Справа № 134/1144/24
2/134/337/2024
Р І Ш Е Н Н Я
Іменем України
18 листопада 2024 року селище Крижопіль
Крижопільський районний суд Вінницької області
в складі: головуючого судді Швець Л.В.,
при секретарі судового засідання Томашенко О.М.,
за участю: представника позивача адвоката Глушкової О.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в загальному позовному провадженні селища Крижопіль цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Городківської сільської ради Тульчинського району Вінницької області про встановлення факту родинних відносин, встановлення факту постійного проживання, визнання права на спадщину за законом,
встановив:
Позивач ОСОБА_1 , в інтересах та від мені якої діє адвокат Глушкова О.І., звернулася до суду із позовом Городківської сільської ради Тульчинського району Вінницької області про встановленняфакту родиннихвідносин,встановлення фактупостійного проживання,визнання правана спадщинуза законом на земельну частку (пай).
Свої вимоги мотивує тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 у селі Вільшанка, Крижопільського (нині Тульчинського) району, Вінницької області померла її рідна тітка ОСОБА_2 . Після її смерті відкрилась спадщина, до складу якої входить право на земельну частку (пай) розміром 2,82 умовних кадастрових гектарів, що посвідчене сертифікатом на право на земельну частку (пай) серії РН № 978359, який втрачений, про що в газеті опубліковано оголошення. Вона є спадкоємницею п`ятої черги за законом, інших спадкоємців не має. Вона разом проживала із тіткою до її смерті, що підтверджується довідкою старости. Однак через відсутність документів, які підтверджують родинні відносини між нею та ОСОБА_2 , а саме свідоцтва про народження останньої, а також про зміну її прізвища при укладені шлюбу, також даний факт можуть підтвердити свідки. Для встановлення факту родинних відносин необхідно їй для оформлення спадщини після померлої ОСОБА_2 . Тому звернулася до суду із вимогами про встановлення факту родинних відносин, а саме, що ОСОБА_2 була її тіткою рідною, встановити факт постійного спільного проживання із тіткою, а також визнати за нею в порядку спадкування за законом право на земельну частку (пай), розміром 2,82 умовних кадастрових гектарів.
Ухвалою суду від 27 червня 2024 року відкрито провадження у справі за даним позовом, призначено підготовче засідання, надано відповідачу строк для подання відзиву на позов.
05.07.2024 року із Крижопільської державної нотаріальної контори надійшла відповідь про те, що спадкові справи за 2003 рік передані на зберігання до Вінницького обласного державного нотаріального архіву та надана Інформаційна довідка зі Спадкового реєстру № 77499782 від. 29.06.2024 року.
06.08.2024 року із Державного нотаріального архіву Вінницької області надійшла відповідь про те, що згідно даних Алфавітних книг обліку спадкових справ Крижопільської державної нотаріальної контори Вінницької області за 2003-2006 роки, які знаходяться на зберіганні в Державному нотаріальному архіві Вінницької області, спадкову справу після померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 , по фонду Крижопільської державної нотаріальної контори Вінницької області не виявлено.
Ухвалою суду від 01.10.2024 року було прийнято заяву представника позивача про уточнення позовних вимог та постановлено в подальшому розглядати справу з урахуванням уточнених позовних вимог.
Ухвалою суду від 22 жовтня 2024 року закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримала та просила їх задовільнити з підстав наведених у позовній заяві.
Представник відповідача в судове засідання не з`явилася, надіслала до суду заяву про розгляд справи за їх відсутності за наявними у справі документами.
Суд, дослідивши та оцінивши докази у справі, встановив наступні фактичні обставини та зміст спірних правовідносин.
Так судом встановлено, що відповідно до відомостей, які містяться в копії свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 , виданого повторно 27 травня 2021 року ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_2 .
Факт родинних відносин між ОСОБА_2 та позивачем підтверджується:
-відомостями, які містяться в свідоцтві про народження ОСОБА_3 серії НОМЕР_2 , де в розділі «Батьки» записані батько ОСОБА_4 , мати ОСОБА_5 ; відомостями, які містяться в свідоцтві про укладення шлюбу серії НОМЕР_3 від 35.05.1980 року, а саме, що ОСОБА_3 після укладення шлюбу присвоєно прізвище « ОСОБА_6 »;
-відомостями, які містяться в свідоцтві про народження ОСОБА_4 (батька позивачки) серії НОМЕР_4 від 07.05.1949 року, де в розділі «Батьки» зазначено батьком ОСОБА_7 , мати ОСОБА_8 ;
-відомостями, які містяться в архівній довідці № 07-703/7 від 25.03.2021 року та яка видана Державним архівом Вінницької області про те, що у метричній книзі записів про народження по Свято-Троїцькій церкві с. Вільшанка Ольгопільського повіту Подільської губернії за 1915 рік є запис № 46 про хрещення 12 липня 1915 року дочки ОСОБА_9 , яка народилася ІНФОРМАЦІЯ_2 . Батьки ОСОБА_10 та його законна дружина ОСОБА_11 ;
-відомостями, які містяться в архівній довідці № 07-1380/7 від 21.05.2021 року та яка видана Державним архівом Вінницької області про те, що у книзі актових записів про шлюб громадян по с. Вільшанка Крижопільського району Вінницької області за 1933 рік є актовий запис № 82 від 17 листопада 1933 року про одруження такого змісту: Наречений: ОСОБА_12 , 22 роки, наречена: ОСОБА_13 , 17 років;
-показами свідків ОСОБА_14 , ОСОБА_15 , які є односельцями позивачки та спадкодавці, та які дали покази, що ОСОБА_2 знали, вона була рідною сестрою ОСОБА_4 , який є батьком позивачки та являється рідною тіткою останній по лінії батька. ОСОБА_1 доглядала за своєю тіткою, проживала разом із нею в с. Доярня. ОСОБА_2 проживала сама, чоловік її помер, діти десь проживали в Дніпрі, ніколи не приїжджали до матері, не допомагали їй, вони були неблагополучні. То позивачка із своїм батьком, поки він був живий, допомагали ОСОБА_2 , а далі ОСОБА_1 сама допомагала та доглядала тітку.
Дані відомості дають суду докази для встановлення родинних відносин між позивачкою ОСОБА_1 та спадкодавцем ОСОБА_2 , а саме, що ОСОБА_2 була рідною тіткою по лінії батька позивачки.
Разом з тим факт спільного проживання позивачки із спадкодавцем ОСОБА_2 підтверджуються наступним:
-відомостями, які містяться в довідці № 381 від 04.06.2024 року, яка видана старостою Вільшанського старостинського округу Городківської сільської ради Тульчинського району Вінницької області, а саме, що ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 до дня своєї смерті спільно проживала зі своєю племінницею ОСОБА_16 , ІНФОРМАЦІЯ_4 в одному домогосподарстві, особовий рахунок № НОМЕР_5 , в АДРЕСА_1 .
-показами свідків ОСОБА_14 , ОСОБА_15 , які є односельцями позивачки та спадкодавці, та які дали покази, що зазначені вище.
Дані факти дають суду зробити висновки, що позивачка ОСОБА_1 проживала разом із своєю тіткою ОСОБА_2 разом на момент смерті останньої.
Судом встановлено із відповідей, які надані: 05.07.2024 року із Крижопільської державної нотаріальної контор про те, що спадкові справи за 2003 рік передані на зберігання до Вінницького обласного державного нотаріального архіву; Інформаційної довідки зі Спадкового реєстру № 77499782 від. 29.06.2024 року; 06.08.2024 року із Державного нотаріального архіву Вінницької області про те, що згідно даних Алфавітних книг обліку спадкових справ Крижопільської державної нотаріальної контори Вінницької області за 2003-2006 роки, які знаходяться на зберіганні в Державному нотаріальному архіві Вінницької області, спадкову справу після померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 , по фонду Крижопільської державної нотаріальної контори Вінницької області не виявлено, - що спадкова справа відносно майна померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 не заводилася, спадкоємці відсутні, із заявами про прийняття спадщини ніхто не звертався. Разом з тим рідний брат померлої ОСОБА_2 - ОСОБА_4 , який був би спадкоємцем другої черги по закону, помер ІНФОРМАЦІЯ_5 (свідоцтво про смерть серії НОМЕР_6 від 18.11.2002 року).
ОСОБА_2 за життя належало право на земельну частку (пай), що підтверджується довідками-витягами, які видані Відділом № 6 Управління забезпечення реалізації державної політики у сфері земельних відносин Головного управління Держгеокадастру у Вінницькій області про те, що згідно технічної документації по паюванню земель КСП «Вільшанське» села Вільшанка, ОСОБА_2 належить право на земельну частку (пай) розміром 2,82 умовних кадастрових гектарів, яке посвідчено сертифікатом на право на земельну частку (пай) серія РН № 978359, виданого на підставі рішення Крижопільської районної державної адміністрації від 05 березня 1997 року № 81, вартість якої складає 98257 гривень. Даний сертифікат втрачений, про що зроблене відповідне оголошення в газеті «Сільські Новини» № 25 (10588) від 19 червня 2024 року.
Позивачу приватним нотаріусом Тульчинського районного нотаріального округу Питель М.С. відмовлено у видачі свідоцтва на право на спадщину за законом на земельну частку (пай) у зв`язку з відсутністю правовстановлюючого документу на вищезазначене майно (довідка № 97/01-16 від 01.08.2024 року).
Вказана відмова нотаріуса стала підставою для звернення позивачки із даним позовом до суду.
Відповідно дост. 76 ЦПК Українидоказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків.
Згідно ч.3ст. 1268 ЦК Україниспадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленогостаттею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї.
Відповідно до п.2, п. 23 Постанови Пленуму Верховного Суду України №7 від 30.05.2008 року «Про судову практику у справах про спадкування» якщо виникнення права на спадкування залежить від доведення певних фактів, особа може звернутися в суд про встановлення цих фактів. Зокрема, у такому порядку суди повинні розглядати заяви про встановлення факту постійного проживання із спадкодавцем на час відкриття спадщини. Якщо постійне проживання особи зі спадкодавцем на час відкриття спадщини не підтверджено відповідними документами, у зв`язку із чим нотаріус відмовив особі в оформленні спадщини, спадкоємець має право звернутися в суд з заявою про встановлення факту постійного проживання з спадкодавцем на час відкриття спадщини, а не про встановлення факту прийняття спадщини.
Пунктом 9 Листа Вищого Спеціалізованого Суду України з розгляду цивільних та кримінальних справ від 16 травня 2013 року «Про судову практику розгляду цивільних справ про спадкування» також визначено, що якщо виникнення права на спадкування залежить від доведення певних фактів, особа може звернутися в суд із заявою про встановлення цих фактів, яка у разі відсутності спору, розглядається за правилами окремого провадження. Зокрема, у такому порядку суди повинні розглядати заяви про встановлення родинних відносин зі спадкодавцем, проживання з ним однією сім`єю, постійного проживання разом зі спадкодавцем на час відкриття спадщини».
Надані позивачем докази доводять, що позивач ОСОБА_1 є рідною племінницею ОСОБА_2 та на час відкриття спадщини, тобто на день смерті тітки, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживала разом з останньою в одному будинку в АДРЕСА_1 , особовий рахунок № НОМЕР_5 .
Враховуючи викладене, зважаючи на те, що позивач у інший спосіб не може довести факт родинних відносин та факт постійного проживання з померлою ОСОБА_2 , оцінюючи всі досліджені докази в їх сукупності, суд вважає, що факт родинних відносин та факт спільного проживання позивача з спадкодавцем є доведеним.
Відповідно дост. 1216 ЦК Україниспадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
Згідно зст. 1218 ЦК Українидо складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Відповідно до ч.3, ч.5ст. 1268 ЦК Україниспадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї. Незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.
Відповідно до п.23 Постанови Пленуму Верховного Суду України №7 від 30.05.2008 «Про судову практику у справах про спадкування» свідоцтво про право на спадщину видається за письмовою заявою спадкоємців, які прийняли спадщину в порядку, установленому цивільним законодавством. У разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.
В оформленні права на спадщину на спадкове майно та видачі відповідного свідоцтва позивачу нотаріусом було відмовлено у зв`язку з відсутністю документу, що посвідчує право спадкодавця на земельну частку (пай).
Згідно з п.11 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 7 від 30.05.2008 «Про судову практику у справах про спадкування при вирішені спору про спадкування права на земельну частку (пай) основним документом, що посвідчує таке право, є сертифікат про право на земельну частку (пай).
Статтею 2Закону України«Про порядоквиділення внатурі (намісцевості)земельних діляноквласникам земельнихчасток (паїв)» передбачено, що основним документом, що посвідчує право на земельну частку (пай), є сертифікат на право на земельну частку (пай), виданий районною державною адміністрацією. Документами, що посвідчують право на земельну частку (пай), також є рішення суду про визнання права на земельну частку (пай).
Відповідно до п. 16, 17 Перехідних положеньЗК Українигромадянам - власникам земельних часток (паїв) за їх бажанням виділяються в натурі (на місцевості) земельні ділянки з видачею державних актів на право власності на землю.
Сертифікати на право на земельну частку (пай), отримані громадянами, вважаються правовстановлюючими документами при реалізації ними права вимоги на відведення земельної частки (паю) в натурі (на місцевості) відповідно до законодавства.
Сертифікати на право на земельну частку (пай) є дійсними до виділення власникам земельних часток (паїв) у натурі (на місцевості) земельних ділянок та видачі їм державних актів на право власності на землю.
Згідно з п. 3.5 Інформаційного листа ВССУ з розгляду кримінальних та цивільних справ від 16.05.2013 № 24-753/0/4-13 «Про судову практику розгляду цивільних справ про спадкування» у разі втрати, пошкодження сертифіката про право на земельну частку (пай) аналогічного порядку видачі нового сертифікату на ім`я спадкодавця спадкоємцям особи, яка мала право на земельну частку (пай), не передбачено. Отже, належним способом захисту прав спадкоємців у разі відмови нотаріуса видати свідоцтво про право на спадщину на земельну частку (пай) є звернення спадкоємців з вимогами про визнання права на земельну частку (пай) в порядку спадкування.
Відсутність у спадкодавця ОСОБА_2 правовстановлюючого документу на спадкове майно не позбавляє спадкоємця права на спадщину, а згідно зіст.16 ЦК Україниспособом захисту свого права є, зокрема, визнання права.
Оскільки відсутні інші спадкоємці, які б могли претендували спадщину, а Городківська сільська рада Тульчинського району Вінницької області здійснює розпорядження землями сільськогосподарського призначення, в тому числі колишнього КСП «Вільшанське» с. Вільшанка, Городківська сільська рада є належним відповідачем у справі.
Обраний позивачем спосіб захисту права - визнання права є ефективним, право позивача підлягає захисту, оскільки іншого порядку визнання права в даному випадку не існує. Оформити спадщину у нотаріуса позивачка позбавлена можливості, оскільки не може надати нотаріусу оригінал або дублікат сертифікату.
Отже існує спір про право і права та інтереси позивача порушуються, з незалежних від неї причин, а тому підлягає судовому захисту.
Відповідно доКонституції Україниоргани та посадові особи мають діяти в межах своєї компетенції та відповідно до Законів, чинних на час їх застосування.
Наявні у справі докази та їх правова оцінка підтверджують обґрунтованість позову та є достатніми для його задоволення.
Суд зауважує, що в ході судового розгляду не було здобуто даних щодо наявності інших спадкоємців після смерті ОСОБА_2 , які б прийняли спадщину, чи претендували б на неї, право позивача на прийняття спадщини ніким не оспорюється, а відповідач у справі не надав заперечень на позов, а тому відмова у позові фактично порушила б законне право позивача на отримання спадкового майна, яке залишилось після смерті ОСОБА_2 , що б диспропорційно вплинуло на принцип «справедливості» при вирішенні даної справи.
З огляду на те, що в судовому засіданні доведено факт родинних відносин та факт спільного проживання ОСОБА_1 з померлою ОСОБА_2 на час відкриття спадщини, належність спадкового майна померлій, відсутність інших спадкоємців першої черги, тому позов підлягає задоволенню.
Керуючись ст. ст.12,81,258,263-265,273 ЦПК України, суд,
ухвалив:
Позов ОСОБА_1 до Городківської сільської ради Тульчинського району Вінницької області про встановленняфакту родиннихвідносин,встановлення фактупостійного проживання,визнання правана спадщинуза законом задовольнити.
Встановити юридичний факт, що ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 в селі Вільшанка Тульчинського (колишнього Крижопільського) району Вінницької області, була тіткою ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 .
Встановити факт постійного спільного проживання ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , із спадкодавцем ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , на час відкриття спадщини, за адресою с. Доярня Тульчинського (колишнього Крижопільського) району Вінницької області.
Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , РНОКПП НОМЕР_7 , право власності в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , на земельну частку (пай), розміром 2,82 умовних кадастрових гектарів, посвідченого сертифікатом на право на земельну частку (пай) серії РН № 978359, виданого на підставі рішення Крижопільської районної державної адміністрації від 05.03.1997 року № 81, на ім`я ОСОБА_2 .
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Вінницького апеляційного суду. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Найменування сторін:
Позивач: ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_7 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 .
Відповідач: Городківська сільська рада Тульчинського району Вінницької області, місце знаходження: с. Городківка, вул. Благовіщенська, 51 Тульчинського району Вінницької області, ЄДРПОУ 04328798.
Повний текст рішення виготовлено 21 листопада 2024 року.
Суддя
Суд | Крижопільський районний суд Вінницької області |
Дата ухвалення рішення | 18.11.2024 |
Оприлюднено | 25.11.2024 |
Номер документу | 123197935 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом. |
Цивільне
Крижопільський районний суд Вінницької області
Швець Л. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні