Єдиний унікальний номер 341/2043/24
Номер провадження 2-о/341/181/24
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20 листопада 2024 року м. Галич
Галицький районний суд Івано-Франківської області в складі:
головуючого-судді Гаполяка Т.В.
секретаря Зельманович М.П.
за участі:
представниці заявника адвокатки Крохмалюк С.С.,
представниці заінтересованої особи Гречух О.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку окремого провадження цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа: Галицька міська рада, про встановлення факту родинних відносин,-
в с т а н о в и в :
1.Стислий виклад позиції заявника, заінтересованої особи.
Представниця адвокатка КрохмалюкС.С.в інтересахдовірителя ОСОБА_1 звернулася до суду із заявою та просить встановити факт постійного проживання ОСОБА_1 із спадкодавцем ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , за адресою: АДРЕСА_1 .
В обґрунтування заявлених вимог покликається на те, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер брат заявника ОСОБА_2 , з яким заявник проживав на час смерті за адресою: АДРЕСА_1 ОСОБА_2 помер раптово, у молодому віці, власної сім`ї не мав, заповіту не залишив.
ОСОБА_1 вважає, що прийняв спадщину за законом після смерті брата ОСОБА_2 , оскільки на час смерті проживав разом з таким. Проте, звернувшись в нотаріальну контору для оформлення своїх спадкових прав, нотаріус відмовила йому у видачі свідоцтва про право на спадщину, оскільки ОСОБА_1 не зміг підтвердити факт прийняття спадщини, зокрема факт постійного проживання разом із спадкодавцем на час його смерті.
Представниця заявника в судовому засіданні заявлені вимоги підтримали повністю, просили їх задовольнити, з підстав, викладених у заяві.
Свідок ОСОБА_3 та ОСОБА_4 , в судовому засіданні підтвердили той факт, що на момент смерті ОСОБА_2 разом із ним проживали батько та мати, а також брат ОСОБА_1 з дружиною ОСОБА_5 , за адресою АДРЕСА_1 .
Свідок ОСОБА_5 в судовому засіданні підтвердила факт того, що на момент смерті ОСОБА_2 , разом із ним проживали за адресою: АДРЕСА_1 вона, її чоловік рідний брат померлого, її свекор ОСОБА_6 зі свекрухою ОСОБА_7 батьки померлого.
Представниця заінтересованої особи ОСОБА_8 в судовому засіданні визнала заявлені вимоги, не заперечила, щодо їх задоволення.
2. Фактичні обставини, встановлені судом, та зміст спірних правовідносин, з посиланням на докази, на підставі яких встановлені відповідні обставини.
Батьками ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 є батько ОСОБА_6 , мати ОСОБА_7 , що підтверджується копією свідоцтва про народження (а.с.10).
ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , батьком якого зазначено ОСОБА_6 , матір`ю ОСОБА_7 , що підтверджується копією свідоцтва про народження та копією свідоцтва про смерть (а. с. 10-11).
ІНФОРМАЦІЯ_4 помер ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , що підтверджується копією свідоцтва про смерть (а. с. 12).
ІНФОРМАЦІЯ_6 померла ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , що підтверджується копією свідоцтва про смерть (а. с. 13).
Постановою про відмову у вчиненні нотаріальної дії від 11 квітня 2024 року нотаріус відмовила заявнику у видачі свідоцтва про право на спадщину після смерті ОСОБА_2 , оскільки ОСОБА_1 не зміг підтвердити факт прийняття спадщини, зокрема факт постійного проживання разом із спадкодавцем на час його смерті (а. с. 20).
Той факт, що заявник ОСОБА_1 постійно проживав з ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 на час смерті такого за адресою: АДРЕСА_1 підтверджується наданими у судовому засіданні показами свідків ОСОБА_3 , ОСОБА_4 та ОСОБА_5 .
3. Норми права, які застосував суд, та мотиви їх застосування.
Відповідно до статті 293 ЦПК України суди розглядають в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
Відповідно до частини 2 статті 315 ЦПК України у судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
Відповідно до листа Верховного Суду України від 01 січня 2012 року «Судова практика розгляду справ про встановлення фактів, що маючих юридичне значення» зазначено, що перелік юридичних фактів, що підлягають встановленню в судовому порядку, наводиться у статті 315 ЦПК і не є вичерпним. У судовому порядку можуть бути встановлені й інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не передбачено іншого порядку їх встановлення, зокрема встановлення факту родинних відносин тощо.
Згідно з роз`яснення пункту 7 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 31 березня 1995 року № 5 «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» суд вправі розглядати справи про встановлення родинних відносин, коли цей факт безпосередньо породжує юридичні наслідки, наприклад, якщо твердження такого факту необхідне заявникові для одержання в органах, що вчиняють нотаріальні дії, свідоцтва про право на спадщину та інше.
Згідно з вимогами частини третьої статті 1268 та частини першої статті 1269 ЦК України спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу він не заявив про відмову від неї, та спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати до нотаріальної контори заяву про прийняття спадщини.
Відповідно до частини другої статті 2 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» реєстрація місця проживання або її відсутність не можуть бути умовою реалізації прав і свобод, передбачених Конституцією України, законами чи міжнародними договорами, або підставою для їх обмеження.
Згідно з вимогами частини першої статті 29 ЦК України місцем проживання фізичної особи є житло, в якому вона проживає постійно або тимчасово.
За змістом пунктів 3.21. та 3.22. глави 10 розділу ІІ Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 22 лютого 2012 року № 296/5, спадкоємець, який постійно проживав із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 ЦК України, він не заявив про відмову від неї.
Отже, до спадкоємців, які на час відкриття спадщини постійно проживали спільно із спадкодавцем, встановлюється презумпція прийняття спадщини, яка може бути спростована лише шляхом подання ними заяви про відмову від спадщини до нотаріальної контори.
Таким чином, суд встановив, що заявник ОСОБА_1 на момент смерті ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 проживав разом із ним за адресою: АДРЕСА_1 .
Зазначений факт підтверджено наявними в матеріалах справи письмовими доказами, показаннями свідків.
Суд встановив, що заявнику необхідно встановити факт спільного проживання зі спадкодавцем на час відкриття спадщини для оформлення права на спадщину, отже встановлення факту проживання заявника з ОСОБА_2 на момент його смерті породжує юридичні наслідки, оскільки з визначенням їх спільного проживання законодавство пов`язує прийняття спадщини, при цьому, спір про встановлення даного факту відсутній.
З огляду на вищевикладене, заява є обґрунтованою та такою, що підлягає задоволенню.
Керуючись статтями 13, 264, 265, 268, 293, 315 ЦПК України, суд
у х в а л и в :
Заяву задовольнити.
Встановити факт постійного проживання ОСОБА_1 з ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , за адресою: АДРЕСА_1 .
Рішення може бути оскаржене до Івано-Франківського апеляційного суду шляхом подачі в 30-ти денний строк з дня проголошення рішення апеляційної скарги, з подачею її копії.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повне найменування (ім`я) сторін справи та їх місце проживання (місцезнаходження):
заявник: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , місце проживання за адресою: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ;
представниця заявника: адвокаткаКрохмалюк СвітланаСтепанівна, поштова адреса: вул. Караїмська, буд. 13, м. Галич, Івано-Франка область;
- заінтересована особа: Галицька міська рада, адреса місця знаходження: Майдан Різдва, 16, м.Галич, Івано-Франківська обл., код ЄДРПОУ 04054263.
СуддяТарас ГАПОЛЯК
Суд | Галицький районний суд Івано-Франківської області |
Дата ухвалення рішення | 20.11.2024 |
Оприлюднено | 25.11.2024 |
Номер документу | 123195492 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них: інших фактів, з них:. |
Цивільне
Галицький районний суд Івано-Франківської області
ГАПОЛЯК Т. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні