Рішення
від 20.11.2024 по справі 162/990/24
ЛЮБЕШІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 162/990/24

Провадження № 2/162/292/2024

ЛЮБЕШІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 листопада 2024 року селище Любешів

Любешівський районний суд Волинської області у складі:

головуючого - судді Цибень О.В.,

за участю секретаря судового засідання Будько І.М.,

розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Любешівської селищної ради про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини,

ВСТАНОВИВ:

Від позивача ОСОБА_1 29.10.2024 року до Любешівського районного суду Волинської області надійшов вказаний позов.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер її брат, ОСОБА_2 , від його імені заповіт не посвідчувався. Спадкоємців першої черги, чи інших спадкоємців, крім неї, немає. Після смерті ОСОБА_2 відкрилася спадщина на належне йому майно. Позивач звернулася до Маневицької держаної нотаріальної контори з метою прийняття спадщини, однак їй було відмовлено у зв`язку з пропуском строку для прийняття спадщини. Вказує, що після смерті брата не зверталася до нотаріуса для відкриття спадкової справи, оскільки з 20.02.2010 року до 02.06.2018 року проживала разом з ним за адресою АДРЕСА_1 та здійснювала догляд за ним, оскільки ОСОБА_2 мав інвалідність першої групи з дитинства. Через незнання законодавства вважала, що прийняла спадщину шляхом спільного проживання зі спадкодавцем. Зазначає, що після смерті брата спадкуванню підлягає майно, яке належало їх батьку ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , спадщину після якого прийняв ОСОБА_2 шляхом спільного проживання та реєстрації за однією адресою зі спадкодавцем, але не оформив права власності на спадкове майно. Все своє майно батько заповідав їй, але спадщину позивач не прийняла.

Ухвалою суду від 29.10.2024 року позов прийнято до розгляду та відкрито провадження у даній цивільній справі у порядку загального позовного провадження, призначено підготовчезасідання.

Сторони в судове засідання не з`явилися.

Позивач подала до суду заяву про розгляд справи без її участі, позовні вимоги підтримує в повному обсязі та просить їх задовольнити.

Представник відповідача подав до суду заяву про розгляд справи без участі представника Любешівської селищної ради, проти задоволення позовних вимог не заперечують.

Відповідно до п.1 ч. 3ст. 223 Цивільного процесуального кодексу України (далі - ЦПК України), якщо учасник справи або його представник були належним чином повідомлені про судове засідання, суд розглядає справу за відсутності такого учасника справи у разі неявки в судове засідання учасника справи (його представника), без поважних причин або без повідомлення причин неявки.

На підставі ч.2ст.247 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.

Суд, дослідивши письмові докази по справі, дійшов переконання, що позов підлягає до задоволення з наступних підстав.

Згідно із ч.4ст.206 ЦПК Україниу разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.

Відповідно до ч.3 ст.200 ЦПК України за результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем.

Як роз`яснив Пленум Верхового Суду України у п.24постанови від 12 червня 2009 року №2 «Про застосування норм цивільного процесуального законодавства при розгляді справ у суді першої інстанції»у разі визнання відповідачем позову, яке має бути безумовним, і якщо таке визнання не суперечить закону й не порушує права, свободи чи інтереси інших осіб (не відповідача), суд ухвалює рішення про задоволення позову, обмежившись у мотивувальній частині рішення посиланням на визнання позову без з`ясування і дослідження інших обставин справи.

Із матеріалів справи встановлено, що позивач ОСОБА_1 зареєстрована за адресою АДРЕСА_1 .

Позивач ОСОБА_1 є рідною сестрою спадкодавця ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 (що стверджується копіями свідоцтв про народження серії НОМЕР_1 від 08.01.1965 року та серії НОМЕР_2 від 02.07.1954 року, копією свідоцтва про шлюб, виданого повторно, серії НОМЕР_3 від 19.07.2018 року, та копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_4 від 05.06.2018 року).

Відповідно до довідки голови правління ОСББ «Вараш 18» №7 від 21.10.2024 року ОСОБА_2 проживав без реєстрації в період з 20.02.2010 року до 02.06.2018 року разом з ОСОБА_1 за адресою АДРЕСА_1 .

Згідно з довідкою ЦНАП Любешівської селищної ради, на день смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у будинку за адресою АДРЕСА_2 особи, які були зареєстровані, відсутні.

Відповідно до відповіді Любешівської державної нотаріальної контори Волинської області від 05.11.2024 року, спадкова справа після смерті ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , не заводилась.

Постановою від 21.10.2024 року №1022/02-31 державним нотаріусом Маневицької державної нотаріальної контори Волинської області Сахнік О.О. позивачу було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом у зв`язку з пропущенням строку для прийняття спадщини.

Згідно з ст. 3 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.

Спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно зі спадкодавцем, має подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини (ч.1 ст.1269 ЦК України). Заява про прийняття спадщини подається до нотаріальної контори за місцем відкриття спадщини особисто.

Згідно ст. 1270 ЦПК Українидля прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини; якщо виникнення у особи права на спадщину залежить від неприйняття спадщини або відмови в його прийнятті іншими спадкоємцями, строк для прийняття нею спадщини встановлюється в три місяці з моменту неприйняття іншими спадкоємцями спадщини або відмови від її прийняття.

Згідно ч. 3 ст. 1272вказаного Кодексуза позовом спадкоємця, що пропустив строк для прийняття спадщини із поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

Відповідно до ст.1272 ЦК Українивизначено наслідки пропущення строку для прийняття спадщини, зокрема, якщо спадкоємець протягом строку, встановленогост. 1270 ЦК України, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її. За письмовою згодою спадкоємців, які прийняли спадщину, спадкоємець, який пропустив строк для прийняття спадщини, може подати заяву про прийняття спадщини нотаріусу за місцем відкриття спадщини. За позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

Позивач пропустив встановлений строк для прийняття спадщини, тому вправі звернутись в суд з позовом для визначення йому додаткового строку для прийняття спадщини.

Згідно п. 24Постанови Пленуму Верховного суду України № 7 від 30.05.2008 року, «Про судову практику у справах про спадкування», особа, яка не прийняла спадщину в установлений законом строк, може звернутися до суду з позовною заявою про визначення додаткового строку для прийняття спадщини відповідно до частини третьої статті 1272 ЦК України.

Згідно з положеннями постанови Верховного Суду від 26 червня 2019 року, справа № 565/1145/17, правила частини третьої статті 1272ЦК України про надання додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини можуть бути застосовані, якщо у спадкоємця були перешкоди для подання такої заяви; ці обставини визнані судом поважними. Такий правовий висновок висловив Верховний Суд України у постанові від 23 серпня 2017 року № 6-1320цс17.

З урахуванням наведеного, якщо спадкоємець пропустив шестимісячний строк для подання заяви про прийняття спадщини з поважних причин, закон гарантує йому право на звернення до суду з позовом про визначення додаткового строку на подання такої заяви.

Зазначений висновок відповідає правовим позиціям Верховного Суду України, які викладені у постановах: від 04 листопада 2015 року № 6-1486цс15, від 26 вересня 2012 року № 6-85цс12.

Положеннями ст. 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» встановлено: «Суди застосовують при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод та практику Європейського суду з прав людини та Європейської комісії з прав людини, як джерело права».

Відповідно до рішення Європейського суду з прав людини по справі «Ілхан проти Туреччини» від 27 червня 2000 року при вирішення питання пропуску строку на вчинення дій має застосовуватись правило встановлення всіх обставин з певною гнучкістю і без надзвичайного формалізму, воно не застосовується автоматично і не має абсолютного характеру.

Заст.6 Європейської конвенції з прав людини визнається право людини на доступ до правосуддя, а за ст.13 - на ефективний спосіб захисту прав, і це означає, що особа має право пред`явити в суді таку вимогу на захист цивільного права, яка відповідає змісту порушеного права та характеру правопорушення.

Судом встановлено, позивач ОСОБА_1 є спадкоємцем за законом після смерті брата, ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , інші спадкоємці відсутні, позивач з заявою про прийняття спадщини протягом шести місяців з часу відкриття спадщини до нотаріуса не звернулася, на думку суду, з поважних причин, тому з урахуванням викладеного та враховуючи визнання позову відповідачем, суд вважає можливим позовні вимоги задовольнити.

Керуючись ст.1217, 1269, 1270, 1272ЦК України, ст. 200, 206, 265, 354 ЦПК України, суд

УХВАЛИВ:

Позов ОСОБА_1 до Любешівської селищної ради про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини задовольнити.

Визначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , додатковий строк для подання до нотаріальної контори заяви про прийняття спадщини за законом після смерті ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , - два місяці з дня набрання рішенням законної сили.

Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку безпосередньо до Волинського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Позивач: ОСОБА_1 (адреса місця проживання та реєстрації: АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_5 ).

Відповідач: Любешівська селищнарада (адреса: вул. Незалежності, 53, селище Любешів Камінь-Каширського району Волинської області, код ЄДРПОУ 04333170).

Суддя Любешівського районного суду Волинської області Ольга ЦИБЕНЬ

СудЛюбешівський районний суд Волинської області
Дата ухвалення рішення20.11.2024
Оприлюднено22.11.2024
Номер документу123187069
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них

Судовий реєстр по справі —162/990/24

Рішення від 20.11.2024

Цивільне

Любешівський районний суд Волинської області

Цибень О. В.

Ухвала від 29.10.2024

Цивільне

Любешівський районний суд Волинської області

Цибень О. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні