Провадження №2-о/760/610/24
Справа №760/22357/24
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
05 листопада 2024 року місто Київ
Солом`янський районний суд міста Києва у складі
головуючого судді Майстренка О.М.,
за участю:
секретаря судового засідання Духоти Ж.А.,
заявника ОСОБА_1
представника заявника, адвоката Ракицької І.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду за правилами окремого провадження цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , про встановлення факту постійного спільного проживання, заінтересована особа: Старобільська міська військова адміністрація Старобільського району Луганської області,
ВСТАНОВИВ:
До Солом`янського районного суду м. Києва надійшла заява ОСОБА_1 , заінтересована особа: Старобільська міська військова адміністрація Старобільського району Луганської області, про встановлення факту постійного спільного проживання.
Свої вимоги заявник обґрунтовує тим, що вона є донькою ОСОБА_2 , що підтверджено свідоцтвом про народження ОСОБА_1 серії НОМЕР_1 , де батьком зазначено ОСОБА_2 , та повним витягом з Державного реєстру актів цивільного стану громадян щодо актового запису про шлюб від 11.11.2022 № 00037494014, яким підтверджено про зміну прізвища дружини з ОСОБА_4 на ОСОБА_5 .
Просить встановити факт її постійного спільного проживання з батьком ОСОБА_2 на час відкриття спадщини, тобто на день його смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 , за адресою: АДРЕСА_1 .
Ухвалою Солом`янського районного суду м. Києва від 25.09.2024 відкрито окреме провадження у справі та призначено справу до розгляду.
Представник заявниці адвокат Ракицька І.М. та заявниця ОСОБА_1 в судовому засіданні підтримали подану заяву та просили її задовольнити.
Заінтересована особа в судове засідання не з`явилась, але надала до суду заяву про розгляд справи у відсутності представника третьої особи, заявлені вимоги не порушують прав та не суперечать законним інтересам Старобільської міської територіальної громади.
Згідно ч. 3 ст. 211 Цивільного процесуального кодексу України (далі - ЦПК України) учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності.
Суд, заслухавши заявника та його представника, допитавши свідків, дослідивши письмові докази у справі, дійшов висновку, що заява підлягає до задоволення з огляду на таке.
Судом встановлено, що заявниця, ОСОБА_6 народилась ІНФОРМАЦІЯ_2 , що підтверджується свідоцтвом про народження серії НОМЕР_1 , виданим 17.10.1960. Батьками ОСОБА_1 зазначено ОСОБА_2 та ОСОБА_7 .
Згідно витягу з реєстру Державної реєстрації актів цивільного стану громадян щодо актового запису про шлюб №00037494014 від 11.11.2022, 16.08.1986 відділом державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Деражнянського районного управління юстиції у Хмельницькій області зареєстровано шлюб між ОСОБА_1 та ОСОБА_8 , про що зроблено актовий запис №73. Прізвище ОСОБА_1 після реєстрації шлюбу змінено на ОСОБА_1 .
Заявник була зареєстрована за адресою: АДРЕСА_2 , що підтверджується копією паспорта заявниці.
Згідно свідоцтва про право на спадщину за законом, виданим П`ятою київською державною нотаріальною конторою 20.10.2020 року № 3-720, ОСОБА_1 отримала у спадщину майно ОСОБА_7 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_3 , а саме квартиру АДРЕСА_3 .
Батько заявниці, ОСОБА_2 , помер ІНФОРМАЦІЯ_4 про що складено актовий запис №1172 та видано свідоцтво про смерть серії НОМЕР_2 від 08.09.2021.
Допитані у судовому засіданні свідки ОСОБА_1 та ОСОБА_8 повідомили, що у квітні 2021 року, у зв`язку із важким станом здоров`я ОСОБА_2 , заявниця переїхала до м. Старобільськ, де проживала постійно за адресою АДРЕСА_1 і здійснювала догляд за батьком до його смерті у серпні 2021 року.
Судом встановлено, що будучи спадкоємцем першої черги та враховуючи те, що померлим батьком заявниці за життя заповіту складено не було, 11.09.2024 заявниця звернулася до приватного нотаріуса Бучанського районного нотаріального округу Київської області Леденьова Івана Сергійовича із заявою щодо видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на грошовий вклад. Але в одержанні такого свідоцтва ОСОБА_1 було відмовлено на тій підставі, що спадкоємцем пропущено строк на прийняття спадщини.
Згідно ст. 293, ч. 2 ст. 315 ЦПК України, суд в порядку окремого провадження розглядає цивільні справи про встановлення фактів, що має юридичне значення. У судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
Разом з тим, п. 2 Постанови Пленуму Верховного суду України № 7 від 30.05.2008 року «Про судову практику у справах про спадкування» (далі - Постанова) визначено, що справи про спадкування розглядаються судами за правилами позовного провадження, якщо особа звертається до суду з вимогою про встановлення фактів, що мають юридичне значення, які можуть вплинути на спадкові права й обов`язки інших осіб та (або) за наявності інших спадкоємців і спору між ними.
Пунктами 2, 3 Постанови Пленуму Верховного суду України «Про судову практику у справах про спадкування» №7 від 30 травня 2008 року надано роз`яснення про те, якщо виникнення права на спадкування залежить від доведення певних фактів, особа може звернутися в суд із заявою про встановлення цих фактів, яка, у разі відсутності спору, розглядається за правилами окремого провадження. Зокрема, у такому порядку суди повинні розглядати заяви про встановлення родинних відносин із спадкодавцем, проживання з ним однією сім`єю, постійного проживання разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, прийняття спадщини, яка відкрилася до 1 січня 2004 року тощо. Якщо постійне проживання особи зі спадкодавцем на час відкриття спадщини не підтверджено відповідними документами, у зв`язку із чим нотаріус відмовив особі в оформленні спадщини, спадкоємець має право звернутися в суд із заявою про встановлення факту постійного проживання зі спадкодавцем на час відкриття спадщини, а не про встановлення факту прийняття спадщини.
Статтею 1261 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) передбачено, що у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.
Як встановлено в судовому засіданні, підтвердження факту проживання із спадкодавцем на момент відкриття спадщини заявниці необхідне для оформлення спадкових прав.
Надані заявником докази на підтвердження факту її постійного проживання з померлим батьком на момент його смерті, у контексті положень статей 77-80 ЦПК України є належними, допустимими, достовірними та достатніми, встановлення такого факту не пов`язується з наступним вирішенням спору про спадкове майно.
Враховуючи покази свідків, отримані у судовому засіданні, а також досліджені письмові докази, суд вважає, що вказані докази підтверджують факт постійного спільного проживання ОСОБА_1 з її батьком ОСОБА_2 , на день його смерті ІНФОРМАЦІЯ_5 . Тому суд дійшов висновку про задоволення заяви ОСОБА_1 .
На підставі ч. 7 ст. 294 ЦПК України судові витрати в цій справі при ухваленні судового рішення не відшкодовуються та залишаються за заявником.
Керуючись ст. ст. 4, 5, 12, 13, 76 - 82, 259, 263 - 265, 268, 315, 317 ЦПК України, суд,
УХВАЛИВ:
Заяву ОСОБА_1 про встановлення факту постійного спільного проживання - задовольнити.
Встановити факт постійного спільного проживання ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_6 , РНОКПП НОМЕР_3 ) з її батьком ОСОБА_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_7 ) на день його смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Київського апеляційного суду.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення буде складено 15 листопада 2024 року.
Заявник: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , РНОКПП НОМЕР_3 , місце проживання зареєстроване за адресою: АДРЕСА_4 ;
Заінтересована особа: Старобільська міська військова адміністрація Старобільського району Луганської області, код ЄДРПОУ 44852754, місцезнаходження: вул. Центральна, 36, м. Старобільськ, Луганська область, 92703.
Суддя О.М. Майстренко
Суд | Солом'янський районний суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 05.11.2024 |
Оприлюднено | 22.11.2024 |
Номер документу | 123192565 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них: інших фактів, з них:. |
Цивільне
Солом'янський районний суд міста Києва
Майстренко О. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні