Справа № 291/1197/24
Провадження №2/291/467/24
РІШЕННЯ
іменем України
20 листопада 2024 року селище Ружин
Ружинський районний суд Житомирської області в складі:
головуючого судді Гарбарук І.М.,
за участю секретаря судового засідання Колесник Р.Ю.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в с-щі Ружин в порядку загального позовного провадження цивільну справу №291/1197/24 за позовом ОСОБА_1 , інтереси якої представляє адвокат Остапчук І.В., до Ружинської селищної ради Бердичівського району Житомирської області про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини,
ВСТАНОВИВ:
16.09.2024 на адресу суду надійшла вказана позовна заява. Представник позивача мотивує позов тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер брат позивачки ОСОБА_2 . Вказує, що після смерті брата відкрилася спадщина на належне йому майно, а саме - на земельну ділянку загальною площею 3,1719 га. Однак, 24.02.2022 позивачка виїхала за кордон у зв`язку із повномасштабним вторгненням росії на територію України. 28.11.2022 ОСОБА_1 звернулася до консула Генерального консульства України в Барселоні для посвідчення заяви про прийняття спадщини. У вересні 2024 року позивачка звернулася до нотаріальної контори та дізналася, що жодних документів від Генерального консульства України в Барселоні нотаріальна контора не отримувала, спадкова справа не заводилася, ОСОБА_1 пропустила встановлений строк для прийняття спадщини.
Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 16.09.2024 головуючою суддею визначено Гарбарук І.М.
Ухвалою суду від 17.09.2024 вказану позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито загальне позовне провадження та призначено розгляд справи у підготовчому провадженні.
Ухвалою суду від 08.10.2024 закрито підготовче провадженні та призначено розгляд справи по суті.
Представник позивача у заяві від 20.11.2024 просив розгляд справи здійснювати за його відсутності, позовні вимоги підтримав та просив задовольнити.
Представник відповідача у заяві від 13.11.2024 просила розгляд справи здійснювати без участі представника Ружинської селищної ради, щодо задоволення позовних вимог покладається на розсуд суду.
Розгляд справи здійснюється за відсутності осіб, які беруть участь у справі, без фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу, що відповідає вимогам ч. 2 ст.247 ЦПК України.
Дослідивши письмові докази у справі, суд дійшов висновку, що позов підставний та підлягає до задоволення з таких підстав.
Як вбачається з копії свідоцтва про смерть ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с. 7).
На день смерті ОСОБА_2 проживав та був зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , що підтверджується довідкою Ружинської селищної ради №204 від 15.11.2024.
ОСОБА_2 належала земельна ділянка загальною площею 3,1719 га, яка розташована на території Немиринецької сільської ради, що підтверджується Державним актом на право приватної власності на землю Серія Р4 №044380 від 08.01.2002 (а.с. 13).
Позивачка стверджує, що пропустила встановлений законом строк для звернення із заявою до нотаріуса для прийняття спадщини у зв`язку з тим, що з 2022 року перебувала за кордоном до вересня 2024 року. У листопаді 2022 року ОСОБА_1 звернулася до консула Генерального консульства України в Барселоні про посвідчення заяви про прийняття спадщини, яким посвідчено справжність підпису, однак заява не була направлена до Ружинської державної нотаріальної контори, а тому позивачка пропустила встановлений законодавством строк для прийняття спадщини (а.с.10).
У вересні 2024 позивачка ОСОБА_1 звернулася до нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини, однак їй буловідмовлено увчиненні нотаріальнихдій,оскільки позивачкоюпропущено шестимісячнийстрок длязвернення іззаявою проприйняття спадщинита роз`ясненоможливість зверненнядо судуіз відповідноюзаявою длявизначення додатковогостроку дляприйняття спадщинита роз`ясненоможливість зверненнядо судуіз відповідноюзаявою длявизначення додатковогостроку дляподання заявипро прийняттяспадщини(а.с. 12).
Згідно з копій свідоцтв про народження ОСОБА_3 та ОСОБА_2 є рідним братом та сестрою (а.с.8,9).
ОСОБА_4 (дошлюбне прізвище ОСОБА_5 , змінено у зв`язку з укладенням шлюбу, (а.с .8).
20.11.2024 Ружинська державна нотаріальна контора у листі від 19.11.2024 №967/01-16 повідомила, що спадкова справа відносно майна ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , не заводилася та заява на прийняття спадщини не подавалася.
Надаю правову оцінку фактичним обставинам справи, суд виходить з таких норм права.
За загальним правилом положення про спадкування право на спадщину виникає в день відкриття спадщини. Спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою, для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини (статті1220,1222,1270 ЦК України).
Спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини (частина першастатті 1269 ЦК України).
Згідно з частиною третьоюстатті 1272 ЦК Україниза позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
За змістом цієї статті поважними причинами пропуску строку для прийняття спадщини є причини, які пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.
Правила частини третьоїстатті 1272 ЦК Українипро надання додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини можуть бути застосовані, якщо: 1) у спадкоємця були перешкоди для подання такої зави; 2) ці обставини визнані судом поважними.
Такий правовий висновок висловлений Верховним Судом України у постанові від 23 серпня 2017 року №6-1320цс17, а також у постановах Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду від 17 жовтня 2019 року у справі №766/14595/16, від 30 січня 2020 року у справі №487/2375/18, від 31 січня 2020 року у справі №450/1383/18.
При цьому, вирішуючи питання поважності причин пропущення шестимісячного строку, визначеногостаттею 1270 ЦК України, для прийняття спадщини, суд має враховувати, що такі причини визначаються в кожному конкретному випадку з огляду на обставини кожної справи.
З урахуванням наведеного, якщо спадкоємець пропустив шестимісячний строк для подання заяви про прийняття спадщини з поважних причин, закон гарантує йому право на звернення до суду з позовом про визначення додаткового строку на подання такої заяви.
Вирішуючи питання визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.
Поважними причинами пропуску строку визнаються, зокрема: 1) тривала хвороба спадкоємців; 2) велика відстань між місцем постійного проживання спадкоємців і місцем знаходження спадкового майна; 3) складні умови праці, які, зокрема, пов`язані з тривалими відрядженнями, в тому числі закордонними; 4) перебування спадкоємців на строковій службі у складі Збройних Сил України; 5) необізнаність спадкоємців про наявність заповіту тощо.
Проаналізувавши встановлені обставини по справі, оцінивши надані докази в їх сукупності та враховуючи, що позивач в установлений законом строк не подав заяву до нотаріальної контори про прийняття спадщини у зв`язку із значною відстанню між місцем фактичного перебування (за кордоном) та місцем заведення спадкової справи, суд вважає за можливе визнати причини пропуску строку подачі заяви про прийняття спадщини спадкоємцем поважними, тому позов підлягає задоволенню.
Крім того, судом враховано незначний пропуск строку для прийняття спадщини позивачкою.
Оцінюючи належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок в їх сукупності, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженню наявних у справі доказів, суд приходить до висновку, що строк на звернення із заявою про прийняття спадщини пропущений з поважних причин, що відповідно до частини третьої статті 1272 ЦК України є підставою для визначення її додаткового строку, достатнього для подання заяви про прийняття спадщини.
З врахуванням місця проживання позивача та місця заведення спадкової справи, на думку суду, достатній строк для подання заяви про прийняття спадщини становитиме два місяці з дня набрання чинності рішенням суду.
Керуючись ст.ст. 12, 13, 17, 77, 78, 81, 141, 247, 259, 263, 264, 265 ЦПК України, суд,
У Х В А Л И В:
Позов задовольнити.
Визначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , додатковий строк в два місяці, рахуючи з дня набрання рішенням суду законної сили, для подання заяви про прийняття спадщини після смерті брата ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Рішення може бути оскаржене до Житомирського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом 30 (тридцяти) днів з дня його проголошення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили за наслідками апеляційного перегляду.
Позивач: ОСОБА_1 , АДРЕСА_2 , ідентифікаційний код НОМЕР_1 .
Відповідач: Ружинська селищна рада, місце знаходження: Житомирська область, Бердичівський район, с-ще Ружин, вул. Соборна, 44, ЄРДПОУ 04344707.
Суддя Ружинського районного суду
Житомирської області І.М. Гарбарук
Суд | Ружинський районний суд Житомирської області |
Дата ухвалення рішення | 20.11.2024 |
Оприлюднено | 25.11.2024 |
Номер документу | 123195445 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них |
Цивільне
Ружинський районний суд Житомирської області
Гарбарук І. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні