Рішення
від 21.11.2024 по справі 292/1276/24
ЧЕРВОНОАРМІЙСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЖИТОМИРСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ЧЕРВОНОАРМІЙСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЖИТОМИРСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 292/1276/24

Провадження № 2/292/324/24

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

21 листопада 2024 року с-ще Пулини

Червоноармійський районний суд Житомирської області в складі:

головуючого судді Лотуги В.Ф.,

при секретарі судового засідання Яровій Н.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Пулинської селищної ради Житомирського району Житомирської області про визнання права на земельну частку (пай) в порядку спадкування за законом,-

В С Т А Н О В И В :

У жовтні 2024 року ОСОБА_1 звернувся до суду із позовом до Пулинської селищної ради Житомирського району Житомирської області, в якому просить визнати за ним в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , право на земельну частку (пай) згідно сертифіката на право на земельну частку (пай) серії НОМЕР_4 у землі колективного сільськогосподарського підприємства "Новозаводське" Новозаводської сільської ради Червоноармійського району Житомирської області, розміром 5,934330 га. в умовних кадастрових гектарах без визначення меж цієї частки в натурі (на місцевості), виданого на ім"я ОСОБА_2 Червоноармійською районною державною адміністрацією 10.04.1997.

В обґрунтування позовних вимог зазначає, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла його мати ОСОБА_2 і після її смерті відкрилася спадщина, до складу якої входить право на земельну частку (пай) члена реформованого КСП "Новозаводське" Новозаводської сільської ради Червоноармійського (нині Житомирського) району Житомирської області розміром 5,934330 га. в умовних кадастрових гектарах без визначення меж цієї частки в натурі.

Спадщину після смерті матері він прийняв, як спадкоємець за законом першої черги, шляхом вступу у фактичне володіння та розпорядження спадковим майном, та подання до нотаріуса заяви про прийняття спадщини.

За його заявою Пулинською державною нотаріальною конторою заведено спадкову справу №212/2005 на майно померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 , у якій він є єдиним спадкоємцем за законом.

Однак, при зверненні до державного нотаріуса Пулинської державної нотаріальної контори 02.10.2024 для оформлення спадщини та отримання свідоцтва про право на спадщину (право на земельну частку (пай)), нотаріус йому відмовив у зв"язку з відсутністю правовстановлюючого документа - сертифіката на право на земельну частку (пай).

За яких обставин втрачено сертифікат на земельну частку (пай) йому не відомо. Дублікат сертифікату отримати не може, оскільки він виготовлявся в єдиному екземплярі та виданий особисто громадянину, видача його дубліката або копії законодавством не передбачена.

Відсутність оригіналу правовстановлюючого документу позбавляє можливості нотаріального оформлення його спадкових прав.

Ухвалою суду від 24 жовтня 2024 року, відкрито провадження у зазначеній справі та призначено до підготовчого засідання.

14 листопада 2024 року ухвалою суду підготовче провадження у даній справі закрито та призначено до судового розгляду по суті.

Позивач та його представник у судове засідання не з"явилися, надали суду письмові заяви, в яких просять розглядати справу без їх участі. Позовні вимоги підтримують в повному обсязі та просять їх задовільнити.

Відповідач у судове засідання не з`явився, від голови Пулинської селищної ради Житомирського району Житомирської області на адресу суду надійшло письмове клопотання, в якому просить розглядати справу без участі їх представника. Позовні вимоги визнають.

Згідно ч.3 ст.211 ЦПК України, учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності.

У відповідності до ч.2 ст.247 ЦПК України, у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши надані докази, суд вважає, що позов підлягає до задоволення.

Відповідно до ч. 4 ст. 206 ЦПК України, у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову. Якщо визнання відповідачем позову суперечить закону або порушує права, свободи чи інтереси інших осіб, суд постановляє ухвалу про відмову у прийнятті визнання відповідачем позову і продовжує судовий розгляд.

Як встановлено судом та вбачається із свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 від 15.12.2005, виданого повторно відділом реєстрації актів цивільного стану Червоноармійського районного управління юстиції Житомирської області, ОСОБА_2 померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , про що в книзі реєстрації смертей зроблено відповідний актовий запис за № 8 (а.с.8).

Згідно свідоцтва про народження серії НОМЕР_2 від 15.12.2005, виданого повторно, матір"ю позивача є ОСОБА_2 (а.с.11).

Відповідно до листа відділу №1 управління забезпечення реалізації державної політики у сфері земельних відносин Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області № 1157/30-24 від 22.07.2024, вартість земельної частки (паю) в розмірі 5,934330 га. в умовних кадастрових гектарах становить 8445,79 грн. З урахуванням коефіцієнтів індексації вартість земельної частки паю реформованого КСП "Новозаводське" Новозаводської сільської ради Червоноармійського району Житомирської області становить 62094 грн. Сертифікат серії НОМЕР_4 на ОСОБА_2 виданий 10.04.1997 Червоноармійською районною державною адміністрацією, у графі Книги "Підпис власника сертифіката на земельну частку (пай)" наявний підпис про отримання вищевказаного сертифікату (а.с.12).

Як вбачається з довідок №№371, 372 від 25.06.2024, виданих Новозаводським старостинським округом Пулинської селищної ради, ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_3 , на день смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 , була зареєстрована та проживалапо АДРЕСА_1 . На день смерті ОСОБА_2 , разом з нею та протягом шести місяців після її смерті за вказаною адресою ніхто не проживав та не був зареєстрований. Підстава: особовий рахунок № НОМЕР_3 погосподарської книги №2 за 1996-2000 роки Новозаводського старостинського округу (а.с.9-10).

Постановою державного нотаріуса Пулинської державної нотаріальної контори Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Київ) від 02.10.2024 №491/02-31, ОСОБА_1 відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на майно померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 , у зв`язку з тим, що відсутні правовстановлюючі документи на майно (а.с.14).

Згідно відповіді Пулинської державної нотаріальної контори Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Київ) №583/01-16 від 06.11.2024, до майна померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 , заведено спадкову справу №212/2005. Спадкоємцем по справі є ОСОБА_1 , який прийняв спадщину у встановлені законом строки.

Відповідно до ст.328 ЦК України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом.

Статтею 392 ЦК України визначено, що власник майна може пред`явити позов про визнання права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.

Відповідно до частин 4, 5 прикінцевих та перехідних положень ЦК України від 16.01.2003, ЦК України застосовується до цивільних відносин, що виникли після набрання ним чинності з 01.01.2004.

Згідно п.1 постанови Пленуму Верховного Суду України "Про судову практику у справах про спадкування" № 7 від 30.05.2008, відносини спадкування регулюються правилами ЦК, якщо спадщина відкрилась не раніше 01.01.2004. У разі відкриття спадщини до зазначеної дати застосовується чинне на той час законодавство, зокрема, відповідні правила ЦК УРСР, у тому числі щодо прийняття спадщини, кола спадкоємців за законом. У разі коли спадщина, яка відкрилася до набрання чинності ЦК України і строк на її прийняття не закінчився до 01.01.2004, спадкові відносини регулюються цим Кодексом.

Відповідно до статтей 524-526 ЦК УРСР 1963 року спадкоємство здійснюється за законом і за заповітом. Часом відкриття спадщини визнається день смерті спадкодавця, а місцем відкриття спадщини - останнє постійне місце проживання спадкодавця, а якщо воно невідоме, - місцезнаходження майна або його основної частини.

Статтею 548 ЦК УРСР визначено, що для отримання спадщини необхідно, щоб спадкоємець її прийняв. При цьому, згідно ст.549 ЦК УРСР визнається, що спадкоємець прийняв спадщину: якщо він фактично вступив в управління або володіння спадковим майном; якщо він подав державній нотаріальній конторі за місцем відкриття спадщини заяву про прийняття спадщини. Зазначені дії повинні бути вчиненні протягом шести місяців з дня відкриття спадщини.

Згідно ст. 527 ЦК УРСР спадкоємцями можуть бути особи, що були живими на момент смерті спадкодавця, а також діти померлого, зачаті при його житті і народженні після його смерті.

До першої черги спадкоємців за законом (ст.529 ЦК УРСР) відносяться діти (у тому числі усиновлені), дружина і батьки (усиновителі) померлого. До числа спадкоємців першої черги належить також дитина померлого, яка народилася після його смерті. Онуки і правнуки спадкодавця є спадкоємцями за законом, якщо на час відкриття спадщини немає в живих того з їх батьків, хто був би спадкоємцем; вони успадковують порівну в тій частці, яка належала б при спадкоємстві за законом їх померлому родителю.

Відповідно до п.4.15 глави 10 "Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України", затвердженої наказом Міністерства юстиції України 22.02.2012 за № 296/5, передбачено, що видача свідоцтва про право на спадщину на майно, право власності на яке підлягає державній реєстрації, проводиться нотаріусом після подання документів, що посвідчують право власності спадкодавця на таке майно та перевірки відсутності заборони або арешту цього майна.

Як роз`яснено у п.23 постанови Пленуму Верховного Суду України №7 від 30.05.2008 "Про судову практику у справах про спадкування" свідоцтво про право на спадщину видається за письмовою заявою спадкоємців, які прийняли в порядку, установленому цивільним законодавством. За наявності умов для одержання в нотаріальній конторі свідоцтва про право на спадщину вимоги про визнання права на спадщину судовому розглядові не підлягають. У разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.

Відповідно до частин першої та другої статті 2 Закону України "Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)" від 05 червня 2003 року основним документом, що посвідчує право на земельну частку (пай), є сертифікат на право на земельну частку (пай), виданий районною (міською) державною адміністрацією. Документами, що посвідчують право на земельну частку (пай), також є рішення суду про визнання права на земельну частку (пай).

Згідно з пунктом 2 Указу Президента України від 08 серпня 1995 року № 720/95 "Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям" право на земельну частку (пай) мають члени колективного сільськогосподарського підприємства, у тому числі пенсіонери, які раніше працювали в ньому і залишаються членами зазначеного підприємства, кооперативу, товариства, відповідно до списку, що додається до державного акта на право колективної власності на землю.

За змістом статей 22, 23 ЗК України 1990 року право власності на землю або право користування наданою земельною ділянкою виникає після встановлення землевпорядними організаціями меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) і одержання документа, що посвідчує це право. Приступати до використання земельної ділянки, в тому числі на умовах оренди, до встановлення меж цієї ділянки в натурі (на місцевості) і одержання документа, що посвідчує право власності або право користування землею, забороняється. Право власності або право постійного користування землею посвідчується державними актами, які видаються і реєструються сільськими, селищними, міськими, районними Радами народних депутатів. Державний акт на право колективної власності на землю видається колективному сільськогосподарському підприємству, сільськогосподарському кооперативу, сільськогосподарському акціонерному товариству із зазначенням розмірів земель, що перебувають у власності підприємства, кооперативу, товариства і у колективній власності громадян. До державного акта додається список цих громадян. Форми державних актів затверджуються Верховною Радою України.

Пунктом 11 постанови Пленуму Верховного Суду України від 30 травня 2008 року № 7 "Про судову практику у справах про спадкування" визначено, що при вирішенні спору про спадкування права на земельну частку (пай) основним документом, що посвідчує таке право, є сертифікат про право на земельну частку (пай).

Якщо спадкодавець мав право на земельну частку (пай), але за життя не одержав сертифіката на право власності на земельну частку (пай) або помилково не був включений (безпідставно виключений) до списку, доданого до державного акта про колективну власність на землю відповідного сільськогосподарського підприємства, товариства тощо, при вирішенні спору про право спадкування на земельну частку (пай) суд застосовує положення чинного на час існування відповідних правовідносин Земельного кодексу України 1990 року, Указу Президента України від 8 серпня 1995 року № 720/95 "Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям" та відповідні норми ЦК УРСР. У цьому разі слід ураховувати, що згідно з пунктом 17 Перехідних положень Земельного кодексу України від 25 жовтня 2001 року сертифікати на право на земельну частку (пай) є дійсними до виділення власникам таких часток (паїв) у натурі (на місцевості) земельних ділянок та видачі їм державних актів на право власності на землю.

Відповідно до пункту 24 постанови Пленуму Верховного Суду України від 16 квітня 2004 року "Про практику застосування судами земельного законодавства при розгляді цивільних справ" № 7 сертифікати на право на земельну частку (пай) є дійсними до виділення земельної ділянки в натурі (на місцевості) та видачі державного акта про право власності на землю (пункт 17 розділ X "Перехідні положення" ЗК України).

Член колективного сільськогосподарського підприємства (далі - КСП), включений до списку, що додається до державного акта на право колективної власності на землю, набуває права на земельну частку (пай) з дня видачі цього акта, і в разі його смерті успадкування права на земельний пай здійснюється за нормами ЦК України, у тому числі й у випадку, коли з різних причин ця особа не отримала сертифікат на право на земельну частку (пай). Невнесення до зазначеного вище списку особи, яка була членом КСП на час передачі у колективну власність землі, не може позбавити її права на земельну частку.

Як вбачається з матеріалів справи, за життя ОСОБА_2 будучи членом КСП "Новозаводське" Новозаводської сільської ради Червоноармійського району Житомирської області, мала право на земельну частку (пай), про 10.04.1997 Червоноармійською РДА видано сертифікат серії НОМЕР_4 , який підтверджує належність ОСОБА_2 права на земельну частку (пай) в розмірі 5,934330 га в умовних кадастрових гектарах без визначення меж цієї частки в натурі (на місцевості).

Під час розгляду справи встановлено, що позивач, який є спадкоємцем за законом після смерті ОСОБА_2 , прийняв спадщину до якої також входить право на земельну частку (пай), у землі колективного сільськогосподарського підприємства "Новозаводське" Новозаводської сільської ради Червоноармійського району Житомирської області, розміром 5,934330 га. в умовних кадастрових гектарах без визначення меж цієї частки в натурі (на місцевості), яка належала ОСОБА_2 . Інших спадкоємців, які мають обов`язкову частку у спадщині та у визначений законом строк прийняли її, судом не встановлено.

З урахуванням викладеного, суд приходить до переконання про те, що визнання відповідачем позову не суперечить вимогам закону та не порушує права, свободи чи інтереси інших осіб, а позивач в порядку спадкування має право на земельну частку (пай)правовстановлюючий документ на яку відсутній, тому позов підлягає задоволенню.

Керуючись ст.ст.12, 13, 81, 263-265, 268 ЦПК України, суд,-

У Х В А Л И В :

Позов ОСОБА_1 до Пулинської селищної ради Житомирського району Житомирської області про визнання права на земельну частку (пай) в порядку спадкування за законом.

Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , РНОКПП - НОМЕР_5 , в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , право на земельну частку (пай) згідно сертифіката на право на земельну частку (пай) серії НОМЕР_4 у землі колективного сільськогосподарського підприємства "Новозаводське" Новозаводської сільської ради Червоноармійського району Житомирської області, розміром 5,934330 га. в умовних кадастрових гектарах без визначення меж цієї частки в натурі (на місцевості), виданого на ім"я ОСОБА_2 Червоноармійською районною державною адміністрацією 10.04.1997.

Рішення може бути оскаржено шляхом подачі апеляційної скарги до Житомирського апеляційного суду протягом 30-ти днів з дня його проголошення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Відомості про учасників справи.

Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , зареєстрований та проживає за адресою: АДРЕСА_2 , РНОКПП - НОМЕР_5 .

Відповідач: Пулинська селищна рада Житомирського району Житомирської області, знаходиться за адресою: вул.Шевченка, 104, с-ще Пулини, Житомирський район, Житомирська область, 12001, код ЄДРПОУ - 04347172.

Суддя В. Ф. Лотуга

СудЧервоноармійський районний суд Житомирської області
Дата ухвалення рішення21.11.2024
Оприлюднено25.11.2024
Номер документу123195448
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом.

Судовий реєстр по справі —292/1276/24

Рішення від 21.11.2024

Цивільне

Червоноармійський районний суд Житомирської області

Лотуга В. Ф.

Ухвала від 14.11.2024

Цивільне

Червоноармійський районний суд Житомирської області

Лотуга В. Ф.

Ухвала від 24.10.2024

Цивільне

Червоноармійський районний суд Житомирської області

Лотуга В. Ф.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні