РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 609/1363/24
2/609/573/2024
21 листопада 2024 року Шумський районний суд Тернопільської області
в складі головуючого судді Ковтуновича О.В.
за участі секретарясудового засідання: Сандулович О.М.
розглянувши упідготовчому судовомузасіданні взалі судув м.Шумськцивільну справу запозовом: ОСОБА_1 в інтересах неповнолітньої ОСОБА_2
до
відповідача: ОСОБА_3
вимоги позивача: про визнання правочину дійсним та визнання права власності на майно
учасники справи - не з`явилися
В С Т А Н О В И В :
І. Стислий виклад позиції позивача.
1. 29 жовтня 2024 року ОСОБА_1 в інтересах неповнолітньої ОСОБА_2 (далі позивач) звернулася до суду з позовом до ОСОБА_3 (далі відповідач) про визнання правочину дійсним та визнання права власності на майно, а саме: на незавершений житловий будинок у АДРЕСА_1 , загальною площею 63,2 кв.м, житловою площею 37,1 кв.м., земельну ділянку, яка розташована у АДРЕСА_1 в розмірі 0,096 га., кадастровий номер 6125810100:02:001:0085 цільове призначення земельної ділянки для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка).
2. Позов обґрунтований тим, що 02 вересня 2024 року між позивачем та відповідачем було укладено договір купівлі-продажу вищевказаного нерухомого майна.
Щодо усіх умов договору купівлі-продажу вищевказаного нерухомого майна, сторони домовилися повністю. Даний договір позивач та відповідач визначили таким, що підлягає нотаріальному посвідченню, однак даний договір останні не посвідчили, оскільки відповідач хоче отримати більшу суму коштів ніж отримав, у зв`язку із ростом рівня інфляції, а тому позивач вимушена звернутися з даним позовом до суду.
На підставі викладеного, позивач просить позов задоволити.
ІІ. Процесуальні дії у справі.
3. Ухвалою суду від 28 жовтня 2024 року прийнято до розгляду позовну заяву та призначено підготовче засідання на 21 листопада 2024 року.
4. У підготовче судове засідання сторони не з`явилися, подали заяви про розгляд справи без їх участі з повним підтриманням та визнанням позовних вимог.
5. Судом на підставі частини другої статті 247 Цивільного процесуального кодексу України, у зв`язку із неявкою в судове засідання всіх учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.
ІІІ. Фактичні обставини, встановлені Судом та зміст спірних правовідносин.
6. Відповідачу ОСОБА_3 належить майно, а саме:
- незавершений житловий будинок у АДРЕСА_1 , загальною площею 63,2 кв.м, житловою площею 37,1 кв.м. згідно витягу з Державного реєстру речових прав № 338752720 від 11.07.2023 р.;
- земельна ділянка, яка розташована у АДРЕСА_1 в розмірі 0,096 га., кадастровий номер 6125810100:02:001:0085 цільове призначення земельної ділянки для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) на підставі Державного акта на право на земельну ділянку серії ЯК № 284813 виданого 15.12.2011 р. Шумською міською радою;
7. ОСОБА_3 було виготовлено технічний паспорт на незавершений житловий будинок у АДРЕСА_1 .
8. Згідно довідки комунального підприємства «Шумське бюро технічної інвентаризації» № 283 від 16.09.2024 р. вбачається, що незавершений житловий будинок у АДРЕСА_1 в КП «Шумське БТІ» не зареєстровано.
9. З вищевикладеного можна зробити висновок, що власником зазначеного вище майна був продавець, а тому мав право його продажу.
10. 02 вересня 2024 року між позивачем ОСОБА_1 яка діє в інтересах неповнолітньої ОСОБА_2 та відповідачем ОСОБА_3 був укладений договір купівлі продажу майна, зазначеного вище майна, на суму 235800 грн.
11. Кошти за проданий незавершений житловий будинок та земельну ділянку, були отримані відповідачем, що у загальній сумі становить 235800 грн., згідно розписки написаної власноруч ОСОБА_3 .
12. Згідно акту прийому передачі від 02.09.2024 р., зазначене вище майно було прийняте покупцем.
13. Як вбачається із заяви позивача ОСОБА_1 яка діє в інтересах неповнолітньої ОСОБА_2 , остання просить прибути відповідача ОСОБА_3 в строк 06.09.2024 р. в м. Шумськ до нотаріуса для посвідчення договору.
14. Відповідно до заяви відповідача ОСОБА_3 , останній відмовляється прибути для нотаріального посвідчення договору, оскільки просить доплатити йому ще кошти за придбане майно.
15. Із заяви ОСОБА_4 , вказується, що остання надає дозвіл та згоду своєму чоловікові ОСОБА_3 , (свідоцтво про укладення шлюбу серії НОМЕР_1 від 05.02.1993 р.) на продаж незавершеного житлового будинку та земельну ділянку у АДРЕСА_1 .
16. Відповідно до довідки № 11-05/311 від 06.09.2024 р. виданої відділом державної реєстрації Шумської міської ради Тернопільської області вбачається, що за адресою: АДРЕСА_1 реєстрація місця проживання відсутня.
ІV. Оцінка Суду.
17. За змістом частини четвертоїстатті 200 ЦПК Україниухвалення в підготовчому засіданні судового рішення у разі відмови від позову, визнання позову, укладення мирової угоди проводиться в порядку, встановленому статтями206, 207цьогоКодексу.
Так, частиною четвертоюстатті 206 ЦПК Українипередбачено, що у разі визнання відповідачем позову, суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову. Якщо визнання відповідачем позову суперечить закону або порушує права, свободи чи інтереси інших осіб, суд постановляє ухвалу про відмову у прийнятті визнання відповідачем позову і продовжує судовий розгляд.
Таким чином,ЦПК Українидопускає ухвалення рішення в підготовчому судовому засіданні і в правовідносинах, що виникли між сторонами відповідач позов визнав (див. пункт 4), таке визнання позову не суперечить закону та не порушує права, свободи чи інтереси інших осіб, тобто в даному випадку наявні законні підстави для ухвалення рішення про задоволення позову в підготовчому судовому засіданні.
18. Вимогамист. 2 ЦПК України, завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.
19. Згідно зст. 4 ЦПК Україникожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
20. Відповідно до вимогст. 5 ЦПК Україниздійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором.
21. Вимогамист.10 ЦПК Українипередбачено, що суд при розгляді справи керується принципом верховенства права. Суд розглядає справи відповідно доКонституції України, законів України, міжнародних договорів, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України. Суд застосовує інші правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що встановленіКонституцієюта законами України. Суд застосовує при розгляді справКонвенцію про захист прав людини і основоположних свобод1950 року і протоколи до неї, згоду на обов`язковість яких надано Верховною Радою України, та практику Європейського суду з прав людини як джерело права.
22. Відповідно до вимогст.12 ЦПК Україницивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених законом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
23. Згідно із ч.1ст.13 ЦПК Українисуд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданими відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
24. За загальним правилом статей15,16 ЦК Україникожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу має право звернутися до суду, який може захистити цивільне право або інтерес у один із способів, визначених частиною другоюстатті 16 ЦК України, або й іншим способом, що встановлений договором або законом.
25. Відповідно до п.1 та п. 2ст. 89 ЦПК Українисуд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.
26. Згідно ст.655 ЦК України за договором купівлі продажу одна сторона (продавець) передає або зобов`язується передати майно у власність другій стороні, а покупець приймає або зобов`язується прийняти майно і сплатити за нього певну грошову суму.
27. У відповідності до ст. 658 ЦК України право продажу товару, крім випадків примусового продажу та інших випадків, належить власнику товару. Якщо продавець не є власником, покупець набуває права власності лише у випадку, якщо власник не має права вимагати його повернення.
28. У відповідності до ст. 638 ЦК України Договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору.
29. У відповідності до ст. 220 ЦК України у разі недодержання сторонами вимоги закону про нотаріальне посвідчення договору такий договір є нікчемним.
30. Відповідно дост. 76 ЦПК України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
31. Згідно ізст. 77 ЦПК України, належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Предметом доказування є обставини, що підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення. Сторони мають право обґрунтовувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень. Суд не бере до розгляду докази, що не стосуються предмета доказування.
32. Згідно дост. 80 ЦПК України, достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.
33. Згідно з ч. 1ст.81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
34. Відповідно дост. 263 ЦПК України, судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим.Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права із дотриманням норм процесуального права.Судове рішення має відповідати завданню цивільного судочинства, визначеному цим Кодексом.При виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування відповідних норм права, викладені в постановах Верховного Суду.Обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
35. Якщо сторони домовилися щодо усіх істотних умов договору, що підтверджується письмовими доказами, і відбулося повне або часткове виконання договору, але одна із сторін ухилилася від його нотаріального посвідчення, суд може визнати такий договір дійсним. У цьому разі наступне нотаріальне посвідчення договору не вимагається.
36. Зважаючи на викладене вище суд приходить до переконання, що позов є підставним та підлягає до задоволення, оскільки сторони досягли згоди з усіх істотних умов під час укладення договору, покупець повністю здійснив розрахунок за придбане майно, неможливість нотаріального посвідчення договору перешкоджає покупцеві та порушує його права щодо володіння, користування та розпорядження придбаним майном.
37. Даний спір підлягає розгляду в судовому порядку, оскільки іншим шляхом його вирішити не можливо, а набуття позивачем права на незавпершений житловий будинок та земельну ділянку не порушує права, свободи та інтереси інших осіб.
V. Розподіл судових витрат між сторонами.
38. Позивачем при подачі позову було сплачено 2360 грн. 00 коп. судового збору.
З цих підстав,
На підставі вищесказаного та керуючись ст.ст. 638, 650, 655, 658, 220 ЦК України, ст.ст. 3, 4, 12,81, 259,263-265 ЦПК України, суд
У Х В А Л И В :
1. Позов ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , жителька АДРЕСА_2 , документ № НОМЕР_2 , РНОКПП НОМЕР_3 ) в інтересах неповнолітньої ОСОБА_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 , жителька АДРЕСА_2 , свідоцтво про народження серії НОМЕР_4 , РНОКПП НОМЕР_5 ) до ОСОБА_3 ( ІНФОРМАЦІЯ_3 , житель АДРЕСА_3 , паспорт серії НОМЕР_6 , РНОКПП НОМЕР_7 ) про визнання правочину дійсним та визнання права власності на майно - задоволити повністю.
2.Визнати укладенийдоговір купівлі -продажу від02.09.2024р.між ОСОБА_3 ( ІНФОРМАЦІЯ_3 , житель АДРЕСА_3 , паспорт серії НОМЕР_6 , РНОКПП НОМЕР_7 ) (продавець за договором) та ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , жителька АДРЕСА_2 , документ № НОМЕР_2 , РНОКПП НОМЕР_3 ) в інтересах неповнолітньої ОСОБА_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 , жителька АДРЕСА_2 , свідоцтво про народження серії НОМЕР_4 , РНОКПП НОМЕР_5 ) (покупцем за договором) про продаж майна, а саме: незавершений житловий будинок у АДРЕСА_1 , загальною площею 63,2 кв.м, житловою площею 37,1 кв.м., земельну ділянку, яка розташована у АДРЕСА_1 в розмірі 0,096 га., кадастровий номер 6125810100:02:001:0085 цільове призначення земельної ділянки для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), дійсним.
3. Визнати за ОСОБА_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 , жителька АДРЕСА_2 , свідоцтво про народження серії НОМЕР_4 , РНОКПП НОМЕР_5 ) право власності на незавершений житловий будинок у АДРЕСА_1 , загальною площею 63,2 кв.м, житловою площею 37,1 кв.м.
4. Визнати за ОСОБА_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 , жителька АДРЕСА_2 , свідоцтво про народження серії НОМЕР_4 , РНОКПП НОМЕР_5 ) право власності на земельну ділянку, яка розташована у АДРЕСА_1 в розмірі 0,096 га., кадастровий номер 6125810100:02:001:0085 цільове призначення земельної ділянки для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Тернопільського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.
Повне рішення суду складено 21 листопада 2024 року.
Суддя: Олег КОВТУНОВИЧ
Суд | Шумський районний суд Тернопільської області |
Дата ухвалення рішення | 21.11.2024 |
Оприлюднено | 25.11.2024 |
Номер документу | 123202542 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах щодо права власності чи іншого речового права на нерухоме майно (крім землі), з них: про приватну власність, з них: визнання права власності |
Цивільне
Шумський районний суд Тернопільської області
Ковтунович О. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні