Рішення
від 21.11.2024 по справі 743/1418/24
РІПКИНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЧЕРНІГІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 743/1418/24

Провадження № 2/743/345/24

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 листопада 2024 року селище Ріпки

Ріпкинський районний суд Чернігівської області у складі:

головуючого судді: Кравчук М. В.

за участю секретаря: Марченко А. В.

розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні в залі суду в селищі Ріпки справу за позовом ОСОБА_1 до територіальної громади в особі Ріпкинської селищної ради Чернігівського району Чернігівської області про визнання спадкоємцем четвертої черги спадкування за законом,-

ВСТ А Н О В И В:

08.10.2024 р. ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до територіальної громади в особі Ріпкинської селищної ради Чернігівського району Чернігівської області про визнання його спадкоємцем четвертої черги ОСОБА_2 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Позовні вимоги мотивовано тим, що з липня 2016 року ОСОБА_1 і ОСОБА_2 проживали разом однією сім`єю, за адресою: АДРЕСА_1 , як особи, що надавали один одному взаємну підтримку, вели спільне господарство, мали спільний бюджет, були пов`язані побутом, мали взаємні права та обов`язки. Після смерті ОСОБА_2 позивач особисто організовував її поховання, оскільки інші родичі у померлої взагалі відсутні. Незважаючи на те, що позивач та ОСОБА_2 не є кровними родичами, фактичний стан взаємовідносин, який був між ними у період з липня 2016 року до дня смерті ОСОБА_2 відображає, що останні дійсно проживали однією сім`єю в одному житловому приміщенні протягом тривалого часу. В зв`язку з наведним позивач вважає, що наявні всі правові підстави для встановлення факту проживання однієї сім`єю ОСОБА_1 та ОСОБА_2 у період з липня 2016 року до дня смерті ОСОБА_2 , а також для визнання ОСОБА_1 спадкоємцем четвертої черги спадкування за законом після померлої ОСОБА_2 .

Справу передано головуючому судді 21.10.2024 р.

Ухвалою Ріпкинського районного суд Чернігівської області від 25.10.2024 р. прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі в порядку загального позовного провадження. Проведення підготовчого судового засідання призначено на 21.11.2024 р. Витребувано від приватного нотаріуса Чернігівського районного нотаріального округу Чернігівської області Петрушиної Людмили Михайлівни копію спадкової справи № 54/2024, заведеної після смерті ОСОБА_2 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1

13.11.2024 р. від Ріпкинської селищної ради Чернігівського району Чернігівської області надійшла заява про розгляд справи без участі її представника, зареєстрована за вх. № 4550/24, в якій зазначено про відсутність заперечень проти задоволення позовних вимог.

21.11.2024 р. від представника позивача надійшла заява, зареєстрована за вх. № ЕП-1239/24-Вх, про розгляд справи без її участі та без участі позивача.

Позивач та відповідач у судове засідання не з`явилися. Повідомлені про день, час та місце розгляду справи належним чином.

Відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Згідно ч. 3 ст. 200 ЦПК України за результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем.

За положеннями ч. 4 ст. 200 ЦПК України ухвалення в підготовчому засіданні судового рішення у разі відмови від позову, визнання позову, укладення мирової угоди проводиться в порядку, встановленому статтями 206, 207 цього Кодексу.

Згідно ч.4 ст. 206 ЦПК України у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову. Якщо визнання відповідачем позову суперечить закону або порушує права, свободи чи інтереси інших осіб, суд постановляє ухвалу про відмову у прийнятті визнання відповідачем позову і продовжує судовий розгляд.

У зв`язку з визнанням відповідачем позову на стадії підготовчого провадження суд переходить до з`ясування обставин, передбачених ч. 4 ст. 206 ЦПК України, що передують вирішенню питання про задоволення позовних вимог.

Як встановлено судом, ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_2 (1941 р. н.), яка з липня 2016 року постійно проживала за адресою: АДРЕСА_1 , що відповідає адресі зареєстрованого місця проживання позивача, разом з позивачем, який є братом її чоловіка (діверем), та його дружиною. Починаючи з липня 2016 року дільничний терапевт відвідувала ОСОБА_2 за місцем проживання в присутності ОСОБА_1 та спілкувалася з ним по телефону щодо стану здоров`я ОСОБА_2 в порядку консультативної взаємодії. 18.09.2024 р. позивач подав до приватного нотаріуса Чернігівського районного нотаріального округу Чернігівської області заяву про прийняття спадщини після померлої ОСОБА_2 , інші спадкоємці відсутні.

Вказані обставини не заперечуються жодною зі сторін у справі, а тому в силу вимог ч. 1 ст. 82 ЦПК України суд не посилається на докази, на підставі яких ним встановлені відповідні обставини.

Встановлюючи законність підстав для задоволення позову, суд зважає на таке.

Відповідно до положень ст. ст.1216-1218ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). Спадкування здійснюється за заповітом або за законом. До складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Статтею 1264 ЦК Українивизначено, що у четверту чергу право на спадкування за законом мають особи, які проживали зі спадкодавцем однією сім`єю не менш як п`ять років до часу відкриття спадщини.

Судом встановлено, що ОСОБА_2 проживала у позивача з липня 2016 року та позивач піклувався про її стан здоров`я, здійснював догляд за нею та вони, очевидно, були пов`язані спільним побутом, тобто померла та позивач проживали однією сім`єю.

За таких обставин, з огляду на безумовне визнання відповідачем позову та відсутність у матеріалах справи суперечностей та протиріч, а також не встановлення судом осіб, права, свободи чи інтереси яких можуть бути порушені визнанням позову, суд вважає, що позов підлягає задоволенню.

При цьому, щодо факту проживання однією сім`єю суд зауважує, що такий факт встановлено судом у ході розгляду справи по суті та встановлення цього факту не є позовною вимогою, а є обставиною, що спонукає суд до задоволення або відмови у задоволенні позовних вимог та підлягає оцінці у сукупності з іншими фактами, встановленими судом під час розгляду даної справи. Можливість розгляду судом одночасно вимог позовного та непозовного характеру процесуальним законом не передбачена.

Частиною першою статті 142 ЦПК України визначено, що у разі укладення мирової угоди до прийняття рішення у справі судом першої інстанції, відмови позивача від позову, визнання позову відповідачем до початку розгляду справи по суті суд у відповідній ухвалі чи рішенні у порядку, встановленому законом, вирішує питання про повернення позивачу з державного бюджету 50 відсотків судового збору, сплаченого при поданні позову.

Позивачем у даному спорі була заявлена одна позовна вимога, з огляду на що поверненню на користь позивача підлягає 50 відсотків судового збору, тобто 605, 60 грн. Інша частина судового збору має статус надміру сплаченого та може бути повернута платнику у порядку повернення (перерахування) коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів.

Керуючись ст. ст. 12, 13, 81, 82, 206, 258, 259, 265, 273, 354 ЦПК України, суд, -

В И Р І Ш И В :

Позовні вимоги ОСОБА_1 до територіальної громади в особі Ріпкинської селищної ради Чернігівського району Чернігівської області про визнання спадкоємцем четвертої черги спадкування за законом задовольнити повністю.

Визнати ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_2 ) спадкоємцем четвертої черги спадкування за законом після померлої ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_2 .

Повернути ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_2 ) з Державного бюджету України 50 відсотків судового збору, сплаченого при поданні позову, у розмірі 605, 60 гривень (шістсот п`ять гривень 60 копійок).

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційну скаргуна рішенняможе бутиподано доЧернігівського апеляційногосуду протягомтридцяти днівз дняскладання повногосудового рішення.

Суддя М. В. Кравчук

СудРіпкинський районний суд Чернігівської області
Дата ухвалення рішення21.11.2024
Оприлюднено25.11.2024
Номер документу123204527
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом.

Судовий реєстр по справі —743/1418/24

Рішення від 21.11.2024

Цивільне

Ріпкинський районний суд Чернігівської області

Кравчук М. В.

Ухвала від 20.11.2024

Цивільне

Ріпкинський районний суд Чернігівської області

Кравчук М. В.

Ухвала від 25.10.2024

Цивільне

Ріпкинський районний суд Чернігівської області

Кравчук М. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні