Справа №345/5710/24
Провадження № 2-о/345/240/2024
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
21.11.2024 р. м. Калуш
Калуський міськрайонний суд Івано-Франківської області
в складі головуючого судді Сухарник І.І.
за участю секретаря судового засідання Рибчук Ю.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку окремого провадження заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа: ОСОБА_2 провстановлення фактуродинних відносин, -
встановив:
ОСОБА_1 звернувся до суду із вказаною заявою, яку мотивує тим, що його мама, ОСОБА_3 , була власником домоволодіння АДРЕСА_1 .
У свідоцтві про народження заявника мама зазначена як ОСОБА_4 .
Батько заявника ОСОБА_5 помер і мама вдруге одружилася і змінила прізвище на ОСОБА_6 .
Мама заявника ОСОБА_3 померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Після її смерті залишилося спадкове майно, а саме: домоволодіння АДРЕСА_1 .
У грудні 2022 року заявник звернувся до приватного нотаріуса з питанням про оформлення права на спадщину за законом після смерті матері.
12.12.2022 року приватний нотаріус Калуського районного нотаріального округу відмовив заявнику в оформленні спадщини у зв`язку з тим, що є розбіжності у прізвищі : у моєму свідоцтві про народження заявника мама вказана ОСОБА_7 , прізвище спадкодавця у повному витягу з ДРАЦС громадян щодо актового запису про шлюб № 00037799767 від 12.12.2022 прізвище зазначено Гречка, дата народження вказана ІНФОРМАЦІЯ_2 , а в Повному витягу з ДРАЦС громадян щодо актового запису про смерть № 00037799736 від 12.12.2022 дата народження спадкодавця вказана 01.11.1925 року.
Таким чином, у зв`язку з цим, виникла необхідність встановити факт родинних відносин, а саме факт того, що померла ОСОБА_8 є мама заявника ОСОБА_1 .
У зв`язку з цим, ОСОБА_1 просить суд встановити факт родинних відносин, а саме, що ОСОБА_8 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 у місті Калуші Івано-Франківської області, актовий запис № 245, є мама ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , іден. № НОМЕР_1 зареєстрований АДРЕСА_2 .
Ухвалою суду від 21.10.2024 провадження у справі відкрито у порядку окремого провадження з викликом учасників справи.
У судове засідання заявник не з`явився, однак подав суду заяву про розгляд справи за його відсутності, зазначив, що вимоги заяви підтримує.
Заінтересована особа ОСОБА_2 , який є сином заявника, у судове засідання не з`явився, однак подав заяву про розгляд справи у його відсутності, вимоги заяви визнає.
Згідно з ч. 2 ст. 247 ЦПК України, у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов до висновку, що заява підлягає задоволенню, виходячи з наступних підстав.
Судом встановлено, що у свідоцтві про народження заявника ОСОБА_1 матір`ю зазначена ОСОБА_4 , батьком зазначений ОСОБА_5 (свідоцтво про народження від 22.09.1959 року, актовий запис № 201 видане рай бюро ЗАГС м.Калуш Станіславської області а.с.13).
Батьки заявника реєстрували шлюб 02.05.1950 року, актовий запис № 15, орган, що склав запис відділ ДРАЦС Рожнятівського районного управління юстиції в Івано-Франківській області, після реєстрації шлюбу присвоєно прізвище ОСОБА_7 (а.с.16).
27.06.1970 ОСОБА_4 вдруге одружилася (актовий запис № 275, склав запис відділ РАЦС по місту Калушу Калуського міськрайонного управління юстиції Івано-Франківської області) і змінила прізвище на ОСОБА_6 , що підтверджується Витягом з ДРАЦС громадян щодо актового запису про шлюб від 12.12.2022 року, прізвище до реєстрації шлюбу ОСОБА_7 (а.с.14-15).
ОСОБА_3 померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , що підтверджується Повним витягом з ДРАЦС громадян щодо актового запису про смерть від 12.12.2022 року, актовий запис № 245, орган, що склав актовий запис: відділ ДРАЦС по місту Калушу реєстраційної служби Калуського міськрайонного управління юстиції в Івано-Франківській області (а.с.7-8).
Після її смерті залишилося спадкове майно, а саме: домоволодіння АДРЕСА_1 (а.с.17, 18, 20).
У грудні 2022 року ОСОБА_1 звернувся до приватного нотаріуса з питанням про оформлення права на спадщину за законом після смерті матері (а.с.6).
12.12.2022 року приватний нотаріус Калуського районного нотаріального округу відмовив заявнику в оформленні спадщини у зв`язку з тим, що є розбіжності у прізвищі: у свідоцтві про народженні заявника прізвище матері вказано « ОСОБА_7 »; прізвище спадкодавця у повному витягу з ДРАЦС громадян щодо актового запису про шлюб № 00037799767 від 12.12.2022 зазначено «Гречка», дата народження вказана ІНФОРМАЦІЯ_2 ; в Повному витягу з ДРАЦС громадян щодо актового запису про смерть № 00037799736 від 12.12.2022 дата народження спадкодавця вказана 01.11.1925 року (а.с.5).
Таким чином, для того, щоб реалізувати своє право на спадщину, є необхідність встановити факт родинних відносин, а саме, що ОСОБА_8 є матір`ю ОСОБА_1 .
Судом встановлено, що родинні відносини заявника та померлої ОСОБА_3 підтверджуються такими доказами, а саме: свідоцтвом про народження ОСОБА_1 від 22.09.1959 року, актовий запис № 201 видане рай бюро ЗАГС м.Калуш Станіславської області (а.с.13); повним витягом з ДРАЦС громадян щодо актового запису про шлюб від 12.12.2022 року (14-15); повним витягом з ДРАЦС громадян щодо актового запису про смерть від 12.12.2022 року (а.с.7-8); витягом з ДРАЦС громадян про шлюб щодо підтвердження дошлюбного прізвища (а.с.16); копією рішення виконавчого комітету Калуської міської ради про дозвіл на перебудову від 11.01.1974 року та копією листа відділу у справах будівництва і архітектури від 14.02.1978 року, де мати заявника зазначена як ОСОБА_4 (а.с.17, 18).
Згідно з ч. 1 ст. 15 ЦК України, кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.
Відповідно до ч. 1 ст. 13 ЦПК України, суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Згідно з абз. 2 п. 2 Постанови Пленуму Верховного Суду України за №7 від 30 травня 2008 року «Про судову практику у справах про спадкування», якщо виникнення права на спадкування залежить від доведення певних фактів, особа може звернутися в суд із заявою про встановлення цих фактів, яка, у разі відсутності спору, розглядається за правилами окремого провадження. Зокрема, у такому порядку суди повинні розглядати заяви про встановлення родинних відносин із спадкодавцем, проживання з ним однією сім`єю, постійного проживання разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, прийняття спадщини, яка відкрилася до 1 січня 2004 року тощо.
Як вбачається з роз`яснень, викладених у п. 1 Постанови Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» № 5 від 31.03.1995, в порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, якщо: згідно з законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян; чинним законодавством не передбачено іншого порядку їх встановлення; заявник не має іншої можливості одержати або відновити загублений чи знищений документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення; встановлення факту не пов`язується з наступним вирішенням спору про право.
Відповідно до ст. 318 ЦПК України, у заяві про встановлення факту, що має юридичне значення, повинно бути зазначено, зокрема, який факт заявник просить встановити та з якою метою. Мета встановлення факту - це ті наслідки, настання яких бажав би заявник.
Відповідно до положень ст.ст. 1216-1218 ЦК України, спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). Спадкування здійснюється за заповітом або за законом. До складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Як вказано в ст. 1222 ЦК України, спадкоємцями за заповітом і за законом можуть бути фізичні особи, які є живими на час відкриття спадщини, а також особи, які були зачаті за життя спадкодавця і народжені живими після відкриття спадщини.
Згідно ст. 1258 ЦК України, спадкоємці за законом одержують право на спадкування почергово. Кожна наступна черга спадкоємців за законом одержує право на спадкування у разі відсутності спадкоємців попередньої черги, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини або відмови від її прийняття, крім випадків, встановлених ст.1259 цього Кодексу.
Стаття 1261 ЦК України передбачає, що у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.
Для заявника встановлення факту родинних відносин між ним і покійною матір`ю необхідний для прийняття спадщини, тобто виникнення майнових прав. Таким чином, встановлення даного факту породжує для заявниці юридичні наслідки, вона зможе оформити свої спадкові права. Крім того, встановлення даного факту не пов`язується з наступним вирішенням підвідомчого суду спору про право та чинним законодавством не передбачено порядок іншого (позасудового) його встановлення.
Відповідно до ст. 229 ЦПК України, суд під час розгляду справи повинен безпосередньо дослідити докази у справі: ознайомитися з письмовими та електронними доказами, висновками експертів, поясненнями учасників справи, викладеними в заявах по суті, показаннями свідків оглянути речові докази.
Судом встановлено достатньо доказів, які підтверджують, що ОСОБА_8 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 у місті Калуші Івано-Франківської області, є матір`ю ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Заінтересована особа по справі (син заявника) не заперечує проти встановлення факту родинних відносин.
З огляду на викладене, виходячи з інтересів особи щодо захисту її права на спадкування, зважаючи на те, що заявник не має іншої можливості, крім в судовому порядку, встановити факт родинних відносин, на основі повно та всебічно з`ясованих обставин справи, суд вважає, що дана заява підлягає задоволенню, оскільки вимога її законна, обґрунтована та доказово підтверджена письмовими доказами, які в свою чергу є послідовними та логічними, а тому не викликають сумніву в їх правдивості.
Відповідно до ч. 7 ст. 294 ЦПК України, при ухваленні судом рішення по справі в порядку окремого провадження судові витрати не відшкодовуються, якщо інше не встановлено законом.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.258, 259, 263-265, 268, 273, 319 ЦПК України, суд -
ухвалив:
Заяву задовольнити.
Встановити факт родинних відносин, а саме, що ОСОБА_8 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 у місті Калуші Івано-Франківської області, актовий запис № 245, є матір`ю ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстрованого у АДРЕСА_2 .
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана безпосередньо до Івано-Франківського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Головуючий
Суд | Калуський міськрайонний суд Івано-Франківської області |
Дата ухвалення рішення | 21.11.2024 |
Оприлюднено | 22.11.2024 |
Номер документу | 123188601 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них: інших фактів, з них:. |
Цивільне
Калуський міськрайонний суд Івано-Франківської області
Сухарник І. І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні