Справа № 686/18489/24
Провадження № 2/686/5240/24
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14 листопада 2024 року м. Хмельницький
Хмельницький міськрайонний суд Хмельницької області в складі
головуючого судді Заворотної О.Л.,
секретаря судового засідання Сікори Ю.В.
з участю представника позивача ОСОБА_1
представника відповідача ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Хмельницький цивільну справу за позовом ОСОБА_3 до Акціонерного товариства «Хмельницькобленерго» про визнання незаконним та скасування рішення,
встановив:
В липні 2024 року ОСОБА_3 звернулася до Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області із позовом до АТ «Хмельницькобленерго» про визнання незаконним та скасування рішення, в обґрунтування якого вказала, що 06.06.2022 року представниками AT «Хмельницькобленерго» в особі Хмельницького МРЕМ була проведена перевірка дотримання позивачем Правил роздрібного ринку електричної енергії (надалі ПРРЕЕ), за результатом якої був складений акт про порушення № В000259 від 06.06.2022 року. Вказаним актом встановлено порушення порядку обліку електричної енергії, а саме: самовільне приховане безоблікове підключення електропроводки до мережі, що не є власністю ОСР шляхом здійснення пошкодження ізоляції ввідного кабелю у стіні та прихованого підключення електропроводки поза приладом обліку електроенергії.
ОСОБА_3 є власником квартири АДРЕСА_1 на підставі Договору купівлі-продажу, що посвідчений 28.01.2020 року приватним нотаріусом Хмельницького міського нотаріального округу Байрачним А.І. за реєстровим №172. Реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна:2016754768101
В акті про порушення №В000259 від 06.06.2022 р. вказано споживачем ОСОБА_4 .
Позивача не було належним чином повідомлено про дату та час засідання комісії. Позивач не отримував жодного листа: а ні «Повідомлення про засідання комісії з розгляду акту про порушення №В000259 від 06.06.2022», а ні «Результати розгляду Акту про порушення».
У наданих відповідачем, на запит позивача, копіях матеріалів відсутні повідомлення про вручення поштових відправлень (як того вимагає п. 8.2.6 ПРРЕЕ). Крім того, не додано жодних поштових описів вкладення з відмітками «Укрпошти» про надсилання на адресу Позивача саме повідомлень про засідання комісії та результати розгляду Акту про порушення з доданими документами, а не будь-якої іншої кореспонденції.
Крім того на порушення Відповідачем п.8.2.6 ПРРЕЕ в частині не дотримання строку розгляду акту про порушення. Адже, абз. 7 вказаного пункту ПРРЕЕ чітко передбачає, що «Акт про порушення, не розглянутий у визначеному цими Правилами порядку протягом 90 календарних днів від дня його складення, вважається недійсним та підлягає скасуванню». В той же час, акт складено 06.06.2022 року, а протокол засідання Комісії по розгляду актів про порушення ПРРЕЕ - 17.05.2023 року (через 314 днів).
Вищезазначені документи не підтверджують факту ознайомлення Позивача з протоколом засідання комісії Хмельницького МРЕМ AT "Хмельницькобленерго" від 17.05.2023 року, чим порушено вимоги Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених постановою НКРЕКП №312 від 14.03.2018 року.
Отже, акт про порушення № В000259 від 06.06.2022 розглянутий комісією без участі позивача та без належного його повідомлення про місце, час і дату засідання комісії, що є порушенням його прав. За таких обставин, у комісії не було права розглянути цей акт та прийняти рішення за результатами його розгляду.
Представник позивача в судовому засіданні, позов підтримав, просив задовольнити позов з підстав викладених у позовній заяві.
Представник відповідача в судовому засіданні, позов не визнала, просила відмовити в задоволенні позову.
Суд, дослідивши матеріали справи, встановив наступні обставини справи та відповідні правовідносини.
ОСОБА_3 є власником квартири АДРЕСА_1 на підставі договору купівлі-продажу, що посвідчений 28.01.2020 року приватним нотаріусом Хмельницького міського нотаріального округу Байрачним А.І. за реєстровим №172. Реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна:2016754768101.
06.06.2022 представниками AT «Хмельницькобленерго» в особі Хмельницького МРЕМ була проведена перевірка дотримання позивачем Правил роздрібного ринку електричної енергії (надалі ПРРЕЕ), за результатом якої був складений акт про порушення № В000259 від 06.06.2022 року, за змістом якового встановлено порушення порядку обліку електричної енергії, а саме: самовільне приховане безоблікове підключення електропроводки до мережі, що не є власністю ОСР шляхом здійснення пошкодження ізоляції ввідного кабелю у стіні та прихованого підключення електропроводки поза приладом обліку електроенергії. В акті про порушення №В000259 від 06.06.2022 р. вказано споживачем ОСОБА_4 , в п.11 акту зазначено, що засідання комісії щодо розгляду акту про порушення відбудеться 20.07.2022 о 10 год. за адресою АДРЕСА_2 , каб. 203.
08.07.2022 АТ «Хмельницькобленерго» на адресу ОСОБА_3 направлено повідомлення про засідання комісії з розгляду актів про порушення щодо розгляду Акту про порушення №В000259 від 06.06.2022 на 27.07.2022 о 10 год. 00 хв.
В подальшому АТ «Хмельницькобленерго» на адресу ОСОБА_3 направлено повідомлення про засідання комісії з розгляду актів про порушення щодо розгляду Акту про порушення №В000259 від 06.06.2022 на 26.04.2022 о 10 год. 00 хв., при цьому вказне повідомлення не має дати та вихідного номера.
Рішенням засідання комісії АТ «Хмельницькобленерго» по розгляду актів про порушення Правил роздрібного ринку електричної енергії, оформленим протоколом від 17.05.2023 визнано таким, що підлягає нарахуванню Акт про порушення ПРРЕЕ №В000259 від 06.06.2022 та визначено обсяг електричної енергії, необлікованої внаслідок порушень ПРРЕЕ в розмірі 6360 кВт*год та проведено розрахунок її вартості в сумі 33718,16 грн., що підлягає сплаті ОСОБА_3 .
Звертаючись до суду із позовом ОСОБА_3 вказала, що рішення засідання комісії по розгляду актів про порушення ПРРЕЕ, оформлене протоколом від 17.05.2023, яким позивачці нарахований обсяг та вартість необлікованої електричної енергії, прийнято за відсутності повідомлення споживача та при порушенні її права на участь у засіданні та надання пояснень.
Відносини, пов`язані з виробництвом, передачею, постачанням і використанням енергії, забезпеченням енергетичної безпеки України, конкуренцією та захистом прав споживачів і працівників галузі, врегульованіЗаконом України «Про ринок електричної енергії».
Відповідно дост. 4 Закону України «Про ринок електричної енергії»учасники ринку електричної енергії провадять свою діяльність на ринку електричної енергії на договірних засадах. Для забезпечення функціонування ринку електричної енергії укладаються, зокрема, договори про постачання електричної енергії споживачу.
За вимогами ч. 3ст. 58 Закону України «Про ринок електричної енергії»споживач зобов`язаний, зокрема, сплачувати за електричну енергію та надані йому послуги відповідно до укладених договорів, дотримуватися правил технічної експлуатації, правил безпеки під час експлуатації власних електроустановок, нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, та умов укладених договорів.
Згідно зіст.77 Закону України «Про ринок електричної енергії»учасники ринку, які порушили нормативно-правові акти, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, несуть відповідальність згідно із законом. Правопорушеннями на ринку електричної енергії, зокрема, є: крадіжка електричної енергії, самовільне підключення до об`єктів електроенергетики, споживання електричної енергії без приладів обліку; пошкодження цілісності пломб, повірочного тавра тощо; несанкціоноване втручання в роботу об`єктів електроенергетики.
Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг постановою №312 від 14.03.2018 затвердила Правила роздрібного ринку електричної енергії, якими зокрема врегульовано взаємовідносини, які виникають під час купівлі-продажу електричної енергії між електропостачальником (електропостачальниками) та споживачем (для власного споживання), а також їх взаємовідносини з іншими учасниками роздрібного ринку електричної енергії, визначеними ПРРЕЕ.
Пунктом 5.5.5 ПРРЕЕ закріплені обов`язки споживача електричної енергії, зокрема:
- користуватися електричною енергією виключно на підставі договору (договорів);
- здійснювати оплату рахунків, виставлених на підставі актів про порушення цих Правил та умов договору;
- забезпечувати належний технічний стан та безпечну експлуатацію своїх електроустановок та електроприладів згідно з вимогами нормативно-технічних документів та нормативно-правових актів України;
- забезпечувати збереження і цілісність установлених на його території та/або об`єкті (у його приміщенні) розрахункових засобів комерційного обліку електричної енергії та пломб (відбитків їх тавр) відповідно до акта про пломбування;
- своєчасно вживати відповідних заходів для усунення виявлених порушень;
- не допускати безоблікового користування електричною енергією від технологічних електричних мереж споживача, а також відшкодовувати збитки, завдані оператору системи та/або споживачу (основному споживачу), у разі виявлення безоблікового користування електричною енергією від технологічних електричних мереж споживача тощо.
Відповідно до пп. 8.2.4 ПРРЕЕ у разі виявлення представниками оператора системи пошкоджень чи зриву пломб та/або індикаторів, установлених у місцях, указаних в акті про пломбування, або пошкоджень відбитків тавр на цих пломбах, пошкодження розрахункових засобів вимірювальної техніки, явних ознак втручання в параметри розрахункових засобів вимірювальної техніки з метою зміни їх показів, самовільних підключень до електричних мереж розрахунок обсягу електричної енергії, який підлягає оплаті, здійснюється відповідно до порядку, визначеного главою 8.4 цього розділу.
Пунктом 8.2.5. ПРРЕЕ передбачено, що у разі виявлення під час контрольного огляду або технічної перевірки уповноваженим представником оператора системи, від якого споживач одержує електричну енергію, порушень цих Правил, у тому числі фактів розкрадання електричної енергії, на місці виявлення порушення у присутності споживача або представника споживача оформлюється акт про порушення. В акті про порушення мають бути зазначені зміст виявленого порушення з посиланням на відповідні пункти цих Правил або Методики, та вихідні дані, необхідні для визначення обсягу необлікованої електричної енергії та/або суми завданих споживачем збитків. За необхідності в акті зазначаються заходи, яких необхідно вжити для усунення допущених порушень. Акт про порушення складається у двох примірниках, один із яких передається або надсилається споживачеві. Акт про порушення підписується представником оператора системи та споживачем або представником споживача. Споживач має право подати пояснення і зауваження щодо змісту акта про порушення та викласти мотиви своєї відмови від його підписання, які зазначаються в акті про порушення або надаються (надсилаються) оператору системи окремим письмовим повідомленням.
Згідно п.8.2.6 ПРРЕЕ на підставі акта про порушення уповноваженими представниками оператора системи під час засідань комісії з розгляду актів про порушення визначаються обсяг необлікованої електричної енергії та сума завданих споживачем збитків. Комісія з розгляду актів про порушення створюється оператором системи і має складатися не менше ніж з 3 уповноважених представників оператора системи. Споживач має право бути присутнім на засіданні комісії з розгляду актів про порушення. Оператор системи повинен вести журнал реєстрації засідань комісії з розгляду актів про порушення, в якому зазначаються дата проведення засідання; номер протоколу; склад комісії; склад запрошених на засідання комісії (представники Регулятора, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) в галузі електроенергетики, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів); відмітка про присутність або відсутність споживача; перелік питань, які розглядалися на засіданні комісії; час розгляду кожного з питань, зміст окремої думки учасників комісії (у разі її наявності) та стислий зміст рішення. Споживач має бути повідомлений оператором системи про місце, час і дату засідання комісії не пізніше ніж за 7 календарних днів до призначеної дати засідання. У разі відмови споживача або представника споживача від отримання акта про порушення, у якому визначено місце, час та дату проведення засідання комісії, або окремого повідомлення про місце, час і дату засідання комісії оператор системи направляє споживачу таке повідомлення рекомендованим листом з повідомленням про вручення поштового відправлення на адресу, визначену в даних щодо споживача, наявних в оператора системи. У такому разі оператор системи має право розглянути акт про порушення на засіданні комісії, яке має відбутися по закінченню 30 календарних днів від дати направлення споживачу такого повідомлення. За зверненням споживача оператор системи може розглянути акт про порушення на засіданні комісії раніше указаного терміну. Акт про порушення, не розглянутий у визначеному цими Правилами порядку протягом 60 календарних днів від дня його складення, вважається недійсним та підлягає скасуванню (крім випадків необхідності проведення експертизи пломб, індикаторів та/або засобу вимірювальної техніки електричної енергії для встановлення факту порушення). Якщо для розгляду акта про порушення необхідні результати експертного дослідження, зазначений термін розгляду відраховується з дати їх отримання оператором системи від експертної установи. Рішення комісії оформлюється протоколом, копія якого видається споживачу. У разі причетності споживача до порушення цих Правил у протоколі зазначаються відомості щодо обсягу та вартості необлікованої електричної енергії. В такому разі разом з протоколом споживачу надаються розрахунок обсягу та вартості необлікованої електричної енергії з посиланням на відповідні пункти глави 8.4 цього розділу та розрахункові документи для оплати необлікованої електричної енергії та/або збитків.
Відповідно до пп.4 п.8.4.2 Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених постановою Національної комісії з питань регулювання електроенергетики 14.03.2018№ 312 (даліПРРЕЕ), визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії здійснюється оператором системи на підставі акта про порушення, складеного у порядку, визначеному цими Правилами, у разі виявлення такого порушення, як: фіксація індикаторами впливу на лічильник електричної енергії постійного (змінного) магнітного або електричного полів (даліфіксація індикаторами впливу фізичних полів), пошкодження або відсутність індикаторів (за умови наявності акта про пломбування, складеного в порядку, визначеному Кодексом комерційного обліку, або іншого документа, який підтверджує факт встановлення та передачі на збереження індикаторів).
Вимога про скасування рішення комісії електропередавальної організації про визначення обсягу недоврахованої електричної енергії та її вартості є способом захисту прав та інтересів, установленим законом, оскільки таке рішення комісії, оформлене протоколом з розгляду акта про порушенняПравил користування електричною енергією, безпосередньо впливає на права та обов`язки відповідного суб`єкта у контексті його відносин з електропередавальною організацією, встановлює обсяг і вартість недоврахованої електроенергії та створює загрозу припинення електропостачання відповідного споживача.
Вказана правова позиція викладена у постанові Великої Палати Верховного Суду від 16.11.2022 року у справі № 127/19583/21.
06.06.2022 працівниками АТ «Хмельницькобленерго» на об`єкті позивача квартири АДРЕСА_1 проведено перевірку дотримання споживачем Правил роздрібного ринку електричної енергії. За результатами цієї перевірки складений акт про порушення №В000259 від 06.06.2022, зі змісту якого встановлено, що на об`єкті виявлено порушення п.п. 5.5.5 ПРРЕЕ, а саме: «самовільне приховане безоблікове підключення електропроводки до мережі, що не є власністю ОСР шляхом здійснення пошкодження ізоляції ввідного кабелю у стіні та прихованого підключення електропроводки поза приладом обліку електроенергії».
В Акті про порушення зазначено дату та місце розгляду 20.07.2022 о 10 год. 00 хв. за адресою АДРЕСА_2 , каб.203.
Доказів повідомлення позивачки про розгляд акту 17.05.2023, направлення позивачу такого повідомлення рекомендованим листом з повідомленням про вручення поштового відправлення в матеріалах справи не міститься.
Отже, акт про порушення № В000259 від 06.06.2022 розглянутий комісією без участі позивачки та без належного її повідомлення про місце, час і дату засідання комісії, що є порушенням її прав. За таких обставин, у комісії не було права розглянути цей акт та прийняти рішення за результатами його розгляду.
Таким чином, в силу приписів п.8.2.6. ПРРЕЕ вказане рішення є незаконним та підлягає скасуванню.
Відповідно до ст.141ЦПК України з відповідача на користь позивача підлягає стягненню судовий збір в сумі 1211,20 грн.
Керуючись ст.ст.4, 12, 76-81, 141, 263-265, 353ЦПК України, Законом України «Про ринок електричної енергії», Правилами роздрібного ринку електричної енергії, затвердженими Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг постановою №312 від 14.03.2018, суд -
вирішив:
Позов задовольнити.
Визнати незаконним та скасувати рішення комісії АТ «Хмельницькобленерго» по розгляду актів про порушення ПРРЕЕ № В 000259 від 06.06.2022, оформлене протоколом від 17.05.2023, про нарахування не облікованої електричної енергії в сумі 33718,16грн.
Стягнути з Акціонерного товариства «Хмельницькобленерго» на користь ОСОБА_3 судовий збір в сумі 1211,20 грн.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Хмельницького апеляційного суду шляхом подання в 30-ти денний строк з дня проголошення рішення апеляційної скарги.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення набуває законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Позивач : ОСОБА_3 , РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_3 .
Відповідач : АТ «Хмельницькобленерго», 29000, м. Хмельницький, вул. Храновського, 11-а, код ЄДРПОУ 22767506.
Дата складення повного тексту рішення суду: 20.11.2024.
Суддя:
Суд | Хмельницький міськрайонний суд Хмельницької області |
Дата ухвалення рішення | 14.11.2024 |
Оприлюднено | 25.11.2024 |
Номер документу | 123203793 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них |
Цивільне
Хмельницький міськрайонний суд Хмельницької області
Заворотна О. Л.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні