ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД МІСТА КИЄВА 01054, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 334-68-95, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua
УХВАЛА
про повернення заяви про забезпечення позову без розгляду
м. Київ
21.11.2024справа №910/14265/24
Господарський суд міста Києва у складі судді Марченко О.В., розглянувши заяву Товариства з обмеженою відповідальністю «Торгівельний дім «Енергоінвест» (вул. Предславинська, буд. 34 А, м. Київ, 03150; ідентифікаційний код 38903313) про забезпечення позову до подання позовної заяви,
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю «Торгівельний дім «Енергоінвест» (далі - Торгівельний дім) звернулося до Господарського суду міста Києва з заявою про забезпечення позову до подання позовної заяви, в якій просить накласти арешт на майно та грошові кошти Товариства з обмеженою відповідальністю «Стратегія Розвитку 23» (вул. Індустріальна, буд. 5-а, с. Єлизаветівка, Петриківський район, Дніпропетровська область, 51831; ідентифікаційний код 44886097; далі - Товариство), які знаходяться на банківських рахунках, що належать Товариству та відкриті у будь-яких фінансових установах і будуть відкриті в ході виконавчого провадження, в межах позовних вимог у сумі 432 000 грн.
Заяву мотивовано тим, що:
- 01.12.2023 Торгівельним домом (покупець) і Товариством (постачальник) було укладено договір на поставку продукції №01/12/23-1 (далі - Договір), за умовами пункту 1.1 якого постачальник зобов`язується передати у власність покупця продукцію, а покупець зобов`язується прийняти та оплатити продукцію, найменування (номенклатура, асортимент), кількість, строки поставки та інші характеристики якої зазначені у додатку №1 до Договору;
- пунктом 1 додатку №1 до Договору передбачено, що продукцією, яка підлягає поставці, є затворний вузол креслення №КЗ 250.25.545.200 СБ у кількості 2 шт, вартістю 300 000 грн без ГІДВ за одиницю;
- відповідно до пункту 2 додатку №1 до Договору загальна вартість продукції - ціна Договору складає: без ПДВ - 600 000 грн, ПДВ - 120 000 грн, разом з ПДВ - 720 000 грн;
- згідно з пунктом 3 додатку №1 до Договору умови розрахунків - передплата у розмірі 60% від вартості заздалегідь узгодженої сторонами партії продукції; доплата у розмірі 40% здійснюється після поставки продукції впродовж 10 календарних днів з моменту підписання сторонами видаткової накладної;
- на виконання пункту 3 додатку №1 до Договору покупцем була здійснена передплата у розмірі 60% від вартості продукції, що складає 432 000 грн та підтверджується платіжною інструкцією від 11.01.2024 №10;
- за умовами пункту 5 додатку №1 до Договору строк поставки - 60 календарних днів з моменту передплати;
- проте Товариством зобов`язання щодо поставки виконано не було, з огляду на що Торгівельним домом було надіслано претензію від 26.08.2023 №б/н, в якій Торгівельний дім просив виконати зобов`язання стосовно поставки продукції;
- Товариство листом від 31.08.2024 вих. №31/08/2024-1 повідомило про зрив термінів виготовлення продукції та зобов`язалося поставити продукцію до 30.09.2024, однак продукцію так і не поставило;
- Торгівельний дім звернувся до Товариства з претензією від 23.10.2024 №б/н, в якій вимагав повернути 432 000 грн передплати, а також просив сплатити 24 699,39 грн втрат від інфляції, 3 225 600 грн пені та 50 400 грн штрафу;
- Товариство відповіді на зазначену претензію не надіслало, грошові кошти не повернуло.
Відповідно до статті 136 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України) господарський суд за заявою учасника справи має право вжити передбачених статтею 137 цього Кодексу заходів забезпечення позову.
Забезпечення позову допускається як до пред`явлення позову, так і на будь-якій стадії розгляду справи, якщо невжиття таких заходів може істотно ускладнити чи унеможливити виконання рішення суду або ефективний захист або поновлення порушених чи оспорюваних прав або інтересів позивача, за захистом яких він звернувся або має намір звернутися до суду.
Згідно з частиною першою статті 138 ГПК України заява про забезпечення позову подається:
1) до подання позовної заяви - за правилами підсудності, встановленими цим Кодексом для відповідного позову, або до суду за місцезнаходженням предмета спору - якщо суд, до підсудності якого відноситься справа, визначити неможливо;
2) одночасно з пред`явленням позову - до суду, до якого подається позовна заява, за правилами підсудності, встановленими цим Кодексом;
3) після відкриття провадження у справі - до суду, у провадженні якого перебуває справа.
Частинами першою і другою статті 27 ГПК України передбачено, що позов пред`являється до господарського суду за місцезнаходженням чи місцем проживання відповідача, якщо інше не встановлено цим Кодексом.
Для цілей визначення підсудності відповідно до цього Кодексу місцезнаходження юридичної особи та фізичної особи - підприємця визначається згідно з Єдиним державним реєстром юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань.
Відповідно до статті 29 ГПК України право вибору між господарськими судами, яким відповідно до цієї статті підсудна справа, належить позивачу, за винятком виключної підсудності, встановленої статтею 30 цього Кодексу.
Позови у спорах за участю кількох відповідачів можуть пред`являтися до господарського суду за місцезнаходженням чи місцем проживання одного з відповідачів.
Позови у спорах, що виникають з діяльності філії або представництва юридичної особи, а також відокремленого підрозділу органу державної влади без статусу юридичної особи, можуть пред`являтися також за їх місцезнаходженням.
Позови до стягувача про визнання виконавчого напису нотаріуса таким, що не підлягає виконанню, або про повернення стягненого за виконавчим написом нотаріуса, можуть пред`являтися також за місцем його виконання.
Позови у спорах, що виникають з договорів, в яких визначено місце виконання або виконувати які через їх особливість можна тільки в певному місці, можуть пред`являтися також за місцем виконання цих договорів.
Позови до відповідача, місце реєстрації проживання або перебування якого невідоме, пред`являються за місцезнаходженням майна відповідача чи за останнім відомим зареєстрованим його місцем проживання або перебування чи постійної його діяльності.
Позови про відшкодування збитків, спричинених заходами забезпечення позову, можуть пред`являтися також за місцем застосування заходів забезпечення позову (до суду, який застосував відповідні заходи).
Позови про відшкодування шкоди, заподіяної майну, можуть пред`являтися також за місцем заподіяння шкоди.
Позови про відшкодування шкоди, заподіяної зіткненням суден, а також про стягнення сум винагороди за рятування на морі, можуть пред`являтися також за місцезнаходженням судна відповідача або порту реєстрації судна.
Позови до відповідача, який не має в Україні місцезнаходження чи місця проживання, можуть пред`являтися за місцезнаходженням його майна.
Торгівельний дім планує звертатися до суду з позовом про стягнення з Товариства суми передплати за Договором.
Отже, до таких справ застосовується загальне правило територіальної підсудності справ (стаття 27 ГПК України), або ж альтернативна підсудність справ, яка застосовується за вибором позивача (стаття 29 ГПК України).
Торгівельний дім, звертаючись до суду з даною заявою, визначив підсудність за місцем знаходження покупця, тобто Торгівельного дому, що погоджено сторонами у пункті 11.2 Договору, яким передбачено, що у разі недосягнення сторонами згоди спори (розбіжності) вирішуються у суді за місцем знаходження покупця.
Разом з тим, чинне процесуальне законодавство не надає сторонам право при укладенні договору визначати підсудність справ за місцезнаходженням однієї із сторін договору.
Відтак, враховуючи доводи Торгівельного дому, викладені у заяві про забезпечення позову, приписи статті 29 ГПК України застосовуються до зобов`язань, виконання яких з урахуванням їх особливостей можливе лише у певному місці. У разі якщо така особливість не визначена і не вбачається зі специфіки спірних відносин, то підсудність справи визначається за загальними правилами підсудності.
При цьому, за загальним правилом, місце виконання зобов`язання є договірною умовою та узгоджується сторонами у договорі, та у даному випадку сторони можуть передбачити будь-яке місце виконання, яке буде зручне для сторін. Місце виконання договору, у випадку його визначення сторонами у договорі, є однією з умов договору, що зумовлює обов`язок виконання договору саме у погодженому сторонами місці.
Згідно з пунктом 4 додатку №1 до Договору постачальник здійснює поставку продукції на умовах поставки DDP згідно з Правилами «Інкотермс-2010» за такими реквізитами вантажоодержувача: вул. Промислова, буд. 10, смт Райгород, Донецька область, ПАТ «Донбасенерго», «СО Слов`янська ТЕС».
В той же час, за інформацією з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань місцезнаходженням Товариства є: вул. Індустріальна, буд. 5-а, с. Єлизаветівка, Петриківський район, Дніпропетровська область, 51831.
Таким чином, заява Торгівельного дому про забезпечення позову, як і позовна заява можуть бути подані як до Господарського суду Донецької області (за місцем виконання Договору), так і до Господарського суду Дніпропетровської області (за місцезнаходженням відповідача).
Оскільки за приписами статті 29 ГПК України право вибору між господарськими судами, яким відповідно до цієї статті підсудна справа, належить позивачу, то суд вважає за необхідне повернути Торгівельному дому заяву про забезпечення позову без розгляду.
Керуючись статтями 27, 29, 138, 140, 234 та 235 ГПК України, Господарський суд міста Києва
УХВАЛИВ:
Заяву Товариства з обмеженою відповідальністю «Торгівельний дім «Енергоінвест» (вул. Предславинська, буд. 34 А, м. Київ, 03150; ідентифікаційний код 38903313) про забезпечення позову разом з доданими до неї документами повернути без розгляду.
Ухвала набрала законної сили 21.11.2024 та може бути оскаржена протягом десяти днів з моменту її підписання до Північного апеляційного господарського суду.
Суддя Оксана Марченко
Суд | Господарський суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 21.11.2024 |
Оприлюднено | 22.11.2024 |
Номер документу | 123211553 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд міста Києва
Марченко О.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні