Рішення
від 21.11.2024 по справі 485/2101/24
СНІГУРІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД МИКОЛАЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 485/2101/24

Провадження №2/485/569/24

Рішення

іменем України

21 листопада 2024 року м.Снігурівка

Снігурівський районний суд Миколаївської області у складі:

головуючий - суддя Соловйов О.В.,

секретар судового засідання Гусарова І.М.,

розглянувши у відкритому підготовчому засіданні в залі суду в м.Снігурівка Миколаївської області в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 , від імені якої діє адвокат Кравчук Тетяна Миколаївна, до Горохівської сільської ради Миколаївської області про визначення додаткового строку для прийняття спадщини,

встановив:

У жовтні2024року позивач ОСОБА_1 ,діючи черезсвого представника-адвоката КравчукТ.М., звернулася до суду із вказаною позовною заявою.

Позов обґрунтовано тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 в м. Снігурівка Баштанського району Миколаївської області помер батько позивача ОСОБА_2 . Після його смерті відкрилася спадщина, до складу якої входить земельна ділянка для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка розташована на території Горохівської сільської ради та яку померлий заповідав позивачу. Однак, за звернення до Снігурівської державної нотаріальної контори, останній відмовлено в оформленні спадкових прав у зв"язку з пропуском встановленого законом строку для подання заяви про прийняття спадщини.

Позивач вважає поважними причини такого пропуску за існування об"єктивних непереборних істотних труднощів, зокрема введення на території України воєнного стану та окупацією територій України, а саме міста Херсона, де зареєстрована позивач, та міста Снігурівки. Після окупації території міста Херсона позивач виїхала на підконтрольну Україні територію, де зареєструвалась як внутрішньо переміщена особа. Під час виїзду з окупації позивачем були частково втрачені документи, в тому числі й заповіт, які вона не могла віднайти не повернувшись до місця проживання. Крім того, у липні 2022 року позивачу діагностовано онкологічне захворювання з приводу якого вона проходила оперативне лікування та по сьогоднішній день проходить курс лікування (хіміотерапія), внаслідок чого змушена постійно перебувати під наглядом лікарів. Тривалий час після звільнення міста Херсон позивач також не наважувалась повернутись до місця проживання, у зв"язку з постійними обстрілами міста, яке з травня 2023 року віднесене до зони бойових дій.

Враховуючи викладене, позивач просить визнати причини пропуску нею визначеного законом строку для подання заяви на прийняття спадщини поважними та визначити додатковий строк у два місяці для подання заяви про прийняття спадщини на майно, що залишилось після смерті її батька ОСОБА_2 .

У підготовче засідання сторони не з`явилися, про день, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином та своєчасно.

Представник позивача - адвокат Кравчук Т.М. згідно поданої письмової заяви просила про розгляд справи за відсутності позивача та її представника, позов підтримує та просить задовольнити, також просила судові витрати залишити за позивачем.

Представник відповідача згідно з поданою заявою також просив справу розглядати у відсутність представника Горохівської сільської ради, позовні вимоги позивача визнають.

Суд вважає можливим проводити розгляд справи за відсутності сторін, на підставі наявних у справі доказів.

Згідно з ч. 4 ст. 200 ЦПК України суд за результатами підготовчого провадження ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем.

Відповідно до ч. 4 ст. 206 ЦПК України у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.

За таких обставин, суд ухвалив слухати справу у підготовчому судовому засіданні.

У зв"язку з неявкою в судове засідання всіх учасників справи, відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України розгляд справи здійснено без фіксування судового процесу.

Дослідивши матеріали справи, суд дійшов до таких висновків.

Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 в м.Снігурівка Баштанськогорайону Миколаївської областіпомер батькопозивача ОСОБА_2 , що підтверджується даними відоцтва про його смерть серії НОМЕР_1 виданого 15 листопада 2021 року (а.с. 31).

Після смерті ОСОБА_2 відкрилася спадщинана земельну ділянку кадастровий номер 4825781400:05:000:0068, площею 3,0762 га, з цільовим призначенням для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, розташованої в межах Горохівської сільської ради Миколаївської області, що підтверджується відповідними даними у Витязі з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно (а.с. 33-34).

За життя, 09 липня 2010 року ОСОБА_2 залишила заповіт, згідно з яким належну йому земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, розташованої в межах Горохівської сільської ради Миколаївської області, заповідав позивачці (а.с. 32).

02 жовтня 2024 року за звернення до Снігурівської державної нотаріальної контори Миколаївської області для оформлення спадкових прав після смерті батька ОСОБА_2 , позивачці надано письмове роз`яснення щодо неможливості видачі свідоцтва про право на спадщину, у зв"язку з пропуском встановленого законом шестимісячного строку для відповідного звернення (а.с. 35).

На запит суду, Снігурівською державною нотаріальною конторою Миколаївської області надано повідомлення № 717/01-16 від 05 листопада 2024 року про те, що спадкова справа після смерті ОСОБА_2 не заводилася, та вказане підтверджується інформаційною довідкою зі Спадкового реєстру №79006362 від 05 листопада 2024 року (а.с.58-59).

Згідно довідки начальника Горохівської сільської військової адміністрації від 17 вересня 2024 року, на час смерті ОСОБА_2 проживав та був зареєстрований за адресою по АДРЕСА_1 . Разом з ним за вказаною адресою ніхто не був зареєстрований (а.с. 37).

Між сторонами мають місце правовідносини, що виникають зі спадкових прав.

В силу ст. 1216 ЦК України, спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). Спадкування здійснюється за заповітом або за законом - ст.1217 ЦК України. Згідно ст.1218 ЦК України, до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Відповідно до ст. 1268 ЦК України спадкоємець за законом або за заповітом має право прийняти спадщину або не прийняти її.

За нормою ч.ч. 1,2 ст. 1269 ЦК України, спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування заяву про прийняття спадщини. Заява про прийняття спадщини подається спадкоємцем особисто.

Для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини - ст. 1270 ЦК України.

Частинами ч.1 та ч.3 ст. 1272 ЦК України визначено, якщо спадкоємець протягом строку, встановленого ст.1270 цього Кодексу, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її. За позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

Верховний Суд у постанові від 30 липня 2020 року у справі № 172/888/18, зазначив, що вирішуючи питання поважності причин пропуску шестимісячного строку, визначеного статтею 1270 ЦК України, для прийняття спадщини, суд має враховувати, що такі причини визначаються в кожному конкретному випадку з огляду на обставини справи.

При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.

Обов"язок доведення поважності пропущеного строку покладається на спадкоємця.

Згідно зі ст. 81 ЦПК України, кожна сторона зобов`язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Строк для прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2 закінчився 12 травня 2022 року.

У зв`язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, Указом Президента України від 24 лютого 2022 року №64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні", введено в Україні воєнний стан із 05 год 30 хв 24 лютого 2022 року строком на 30 діб, який продовжувався і триває дотепер.

Відповідно до наказу Мінреінтеграції тимчасового окупованих територій України від 22 грудня 2022 року № 309 "Про затвердження Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією" (далі - Перелік), територія Снігурівської та Горохівської територіальних громад, а також місто Херсон у період з 24 лютого 2022 року по 11 листопада 2022 року перебували під окупацією.

Згідно вказаного Переліку, зазначені території до цього часу визначені як території, де можливе виникнення бойових дій.

У зв"язку з тимчасовою окупацією, зокрема на вказаних територіях була призупинена й діяльність органів державної влади та місцевого самоврядування, а також нотаріальних контор.

За вказаних підстав громадяни України були позбавлені можливості в повній мірі реалізовувати свої права, передбачені законом.

З досліджених матеріалів справи слідує, що позивач ОСОБА_1 зареєстрована за адресою у АДРЕСА_2 .

Після окупації міста Херсона, позивач виїхала на підконтрольну Україні територію та з 12 квітня 2022 року зареєструвалась як внутрішньо-переміщена особа, що підтверджується відповідними довідками про взяття на облік (а.с. 38-42).

Тобто вказане свідчить про те, що фактично у період шестимісячного строку після відкриття спадщини, територія за місцем відкриття спадщини перебувала в тимчасовій окупації, а тому позивач з об"єктивних обставин не мала можливості у визначений законом строк подати відповідну заяву про прийняття спадщини після смерті батька.

Крім того, у липні 2022 року позивачці діагностовано онкологічне захворювання, з приводу якого вона проходила оперативне лікування та по сьогоднішній день проходить курс лікування та хіміотерапію, що підтверджується відповідними медичними виписками із медичної карти стаціонарного хворого та результатами медичних досліджень (а.с. 7-26).

Також, суд також звертає увагу на те, що Кабінетом Міністрів України 28 лютого 2022 року було прийнято постанову №164 "Деякі питання нотаріату в умовах воєнного стану" (в редакції від 28.04.2022 року), у якій у п.3 установив, що що на час воєнного стану перебіг строку для прийняття спадщини або відмови від її прийняття зупиняється. Свідоцтво про право на спадщину видається спадкоємцям після закінчення строку для прийняття спадщини, з наступними змінами у редакції від 24 червня 2022 року, згідно якої було визначено, що перебіг строку для прийняття спадщини або відмови від її прийняття зупиняється на час дії воєнного стану, але не більше ніж на чотири місяці. Свідоцтво про право на спадщину видається спадкоємцям після закінчення строку для прийняття спадщини.

09 травня 2023 року постановою Кабінету Міністрів України №469 зазначену вище норму виключено, тобто, повернуто шестимісячний строк для прийняття спадщини.

Враховуючи вище наведені причини пропуску позивачем строку на прийняття спадщини, які суд вважає поважними, приймаючи до уваги повномаштабне вторгненнята активнібойові діїзі сторонидержави агресора, зміни у законодавстві, які допускали зупинення перебігу строку для прийняття спадщини на період воєнного стану, а також те, що відповідач позовні вимоги визнав повністю, з метою захисту спадкових прав позивача, суд вважаєнаявними підставидля задоволенняпозовних вимог й надання позивачу додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини після смерті батька.

Керуючись ст. 4, 13, 81, 141, 142, 200, 263-265, 268 ЦПК України, суд

ухвалив:

Позов ОСОБА_1 , від імені якої діє адвокат Кравчук Тетяна Миколаївна, до Горохівської сільської ради Миколаївської області про визначення додаткового строку для прийняття спадщини - задовольнити.

Встановити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , терміном у два місяці з дня набрання даним рішенням законної сили.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення безпосередньо до Миколаївського апеляційного суду.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Дата складення повного судового рішення 21 листопада 2024 року.

Суддя О.В. Соловйов

СудСнігурівський районний суд Миколаївської області
Дата ухвалення рішення21.11.2024
Оприлюднено25.11.2024
Номер документу123201371
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них

Судовий реєстр по справі —485/2101/24

Рішення від 21.11.2024

Цивільне

Снігурівський районний суд Миколаївської області

Соловйов О. В.

Ухвала від 17.10.2024

Цивільне

Снігурівський районний суд Миколаївської області

Соловйов О. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні