Ухвала
від 21.11.2024 по справі 208/9343/24
ЗАВОДСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М.ДНІПРОДЗЕРЖИНСЬКА 

справа № 208/9343/24

№ провадження 1-кс/208/2513/24

УХВАЛА

Іменем України

21 листопада 2024 р. м. Кам`янське

Заводськийрайоннийсуд м.Дніпродзержинська Дніпропетровськоїобласті ускладі:слідчого судді ОСОБА_1 за участюсекретаря судовогозасідання ОСОБА_2 ,прокурора Покровськоїокружної прокуратури ОСОБА_3 , захисників ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , підозрюваного ОСОБА_6 ,

розглянувши в судовому засіданні клопотання прокурора Покровської окружної прокуратури ОСОБА_3 про встановлення строку для ознайомлення з матеріалами досудового розслідування в кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42024050000000290 від 10.04.2024 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 191 КК України,-

в с т а н о в и в:

Прокурор Покровської окружної прокуратури ОСОБА_3 звернувся до суду з клопотанням про встановлення строку для ознайомлення з матеріалами досудового розслідування в кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42024050000000290 від 10.04.2024 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 191 КК України.

Клопотання мотивує тим, що слідчим управлінням ГУ Національної поліції в Донецькій області проводиться досудове розслідування по кримінальному провадженню за підозрою розтрати бюджетних коштів в умовах воєнного стану т.в.о. директора комунального підприємства "ЛИМАНСЬКИЙ "ЗЕЛЕНБУД"" Лиманської міськради Донецької області ОСОБА_6 під час під час укладання та виконання договору на придбання найпростіших укриттів цивільного захисту.

Відомості за вказаним фактом внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42024050000000290 від 10.04.2024 року. Попередня правова кваліфікація вчиненого злочину ч. 5 ст. 191 КК України. Підстава для внесення відомостей до ЄРДР повідомлення начальника ГУ СБ України в Донецькій та Луганських областях про отримання інформації щодо вчинення вказаного кримінального правопорушення.

Нагляд за додержанням законів у формі процесуального керівництва по вказаному кримінальному провадженню здійснюється прокурорами відділу управління нагляду Донецької обласної прокуратури.

Місцем проведення досудового розслідування визначено місто Покровськ Донецької області. Таким чином, орган досудового розслідування знаходиться на території міста Покровська Донецької області, в межах територіальної юрисдикції Красноармійського міськрайонного суду Донецької області.

Проте, відповідно до частини сьомої статті 147 Закону України «Про судоустрій і статус суддів», враховуючи неможливість судами здійснювати правосуддя під час воєнного стану, Вища рада правосуддя рішенням від 29.08.2024 № 2584/0/15-24 змінила територіальну підсудність судових справ Красноармійського міськрайонного суду Донецької області на Заводський районний суд міста Дніпродзержинська Дніпропетровської області, у зв`язку з чим вказане клопотання необхідно спрямувати до згаданого вище суду.

Під час досудового розслідування, 01.10.2024 обґрунтовано повідомлено про підозру ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , про те, що він підозрюється у вчиненні корупційного кримінального правопорушення, передбаченого ч.5 ст.191 КК України, а саме у розтраті чужого майна шляхом зловживання службовою особою своїм службовим становищем, вчинене в умовах воєнного стану та в особливо великих розмірах.

Визнавши зібрані під час досудового розслідування докази достатніми для складання обвинувального акту, 06.11.2024 за дорученням прокурора слідчим належним чином і у спосіб передбачений ст.ст. 111, 133, 135, 136 КПК України повідомлено підозрюваному ОСОБА_6 та його захисникам ОСОБА_4 , ОСОБА_5 про завершення досудового розслідування та їх викликано до слідчого для надання доступу до матеріалів досудового розслідування кримінального провадження № 42024050000000290 від 10.04.2024, які є в розпорядженні сторони обвинувачення, тобто, розпочато виконання вимог статті 290 КПК України.

Матеріали досудового розслідування складаються з сімох томів, що не є надмірним для опрацювання стороною захисту.

Можливість ознайомлення з матеріалами кримінального провадження, стороні захисту було надано у робочий час 12.11.2024, 13.11.2024, 14.11.2024 у приміщені службового кабінету слідчого управління ГУНП в Донецькій області за адресою: Донецька область, м. Краматорськ, вул. Василя Стуса, 35.

Ознайомлення захисників та підозрюваного з матеріалами досудового розслідування має бути здійснене без зловживань, без шкоди для кримінального провадження та прав і інтересів інших учасників провадження.

Ознайомлення з матеріалами досудового розслідування в межах розумних строків відповідає завданням кримінального провадження та засаді розумних строків. Одним з критеріїв для визначення розумності строків кримінального провадження, згідно ч. 3 ст. 28 КПК України, є поведінка учасників кримінального провадження. Проте, 12.11.2024, 13.11.2024, 14.11.2024 захисники ОСОБА_7 i ОСОБА_5 за викликом для проведення слідчих дій ознайомлення з матеріалами досудового розслідування не з`явились, та згідно до вимог ч. 2 ст. 47 КПК України взагалі не повідомили сторону обвинувачення про неможливість та причини свого неприбуття за викликом.

Обставини передбачені ч.4 ст.47, ст.138 час неприбуття захисників не були встановлені. КПК України на неприбуття захисників ОСОБА_4 і ОСОБА_5 унеможливлює проведення слідчої дії ознайомлення підозрюваного ОСОБА_6 з матеріалами досудового розслідування, оскільки ОСОБА_6 підозрюється у вчинені особливо тяжкого злочину і участь захисника у даному випадку, відповідно до ч.1 ст.52 КПК України є обов`язковою.

Порушення права особи на захист, є істотним порушенням права особи на захист, що зазначено у п. 3 ч. 2 ст. 87 КПК України. Викладене свідчить про наявність свідомого зволікання захисниками ОСОБА_4 і ОСОБА_5 при ознайомленні з матеріалами досудового розслідування, до яких надано доступ, що зумовлює необхідність у зверненні до слідчого судді з клопотанням про встановлення строку для ознайомлення з матеріалами досудового розслідування відповідно до ч. 10 ст. 290 КПК України.

Право на ознайомлення з матеріалами кримінального провадження не є абсолютним, про що також зазначив Конституційний Суд України у рішенні по справі № 1-4/2012 про ознайомлення обвинуваченого та захисника з матеріалами кримінальної справи.

Встановлення строку для ознайомлення являє собою правомірну форму обмеження права на ознайомлення з матеріалами кримінального провадження.

Враховуючи це, а також те, що матеріали досудового розслідування зазначеного кримінального провадження складаються з сьомі томів, що очевидно не є надмірним для опрацювання стороною захисту, прокурор вважає за доцільне і справедливим встановити строк ознайомлення до 22 листопада 2024 року, після спливу якого захисники ОСОБА_4 та ОСОБА_5 вважатимуться такими, що реалізували своє право на доступ до матеріалів досудового розслідування.

В судовому засіданні прокурор клопотання підтримав в повному обсязі та просив його задовольнити.

В судовому засіданні захисник ОСОБА_4 заперечував щодо клопотання прокурора надавши письмове заперечення, відповідно до якого вважав його передчасним та необґрунтованим, оскільки право на ознайомлення у сторони захисту цілком ще не виникло, і не має чим зволікати, а обов`язку щодо фактичного надання доступу до матеріалів кримінального провадження, зокрема підозрюваному ОСОБА_6 , який тричі з`явився для ознайомлення з матеріалами, стороною обвинувачення не виконано.

В судовому засіданні захисник ОСОБА_5 , заперечував щодо клопотання прокурора, просив відмовити в задоволенні клопотання.

Підозрюваний ОСОБА_6 в судовому засіданні просив відмовити в задоволення клопотання прокурора.

Відповідно до ч. 10 ст. 290 КПК України неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про місце та час проведення судового засідання, не перешкоджає розгляду клопотання.

Вислухавши прокурора, захисників, підозрюваного, вивчивши надані матеріали клопотання слідчий суддя дійшов такого висновку.

Відповідно до ч. 1 ст. 290 КПК України, визнавши зібрані під час досудового розслідування докази достатніми для складання обвинувального акта, клопотання про застосування примусових заходів медичного або виховного характеру прокурор або слідчий за його дорученням зобов`язаний повідомити підозрюваному, його захиснику, законному представнику та захиснику особи, стосовно якої передбачається застосування примусових заходів медичного чи виховного характеру, про завершення досудового розслідування та надання доступу до матеріалів досудового розслідування.

Згідно із частинами 2, 3 цієї статті прокурор або слідчий за його дорученням зобов`язаний надати доступ до матеріалів досудового розслідування, які є в його розпорядженні, у тому числі будь-які докази, які самі по собі або в сукупності з іншими доказами можуть бути використані для доведення невинуватості або меншого ступеня винуватості обвинуваченого, або сприяти пом`якшенню покарання. Прокурор або слідчий за його дорученням зобов`язаний надати доступ та можливість скопіювати або відобразити відповідним чином будь-які речові докази або їх частини, документи або копії з них, а також надати доступ до приміщення або місця, якщо вони знаходяться у володінні або під контролем держави, і прокурор має намір використати відомості, що містяться в них, як докази у суді.

Повний доступ до зібраних під час досудового розслідування матеріалів є гарантією забезпечення змагальності процесу та складовою конституційного права особи, щодо якою здійснюється провадження на захист. Так, право на ознайомлення з усіма матеріалами досудового розслідування гарантує реалізацію конституційного права підозрюваного на отримання інформації, зокрема, щодо суті пред`явленого обвинувачення та стану розгляду справи, а також забезпечує підозрюваному чи його захиснику можливість підготувати захист від пред`явленого обвинувачення.

Частиною 10 ст. 290 КПК України передбачено, що сторонам кримінального провадження, зокрема підозрюваному та його захиснику, надається достатній час для ознайомлення з матеріалами, до яких їм надано доступ.

Разом з цим, право на ознайомлення з матеріалами кримінального провадження не є абсолютним. Таке право має реалізовуватися без зловживань і без шкоди для кримінального провадження. Ознайомлення з матеріалами досудового розслідування в межах розумних строків відповідає завданням кримінального провадження та засаді розумних строків. Це, з одного боку, забезпечує реалізацію процесуальних прав сторони захисту, а з іншого - вимагає від особи відповідальної поведінки, зумовленої законними потребами, інтересами інших осіб (зокрема, потерпілого) та суспільства в цілому. Про що зазначено у рішенні Конституційного Суду України від 18.01.2012 у справі № 1-4/2012.

У разі зволікання при ознайомленні з матеріалами, до яких надано доступ, слідчий суддя за клопотанням сторони кримінального провадження з урахуванням обсягу, складності матеріалів та умов доступу до них зобов`язаний встановити строк для ознайомлення з матеріалами, після спливу якого сторона кримінального провадження вважається такою, що реалізувала своє право на доступ до матеріалів. (ч. 10 ст. 290 КПК України)

У судовому засіданні встановлено, що слідчим управлінням ГУ Національної поліції в Донецькій області проводиться досудове розслідування по кримінальному провадженню за підозрою розтрати бюджетних коштів в умовах воєнного стану т.в.о. директора комунального підприємства "ЛИМАНСЬКИЙ "ЗЕЛЕНБУД"" Лиманської міськради Донецької області ОСОБА_6 під час під час укладання та виконання договору на придбання найпростіших укриттів цивільного захисту.

Відомості за вказаним фактом внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №42024050000000290 від 10.04.2024 року. Попередня правова кваліфікація вчиненого злочину ч. 5 ст. 191 КК України. Підстава для внесення відомостей до ЄРДР повідомлення начальника ГУ СБ України в Донецькій та Луганських областях про отримання інформації щодо вчинення вказаного кримінального правопорушення.

Нагляд за додержанням законів у формі процесуального керівництва по вказаному кримінальному провадженню здійснюється прокурорами відділу управління нагляду Донецької обласної прокуратури.

06.11.2024 р. підозрюваного ОСОБА_6 та захисників ОСОБА_4 та ОСОБА_5 повідомлено про закінчення досудового розслідування за № 42024050000000290 від 10.04.2024 року.

07.11.2024 р. складено протокол щодо належного повідомлення підозрюваного та його захисників про закінчення досудового розслідування та виклику для ознайомлення з матеріалами кримінального провадження.

07.11.2024 р. підозрюваного ОСОБА_6 та захисників ОСОБА_4 та ОСОБА_5 повідомлено про закінчення досудового розслідування за № 42024050000000290 від 10.04.2024 року.

07.11.2024 р. складено протокол щодо належного повідомлення підозрюваного та його захисників про закінчення досудового розслідування та виклику для ознайомлення з матеріалами кримінального провадження.

12.11.2024 р. складено протокол про неприбуття без поважних причин захисників.

14.11.2024 р. складено протокол про неприбуття без поважних причин захисників.

Враховуючи викладене, слідчий суддя дійшов висновку про належне повідомлення сторону захисту про завершення досудового розслідування у кримінальному провадженні та можливість реалізації стороною захисту права на ознайомлення з матеріалами досудового розслідування в порядку ст. 290 КПК України.

Кримінальний процесуальний кодекс України не містить переліку підстав, за яких поведінка сторони кримінального провадження може вважатися зволіканням при реалізації права на ознайомлення з матеріалами досудового розслідування, до яких їй надано доступ в порядку ст. 290 КПК України. Поняття "зволікання при ознайомленні з матеріалами, до яких надано доступ" є оціночною категорією, а тому в кожному випадку питання про його наявність чи відсутність вирішується в залежності від конкретних обставин провадження, зокрема, умов надання доступу до матеріалів досудового розслідування.

Встановлено, що матеріали досудового розслідування складаються із: 7 томів кримінального провадження та носії інформації.

Не залишається поза увагою слідчого судді той факт, що підозрюваний та сторона захисту на час розгляду клопотання взагалі не розпочали ознайомлення із матеріалами досудового розслідування.

З огляду на встановлений об`єм матеріалів досудового розслідування та на відсутність будь-яких об`єктивних підстав, що вказували б на неможливість сторони захисту реалізувати належне їй право на ознайомлення з матеріалами кримінального провадження та виконати обов`язок щодо письмового підтвердження факту надання їй доступу до таких матеріалів, слідчий суддя дійшов висновку про зволікання стороною захисту в ознайомленні з матеріалами кримінального провадження. Тому слідчий суддя дійшов висновку про необхідність обмеження права сторони захисту на ознайомлення із матеріалами досудового розслідування певним строком.

Вирішуючи питання розумності строку при визначенні граничних меж для ознайомлення сторони захисту із матеріалами досудового розслідування слідчий суддя враховує обсяг та зміст матеріалів досудового розслідування; строк, протягом якого сторона захисту реалізує своє право на ознайомлення з матеріалами кримінального провадження; умов доступу до матеріалів досудового розслідування; обсяг та зміст матеріалів, з якими залишилось ознайомитись, тому вважає достатнім встановити стороні захисту для ознайомлення з матеріалами досудового розслідування строк до 30.11.2024, який відповідає критерію розумності строків та не порушить збалансованість прав та інтересів, як сторони обвинувачення, так і сторони захисту.

Крім того, для уникнення спірних питань під час виконання процесуальних дій, пов`язаних із ознайомленням сторони захисту з матеріалами досудового розслідування, враховуючи вимоги статей 3, 28, 50, 290 КПК України, згідно яких сторона захисту - це підозрюваний та його захисники, які можуть бути залучені на будь-якій стадії кримінального провадження, слідчий суддя дійшов висновку про необхідність встановлення строку ознайомлення з матеріалами досудового розслідування у цьому кримінальному провадженні, у випадку надання документів, передбачених ч. 1 ст. 50 КПК України.

З огляду на викладене, слідчий суддя дійшов висновку, що клопотання необхідно задовольнити.

Керуючись ст. 2, 7, 290, 309, 372, 376 КПК України, слідчий суддя,-

п о с т а н о в и в:

Клопотання прокурора Покровської окружної прокуратури ОСОБА_3 про встановлення строку для ознайомлення з матеріалами досудового розслідування в кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42024050000000290 від 10.04.2024 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 191 КК України задовольнити.

Встановити стороні захисту захисникам ОСОБА_4 (свідоцтво № 2078 від 19.04.2017 року), ОСОБА_5 (свідоцтво серії НОМЕР_1 від 27.02.2019 року) строк для ознайомлення з матеріалами досудового розслідування у кримінальному провадженні № 42024050000000290 від 10.04.2024 до 30 листопада 2024 року включно, після спливу якого сторона захисту буде вважатися такою, що реалізувала своє право на доступ до матеріалів вказаного кримінального провадження.

Ухвала набирає законної сили з моменту її оголошення та оскарженню не підлягає.

Суддя ОСОБА_1

СудЗаводський районний суд м.Дніпродзержинська 
Дата ухвалення рішення21.11.2024
Оприлюднено25.11.2024
Номер документу123194467
СудочинствоКримінальне
КатегоріяПровадження за поданням правоохоронних органів, за клопотанням слідчого, прокурора та інших осіб про інші клопотання

Судовий реєстр по справі —208/9343/24

Ухвала від 13.01.2025

Кримінальне

Заводський районний суд м.Дніпродзержинська

Карабан І. І.

Ухвала від 14.01.2025

Кримінальне

Заводський районний суд м.Дніпродзержинська

Данилів С. В.

Ухвала від 13.01.2025

Кримінальне

Заводський районний суд м.Дніпродзержинська

Карабан І. І.

Ухвала від 24.12.2024

Кримінальне

Заводський районний суд м.Дніпродзержинська

Данилів С. В.

Ухвала від 24.12.2024

Кримінальне

Заводський районний суд м.Дніпродзержинська

Данилів С. В.

Ухвала від 16.12.2024

Кримінальне

Заводський районний суд м.Дніпродзержинська

Данилів С. В.

Ухвала від 04.12.2024

Кримінальне

Заводський районний суд м.Дніпродзержинська

Токарєв А. Г.

Ухвала від 04.12.2024

Кримінальне

Заводський районний суд м.Дніпродзержинська

Токарєв А. Г.

Ухвала від 21.11.2024

Кримінальне

Заводський районний суд м.Дніпродзержинська

Похваліта С. М.

Ухвала від 21.11.2024

Кримінальне

Заводський районний суд м.Дніпродзержинська

Похваліта С. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні