Ухвала
від 19.11.2024 по справі 369/15368/24
КИЄВО-СВЯТОШИНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 369/15368/24

Провадження №2/369/7654/24

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19.11.2024 року м. Київ

Києво-Святошинський районний суд Київської області у складі:

судді Скрипник О.Г.

за участю секретаря -Масан В.О.

представник позивача: ОСОБА_1

представник відповідача: ОСОБА_2

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_3 до ОСОБА_4 про поділ майна подружжя,

ВСТАНОВИВ:

До Києво-Святошинського районного суду Київської області надійшла позовна заява ОСОБА_5 до ОСОБА_4 про поділ майна подружжя.

Згідно протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 19.09.2024, розгляд вказаної справи визначено судді Києво-Святошинського районного суду Київської області Скрипник О.Г.

Ухвалою Києво-Святошинського районного суду Київської області від 20.09.2024 року відкрито провадження у справі за вказаною позовною заявою; розгляд справи ухвалено проводити в порядку загального позовного провадження із призначенням справи в підготовче судове засідання.

Під час розгляду справи в підготовчому судовому засіданні представник відповідача заявив клопотання про направлення справи за підсудністю до дергачівського районного суду Харківської області, оскільки у власності відповідача відсутні об`єкти нерухомого майна, розташовані на території, на яку розповсюджується юрисдикція Києво-Святошинського районного суду Київської області. Спірне майно, яке є об`єктом поділу, знаходиться на території Дергачівського району Харківської області, а отже справа підсудна Дергачівському районному суду Харківської області.

В судовому засіданні представник відповідача підтримав клопотання, просив його задовольнити.

Представник позивача заперечував щодо задоволення клопотання та направлення справи за підсудністю до Дергачівського районного суду Харківської області.

Заслухавши думку сторін, перевіривши матеріали справи, суд дійшов наступного висновку.

Нормами ЦПК України визначена загальна підсудність справ за місцезнаходженням відповідача (ст. 27 ЦПК України), альтернативна підсудність за вибором позивача (ст. 28 ЦПК України) та виключна підсудність (ст. 30 ЦПК).

Підсудністю у цивільному судочинстві розуміється розмежування компетенції між окремими ланками судової системи і між судами однієї ланки щодо розгляду і вирішення підвідомчих їм цивільних справ.

Справи, що виникають із приводу нерухомого майна, пред`являються за місцезнаходженням майна або основної його частини. Якщо пов`язані між собою позовні вимоги пред`явлені одночасно щодо декількох об`єктів нерухомого майна, спір розглядається за місцезнаходженням об`єкта, вартість якого є найвищою.

Так, за змістом частини першої статті 30 ЦПК України позови, що виникають з приводу нерухомого майна, пред`являються за місцезнаходженням майна або основної його частини. Якщо пов`язані між собою позовні вимоги пред`явлені одночасно щодо декількох об`єктів нерухомого майна, спір розглядається за місцезнаходженням об`єкта, вартість якого є найвищою.

Згідно з роз`ясненнями, які містяться в постанові пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 1 березня 2013 року № 3 «Про деякі питання юрисдикції загальних судів та визначення підсудності цивільних справ» (абзац перший пункту 41, пункт 42), перелік позовів, для яких визначено виключну підсудність, є вичерпним і розширеному тлумаченню не підлягає.

Виключну підсудність встановлено для позовів, що виникають з приводу нерухомого майна. Згідно з положеннями статті 181 ЦК України до нерухомого майна належать земельні ділянки, а також об`єкти, розташовані на них, переміщення яких є неможливим без їх знецінення та зміни їх призначення. Наприклад, це позови про право власності на таке майно; про право володіння і користування ним (стаття 358 ЦК України); про поділ нерухомого майна, що є у спільній частковій власності та виділ частки із цього майна (статті 364, 367 ЦК України); про поділ нерухомого майна, що є у спільній сумісній власності та виділ частки із цього майна (статті 370, 372 ЦК України); про право користування нерухомим майном (визначення порядку користування ним); про право, яке виникло із договору найму жилого приміщення, оренди тощо; про визнання правочину з нерухомістю недійсним; про звернення стягнення на нерухоме майно - предмет іпотеки чи застави; розірвання договору оренди землі; стягнення орендної плати, якщо спір виник з приводу нерухомого майна; про усунення від права на спадкування та визначення додаткового строку для прийняття спадщини.

Правові висновки щодо застосування положень цивільного та господарського процесуального законодавства України про виключну підсудність справ у спорах, що виникають з приводу нерухомого майна, викладено також у постанові Великої Палати Верховного Суду від 16.02.2021 у справі № 911/2390/18 (провадження № 12-73гс20).

Виключна підсудність застосовується до тих спорів, вимоги за якими стосуються нерухомого майна як безпосередньо, так і опосередковано, а спір може стосуватися як правового режиму нерухомого майна, так і інших прав та обов`язків, що пов`язані з нерухомим майном.

Словосполучення «з приводу нерухомого майна» необхідно розуміти таким чином, що правила виключної підсудності поширюються на будь-які спори, які стосуються прав та обов`язків, що пов`язані з нерухомим майном. У таких спорах нерухоме майно не обов`язково виступає як безпосередньо об`єкт спірного матеріального правовідношення.

Подібні правові висновки щодо застосування правил виключної підсудності спорів з приводу нерухомого майна викладено у постанові Верховного Суду від 09.09.2020 у справі № 910/6644/18 та у постанові Великої Палати Верховного Суду від 07.07.2020 у справі № 910/10647/18.

З огляду на те, що спірні правовідносини стосуються нерухомого майна, а саме земельних ділянок, які знаходяться в Дергачівському районі Харківської області та за територіальною підсудністю відноситься до Дергачівського районного суду Харківської області, зважаючи на те, що відсутні об`єкти нерухомого майна, що підлягають поділу та які розташовані на території, на яку розповсюджується юрисдикція Києво-Святошинського районного суду Київської області, суд вважає, що у цьому випадку застосуванню підлягають правила виключної підсудності, визначені частиною першою статті 30 ЦПК України щодо розгляду спору за місцезнаходженням нерухомого майна.

Таким чином, розгляд вказаної цивільної справи має здійснюватися Дергачівським районним судом Харківської області.

Відповідно до п. 1 ч.1 ст. 31 ЦПК України суд передає справу на розгляд іншому суду, якщо справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.

Згідно з ч. 3 ст. 31 ЦПК України передача справи на розгляд іншого суду за встановленою цим кодексом підсудністю, здійснюється на підставі ухвали суду не пізніше п`яти днів після закінчення строку на її оскарження.

Статтею 32 ЦПК України визначено, що спори між судами про підсудність не допускаються.

Враховуючи викладене, суд вважає за необхідне задовольнити клопотання представника відповідача та направити цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_3 до ОСОБА_4 про поділ майна подружжя передати за територіальною підсудністю до Дергачівського районного суду Харківської області.

Керуючись ст.ст. 27, 31, 32, 187, 258, 260, 353, 354 ЦПК України, суд

П О С Т А Н О В И В:

Заяву представника відповідача - ОСОБА_2 про передачу справи за підсудністю до іншого суду задовольнити.

Матеріали цивільної справи за позовною заявою ОСОБА_3 до ОСОБА_4 про поділ майна подружжя передати за територіальною підсудністю до Дергачівського районного суду Харківської області ( вул. 1-го Травня, 63, м. Дергачі, Харківська область, 62300, тел: 05763 30262 ).

Апеляційна скарга на ухвалу суду подається до Київського апеляційного суду протягом п`ятнадцяти днів з дня її оголошення.

Учасник справи, якому ухвалу суду не було вручено у день її проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження ухвали суду - якщо апеляційна скарга подана протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.

Суддя Оксана СКРИПНИК

СудКиєво-Святошинський районний суд Київської області
Дата ухвалення рішення19.11.2024
Оприлюднено25.11.2024
Номер документу123196161
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах щодо права власності чи іншого речового права на нерухоме майно (крім землі), з них: про приватну власність, з них:

Судовий реєстр по справі —369/15368/24

Ухвала від 06.12.2024

Цивільне

Київський апеляційний суд

Немировська Олена Віленівна

Ухвала від 19.11.2024

Цивільне

Києво-Святошинський районний суд Київської області

Скрипник О. Г.

Ухвала від 19.11.2024

Цивільне

Києво-Святошинський районний суд Київської області

Скрипник О. Г.

Ухвала від 13.11.2024

Цивільне

Києво-Святошинський районний суд Київської області

Скрипник О. Г.

Ухвала від 20.09.2024

Цивільне

Києво-Святошинський районний суд Київської області

Скрипник О. Г.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні