 в с.Лихачів Носівського району Чернігівської області, паспорт видано Ніжинським МРВ УМВС України в Чернігівській області (а.с.9).

З відповіді Державного архіву Чернігівської області №Б-1794 від 24.09.2024 вбачається, що у книзі реєстрації первинних актових записів цивільного стану про народження по Лихачівському району Носівського району Чернігівської області за 1939 рік та у книгах реєстрації поновлених актових записів цивільного стану про народження по Носівському району Чернігівської області за 1944-1947 роки актового запису цивільного стану про народження ОСОБА_11 немає.

Копією свідоцтва про реєстрацію шлюбу серія НОМЕР_2 від 04.06.1981 підтверджується факт укладення шлюбу між ОСОБА_12 та ОСОБА_11 08.01.1976 та зміна прізвища заінтересованої особи з ОСОБА_13 на ОСОБА_14 .

Відповідно до довідки про отримання (неотримання) допомоги №10-11/445 від 23.04.2024 ОСОБА_7 перебуває на обліку в управлінні соціального захисту населення Ніжинської міської ради Чернігівської області та з 01.03.2024 до 28.02.2025 призначено компенсацію фізичній особі, яка надає соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с.12).

Згідно ст.4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.

Відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 293 ЦПК України суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.

Статтею 315 ЦПК України визначено перелік фактів, справи про встановлення яких розглядає суд. Суд розглядає справи про встановлення факту родинних відносин між фізичними особами. У судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.

В порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, якщо-згідно із законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто, від них залежать виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян; чинним законодавством не передбачено іншого порядку їх встановлення: заявник не мас іншої можливості одержати або відновити загублений чи знищений документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення: встановлення факту не пов`язується з наступним вирішенням спору про право.

Виникнення особистих, майнових прав громадян, їх зміну і припинення закон пов`язує з настанням чи зміною певних обставин, тобто з юридичними фактами, які підтверджуються різними свідоцтвами, довідками та іншими документами, що видаються громадянам в адміністративному порядку. Не завжди заінтересована особа має можливість довести документально, що гой чи інший факт мав місце (неможливість поновлення втраченого документа або виправлення наявних у ньому помилок тощо), тому допускається судовий порядок встановлення фактів, що мають юридичне значення, коли цей факт безпосередньо породжує юридичні наслідки для заявника.

Юридичні факти - це обставини чи життєві факти, з якими норми права пов`язують виникнення, зміну або припинення правовідносин; чинним законодавством не передбачено іншого порядку їх встановлення; встановлення факту потрібне заявникові для конкретної мети.

Відповідност.319 ЦПК Україниу рішенні суду повинно бути зазначено відомості про факт, встановлений судом, мету його встановлення, а також, докази, на підставі яких суд установив цей факт.

Законодавець визначив на рівні процесуального закону особливості, пов`язані із розглядом справ окремого провадження. Такі особливості проявляються в тому, що під час розгляду справ не застосовуються положення щодо змагальності (ст.12 ЦПК України) та меж судового розгляду (ст.13 ЦПК України). Законодавець в справах окремого провадження наділив суд можливістю за власною ініціативою витребувати необхідні докази. Тільки в окремих випадках законодавець встановив необхідність подання разом із заявою доказів, що підтверджують викладені в заяві обставини (наприклад, у ч.2 ст.318 ЦПК України) (постанова Верховного Суду в складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду від 30.11.2023 в справі № 569/4466/23.

Для встановлення факту, що має юридичне значення, метою якого є встановлення належності до громадянства України або набуття громадянства України, слід застосовуватиЗакон України«Про громадянство України»та Порядок провадження за заявами і поданнями з питань громадянства України та виконання прийнятих рішень.

Згідно ст.8 Закону України «Про громадянствоУкраїни»особа (іноземець або особа без громадянства), яка сама чи хоча б один із її батьків або її дід чи баба, прадід чи прабаба, або її рідні (повнорідні та неповнорідні) брат чи сестра, син чи дочка, онук чи онука народилися або постійно проживали до 24 серпня 1991 року на території, яка стала територією України відповідно доЗакону України "Про правонаступництво України", або яка сама чи хоча б один із її батьків або її дід чи баба, прадід чи прабаба, або її рідні (повнорідні та неповнорідні) брат чи сестра народилися або постійно проживали на інших територіях, що входили на момент їх народження або під час їх постійного проживання до складу Української Народної Республіки, Західноукраїнської Народної Республіки, Української Держави, Української Соціалістичної Радянської Республіки, Закарпатської України, Української Радянської Соціалістичної Республіки (УРСР), а також її неповнолітні діти мають право на набуття громадянства України за територіальним походженням.

Щодо посилання представника заінтересованої особи Управління Державної міграційної служби України в Чернігівській області, як на підставу відмови у задоволенні заяви на те, що заявик не зверталася до Управління Державної міграційної служби у Чернігівській області з питання набуття або прийняття до громадянства України та доказів прийняття Управлінням будь-якого рішеннязаявник не надала, слід зазначити наступне.

Так, право особи (громадянина України, іноземця, особи без громадянства, юридичної особи) на звернення до суду за вирішенням спору не може бути обмежене законом, іншими нормативно-правовими актами, а отже, встановлення законом або договором досудового врегулювання спору за волевиявленням суб`єктів правовідносин не є обмеженням юрисдикції судів і права на судовий захист, Неподання до суду доказів про звернення з відповідною заявою до органів УДМС не унеможливлює встановлення судом факту родинних відносин з метою оформлення набуття громадянства України. Вказане узгоджується з висновком викладеним у постанові Верховного Суду у складі Об`єднаної палати Касаційного цивільного суду від 25.03.2024, справа № 161/9609/22.

У відповідності до п.3 ч.1ст.318 ЦПК Україниу заяві про встановлення факту, що має юридичне значення, серед іншого повинно бути зазначено докази, що підтверджують факт.

Згідност.76 ЦПК Українидоказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються письмовими, речовими і електронними доказами, висновками експертів, показаннями свідків.

Відповідно дост.81 ЦПК Україникожна сторона зобов`язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Доказування не може грунтуватися на припущеннях.

Реалізація права заявника на набуття громадянства України залежить від встановлення судом факту родинних відносин з рідною бабою ОСОБА_2 , яка народилася на території України.

Відповідно доч.1ст.315ЦПК Українисуд розглядаєсправи про встановлення факту родинних відносин між фізичними особами.

Допитані в судовому засіданні заінтересовані сторони та свідок підтвердили факт родинних відносин між ОСОБА_1 та ОСОБА_2 .

За таких обставин, суд оцінюючи в сукупності досліджені в судовому засіданні докази, приходить до висновку, що факт родинних відносин, за встановленням якого звернулася заявник має юридичне значення, вимоги не містять в собі спору про право, а тому суд вважає за можливе заяву задовольнити. Вказаний факт інакше, як у судовому порядку не може бути встановлено, а отже вимоги слід задовольнити.

Керуючись ст.ст. 268, 293, 315-319, 352, 354-355 ЦПК України, суд,

ухвалив:

заяву задовольнити.

Встановити факт родинних відносин між ОСОБА_1 та ОСОБА_2 , а саме факт того, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженка с.Лихачів Носівського району Чернігівської області, РНОКПП НОМЕР_3 , зареєстрована та проживає у АДРЕСА_1 , та ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстрована та проживає у АДРЕСА_1 , є бабою та онукою.

На рішення може бути подана апеляційна скарга безпосередньо до Чернігівського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення складено 20.11.2024.

Суддя Т.О. Гагаріна

СудНіжинський міськрайонний суд Чернігівської області
Дата ухвалення рішення13.11.2024
Оприлюднено22.11.2024
Номер документу123186389
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них: інших фактів, з них:.

Судовий реєстр по справі —740/5172/24

Рішення від 13.11.2024

Цивільне

Ніжинський міськрайонний суд Чернігівської області

Гагаріна Т. О.

Ухвала від 13.11.2024

Цивільне

Ніжинський міськрайонний суд Чернігівської області

Гагаріна Т. О.

Ухвала від 29.08.2024

Цивільне

Ніжинський міськрайонний суд Чернігівської області

Гагаріна Т. О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні