179/1425/24
2/179/584/24
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
17 жовтня 2024 року Магдалинівський районний суд Дніпропетровської області у складі
головуючого судді Ковальчук Т.А.
при секретарі Ахтієвій Р.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду смт. Магдалинівка Дніпропетровської області цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Личківської сільської ради про визнання права власності на нерухоме майно за набувальною давністю, суд
В С Т А Н О В И В:
До Магдалинівськогорайонного судуДніпропетровської областінадійшла позовназаява ОСОБА_1 до Личківськоїсільської ради про визнання права власності на нерухоме майно за набувальною давністю.
Позивач посилається на те, що влітку 2010 року вселився в домоволодіння в АДРЕСА_1 .
Позивач зазначає, що вказаний будинок пустував. Як пізніше йому стало відомо, згідно даних бюро технічної інвентаризації право власності на дане майно було зареєстроване за ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Зважаючи на його похилий вік, позивач припускає, що на даний час власник майна помер. ОСОБА_3 останній час проживав в АДРЕСА_2 . Про наявність спадкоємців позивачу нічого невідомо. Правовстановлюючих документів про право приватної власності на вказане домоволодіння у нього немає, тобто воно знаходилося у власності іншої особи, а отже є чужим нерухомим майном.
Позивач зазначає, що після вселення в даний будинок з 11.08.2010 року зареєстрований за вказаною адресою.
Враховуючи вищезазначені обставини, вважає, що у зв`язку із добросовісним, безперервним володінням нерухомим майном житловим будинком з господарськими спорудами в АДРЕСА_1 , виникло право власності на вказаний об`єкт нерухомого майна за набувальною давністю.
Позивач стверджує, що з літа 2010 року постійно володіє вказаним нерухомим майном, користується присадибною ділянкою.
Позивач наголошує, що з моменту вселення в будинок сплинуло більше 10 років, він продовжує добросовісно, безперервно і відкрито володіти нерухомим майном житловим будинком з господарськими спорудами в АДРЕСА_1 , тому вважає, що виникло право власності на вказаний об`єкт нерухомого майна за набувальною давністю у порядку ст. 344 Цивільного кодексу України.
Тому прохає визнати за ним право власності на житловий будинок в АДРЕСА_1 .
Позивач у судове засідання не з`явився, представником позивача надано заяву про розгляд справи без його участі, позовні вимоги підтримує.
Представник відповідача Личківська сільська рада - в судове засідання не з`явився, до суду надано заяву про розгляд справи без участі представника.
Дослідивши докази, суд вважає, що позов підлягає задоволенню за наступних підстав.
Згідно паспорту громадянина України НОМЕР_1 ОСОБА_1 зареєстрований за адресою АДРЕСА_1 , з 11.08.2010 року (а. с. 14).
Згідно інформаційноїдовідки КП«Новомосковське МБТІ»право власностіна нерухомемайно в АДРЕСА_1 , зареєстроване за ОСОБА_2 (а. с. 11).
Згідно довідки Новомосковського відділу ДРАЦС у Новомосковському районі від 26.09.2024 року ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , актовий запис № 27 (а. с. 46).
Згідно довідки Новомосковської районної державної нотаріальної контори спадкова справа після смерті ОСОБА_2 не відкривалася (а. с. 42).
Відповідно до ст.328ЦКУкраїни право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.
Згідно ч. 1 ст.344ЦКУкраїни особа, яка добросовісно заволоділа чужим майном і продовжує відкрито, безперервно володіти нерухомим майном протягом десяти років або рухомим майном - протягом п`яти років, набуває право власності на це майно (набувальна давність), якщо інше не встановлено цим Кодексом.
Виходячи зі змісту вказаної статті, обставинами, які мають значення для справи і які повинен довести позивач, є такі: добросовісність володіння, відкритість володіння, давність володіння та його безперервність, відсутність інших осіб, які претендують на це майно, відсутність титулу (підстави) у позивача для володіння майном та набуття права власності.
Згідно ч. 4 ст. 344 ЦК України право власності за набувальною давністю на нерухоме майно, транспортні засоби, цінні папери набувається за рішенням суду.
Як зазначено в п. п. 9, 13 Постанови Пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ № 5 «Про судову практику у справах про захист права власності на інших речових прав», відповідно до частини першої статті 344ЦК особа, яка добросовісно заволоділа чужим майном і продовжує відкрито, безперервно володіти нерухомим майном протягом десяти років або рухомим майном протягом п`яти років, набуває право власності на це майно (набувальна давність), якщо інше не встановленоЦК. При вирішенні спорів, пов`язаних із набуттям права власності за набувальною давністю, суди повинні враховувати, зокрема, таке: володіння є добросовісним, якщо особа при заволодінні чужим майном не знала і не могла знати про відсутність у неї підстав для набуття права власності; володіння визнається відкритим, якщо особа не приховувала факт знаходження майна в її володінні. Вжиття звичайних заходів щодо забезпечення охорони майна не свідчить про приховування цього майна; володіння визнається безперервним, якщо воно не переривалось протягом всього строку набувальної давності. Можливість пред`явлення до суду позову про визнання права власності за набувальною давністю випливає з положень статей 15, 16 ЦК, а також частини четвертої статті 344 ЦК України, згідно з якими захист цивільних прав здійснюється судом шляхом визнання права. У зв`язку з цим особа, яка заявляє про давність володіння і вважає, що у неї є всі законні підстави бути визнаною власником майна за набувальною давністю,маєправозвернутисядо суду з позовом про визнання за нею права власності.
Відповідачем за позовом про визнання права власності за набувальною давністю є попередній власник майна або його правонаступник. У разі якщо попередній власник нерухомого майна не був і не міг бути відомим давнісному володільцю, то відповідачем є орган, уповноважений управляти майном відповідної територіальної громади.
За набувальною давністю може бути набуто право власності на нерухоме майно, яке не має власника або власник якого невідомий, або власник відмовився від права власності на належне йому нерухоме майно, що придбане добросовісним набувачем і у витребуванні якого його власнику було відмовлено.
Суд встановив, що позивач, зокрема з 2010 року постійно проживає у вказаному будинку, що також не заперечується відповідачем.
Таким чином, суд встановив, що позивач більше ніж 10 років, а точніше, з 2010 року по теперішній час відкрито, добросовісно та безперервно володіє вказаним будинком; даний будинок не знаходиться у власності іншої особи, позивач є добросовісним набувачем, тому позовні вимоги щодо визнання права власності на будинок за позивачем за набувальною давністю підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 258, 259, 265 ЦПК України, суд
В И Р І Ш И В:
Позовні вимоги ОСОБА_1 - задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ідентифікаційний номер платника податків НОМЕР_2 , право власності нажитловий будинок загальною площею 62,50 м 2 , житловою 21,20 м 2 з господарськими спорудами, розташований за адресою: АДРЕСА_1 , яке складається А - будинок, а - веранда, Б,В,Г - сарай, К - колодязь.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Дніпровського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення.
Суддя Т.А.Ковальчук
Суд | Магдалинівський районний суд Дніпропетровської області |
Дата ухвалення рішення | 17.10.2024 |
Оприлюднено | 22.11.2024 |
Номер документу | 123187788 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах щодо права власності чи іншого речового права на нерухоме майно (крім землі), з них: про приватну власність, з них: визнання права власності |
Цивільне
Магдалинівський районний суд Дніпропетровської області
Ковальчук Т. А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні