ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21 листопада 2024 року м. Житомир справа № 240/15472/22
категорія 106020000
Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Шимоновича Р.М., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Військового інституту танкових військ Національного технічного університету "Харківський політехнічний інститут", Військової частини НОМЕР_1 про скасування наказів, зобов`язання вчинити дії,
встановив:
До Житомирського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 (далі - позивач) із позовом до Військового інституту танкових військ Національного технічного університету "Харківський політехнічний інститут" (далі - відповідач-1), Військової частини НОМЕР_1 (далі - відповідач-2) із позовом, у якому просить:
- скасувати наказ начальника Військового інституту танкових військ Національного технічного університету "Харківський політехнічний інститут" від 31.05.2022 № 134 в частині переведення на норми забезпечення військовослужбовців строкової військової служби з 01.06.2022;
- скасувати наказ начальника Військового інституту танкових військ Національного технічного університету "Харківський політехнічний інститут" від 31.05.2022 № 9-К в частині переведення на строкову військову службу;
- зобов`язати Військовий інститут танкових військ Національного технічного університету "Харківський політехнічний інститут" нарахувати та виплатити на його користь грошове забезпечення за період з 01 червня 2022 року по теперішній час у відповідності до приписів наказу Міноборони України від 07.06.2018 № 260 з урахуванням раніше виплачених сум;
- зобов`язати Військову частину НОМЕР_1 нарахувати та виплатити на його користь грошове забезпечення за період з 01 червня 2022 року по теперішній час у відповідності до приписів наказу Міноборони України від 07.06.2018 № 260 з урахуванням раніше виплачених сум.
Обгрунтовуючи позовні вимоги зазначив, що наказом начальника Військового інституту танкових військ Національного технічного університету "Харківський політехнічний інститут" по стройовій частині від 31.05.2022 № 134 старшого солдата ОСОБА_1 , курсанта 2-го курсу за спеціальністю "Озброєння та військова техніка", відрахованого наказом начальника Інституту (по особовому складу) від 31.05.2022 № 9-К з числа курсантів через недисциплінованість, достроково розірвано контракт про навчання та зараховано у розпорядження інституту. З 01.06.2022 переведено на норми забезпечення військовослужбовців строкової військової служби. Вважаючи наказ начальника Інституту від 31.05.2022 № 134 та наказ від 31.05.2022 № 9-К незаконними та протиправними в частині переведення ОСОБА_1 на норми забезпечення військовослужбовців строкової військової служби, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Ухвалою Житомирського окружного адміністративного суду від 16.08.2022 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.
Представник Військової частини НОМЕР_1 просить відмовити у задоволенні позовних вимог та вважає, що будь-якої вини чи протиправних дій з боку Військової частини НОМЕР_1 стосовно позивача допущено не було, а тому позовні вимоги є такими, що задоволенню не підлягають.
Представник Військового інституту танкових військ Національного технічного університету "Харківський політехнічний інститут" у відзиві на позовну заяву просив відмовити у задоволенні позовних вимог. Зазначив, що позивач дійсно проходив відповідний вид військової служби до вступу у Військовий інститут танкових військ Національного технічного університету Харківський політехнічний інститут, але коли позивача було зараховано на новий вид військової служби (навчання) курсантів вищих військових навчальних закладів, а також вищих навчальних закладів, які мають у своєму складі військові інститути, факультети військової підготовки, кафедри військової підготовки, відділення військової підготовки дія попереднього контракту припиняється (розривається), що підтверджується пунктом 34 Положенням про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України затвердженим Указом Президента України від 10 грудня 2008 року № 1153/2008 (зі змінами).
Розглянувши подані сторонами документи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає за необхідне вказати наступне.
Судом встановлено, що наказом начальника Військового інституту танкових військ Національного технічного університету "Харківський політехнічний інститут" по стройовій частині від 31.05.2022 № 134 старшого солдата ОСОБА_1 , курсанта 2-го курсу за спеціальністю "Озброєння та військова техніка", відрахованого наказом начальника Інституту (по особовому складу) від 31.05.2022 № 9-К з числа курсантів через недисциплінованість, достроково розірвано контракт про навчання та зараховано у розпорядження інституту.
З 01.06.2022 переведено на норми забезпечення військовослужбовців строкової військової служби.
У позовні заяві зазначено, що ОСОБА_1 входить до числа осіб, які перед зарахуванням до військового навчального закладу перебували на військовій службі, зазначене підтверджується військовим квитком серії НОМЕР_2 від 10.11.2015 та відповідними наказами.
Як зазначено позивачем, 18.11.2015 він був призваний на строкову військову службу та наказом командира військової частини НОМЕР_3 від 11.05.2017 № 92 звільнений в запас, а отже станом на дату вступу (12.09.2020) до Інституту останній не був військовослужбовцем строкової військової служби.
Після виключення зі списків особового складу Інституту він проходить військову службу у військовій частині НОМЕР_1 , але через оскаржувані накази в частині переведення позивача на строкову військову службу, отримує грошове забезпечення як військовослужбовець строкової військової служби, що, на його думку, є грубим порушенням чинного законодавства України.
Позивач вважає, що накази начальника Військового інституту танкових військ Національного технічного університету "Харківський політехнічний інститут" від 31.05.2022 № 134 та від 31.05.2022 № 9-К є незаконними та протиправними в частині переведення ОСОБА_1 на норми забезпечення військовослужбовців строкової військової служби, а тому звернувся до суду з цим позовом.
При вирішенні цього спору, суд виходить з наступного нормативно-правового регулювання спірних правовідносин.
Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Наведена норма означає, що суб`єкт владних повноважень зобов`язаний діяти лише на виконання закону, за умов і обставин, визначених ним, вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обов`язків, дотримуватися встановленої законом процедури, обирати лише встановлені законодавством України способи правомірної поведінки під час реалізації своїх владних повноважень.
За змістом частин першої, другої статті 17 Закону України від 06 грудня 1991 року № 1932-XII "Про оборону України" (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов`язком громадян України.
Громадяни України чоловічої статі, придатні до проходження військової служби за станом здоров`я і віком, а жіночої статі - також за відповідною фаховою підготовкою, повинні виконувати військовий обов`язок згідно із законодавством.
Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв`язку з виконанням ними конституційного обов`язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також загальні засади проходження в Україні військової служби здійснює та визначає Закон України від 25 березня 1992 року № 2232-XII "Про військовий обов`язок і військову службу" (далі Закон № 2232, в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин), відповідно до якого військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров`я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов`язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.
Матеріалами справи підтверджується, що наказом начальника Військового інституту танкових військ Національного технічного університету "Харківський політехнічний інститут" по стройовій частині від 31.05.2022 № 134 старшого солдата ОСОБА_1 , курсанта 2-го курсу за спеціальністю "Озброєння та військова техніка", відрахованого наказом начальника Інституту (по особовому складу) від 31.05.2022 № 9-К з числа курсантів через недисциплінованість, достроково розірвано контракт про навчання та зараховано у розпорядження інституту.
З 01.06.2022 переведено на норми забезпечення військовослужбовців строкової військової служби.
Як зазначено позивачем, 18.11.2015 він був призваний на строкову військову службу та наказом командира військової частини НОМЕР_3 від 11.05.2017 № 92 звільнений в запас, а отже станом на дату вступу (12.09.2020) до Інституту останній не був військовослужбовцем строкової військової служби. Тобто, ОСОБА_1 входить до числа осіб, які перед зарахуванням до військового навчального закладу перебували на військовій службі, що підтверджується військовим квитком серії НОМЕР_2 від 10.11.2015 та відповідними наказами.
Згідно Припису №786 від 28.06.2022, виданого старшому солдату ОСОБА_1 , відповідно до наказу начальника Військовим інститутом танкових військ НТУ «ХП» від 27.06.2022 р. №176 встановлено порядок вибуття вказаного військовослужбовця до військової частини НОМЕР_1 для подальшого проходження строкової військової служби.
Включення до списків особового частини та зарахування на всі види забезпечення, в тому числі й грошового, у військовій частині НОМЕР_1 здійснено у відповідності до: супровідних документів, а саме: продовольчого, речового та грошового атестатів, що були видані старшому солдату ОСОБА_1 при виключенні зі списків особового складу Військового інституту танкових військ НТУ «ХП».
Вказані документи були оформлені та видані ОСОБА_1 як військовослужбовцю строкової служби, в них міститься його особистий підпис про отримання та ознайомлення.
Встановлено, що при виключенні зі списків особового складу військової частини НОМЕР_1 16.09.2022 та переміщення для подальшого проходження строкової військової служби у розпорядження командира військової частини НОМЕР_4 , встановленим порядком, ОСОБА_1 було видано продовольчий, речовий та грошовий атестати саме як військовослужбовцю строкової військової служби, однак у позовній заяві відсутні заперечення з цього приводу.
З 17.09.2022 позивач знаходиться на всіх видах забезпечення, в тому числі і фінансовому у військовій частині НОМЕР_4 , що підтверджується наказом командира військової частини НОМЕР_1 від 16.09.2022 року №243.
Отже, правомірним є застосування щодо позивача вимог п.5 розділу І Порядку забезпечення військовослужбовцям затвердженого Наказом Міністерства оборони України №260 від 07.06.2018, згідно із яким встановлено наступне:
«5. Грошове забезпечення військовослужбовців строкової військової служби включає: посадовий оклад; підвищення посадового окладу під час проходження військової служби на території населених пунктів, яким надано статус гірських, та на острові Зміїний; надбавки за кваліфікацію, роботу в умовах режимних обмежень, безперервний стаж на шифрувальній роботі; морську винагороду, винагороди за стрибки з парашутом, за розшук, піднімання, розмінування та знешкодження вибухових предметів, тралення і знешкодження мін, за водолазні роботи та за бойове чергування; допомогу військовослужбовцям строкової військової служби, звільненим з військової служби; інші виплати, які здійснюються відповідно до чинного законодавства України».
Відповідно до 3 розділу І Порядку виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних сил України, затвердженого Наказом Міністерства оборони України №260 від 07.06.2018, підставами для розрахунку та виплати основних і додаткових видів грошового забезпечення є: штат військової частини (установи, організації) (далі - військова частина); накази про призначення на посаду та зарахування до списків особового складу військової частини, про вступ до виконання обов?язків за посадою, в тому числі тимчасово, про зарахування в розпорядження; накази про встановлення та виплату основних і додаткових видів грошового забезпечення; накази про присвоєння військових звань; грошовий атестат або довідка про грошові виплати (за винятком осіб, призваних (прийнятих) на військову службу за контрактом, у тому числі під час проходження строкової військової служби).
Позивач прибув із документами, в тому числі і грошовим атестатом за нормами забезпечення військовослужбовців строкової служби, де було визначено всі складові його грошового забезпечення, які позивач не оскаржив під час виключення зі списків Військового інституту танкових військ Національного технічного університету «Харківський політехнічний інститут».
Відповідно до довідки військової частини НОМЕР_1 про доходи позивача, загальна сума нарахованого йому доходу за період проходження служби у військовій частині НОМЕР_1 (з 29.06.2022 по 16.09.2022) становить 79 796 грн. 34 коп.. Нарахована заробітна плата (грошове забезпечення) становить 1274 грн., додаткова винагорода, згідно Постанови Кабінету Міністрів України №168 від 28.02.2022 становить 78 000 грн., інші нарахування, (індексація, піднайом житла), становить 522,34 грн.
Щодо твердження позивача про те, що він фактично перебував у трудових відносинах із військовою частиною НОМЕР_1 , то важливим та визначальним є те, що ОСОБА_1 у військовій частині НОМЕР_1 проходив строкову службу з 29.06.2022 по 16.09.2022.
Відповідно до положень (п. 4-5) Закону України «Про загальний військовий обов?язок і військову службу» визначено наступне: «4. Види військової служби: строкова військова служба; військова служба за контрактом осіб рядового, сержантського і старшинського військова служба (навчання) курсантів (слухачів) вищих військових начальних закладів, а також вищих навчальних закладів, які мають у своєму складі військові інститути, факультети військової підготовки, кафедри військової підготовки (далі - вищі військові навчальні заклади та військові навчальні підрозділи вищих навчальних закладів); військова служба за контрактом осіб офіцерського складу; військова служба за призовом осіб офіцерського складу.
5.Строкову військову службу громадяни України проходять відповідно до законів України у Збройних Силах України та інших військових формуваннях з метою здобуття військово-облікової спеціальності, набуття практичних навичок і умінь для збройного захисту Вітчизни.»
Тобто, очевидним є підміна поняття виконання військового обов?язку у формі строкової військової служби та перебування позивача у трудових відносинах із Міністерством оборони України, шляхом укладення контракту.
Статтею 2 Закону України Про військовий обов`язок і військову службу від 25.03.1922 № 2232-ХП (зі змінами) зазначені види військової служби, а саме: строкова військова служба;
- військова служба за призовом під час мобілізації, на особливий період; військова служба за контрактом осіб рядового складу;
- військова служба за контрактом осіб сержантського і старшинського складу; військова служба (навчання) курсантів вищих військових навчальних закладів, а також вищих навчальних закладів, які мають у своєму складі військові інститути, факультети військової підготовки, кафедри військової підготовки, відділення військової підготовки;
- військова служба за контрактом осіб офіцерського складу;
- військова служба за призовом осіб офіцерського складу;
- військова служба за призовом осіб із числа резервістів в особливий період.
Пунктом 2 Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України, затвердженого Указом Президента України від 10.12.2008 №1153/2008 (далі - Положення №1153/2008, у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) передбачено, що громадяни проходять військову службу у Збройних Силах України (далі - військова служба) в добровільному порядку або за призовом.
У добровільному порядку громадяни проходять: військову службу (навчання) за контрактом курсантів у вищих військових навчальних закладах, а також закладах вищої освіти, які мають у своєму складі військові інститути, факультети військової підготовки, кафедри військової підготовки, відділення військової підготовки (далі - військові навчальні підрозділи закладів вищої освіти); військову службу за контрактом осіб рядового складу; військову службу за контрактом осіб сержантського і старшинського складу; військову службу за контрактом осіб офіцерського складу.
Судом з`совано, що позивач проходив відповідний вид військової служби до вступу у Військовий інститут танкових військ Національного технічного університету Харківський політехнічний інститут, але коли його було зараховано на новий вид військової служби (навчання) курсантів вищих військових навчальних закладів, а також вищих навчальних закладів, які мають у своєму складі військові інститути, факультети військової підготовки, кафедри військової підготовки, відділення військової підготовки дія попереднього контракту припиняється (розривається), що підтверджується пунктом 34 Положенням про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України затвердженим Указом Президента України від 10 грудня 2008 року № 1153/2008 (зі змінами).
31 травня 2022 року згідно пунктів 3.1-3.2, 3.4, 3.10-3.12 Інструкції про порядок переведення, відрахування та поновлення курсантів (слухачів) вищих військових навчальних закладів Міністерства оборони України затвердженого наказом Міністра оборони України від 24 грудня 1997 року № 490, позивача було відраховано з числа курсантів за недисциплінованість, достроково був розірваний контракт про навчання.
Згідно з пунктом 227 Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України затвердженого Указом Президента України від 10 грудня 2008 року № 1153/2008 (далі - Положення), у разі розірвання контракту про навчання у випадках, передбачених пунктом 36 цього Положення, військовослужбовці звільняються з військової служби, за винятком тих курсантів чоловічої статі, які не вислужили встановленого строку строкової військової служби.
Відповідно абзацу З пункту 1 частини 9 статті 23 Закону України Про військовий обов`язок і військову службу від 25 березня 1992 року № 2232-ХІІ (зі змінами) з моменту введення воєнного стану для військовослужбовців у яких закінчився строк військової служби, встановлений цією статтею, військова служба продовжується понад встановлені строки.
Відповідно до Указу Президента України Про звільнення в запас військовослужбовців строкової військової служби, строки проведення чергових призовів та чергові призови громадян України на строкову військову службу у 2022 році від 29 грудня 2021 року № 687/2022, де зазначено що у квітні-червні 2022 року військовослужбовці строкової служби, які вислужили встановлені строки строкової служби звільняються в запас зі Збройних Сил України. Указом Президента України № 230/2022 внесені зміни до вищезазначеного Указу, які полягають, в тому, що звільнення військовослужбовців, які вислужили встановлені терміни строкової військової служби відбуватиметься не раніше оголошення в установленому порядку демобілізації.
Підсумовуючи викладене, суд, з урахуванням встановлених обставин справи, дійшов висновку про відсутність правових підстав для задоволення позовних вимог.
Згідно з частиною 1 статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до частин 1, 2статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Суд, відповідно до статті 90 КАС України, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.
На думку суду, відповідачами, в порядку ч. 2 ст. 77 КАС України, доведено правомірність своїх дій, а тому, виходячи з меж заявлених позовних вимог та доказів, зібраних у справі, суд дійшов висновку, що у задоволенні адміністративного позову слід відмовити.
З урахуванням положень ст.139 КАС України питання про розподіл судових витрат у справі не вирішується.
Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, -
вирішив:
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_5 ) із позовом до Військового інституту танкових військ Національного технічного університету "Харківський політехнічний інститут" (вул. Полтавський Шлях, 192, м. Харків, 61098, ЄДРПОУ 07905262), Військової частини НОМЕР_1 ( АДРЕСА_2 , ЄДРПОУ НОМЕР_6 ) про скасування наказів, зобов`язання вчинити дії - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення складено 21 листопада 2024 року.
Суддя Р.М.Шимонович
Суд | Житомирський окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 21.11.2024 |
Оприлюднено | 25.11.2024 |
Номер документу | 123205007 |
Судочинство | Адміністративне |
Категорія | Справи, що виникають з відносин публічної служби, зокрема справи щодо проходження служби, з них |
Адміністративне
Житомирський окружний адміністративний суд
Шимонович Роман Миколайович
Адміністративне
Житомирський окружний адміністративний суд
Шимонович Роман Миколайович
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні