Рішення
від 20.11.2024 по справі 696/1042/24
КАМ'ЯНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

20.11.2024

Справа № 696/1042/24

Провадження № 2/696/301/24

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 листопада 2024 року м. Кам`янка

Кам`янський районний суд Черкаської області у складі

головуючого судді Шкреби В.В.,

за участі секретаря Степанової Н.В.,

представника позивача ОСОБА_1 ,

відповідача ОСОБА_2 ,

розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні в залі суду в м. Кам`янка цивільну справу за позовною заявою виконавчого комітету Кам`янської міської ради Черкаської області (знаходиться по вул. Г. Майдану, б. 37 в м. Кам`янка Черкаської області) в інтересах малолітніх ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 до ОСОБА_2 (ІПН НОМЕР_1 , проживає по АДРЕСА_1 ) про відібрання дітей у матері без позбавлення батьківських прав,

встановив:

Виконавчий комітет Кам`янської міської ради Черкаської області як орган опіки та піклування, в інтересах неповнолітніх ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , звернувся до Кам`янського районного суду Черкаської області з позовом до ОСОБА_2 про відібрання дітей у матері без позбавлення батьківських прав.

Вимоги позову мотивують тим, що ОСОБА_2 є матір`ю двох неповнолітніх дітей- ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 . Батько дітей з травня 2024 року мобілізований для проходження військової служби.

Через нехтування відповідачем своїми батьківськими обов`язками, ухиленням від виховання та навчання дітей, орган опіки та піклування дійшов висновку про наявність підстав для відібрання дітей у матері без позбавлення її батьківських прав. Саме з вказаних обставин звернулися до суду, та просять суд задоволити їхній позов.

Ухвалою суду від 16 вересня 2024 року відкрито провадження по справі та призначено підготовче судове засідання, відповідачу надано строк для подання відзиву на позов.

В судовому засіданні представник позивача за дорученням ОСОБА_1 вимоги позову підтримала, наполягала на його задоволенні .

Відповідач у судове засідання з`явилась, не заперечувала щодо відібрання у неї дітей та стягнення з неї аліментів. Відповідно до ч.4 ст.206 ЦПК України у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.

Заслухавши присутніх учасників судового засідання, всебічно, повно, об`єктивно та безпосередньо дослідивши наявні у справі докази, суд приходить до висновку що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Відповідно дост. 170 Сімейного Кодексу України, право на звернення до суду з позовом про відібрання дитини від батьків без позбавлення батьківських прав, мають орган опіки та піклування та прокурор.

Відповідно до частини третьої статті 51 Конституції України сім`я, дитинство, материнство і батьківство охороняються державою.

У частинах першій, другій статті 3 Конвенції про права дитини від 20 листопада 1989 року, ратифікованої Верховною Радою України 27 лютого 1991 року (далі - Конвенція), передбачено, що в усіх діях щодо дітей, незалежно від того, здійснюються вони державними чи приватними установами, що займаються питаннями соціального забезпечення, судами, адміністративними чи законодавчими органами, першочергова увага приділяється якнайкращому забезпеченню інтересів дитини. Дитині забезпечується такий захист і піклування, які необхідні для її благополуччя, беручи до уваги права й обов`язки її батьків, опікунів чи інших осіб, які відповідають за неї за законом.

Стаття 9 Конвенції покладає на держави-учасниці обов`язок забезпечувати те, щоб дитина не розлучалася з батьками всупереч їх бажанню, за винятком випадків, коли компетентні органи згідно з судовим рішенням, визначають відповідно до застосовуваного закону і процедур, що таке розлучення необхідне в якнайкращих інтересах дитини. Таке визначення може бути необхідним у тому чи іншому випадку, наприклад, коли батьки жорстоко поводяться з дитиною або не піклуються про неї, або коли батьки проживають роздільно і необхідно прийняти рішення щодо місця проживання дитини.

Європейський суд з прав людини (далі - ЄСПЛ) зауважує, що основні інтереси дитини є надзвичайно важливим. При визначенні основних інтересів дитини у кожному конкретному випадку необхідно враховувати дві умови: по-перше, у якнайкращих інтересах дитини буде збереження її зв`язків із сім`єю, крім випадків, коли сім`я виявляється особливо непридатною або явно неблагополучною; по-друге, у якнайкращих інтересах дитини буде забезпечення її розвитку у безпечному, спокійному та стійкому середовищі, що не є неблагополучним (MAMCHUR v.UKRAINE, №10383/09, § 100, ЄСПЛ, від 16 липня 2015 року).

Між інтересами дитини та інтересами батьків повинна існувати справедлива рівновага і, дотримуючись такої рівноваги, особлива увага має бути до найважливіших інтересів дитини, які за своєю природою та важливістю мають переважати над інтересами батьків. (HUNT v. UKRAINE, № 31111/04, § 54, ЄСПЛ, від 07 грудня 2006 року).

У статті 7 СК України визначено необхідність забезпечення дитині можливості здійснення її прав, установлених Конституцією України, Конвенцією про права дитини, іншими міжнародними договорами України, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України; регулювання сімейних відносин має здійснюватися з максимально можливим урахуванням інтересів дитини, непрацездатних членів сім`ї; сімейні відносини регулюються на засадах справедливості, добросовісності та розумності, відповідно до моральних засад суспільства.

Суд встановив наступні обставини та відповідні їм правовідносини.

Відповідно до свідоцтва про шлюб, серії НОМЕР_2 від 20.08.2014 року, відповідач ОСОБА_2 та ОСОБА_5 перебувають у зареєстрованому шлюбі з 20 серпня 2014 року (а.с.8).

Згідно свідоцтв про народження (виданих повторно), серії НОМЕР_3 та серії НОМЕР_4 від 23 серпня 2024 року, ОСОБА_2 та ОСОБА_5 , є батьками двох неповнолітніх дітей ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 (а.с.6,7). Батько дітей з травня 2024 року мобілізований для проходження військової служби.

Підставою звернення до суду з позовом про відібрання дітей у матері, як зазначили Позивачі, є неналежне виконання відповідачем, законом передбачених батьківських обов`язків по відношенню до своїх дітей. Відсутність необхідної турботи, не забезпечення необхідним харчуванням, медичним доглядом, вихованням, стало підставою для висновку, про неналежне виконання відповідачем своїх батьківських обов`язків, по відношенню до своїх неповнолітніх дітей.

Згідно висновку виконавчого комітету Кам`янської міської ради № 1997/02-18 від 22.08.2024 року «про доцільність відібрання малолітніх дітей», мати дітей ОСОБА_2 , веде антигромадський спосіб життя, зловживає спирними напоями, не турбується про долю дітей.

Відповідно до акту обстеження умов проживання, умови проживання в будинку не відповідають санітарним вимогам. Відсутні облаштовані належним чином спальні місця для дітей, та місця для навчання. Постільна білизна та дитячий одяг брудні. Продукти харчування та засоби гігієни відсутні.

У зв`язку з загрозою життю дітей, на підставі рішення виконавчого комітету Кам`янської ради № 235 від 19.08.2024 року, дітей, з метою проходження медичного обстеження було відібрано у їх матері, та тимчасово поміщено у дитяче відділення КНП «Кам`янська багатопрофільна лікарня» .

За час перебування дітей в медичному закладі, мати дітей ОСОБА_2 , жодного разу їх не відвідала, повернути дітей в сім`ю не просила.

Батько дітей, в своїй заяві від 20.08.2024 року, просив орган опіки та піклування не повертати дітей в сім`ю його дружини, оскільки мати дітей ОСОБА_2 зловживає спиртними напоями та веде розгульний спосіб життя.

Відповідач ОСОБА_2 , на неодноразові зауваження, рекомендації та попередження, не реагує, продовжує ухилятися від виконання батьківських обов`язків, та зловживати спиртними напоями. Взяті на себе зобов`язання, по належному виконанні батьківських обов`язків, перед комісією з питань захисту прав дитини виконавчого комітету Кам`янської міської ради, не виконує. За місцем проживання характеризується негативно. Також була притягнута до адміністративної відповідальності за ст.184 КУпАП, за неналежне виконання батьківських обов`язків. Підставою притягнення її до адміністративної відповідальності стало те, що ОСОБА_2 , через вживання два дні поспіль спиртних напоїв, залишила своїх дітей на сусідів.

З урахуванням акту оцінки рівня безпеки дитини, акту обстеження умов проживання сім`ї, де проживали малолітні діти, в зв`язку з пезпосередньою їм загрозою для їхнього життя, службою у справах дітей, виконавчого комітету Руськополянської сільської ради Черкаської області, було прийняте рішення № 32 від 27.08.2024 року, про передачу на тимчасове влаштування дітей, які знаходяться на обліку дітей, які перебувають у складних життєвих обставинах, а саме ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , до сім`ї патронатного вихователя ОСОБА_6 , що функціонує за адресою : АДРЕСА_2 (а.с.10).

Відповідно до ст. 150 Сімейного кодексу України, батьки зобов`язані піклуватися про здоров`я дитини, її фізичний, духовний та моральний розвиток, повинні забезпечити здобуття дитиною повної загальної середньої освіти, готувати її до самостійного життя. Кожний із батьків зобов`язаний піклуватися про здоров`я дитини, її фізичний, духовний та моральний розвиток, проявляти у відношенні неї батьківське піклування, зобов`язаний виховувати та утримувати дитину до її повноліття. Здійснення батьками своїх прав та виконання обов`язків мають ґрунтуватися на повазі до прав дитини та її людської гідності. Ухилення батьків від виконання батьківських обов`язків є підставою для покладення на них відповідальності, встановленої законом. Відповідно дост. 12 Закону України «Про охорону дитинства»батьки або особи, які їх замінюють, мають право і зобов`язані виховувати дитину, піклуватися про її здоров`я, фізичний, духовний і моральний розвиток, навчання, створювати належні умови для розвитку її природних здібностей, поважати гідність дитини, готувати її до самостійного життя та праці. Відповідно до п. 8 постанови Кабінету Міністрів України від 24.09.2008р. «Про питання діяльності органів опіки та піклування, пов`язаної із захистом прав дитини» визначено, що у разі, якщо виникла безпосередня загроза життю або здоров`ю дитини, орган опіки та піклування, якому стало відомо про це, приймає рішення про негайне відібрання дитини у батьків або осіб, які їх замінюють. Згідно ч. 1ст. 170 Сімейного кодексу Українисуд може постановити рішення про відібрання дитини від батьків або одного з них, не позбавляючи їх батьківських прав, у випадках, передбачених пунктами 2-5 ч. 1ст. 164 цього Кодексу, а також в інших випадках, якщо залишення дитини у них є небезпечним для її життя, здоров`я і морального виховання. Пунктами 2-5 ч. 1ст. 164 Сімейного кодексу Українипередбачено, що мати, батько можуть бути позбавлені судом батьківських прав, якщо вона, він: ухиляються від виконання своїх обов`язків по вихованню дитини; жорстоко поводяться з дитиною; є хронічними алкоголіками або наркоманами; вдаються до будь-яких видів експлуатації дитини, примушують її до жебракування та бродяжництва. Обов`язок батьків по утримуванню дітей до досягнення ними повноліття закріплено в ч. 2ст. 51 Конституції України. Відповідно дост. 8 Закону України «Про охорону дитинства»кожна дитина має право на рівень життя, достатній для її фізичного, інтелектуального, морального, культурного, духовного і соціального розвитку. Батьки або особи, які їх замінюють, несуть відповідальність за створення умов, необхідних для всебічного розвитку дитини, відповідно до законів України.

Як встановлено судом, відповідач ОСОБА_2 , яка є матір`ю малолітніх ОСОБА_7 та Інни, неналежним чином виконує свої батьківські обов`язки, систематично пиячать, умови проживання дітей негативні, які загрожують їхньому здоров`ю.

Таким чином оцінивши досліджені у судовому засіданні докази в їх сукупності, враховуючи, що відповідач ухиляється від виконання своїх батьківських обов`язків відносно її дітей, суд дійшов висновку, що позов Органу опіки та піклування в частині відібрання малолітніх дітей ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , від матері ОСОБА_2 без позбавлення її батьківських прав ґрунтується на вимогах закону, відповідає інтересам дітей, тому підлягає задоволенню.

Відібрання дітей у батьків це санкція за невиконання батьківських обов`язків. Ця санкція є більш м`якою, порівняно з іншими, зокрема із позбавленням батьківських прав. Відібрання дитини не є крайнім і незворотним заходом.

Відповідно до статті 170 СК України у разі відібрання дитина передається другому з батьків, бабі, дідові, іншим родичам - за їх бажанням або органові опіки та піклування.

Зазначене повністю узгоджується із положеннями частини четвертої та п`ятої статті 167 СК України, згідно з якими, якщо дитина не може бути передана другому з батьків, переважне право перед іншими особами на передання їм дитини мають, за їхньою заявою, баба та дід, повнолітні брати та сестри, інші родичі дитини, мачуха, вітчим; якщо дитина не може бути передана бабі, дідові, повнолітнім братам та сестрам, іншим родичам, мачусі, вітчиму, вона передається на опікування органу опіки та піклування.

Відібрання дітей без позбавлення батьківських прав є тимчасовим заходом і відповідно до ч. 3ст. 170 Сімейного кодексу України, суд за заявою батьків може постановити рішення про повернення дітей.

Необхідно зауважити, що ОСОБА_2 , від якої відібрані діти, не втрачає щодо них прав та обов`язків, обумовлених походженням. Мати не позбавлена права звернутися до суду з вимогою про повернення дітей, якщо відпадуть причини, які перешкоджали належному вихованню дітей.

На виконання ст.ст. 167, 170 ЦПК України, оскільки заяв від родичів дітей, як до органу опіки та піклування, так і до суду, подані не були, а тому суд вважає за необхідне неповнолітніх дітей ОСОБА_8 та Інну передати виконавчому комітетові Кам`янської міської ради Черкаської області, як органу опіки та піклування, для їх подальшого влаштування відповідно до вимог чинного законодавства. Відповідно до ч. 4ст. 170 Сімейного кодексу Українипри задоволенні позову про відібрання дитини від матері, батька без позбавлення їх батьківських прав суд вирішує питання про стягнення з них аліментів на дитину.

При таких обставинах, ураховуючи, що малолітні ОСОБА_9 та Інна на період окремого проживання від матері потребують не лише догляду, а й матеріальної підтримки, а батьки зобов`язані утримувати своїх неповнолітніх дітей, а тому суд вважає за необхідне стягнути з відповідача по справі аліменти на утримання її дітей.

На підставі ч. 3ст. 181 Сімейного кодексу України, кошти на утримання дитини (аліменти) можуть присуджуватися за рішенням суду у частці від доходу її матері, батька або у твердій грошовій сумі. Відповідно до ч. 1ст. 182 Сімейного кодексу Українипри визначенні розміру аліментів, які необхідно стягувати з відповідача на користь особи яка буде відповідно до ст. 61 ЦК України призначена законним опікуном або на користь закладу до якого буде передано дитину, суд враховує: 1) стан здоров`я та матеріальне становище дитини; 2) стан здоров`я та матеріальне становище платника аліментів; 3) наявність у платника аліментів інших дітей, непрацездатних чоловіка, дружини, батьків, дочки, сина; 3-1) наявність рухомого та нерухомого майна, грошових коштів; 3-2) доведені стягувачем аліментів витрати платника аліментів, у тому числі на придбання нерухомого або рухомого майна, сума яких перевищує десятикратний розмір прожиткового мінімуму для працездатної особи, якщо платником аліментів не доведено джерело походження коштів; 4) інші обставини, що мають істотне значення.

Доказів, щодо перебування на їх утриманні інших дітей та непрацездатних батьків відповідачі суду не надали.

Відповідно до ч. 2ст. 182 Сімейного кодексу України, мінімальний розмір аліментів на одну дитину не може бути меншим ніж 50 % прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.

Частиною першою та другою статті 183 Сімейного кодексу України встановлено, що частка заробітку (доходу) матері, батька, яка буде стягуватися як аліменти на дитину, визначається судом. Якщо стягуються аліменти на двох і більше дітей, суд визначає єдину частку від заробітку (доходу) матері, батька на їх утримання, яка буде стягуватися до досягнення найстаршою дитиною повноліття.

При призначенні розміру аліментів, суд виходить з розумності та достатності суми, необхідної для задоволення потреб малолітньої дитини, реальної можливості відповідача сплачувати аліменти щомісячно, не порушуючи її прав, а тому суд вважає можливим визначити частку стягнення з відповідачки аліментів на утримання її малолітніх дітей ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , на користь особи(осіб),на утриманніякої будутьперебувати діти, в розмірі 1/3 частини з усіх видів заробітку (доходу) платника аліментів, але не менше 50% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку щомісячно, починаючи з 03.09.2024 року і до досягнення найстаршою дитиною повноліття, або обставин які виключать необхідність у стягненні аліментів .

Суд вважає за необхідне роз`яснити сторонам, що відповідно до ч. 1ст. 192 СК Українирозмір аліментів, визначений за рішенням суду, може бути згодом зменшено або збільшено за рішенням суду за позовом платника або одержувача аліментів у разі зміни матеріального або сімейного стану, погіршення або поліпшення здоров`я когось із них та в інших випадках, передбачених цим Кодексом.

На підставіст. 430 ЦПК України, рішення в частині стягнення аліментів підлягає обов`язковому негайному виконанню у межах суми платежу за один місяць.

Судові витрати, відповідно дост. 141 ЦПК Українислід покласти на відповідача.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 150, 157, 164, 170, 180-183 СК України, ст.ст.4, 12, 13, 78, 89, 141, 197, 206, 259, 263, 265 ЦПК України, суд,

ухвалив:

Позовну заяву виконавчого комітету Кам`янської міської ради Черкаської області (знаходиться по вул. Г. Майдану, б. 37 в м. Кам`янка Черкаської області) в інтересах малолітніх ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 до ОСОБА_2 (ІПН НОМЕР_1 , проживає по АДРЕСА_1 ) про відібрання дітей у матері без позбавлення батьківських прав- задовольнити. Відібрати малолітніх дітей ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , у їхньої матері ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 ( паспорт громадянки України серії НОМЕР_5 , виданий Кам`янським РС УДМС України в Черкаській області 2014 році, РНОКПП НОМЕР_1 , жительку АДРЕСА_3 ), без позбавлення її батьківських прав.

Передати малолітіх дітей ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , під опіку Органу опіки та піклування виконавчого комітету Кам`янської міської ради Черкаської області. Стягнути з ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 (паспорт громадянкиУкраїни серії НОМЕР_5 ,виданий Кам`янськимРС УДМСУкраїни вЧеркаській області2014році,РНОКПП НОМЕР_1 ,жительки АДРЕСА_3 )аліменти наутримання малолітніх дітей ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 ,на користьосіб чиустанов,де будутьпроживати діти, в розмірі 1/3 частини всіх видів заробітку (доходу) платника аліментів, але не менше 50% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку щомісячно, починаючи з 03.09.2024 року і до досягнення найстаршою дитиною повноліття, або обставин які виключать необхідність у стягненні аліментів. Рішення про стягнення аліментів у межах суми платежу за один місяць підлягає негайному виконанню. Стягнути з ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 ( паспорт громадянки України серії НОМЕР_5 , виданий Кам`янським РС УДМС України в Черкаській області 2014 році, РНОКПП НОМЕР_1 , жительку АДРЕСА_3 ) на користь Державної судової адміністрації України (Отримувач коштів: ГУК у м. Києві/м. Київ/22030106, Код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37993783, Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП) Код банку отримувача (МФО) 899998, Рахунок отримувача: 798999980000031211256026001 Код класифікації доходів бюджету 22030106) судовий збір в сумі 1211 (одна тисяча двісті одинадцять) гривень 20 копійок.

Попередити ОСОБА_2 про необхідність змінити ставлення до виховання дітей - ОСОБА_3 та ОСОБА_4 .

Роз`яснити, що відповідно до ч.3ст.170 СК України, якщо відпадуть причини, які перешкоджали належному вихованню дитини, суд за заявою матері чи батька може постановити рішення про повернення дітей.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до Черкаського апеляційного суду шляхом подачі в 30-денний строк з дня проголошення рішення апеляційної скарги.(п.15.5Перехідних положень ЦПК України). Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Суддя: В.В. Шкреба

СудКам'янський районний суд Черкаської області
Дата ухвалення рішення20.11.2024
Оприлюднено22.11.2024
Номер документу123191197
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них

Судовий реєстр по справі —696/1042/24

Рішення від 20.11.2024

Цивільне

Кам'янський районний суд Черкаської області

Шкреба В. В.

Ухвала від 16.09.2024

Цивільне

Кам'янський районний суд Черкаської області

Шкреба В. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні