ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЗАКАРПАТСЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул. Коцюбинського, 2А, м. Ужгород, 88000, e-mail: inbox@zk.arbitr.gov.ua, вебадреса: http://zk.arbitr.gov.ua
У Х В А Л А
"21" листопада 2024 р. м. УжгородСправа № 907/988/24
Суддя Господарського суду Закарпатської області Пригуза П.Д., розглянувши матеріали позовної заяви,
до відповідача: Фізичної особи - підприємця Ковача Івана Михайловича, РНОКПП - НОМЕР_1 , АДРЕСА_1
про стягнення коштів,
в с т а н о в и в:
Філія "Міжгірське лісове господарство" ДП "Ліси України", код ЄДРПОУ - 44967584, звернулась до Господарського суду Закарпатської області з позовною заявою до фізичної особи - підприємця Ковача Івана Михайловича, РНОКПП - НОМЕР_1 , з позовними вимогами стягнення 115 460.62 грн. боргу за договором купівлі - продажу №106/106/3кв-де/2021.
Розглянувши дану позовну заяву, суд встановив підстави для її залишення без руху з огляду на наступне.
Першочергово суд зазначає, що частиною 1 ст. 45 ГПК України визначено, що сторонами в судовому процесі - позивачами і відповідачами - можуть бути особи, зазначені у статті 4 цього Кодексу.
Відповідно до ч. 2 ст. 4 ГПК України, юридичні особи та фізичні особи - підприємці, фізичні особи, які не є підприємцями, державні органи, органи місцевого самоврядування мають право на звернення до господарського суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав та законних інтересів у справах, віднесених законом до юрисдикції господарського суду, а також для вжиття передбачених законом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням.
Суд зазначає, що в силу статті 80 ЦК України юридичною особою є організація, створена і зареєстрована у встановленому законом порядку. Юридична особа наділяється цивільною правоздатністю і дієздатністю, може бути позивачем та відповідачем у суді. Відповідно до ст. 64 ГК України, функції, права та обов`язки структурних підрозділів підприємства визначаються положеннями про них, які затверджуються в порядку, визначеному статутом підприємства або іншими установчими документами. Підприємство має право створювати філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи, погоджуючи питання про розміщення таких підрозділів підприємства з відповідними органами місцевого самоврядування в установленому законодавством порядку. Такі відокремлені підрозділи не мають статусу юридичної особи і діють на основі положення про них, затвердженого підприємством.
Згідно із ч. ч. 1, 3 ст. 95 ЦК України, філією є відокремлений підрозділ юридичної особи, що розташований поза її місцезнаходженням та здійснює всі або частину її функцій. Філії та представництва не є юридичними особами. Вони наділяються майном юридичної особи, що їх створила, і діють на підставі затвердженого нею положення.
Таким чином філії, представництва, інші відокремлені підрозділи наділяються певною господарською компетенцією. Втім, не маючи статусу юридичної особи, останні не наділяються самостійною господарською процесуальною правоздатністю та дієздатністю, а можуть представляти інтереси юридичної особи у суді за умови надання їм таких повноважень. При цьому стороною у справі (позивачем чи відповідачем) у такому випадку все одно є юридична особа.
Коло повноважень відокремленого підрозділу юридичної особи стосовно здійснення у господарському суді повноваження сторони у справі від імені цієї особи визначається установчими документами останньої, положенням про відокремлений підрозділ, яке затверджено юридичною особою, або довіреністю, виданою нею ж у встановленому порядку керівникові цього підрозділу
При цьому слід мати на увазі, що стороною у справі є юридична особа, від імені якої діє відокремлений підрозділ або філія і рішення приймається саме стосовно підприємства чи організації - юридичної особи, але в особі її відокремленого підрозділу.
Під час звернення до суду з позовом у цій справі позивачем зазначено Філію "Міжгірське лісове господарство" ДП "Ліси України" (код ЄДРПОУ 44967584), яка відповідно до відомостей отриманих судом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань є відокремленим підрозділом юридичної особи Державного спеціалізованого господарського підприємства "Ліси України".
За відсутності установчих документів вказаної юридичної особи публічного права суд позбавлений можливості здійснити детальну перевірку повноважень відокремленого підрозділу на представництво інтересів позивача, як юридичної особи, оскільки останній не може виступати самостійною стороною спору в господарському судочинстві, адже не є самостійним суб`єктом господарювання та не має статусу юридичної особи.
Відтак, позивачу, для усунення недоліків поданої позовної заяви, слід надати суду документи на підтвердження наявності підстав для представництва відокремленим підрозділом Філією "Міжгірське лісове господарство" ДП "Ліси України" в суді інтересів Державного спеціалізованого господарського підприємства "Ліси України" та можливості бути позивачем за правилами ГПК України. При цьому позивачу слід мати на увазі, що стороною у справі є юридична особа, від імені якої діє відокремлений підрозділ або філія і рішення приймається саме стосовно підприємства чи організації - юридичної особи, але в особі її відокремленого підрозділу. Таким чином, позивачу, слід надати суду редаговану версію позовної заяви із зазначенням вірного позивача у справі.
Також, відповідно до приписів п. 2 ч. 3 ст. 162 Господарського процесуального кодексу України позовна заява повинна містити: повне найменування (для юридичних осіб) або ім`я (прізвище, ім`я та по батькові - для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб); ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України), а також реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серію паспорта для фізичних осіб - громадян України (якщо такі відомості відомі позивачу), вказівку на статус фізичної особи - підприємця (для фізичних осіб - підприємців); відомі номери засобів зв`язку та адресу електронної пошти, відомості про наявність або відсутність електронного кабінету.
Судом встановлено, що звертаючись з позовом до суду, позивач у позовній заяві визначив відповідачем Фізичну особу підприємця Ковача Івана Михайловича, РНОКПП НОМЕР_1 , тоді як відповідно до витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, зробленого на запит суду, ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) 10.09.2024 припинив підприємницьку діяльність фізичної особи-підприємця за власним рішенням, про що здійснено відповідний запис.
Таким чином, позивач визначив відповідачем ОСОБА_1 , вказавши на його статус як фізичної особи - підприємця, тоді як станом на час звернення до суду підприємницька діяльність останнього припинена.
Відтак, позивач порушив приписи п. 2 ч. 3 ст. 162 ГПК України.
Таким чином, позивачу, для усунення недоліків позовної заяви, слід надати суду редаговану версію позовної заяви, вказавши вірного відповідача у справі.
Суд також зазначає, що позивачем не в повному обсязі сплачено судовий збір. Зокрема, ним сплачено 1731.91 грн. судового збору, що підтверджується платіжною інструкцією №2941 від 28.10.2024 року.
Разом з тим, статтею 1 ЗУ "Про судовий збір" передбачено, що судовий збір - збір, що справляється на всій території України за подання заяв, скарг до суду, за видачу судами документів, а також у разі ухвалення окремих судових рішень, передбачених цим Законом. Судовий збір включається до складу судових витрат.
Згідно ст. 4 ЗУ "Про судовий збір", за подання до господарського суду позовної заяви майнового характеру сплачується судовий збір у розмірі 1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб і не більше 350 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Статтею 7 ЗУ "Про Державний бюджет на 2024 рік" передбачено, що прожитковий мінімум для працездатних осіб складає - 3028.00 грн.
Відтак, позивачу слід було сплатити судовий збір у розмірі 3028.00 грн.
Суд констатує, що позивачем не сплачено судовий збір у повному обсязі. Для усунення недоліків позовної заяви позивачу слід надати суду докази доплати судового збору у розмірі 1296.09 грн.
Частиною 2 ст. 164 ГПК України передбачено, що позивач зобов`язаний додати до позовної заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги (якщо подаються письмові чи електронні докази позивач може додати до позовної заяви копії відповідних доказів).
Суд звертає увагу позивача, що долучені ним до матеріалів позовної заяви докази є нечитабельними, з яких неможливо встановити їхній зміст та суть. Позивачу слід надати суду читабельні версії всіх додатків до позовної заяви.
Поряд з цим, згідно з п. 5 ч. 3 ст. 162 ГПК України позовна заява повинна містити виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини; правові підстави позову.
Всупереч наведеній нормі процесуального кодексу позивачем не зазначено правових підстав звернення з цим позовом до господарського суду, а у позові позивач покликається виключно на норми Цивільного кодексу України.
За приписами ч. 1 ст. 174 ГПК України, суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 162, 164, 172 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху. Якщо ухвала про залишення позовної заяви без руху постановляється з підстави несплати судового збору у встановленому законом розмірі, суд в такій ухвалі повинен зазначити точну суму судового збору, яку необхідно сплатити (доплатити) (ч. 2 ст. 174 ГПК України).
Відповідно до положень ч. ч. 3, 4 ст. 174 ГПК України, якщо позивач усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, вона вважається поданою у день первинного її подання до господарського суду та приймається до розгляду, про що суд постановляє ухвалу в порядку, встановленому статтею 176 ГПК України. Якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, заява вважається неподаною і повертається особі, що звернулася із позовною заявою.
Таким чином, суд постановляє ухвалу про залишення позовної заяви (вх. №02.3.1-05/1056/24 від 20.11.2024 року).
Суд висновує, що для усунення недоліків позовної заяви позивачу слід надати суду: 1) докази доплати судового збору за реквізитами, зазначеними на сайті Господарського суду Закарпатської області в розмірі 1296.09 грн.; 2) документи на підтвердження наявності підстав для представництва відокремленим підрозділом Філією "Міжгірське лісове господарство" ДП "Ліси України" в суді інтересів Державного спеціалізованого господарського підприємства "Ліси України" та можливості бути позивачем за правилами ГПК України. При цьому позивачу слід мати на увазі, що стороною у справі є юридична особа, від імені якої діє відокремлений підрозділ або філія і рішення приймається саме стосовно підприємства чи організації - юридичної особи, але в особі її відокремленого підрозділу. Таким чином, позивачу, слід надати суду редаговану версію позовної заяви із зазначенням вірного позивача та відповідача у справі; 3) читабельні копії всіх додатків до позовної заяви; 4) редаговану версію позовної заяви із зазначенням правових підстав звернення з цим позовом до господарського суду з посиланням на норми Господарського процесуального кодексу України.
Керуючись ст. ст. 162, 164, 172, 174 Господарського процесуального кодексу України, суд -
п о с т а н о в и в:
1. Позовну заяву Філії "Міжгірське лісове господарство" ДП "Ліси України", код ЄДРПОУ - 44967584, Закарпатська область, Хустський район, селище Міжгір`я, вул. Незалежності, 64, до відповідача: Фізичної особи - підприємця Ковача Івана Михайловича, РНОКПП - НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 , про стягнення коштів (вх. №02.3.1-05/1056/24 від 20.11.2024 року) - залишити без руху.
2. Повідомити позивача про необхідність усунення недоліків позовної заяви шляхом подання до Господарського суду Закарпатської області зазначених в мотивувальній частині даної ухвали доказів у строк не пізніше п`яти днів з дня вручення йому ухвали про залишення позовної заяви без руху.
3. Позивачу доплатити судовий збір у розмірі 1296.09 грн. за подання до суду позовної заяви з однією майновою вимогою за реквізитами, вказаними на сайті Господарського суду Закарпатської області.
Копію ухвали надіслати позивачу.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та оскарженню не підлягає.
Суддя П. Д. Пригуза
Суд | Господарський суд Закарпатської області |
Дата ухвалення рішення | 21.11.2024 |
Оприлюднено | 25.11.2024 |
Номер документу | 123210830 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань купівлі-продажу |
Господарське
Господарський суд Закарпатської області
Пригуза П. Д.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні