РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 146/1179/24
Провадження № 2/293/560/2024
11 листопада 2024 рокуселище Черняхів
Черняхівський районний суд Житомирської області в складі
головуючої судді Проценко Л.Й.,
секретаря судового засідання Тишкевич К.Б.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду селищі Черняхів в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом відділу Служба у справах дітей Вапнярської селищної ради до ОСОБА_1 про позбавлення батьківських прав та стягнення аліментів
ВСТАНОВИВ:
І. Короткий зміст позовних вимог
25.07.2024 відділ Служби у справах дітей Вапнярської селищної ради Тульчинського району Вінницької області звернувся до Томашпільського районного суду Вінницької області з позовом в інтересах малолітньої ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 до ОСОБА_1 про позбавлення батьківських прав та стягнення аліментів.
Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач вказує, щона обліку у відділі Служба у справах дітей перебуває малолітня ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , як така, що перебуває у складних життєвих обставинах, у зв`язку з ухилянням від виконання батьківських обов`язків матір`ю.
З 27.08.2021 ОСОБА_2 перебуває на вихованні в КНП «Тульчинський обласний будинок дитини ВОР» за заявою матері. За час перебування дитини в закладі, мати, ОСОБА_1 , дівчинку не відвідувала, в телефонному режимі не цікавилася її станом здоров`я та розвитком.
ОСОБА_1 надала заяву, засвідчену приватним нотаріусом Тульчинського районного нотаріального округу НТЕ №716542 від 03.07.2024 про те, що вона не заперечує проти позбавлення її батьківських прав щодо малолітньої дочки ОСОБА_2 . Також у заяві ОСОБА_1 повідомляє про те, що за браком коштів не надала жодної матеріальної, фінансової допомоги щодо малолітньої дочки ОСОБА_2 .
Відомості про батька дитини в свідоцтві про народження записані згідно слів матерів відповідно до ч.1 ст.135 СК України.
Враховуючи вище викладені обставини позивач просить позбавити ОСОБА_1 батьківських прав відносно її малолітньої доньки - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та стягнути з відповідачки аліменти на утримання дитини у розмірі усіх видів заробітку (доходу), але не менше ніж 50 % прожиткового мінімуму відповідного віку на особистий рахунок дитини, відкритий у банківській установі.
ІІ. Процедура та позиції сторін
Відповідно до ухвали Томашпільського районного суду Вінницької області від 19.08.2024, матеріали справи №146/1179/24 за позовом відділу Служба у справах дітей Вапнярської селищної ради в інтересах малолітньої дитини - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , до ОСОБА_1 про позбавлення батьківських прав та стягнення аліментів передані до Черняхівського районного суду Житомирської області в порядку підсудності.
11.09.2024 матеріали справи надійшли до Черняхівського районного суду Житомирської області.
Згідно протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 11.09.2024 головуючим суддею по справі визначено суддю Проценко Л.Й.
Ухвалою від 16.09.2024 суд прийняв позовну заяву до розгляду, відкрив провадження по справі за правилами загального позовного провадження. Підготовче судове засідання суд призначив на 11:00 год. 08.10.2024 та залучив до участі в справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні позивача - Вапнярську селищну раду Тульчинського району Вінницької області, адреса: вул.Незалежності, 140, с-ще Вапнярка, Тульчинський район, Вінницька область, 24240 (а.с.20).
08.10.2024 на електронну адресу суду надійшло клопотання Служби в справах дітей Вапнярської селищної ради про проведення підготовчого судового засідання та усіх наступних судових засідань без їх участі. Позов підтримують. У разі неявки відповідача не заперечують проти винесення заочного рішення (а.с.30).
08.10.2024 суд постановив ухвалу про закриття підготовчого провадження та призначення справи до судового розгляду по суті на 10:00 год. 11.11.2024 (а.с.32).
11.11.2024 сторони в судове засідання не з`явились. У матеріалах справи міститься заява позивача про розгляд справи у відсутності представника Служби у справах дітей.
Відповідач причини неявки до суду не повідомила. Позовні матеріали надіслані на адресу зареєстрованого її місця проживання повернулись до суду без вручення адресату з відміткою поштового відділення «Адресат відсутній за вказаною адресою» (а.с.34).
Відповідно до вимог п.4 ч.8 ст.128 ЦПК України відповідач вважається належним чином повідомлений про день та час розгляду справи в суді, оскільки днем вручення судової повістки є день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відсутність особи за адресою місця проживання чи перебування особи, що зареєстровані у встановленому законом порядку.
Відповідно до ч.1 ст.223 ЦПК України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.
Оскільки явка відповідачки судом не визнавалась обов`язковою, участь в засіданні суду є правом, а не обов`язком сторін, а також враховуючи, що відповідачка не скористалась своїм правом на подання відзиву, справа розглядається за наявними матеріалами відповідно до приписів ч.8 ст.178 ЦПК України.
В ході розгляду справи, суд відповідно до п.4 ч.5 ст.12 ЦПК України, створив сторонам всі умови для реалізації ними прав, передбачених цим Кодексом у межах строків, встановлених ЦПК України.
Відповідно до ч.2 ст.247 ЦПК України у зв`язку з неявкою в судове засідання всіх учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.
ІІІ. Фактичні обставини справи та докази на їх підтвердження
Судом встановлено, наступні обставини справи.
Згідно свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 від 13.08.2021 виданого Тульчинським районним відділом державної реєстрації актів цивільного стану у Тульчинському районі Вінницької області Центрально-західного Міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Хмельницький) 13.08.2021, актовий запис №200 - 22.07.2021 народилась ОСОБА_2 . ЇЇ батьками є ОСОБА_4 та ОСОБА_1 (а.с.8).
Із заяви ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , від 03.07.2024 посвідченої приватним нотаріусом Тульчинського районного нотаріального округу Вінницької області та зареєстрованої в реєстрі за №138 вбачається, що ОСОБА_1 не заперечує проти позбавлення її батьківських прав щодо малолітньої дочки - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , (свідоцтво про народження серії НОМЕР_2 виданого Тульчинським районним відділом державної реєстрації актів цивільного стану у Тульчинському районі Вінницької області Центрально-західного Міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Хмельницький) 13.08.2021, актовий запис №200). Просить розглядали справу про позбавлення батьківських прав без її участі в судових засіданнях. Додатково повідомляє про той факт, що за браком коштів вона не надає жодної матеріальної, фінансової допомоги малолітній дочці ОСОБА_2 (а.с.3).
Рішенням виконавчого комітету Вапнярської сільської ради Тульчинського району Житомирської області №132 від 12.07.2024 затверджено висновок про доцільність позбавлення батьківських прав ОСОБА_1 відносно малолітньої ОСОБА_2 , 2021 р.н. зі стягненням аліментів на утримання дитини. Згідно даного висновку малолітня ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 перебуває на обліку у відділі Служба у справах дітей, як така, що перебуває у складних життєвих обставинах, у зв`язку з ухиленням матері від виконання батьківських обов`язків. З 27.08.2021 ОСОБА_2 перебуває на вихованні в КНП «Тульчинський обласний будинок дитини ВОР» за заявою матері. За час перебування дитини в закладі, мати - ОСОБА_1 , дівчинку не відвідувала, в телефонному режимі не цікавилася її станом здоров`я та розвитку (а.с.4,5).
Із повідомлення КНП «Тульчинський обласний спеціалізований будинок дитини для дітей з ураженням центральної нервової системи та порушенням психіки Вінницької обласної ради» від 17.05.2024 №238 вбачається, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 знаходиться на вихованні в КНП «Тульчинський обласний будинок дитини ВОР» з 27.08.2021 по даний час на повному державному утриманні. За останні 6 місяців перебування дитини в закладі мати - ОСОБА_1 дитину не відвідувала та в телефонному режимі станом здоров`я, зростанням та розвитком дівчинки не цікавилась (а.с.6).
ІV. Норми права, застосовані судом, оцінка доказів, аргументів, наведених учасниками справи, та висновки щодо порушення, не визнання або оспорення прав чи інтересів, за захистом яких мало місце звернення до суду.
Спір між сторонами у справі виник з приводу не виконання ОСОБА_1 батьківських обов`язків щодо малолітньої дитини: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Ці правовідносини регулюються Конституцією України, Сімейним кодексом України (надалі - СК України) , Законом України «Про охорону дитинства», Конвенцією про захист прав людини і основоположних свобод.
Сімейні відносини регулюються на засадах справедливості, добросовісності та розумності, відповідно до моральних засад суспільства (частина дев`ята статті 7 СК України).
Згідно із ст.48 Конституції України кожен має право на достатній життєвий рівень для себе і своєї сім`ї, що включає достатнє харчування, одяг, житло.
Відповідно до ст.51 Конституції України батьки зобов`язані утримувати дітей до їх повноліття.
У відповідності до частин 1, 2 статті 27 Конвенції ООН "Про права дитини" 1989 року, яка набула чинності для України 27.09.1991, держава визнає право кожної дитини на рівень життя, необхідний для фізичного, розумового, духовного, морального і соціального розвитку дитини. Батьки або інші особи, які виховують дитину, несуть основну відповідальність за забезпечення в межах своїх здібностей і фінансових можливостей умов життя, необхідних для розвитку дитини.
Відповідно до ч.1-4 ст.150 СК України батьки зобов`язані виховувати дитину в дусі поваги до прав та свобод інших людей, любові до своєї сім`ї та родини, свого народу, своєї Батьківщини. Батьки зобов`язані піклуватися про здоров`я дитини, її фізичний, духовний та моральний розвиток. Батьки зобов`язані забезпечити здобуття дитиною повної загальної середньої освіти, готувати її до самостійного життя. Батьки зобов`язані поважати дитину.
Згідно із ч.1 ст.152 СК України право дитини на належне батьківське виховання, забезпечується системою державного контролю, що встановлена законом.
Частинами 4 та 5 статті 155 СК України передбачено, що відмова батьків від дитини є неправозгідною, суперечить моральним засадам суспільства. Ухилення батьків від виконання батьківських обов`язків є підставою для покладення на них відповідальності, встановленої законом.
Відповідно до п.2 ч.1 ст.164 СК України мати, батько можуть бути позбавлені судом батьківських прав, якщо вона, він ухиляються від виконання своїх обов`язків щодо виховання дитини та/або забезпечення здобуття нею повної загальної середньої освіти;
У відповідності до п.16 постанови Пленуму Верховного Суду України «Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про усиновлення і про позбавлення та поновлення батьківських прав» №3 від 30 березня 2007 року ухилення батьків від виконання своїх обов`язків має місце, коли вони не піклуються про фізичний і духовний розвиток дитини, її навчання, підготовку до самостійного життя, зокрема: не забезпечують необхідного харчування, медичного догляду, лікування дитини, що негативно впливає на її фізичний розвиток як складову виховання; не спілкується з дитиною в обсязі, необхідному для її нормального самоусвідомлення; не надають дитині доступу до культурних та інших духовних цінностей, не сприяють засвоєнню нею загальновизнаних норм моралі; не виявляють інтересу до її внутрішнього світу; не створюють умов для отримання нею освіти. Зазначені фактори, як кожен окремо, так і в сукупності, можна розцінювати як ухилення від виховання дитини лише за умови винної поведінки батьків, свідомого нехтування ними своїми обов`язками.
Позбавлення батьківський прав є виключною мірою, яка тягне за собою серйозні правові наслідки як для батька (матері), так і для дитини (ст.166 СК України). Таким чином, позбавлення батьківських прав допускається лише тоді, коли змінити поведінку батьків у кращу сторону неможливо, і лише при наявності вини в діях батьків.
Позбавлення батьківських прав є крайнім заходом впливу на осіб, які ухиляються від виконання своїх обов`язків з виховання дітей або зловживають своїми батьківськими правами, жорстоко поводяться з дітьми, шкідливо впливають на них своєю аморальною, антигромадською поведінкою.
У п.п. 47-49 справи «Савіни проти України» (№ 39948/06 від 18 грудня 2008 року) Європейський суд з прав людини вказує, що право батьків і дітей бути поряд одне з одним становить основоположний складник сімейного життя, а розірвання сімейних зв`язків означає позбавлення дитини її коріння, а це можна виправдати лише за виняткових обставин. Крім того, у даному рішенні Судом звернуто увагу, що при вирішенні прав про позбавлення батьківських прав має бути встановлено відсутність поважних причин не виконання батьками батьківських обов`язків, які б виправдовували позбавлення батьківських прав.
Водночас, Європейський суд з прав людини зауважує, що між інтересами дитини та інтересами батьків повинна існувати справедлива рівновага і, дотримуючись такої рівноваги, особлива увага має бути до найважливіших інтересів дитини, які за своєю природою та важливістю мають переважати над інтересами батьків («Хант проти України», № 31111/04 від 07 грудня 2006 року, п. 54).
Позбавлення батьківських прав є заходом відповідальності батьків за невиконання або неналежне виконання ними своїх батьківських обов`язків. Головною метою такого заходу є захист інтересів малолітніх та неповнолітніх дітей і стимулювання батьків щодо належного виконання своїх обов`язків. Ухилення батьків від виховання дитини, як підстава позбавлення батьківських прав, можлива лише за умови винної поведінки батьків, свідомого нехтування ними своїми обов`язками.
Суд зазначає, що у відповідності до ч.1 ст.169 СК України мати, батько позбавлений батьківських прав, має право звернутися до суду з позовом про поновлення батьківських прав.
Разом з тим, згідно з ч.2 ст.166 СК України особа, позбавлена батьківських прав, не звільняється від обов`язку щодо утримання дитини.
При задоволенні позову щодо позбавлення батьківських прав суд одночасно приймає рішення про стягнення аліментів на дитину (реч.1 ч.3 ст.166 СК України).
Батьки зобов`язані утримувати дитину до досягнення нею повноліття (ст.180 СК України, реч. 1 ч.2 ст. 51 Конституції України).
За рішенням суду кошти на утримання дитини (аліменти) присуджуються у частці від доходу її матері, батька або у твердій грошовій сумі за вибором того з батьків або інших законних представників дитини, разом з яким проживає дитина (абз.1 ч.3 ст.181 СК України).
При визначенні розміру аліментів суд враховує: стан здоров`я та матеріальне становище дитини; стан здоров`я та матеріальне становище платника аліментів; наявність у платника аліментів інших дітей, непрацездатних чоловіка, дружини, батьків, дочки, сина; наявність на праві власності, володіння та/або користування у платника аліментів майна та майнових прав, у тому числі рухомого та нерухомого майна, грошових коштів, виключних прав на результати інтелектуальної діяльності, корпоративних прав; доведені стягувачем аліментів витрати платника аліментів, у тому числі на придбання нерухомого або рухомого майна, сума яких перевищує десятикратний розмір прожиткового мінімуму для працездатної особи, якщо платником аліментів не доведено джерело походження коштів; інші обставини, що мають істотне значення (ч.1 ст.182 СК України).
Розмір аліментів має бути необхідним та достатнім для забезпечення гармонійного розвитку дитини. Мінімальний гарантований розмір аліментів на одну дитину не може бути меншим, ніж 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку. Мінімальний рекомендований розмір аліментів на одну дитину становить розмір прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку і може бути присуджений судом у разі достатності заробітку (доходу) платника аліментів (ч.2 ст.182 СК України).
Відповідно до ч.1 та 2 ст.183 СК України частка заробітку (доходу) матері, батька, яка буде стягуватися як аліменти на дитину, визначається судом. Якщо стягуються аліменти на двох і більше дітей, суд визначає єдину частку від заробітку (доходу) матері, батька на їх утримання, яка буде стягуватися до досягнення найстаршою дитиною повноліття.
Аліменти на дитину присуджуються за рішенням суду від дня пред`явлення позову, а в разі подання заяви про видачу судового наказу - із дня подання такої заяви (ч.1 ст.191 СК України).
Відповідно до ст.13 ЦПК України суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Відповідно до норм закріплених у ст.81 ЦПК України, кожна сторона зобов`язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.
Суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів) (частини перша-третя статті 89 ЦПК України).
Відповідно до п. 30. Рішення Європейського Суду з прав людини у справі «Hirvisaari v. Finland» від 27 вересня 2001 р., рішення судів повинні достатнім чином містити мотиви, на яких вони базуються для того, щоб засвідчити, що сторони були заслухані, та для того, щоб забезпечити нагляд громадськості за здійсненням правосуддя.
Згідно пункту 41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень обов`язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов`язку може змінюватися залежно від характеру рішення.
Відповідно до ч.1 ст. 3 Конвенції про права дитини від 20.11.1989 року в усіх діях щодо дітей, незалежно від того, здійснюються вони державними чи приватними установами, що займаються питаннями соціального забезпечення, судами, адміністративними чи законодавчими органами, першочергова увага приділяється якнайкращому забезпеченню інтересів дитини.
В судовому засіданні встановлено та доведено матеріалами справи факт свідомо ухиляються відповідачки ОСОБА_1 від виконання батьківських обов`язків по утриманню та вихованню малолітньої дитини - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
З огляду на наведене, суд вважає позовні вимоги Служби в справах дітей Вапнярської селищної ради про позбавлення ОСОБА_1 батьківських прав щодо дочки - ОСОБА_2 та стягнення аліментів на її утримання у розмірі усіх видів заробітку (доходу), але не менше ніж 50 % прожиткового мінімуму відповідного віку на особистий рахунок дитини, відкритий у банківській установі -обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Враховуючи вимоги ч.1 ст.191 СК України, суд вважає необхідним стягнути аліменти з відповідачки з дня подання позову до суду, тобто з 25.07.2024.
Відповідно до вимог п.1 ч.1 ст.430 ЦПК України, суд допускає негайне виконання судового рішення у межах суми платежу за один місяць.
V.Розподіл судових витрат
Відповідно до ч.1 ст.141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог, у разі задоволення позову - на відповідача.
У зв`язку з вище викладеним, суд стягує з відповідачки на користь держави судовий збір у розмірі 2422 грн. 40 коп.
Керуючись статтями ст.ст. 2-5, 10-13, 76-81, 258, 259, 263-265, 273, 268, 352, 354ЦПК України, суд
УХВАЛИВ :
Позов відділу Служба у справах дітей Вапнярської селищної ради до ОСОБА_1 про позбавлення батьківських прав та стягнення аліментів - задовольнити повністю.
Позбавити ОСОБА_1 батьківських прав відносно малолітньої дитини - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Стягнути з ОСОБА_1 на користь ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , аліменти у розмірі частини усіх видів заробітку (доходу), але не менше 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, щомісячно, на особистий рахунок дитини, відкритий у банківській установі.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір в розмірі 1211 (одна тисяча двісті одинадцять) гривень 20 копійок.
Рішення може бути оскаржене безпосередньо до Житомирського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складання повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Сторони по справі:
Позивач:
Служба у справах дітей Вапнярської селищної ради
Місце знаходження: вул.Незалежності, 196 а, с.Вапнярка, Тульчинський район, Вінницька область, 24240
Код ЄДРПОУ 43945182.
Відповідач:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2
Місце реєстрації: АДРЕСА_1 .
Паспорт серія НОМЕР_3 , виданий Черняхівським РВ УМВС України в Житомирській області 08.10.2009.
Повний текст рішення суду виготовлено та підписано 21.11.2024.
Головуюча суддя Людмила ПРОЦЕНКО
Суд | Черняхівський районний суд Житомирської області |
Дата ухвалення рішення | 11.11.2024 |
Оприлюднено | 25.11.2024 |
Номер документу | 123195461 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них про позбавлення батьківських прав |
Цивільне
Черняхівський районний суд Житомирської області
Проценко Л. Й.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні