Рішення
від 20.11.2024 по справі 931/681/24
ЛОКАЧИНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 931/681/24

Провадження № 2/931/255/24

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 листопада 2024 року селище Локачі

Локачинський районний суд Волинської області у складі:

головуючого судді Безп`ятко О.І.,

з участю секретаря судового засідання Левчук О.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Локачинської селищної ради Волинської області про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини,

в с т а н о в и в:

12вересня 2024року позивачнадіслала всуд позовдо Локачинської селищної ради Волинської області про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини.

Свої вимоги обґрунтовує тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла її рідна тітка по лінії батька ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , яка на день смерті проживала та була зареєстрована в с. Привітне Володимирського (колишнього Локачинського) району Волинської області, а саме у будинку своїх батьків ОСОБА_3 (який помер ІНФОРМАЦІЯ_3 ) та ОСОБА_4 (яка померла ІНФОРМАЦІЯ_4 ). Після смерті ОСОБА_2 , залишилося спадкове майно, а саме: сертифікат на земельну частку пай серії ВЛ № 0064819, розміром 2,9 в умовних кадастрових гектарах, виданий 21.02.1997 року та сертифікати на земельну частку (пай) її батьків ОСОБА_3 та ОСОБА_4 . За життя спадкодавцем заповіту скаладено не було. Батько позивача ОСОБА_5 помер ІНФОРМАЦІЯ_5 . Тому вона є єдиним спадкоємцем після смерті тітки. З метою оформлення права власності на спадкове майно, позивач звернулась до приватного нотаріуса Володимирського районного нотаріального округу Волинської області Дильного І.Г, з заявою про прийняття спадщини за законом, проте отримала відмову у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на спадкове майно у зв`язку з пропущеним строку подачі заяви про прийняття спадщини, а також їй було запропоновано звернутись до суду для продовження строку для подачі заяви про прийняття спадщини та видачу свідоцтва про право на спадщину за законом після смерті тітки ОСОБА_2 . Зазначає, що фактично доглядала ОСОБА_2 , постійно приїжджала до неї, забезпечувала продуктами, ліками та іншими необхідними речами, догляділа її до смерті, здійснила поховання та вступила в користування спадковим майном. Не маючи юридичної освіти та достатніх знань права не змогла правильно зрозуміти тлумачення законодавства щодо строків прийняття спадщини. Вважала, що прийняла спадщину та їй не потрібно звертатись до нотаріуса з заявою про прийняття спадщини, оскільки інших спадкоємців після смерті ОСОБА_2 немає.

Просить визначити додатковий строк для подачі нею, ОСОБА_1 , заяви про прийняття спадщини за законом після смерті тітки ОСОБА_2 , терміном в два місяці з часу набрання рішенням суду законної сили.

Ухвалою судді від 20 вересня 2024 року відкрито провадження у даній справі в порядку загального позовного провадження, призначено підготовче судове засідання.

Ухвалою Локачинського районного суду Волинської області від 23 жовтня 2024 року підготовче судове засідання у справі закрито, а справу призначено до судового розгляду по суті на 20 листопада 2024 року.

Позивач в судове засідання не з`явилася, хоча належним чином був повідомлений про дату, час та місце розгляду справи, що стверджується довідкою про доставку повідомлення у додаток «Viber» на номер телефону, зазначений у поданій позивачем заявці (а.с. 36, 51). Одночасно із позовною заявою від позивача надійшло клопотання про розгляд справи без її участі, у якому позовні вимоги підтримує повністю, не заперечує щодо ухвалення заочного рішення (а.с. 38).

Представник відповідача у судове засідання не з`явився також, хоча належним чином був повідомлений про дату, час та місце розгляду справи, відповідно до вимог ст. 128 ЦПК України, що стверджується довідкою про доставку електронного документу (а.с. 52 на звороті). 23 жовтня 2024 року від нього надійшла заява, у якій просить розгляд справи проводити без його участі та винести рішення по справі на розсуд суду за наявними у справі матеріалами (а.с. 48).

Враховуючи вимоги ч. 1 ст. 223 ЦПК України, суд дійшов висновку про можливість розгляду справи за відсутності сторін.

Відповідно до ч.2 ст. 247 ЦПК України у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Дослідивши та оцінивши представлені у справі докази в їх сукупності, копію матеріалів спадкової справи № 205/2024 до майна померлої ОСОБА_2 , суд дійшов наступного висновку.

Відповідно до ч. 1 ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, а згідно з ч. 1 ст. 13 ЦПК України суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням фізичних чи юридичних осіб, поданим відповідно до ЦПК України, в межах заявлених ними вимог і на підставі доказів сторін та інших осіб, які беруть участь у справі.

За загальними положеннями про спадкування, право на спадщину виникає в день відкриття спадщини, спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою, для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини (статті 1220, 1222, 1270 ЦК України).

Відповідно до ч. 1 ст. 1269 ЦК України спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування заяву про прийняття спадщини.

Отже, право на спадщину виникає з моменту її відкриття, і закон зобов`язує спадкоємця, який постійно не проживав зі спадкодавцем, у шестимісячний строк подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини.

Судом встановлено, що ОСОБА_2 померла ІНФОРМАЦІЯ_1 в с. Привітне Локачинського району Волинської області, що підтверджується витягом з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію смерті № 00045044984 від 16 травня 2024 року (а.с. 7, 22).

Після смерті ОСОБА_2 02.07.2010 року відкрилася спадщина.

Спадкування здійснюється за заповітом або за законом, що передбачено ч.1 ст.1217 ЦК України.

ОСОБА_2 заповіт складено не було, що підтверджується копією витягу зі Спадкового реєстру (заповіти/спадкові договори) № 78131172 від 27.08.2024 року (а.с. 33).

Відповідно до ч. 2 ст. 1272 ЦК України, у разі відсутності заповіту, визнання його недійсним, неприйняття спадщини або відмови від її прийняття спадкоємцями за заповітом, а також у разі неохоплення заповітом усієї спадщини право на спадкування за законом одержують особи, визначені у статтях 1261-1265 цього Кодексу.

Відповідно до ст. 1262 ЦК України, у другу чергу право на спадкування за законом мають рідні брати та сестри спадкодавця, його баба та дід як з боку батька, так і з боку матері.

Згідно ч. 3 ст. 1266 ЦК України, племінники спадкодавця спадкують ту частку спадщини, яка належала б за законом їхнім матері, батькові (сестрі, братові спадкодавця), якби вони були живими на час відкриття спадщини.

Позивач ОСОБА_1 є племінницею спадкодавця ОСОБА_2 , що підтверджується наступним.

Як вбачається із копії Свідоцтва про народження позивача серії НОМЕР_1 виданого 04 вересня 1970 року, її батьком є ОСОБА_5 , а матір`ю ОСОБА_6 (а.с. 4, 26 на звороті). 26 жовтня 1991 року позивач уклала шлюб із ОСОБА_7 , який зареєстровано Шельвівською сільською радою Локачинського району Волинської області, актовий запис № 6, що підтверджується копією Свідоцтва про укладення шлюбу серії НОМЕР_2 , яке видане 26 жовтня 1991 року, після реєстрації шлюбу прізвище дружини змінилося з « ОСОБА_8 » на « ОСОБА_9 » (а.с. 5, 27 на звороті). В подальшому 24 лютого 2016 року позивач уклала шлюб із ОСОБА_10 , який зареєстровано Відділом державної реєстрації актів цивільного стану Локачинського районного управління юстиції у Волинській області, актовий запис № 6, що підтверджується копією Свідоцтва про шлюб серії НОМЕР_3 , яке видане 24 лютого 2016 року, після реєстрації шлюбу прізвище дружини змінилося з « ОСОБА_9 » на « ОСОБА_11 » (а.с. 6, 28 на звороті).

Відповідно до копії Свідоцтва про народження ОСОБА_5 серії НОМЕР_4 виданого 27 травня 1957 року, його батьком є ОСОБА_3 , а матір`ю ОСОБА_4 (а.с. 28 на звороті).

Згідно витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію народження відповідно до статей 126, 133, 135 Сімейного кодексу України № 00045045849 від 16 травня 2024 року, батьком ОСОБА_2 є ОСОБА_3 , а матір`ю ОСОБА_4 (а.с. 8, 29).

ОСОБА_3 помер ІНФОРМАЦІЯ_6 , що підтверджується копією Свідоцтва про смерть серії НОМЕР_5 , виданого повторно 16 травня 2024 року Локачинським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у Володимирському районі Волинської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (а.с. 9, 31).

ОСОБА_4 померла ІНФОРМАЦІЯ_7 , що підтверджується копією Свідоцтва про смерть серії НОМЕР_6 , виданого повторно 16 травня 2024 року Локачинським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у Володимирському районі Волинської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (а.с. 10, 31 на звороті).

ОСОБА_5 помер ІНФОРМАЦІЯ_5 , що підтверджується повним витягом з Державного реєстру актів цивільного стану громадян щодо актового запису про смерть № 00046685668 від 27 серпня 2024 року (а.с. 23).

Таким чином, відповідно до ч. 3 ст. 1266 ЦК України, ОСОБА_1 є спадкоємцем ОСОБА_2 за правом представлення спадкує ту частку спадщини, яка належала б за законом її батькові ОСОБА_5 , якби він був живими на час відкриття спадщини, та який є рідним братом спадкодавиці.

Із довідок Локачинської селищної ради Волинської області від 05 липня 2024 року № 553 та № 555 вбачається, що в с. Привітне Володимирського району Волинської області знаходиться спадкове майно, яке належало ОСОБА_2 , 1948 року народження, та яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , на день смерті проживала та була зареєстрована в с. Привітне Локачинського району Волинської області, вулиця не вказана.

Згідно даних погосподарської книги №5 за 2006-2010 рр. по особовому рахунку № НОМЕР_7 , спадкове майно складається із сертифікату на земельну частку пай серії ВЛ №0064819 розміром 2,9 в умовних кадастрових гектарах виданого на ОСОБА_3 , сертифікату на земельну частку пай серія ВЛ №0064820 розміром 2,9 в умовних кадастрових гектарах виданого на ОСОБА_4 . ОСОБА_2 , на день смерті проживала одиноко. Спадкоємцем, який звернувся для оформлення спадщини є її племінниця ОСОБА_1 . Інформація про інших спадкоємців невідома. Відомостей про посвідчення заповіту від імені померлої не відомо (а.с. 12, 13, 24, 24 на звороті).

Як вбачається із інформації, наданої відділом №1 Управління надання адміністративних послуг Головного управління Держгеокада стру у Волинській області від 26.06.2024 № 0-3-0.331-1254/354-24 та від 27.06.2024 № 0-3-0.331-1258/354-24, згідно розпорядження Локачинської районної адміністрації Волинської області №49 від 21.02.1997 ОСОБА_2 , як члену селянської спілки «Привітне» видано сертифікат на право на земельну частку (пай) серія ВЛ № 0064903, розмір земельної частки (пай) 2,90 умовних кадастрових гектари без врахування коефіцієнтів індексації. Крім того, сертифікат на право на земельну частку (пай) виготовлявся в одному екземплярі і видавався на руки власнику, тому відділ не має змоги видати дублікат зазначеного сертифікату (а.с. 30, 30 на звороті).

27 серпня 2024 року ОСОБА_1 звернулася до приватного нотаріуса Володимирського районного нотаріального округу Волинської області Дильного І.Г. із заявою про прийняття спадщини та видачу свідоцтва про право на спадщину після смерті тітки ОСОБА_2 , на підставі якої нотаріусом було заведено спадкову справу № 205/2024 до майна померлої ОСОБА_2 (а.с. 21 на звороті).

У своїй заяві від 27 серпня 2024 року ОСОБА_1 просила видати їй свідоцтво про право на спадщину за законом після смерті тітки ОСОБА_2 на право на земельну частку (пай) розміром 2,90 в умовних кадастрових гектарах, члена СС «Привітне», с. Привітне Локачинського району Волинської області. Однак, їй було відмовлено у вчиненні нотаріальної дії, оскільки заяву про прийняття спадщини до нотаріальних установ, у встановлені законом строки, а саме до 02 січня 2011 року спадкоємцем подано не було, про що винесено постанову вих. № 282/02-31 від 27.08.2024 року (а.с. 20, 35).

Таким чином, позивач як спадкоємиця за законом не може оформити спадщину в зв`язку з тим, що пропустила строк для її прийняття.

Статтею 1272 ЦК України передбачено, якщо спадкоємець протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її. За письмовою згодою спадкоємців, які прийняли спадщину, спадкоємець, який пропустив строк для прийняття спадщини, може подати заяву про прийняття спадщини нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини. За позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

Правила ч. 3 ст. 1272 ЦК України про надання додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини можуть бути застосовані, якщо: 1) у спадкоємця були перешкоди для подання такої заяви; 2) ці обставини визнані судом поважними.

З урахуванням наведеного, якщо спадкоємець пропустив шестимісячний строк для подання заяви про прийняття спадщини з поважних причин, закон гарантує йому право на звернення до суду з позовом про визначення додаткового строку на подання такої заяви.

Як роз`яснив Пленум Верховного Суду України у пункті 24 постанови «Про судову практику у справах про спадкування» № 7 від 30 травня 2008 року, вирішуючи питання про визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причин пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому, необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.

Позивач ОСОБА_1 зі спадкодавицею ОСОБА_2 на час її смерті не були зареєстровані за однією адресою, у шестимісячний строк з часу відкриття спадщини до нотаріуса з заявою про прийняття спадщини позивач не звернулася. З доводів позивача вбачається, що вона фактично доглядала тітку, забезпечувала її, здійснила поховання та вступила у користування спадковим майном. Оскільки інших спадкоємців після смерті тітки немає, вважала, що не потрібно звертатись до нотаріуса із заявою про прийняття спадщини.

Крім того, інших спадкоємців за законом чи заповітом, які б прийняли спадщину, судом не встановлено, із копії матеріалів спадкової справи № 205/2024 до майна померлої ОСОБА_2 їх теж не вбачається.

Враховуючи зазначені обставини та беручи до уваги, що відповідач при вирішенні справи поклався на розсуд суду, інших спадкоємців, які у визначений законом термін вчинили будь-які дії, що свідчать про прийняття ними спадщини після смерті ОСОБА_2 немає, суд дійшов висновку про поважність причин пропуску позивачем строку прийняття спадщини, що відповідно до ч. 3 ст. 1272 ЦК України є підставою для визначення їй додаткового строку, достатнього для подання заяви про прийняття спадщини.

Керуючись ст.ст. 10-13, 77, 81, 223, 247, 263-265 ЦПК України, на підставі ст. с. 3 ст. 1272 ЦК України, суд

у х в а л и в:

Позов ОСОБА_1 до Локачинської селищної ради Волинської області про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини задовольнити.

Визначити ОСОБА_1 додатковий строк тривалістю два місяці для подання заяви про прийняття спадщини, що відкрилась після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 у с. Привітне Локачинського району Волинської області.

Початок перебігу додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини рахувати з дня набрання рішенням законної сили.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана безпосередньо до Волинського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому відповідного рішення суду.

Учасники справи:

Позивач: ОСОБА_1 , зареєстроване та фактичне місце проживання: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_8 ;

Відповідач: Локачинська селищна рада Волинської області, адреса місцезнаходження: 45500, смт. Локачі, вул. Миру, 37, Володимирський район, Волинська область, ЄДРПОУ 04332182.;

Повний текст рішення складено 20.11.2024 року.

Суддя Локачинського районного суду О.І. Безп`ятко

СудЛокачинський районний суд Волинської області
Дата ухвалення рішення20.11.2024
Оприлюднено22.11.2024
Номер документу123186998
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них

Судовий реєстр по справі —931/681/24

Рішення від 20.11.2024

Цивільне

Локачинський районний суд Волинської області

Безп'ятко О. І.

Ухвала від 23.10.2024

Цивільне

Локачинський районний суд Волинської області

Безп'ятко О. І.

Ухвала від 20.09.2024

Цивільне

Локачинський районний суд Волинської області

Безп'ятко О. І.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні