ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
29607, м. Хмельницький, майдан Незалежності, 1, e-mail: inbox@km.arbitr.gov.ua, тел.(0382)71-81-84
УХВАЛА
про прийняття позовної заяви до розгляду та відкриття провадження у справі
м. Хмельницький
"19" листопада 2024 р. Справа № 924/979/24
Господарський суд Хмельницької області у складі
судді Крамара С.І., розглянувши матеріали
до Товариства з обмеженою відповідальністю "Агровець-Прім" (Societate cu Raspundere Limitata (SRL) "Argovec-Prim", Chisinau Moldova), м. Кишинів Республіка Молдова
про стягнення 3 069 050,49грн
В С Т А Н О В И В:
01.11.2024 до суду області надійшла позовна заява Приватного акціонерного товариства "Хмельницьке виробниче сільськогосподарсько-рибоводне підприємство", смт Меджибіж Хмельницького району Хмельницької області до Товариства з обмеженою відповідальністю "Агровець-Прім" (Societate cu Raspundere Limitata (SRL) "Argovec-Prim", Chisinau Moldova), м. Кишинів Республіка Молдова про стягнення 3 069 050,49грн у зв`язку із неналежним виконанням умов контракту №2 від 01.12.2023.
Ухвалою суду області від 06.11.2024 року позовну заяву Приватного акціонерного товариства "Хмельницьке виробниче сільськогосподарсько-рибоводне підприємство", смт Меджибіж Хмельницького району Хмельницької області залишено без руху.
У встановлений судом строк позивачем усунено недоліки позовної заяви.
Таким чином, позовну заяву подано з дотриманням вимог ст.ст. 161-164, 171, 172 ГПК України.
Як вбачається з наданих суду матеріалів, відповідачем у справі виступає іноземний суб`єкт господарювання - Товариство з обмеженою відповідальністю "Агровець-Прім", м. Кишинів Республіка Молдова (Societate cu Raspundere Limitata (SRL) "Argovec-Prim", MD-2071, Republica Moldova, Chisinau, sos. Balcani, 8, ap.80, INDO: 1013600008140). При цьому, позивачем не надано суду доказів наявності у відповідача представництва в Україні.
Відповідно до ст.ст. 365, 366 ГПК України іноземні особи мають такі самі процесуальні права та обов`язки, що і громадяни України та юридичні особи, створені за законодавством України, крім винятків, встановлених законом або міжнародним договором, згода на обов`язковість якого надана Верховною Радою України. Підсудність справ за участю іноземних осіб визначається цим Кодексом, законом або міжнародним договором, згода на обов`язковість якого надана Верховною Радою України.
Частиною 1 ст.3 ГПК України передбачено судочинство в господарських судах здійснюється відповідно до Конституції України, цього Кодексу, Закону України "Про міжнародне приватне право", Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", а також міжнародних договорів, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України.
Пунктом 1 ч.1 ст.76 Закону України "Про міжнародне приватне право" передбачено, що, суди можуть приймати до свого провадження і розглядати будь-які справи з іноземним елементом у випадку, якщо сторони передбачили своєю угодою підсудність справи з іноземним елементом судам України, крім випадків, передбачених у статті 77 цього Закону.
Згідно змісту позовних вимог, позивач посилається на неналежне виконання контракту №2 від 01.12.2023, за умовами якого (пункт 11.2 контракту) визначено, що спір підлягає розгляду в суді на території України та цей контракт підлягає українському праву.
Відповідно до ч.1 ст.176 ГПК України, за відсутності підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви чи відмови у відкритті провадження суд відкриває провадження у справі протягом п`яти днів з дня надходження позовної заяви або заяви про усунення недоліків, поданої в порядку, передбаченому статтею 174 цього Кодексу.
Подана позовна заява відповідає вимогам, викладеним у статтях 162, 164, 172 Господарського процесуального кодексу України. Підстави для повернення позовної заяви чи відмови у відкритті провадження відсутні.
Розглянувши матеріали позовної заяви, господарський суд визнав їх достатніми для прийняття позовної заяви до розгляду та відкриття провадження у справі. При цьому, враховуючи матеріали позовної заяви, суд вважає за необхідне розгляд справи здійснювати в порядку загального позовного провадження, призначивши підготовче засідання.
Відповідно до ст. 19 Закону України Про міжнародні договори України чинні міжнародні договори України, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, є частиною національного законодавства і застосовуються у порядку, передбаченому для норм національного законодавства. Якщо міжнародним договором України, який набрав чинності в установленому порядку, встановлено інші правила, ніж ті, що передбачені у відповідному акті законодавства України, то застосовуються правила міжнародного договору.
Між Україною і Республікою Молдова 13.12.1993 було підписано Договір про правову допомогу та правові відносини у цивільних та кримінальних справах, який ратифікований постановою Верховної ради України №238/94-ВР від 10.11.1995.
Відповідно до ст.ст. 2, 4 Договору між Україною і Республікою Молдова "Про правову допомогу та правові відносини у цивільних і кримінальних справах" від 13.12.1993, який набув чинності 24.04.1995 (далі - Договір), суди, органи прокуратури і нотаріату Договірних Сторін, що далі іменуються "установи юстиції" надають взаємну правову допомогу у цивільних та кримінальних справах. Договірні Сторони надають взаємно правову допомогу шляхом виконання окремих процесуальних дій, зокрема, складання та пересилки документів, проведення обшуків, вилучення та накладання арешту на майно, пересилки та видачі предметів і документів, порушення або перейняття кримінального переслідування, видачі осіб, які здійснили злочини, допиту обвинувачених, підсудних, свідків, експертів, опитування сторін та інших осіб, проведення експертиз, судового огляду, виконання доручень про вручення документів, а також складання і направлення актів і документів.
Згідно ч.ч. 1, 2 ст. 3 Договору в справах, що охоплюються цим Договором, установи юстиції, зносяться між собою за посередництвом центральних органів, якщо інше не передбачено цим Договором. В розумінні цього Договору центральними органами є: з боку України - Міністерство юстиції та Генеральна Прокуратура, а з боку Республіки Молдова - Міністерство юстиції та Прокуратура Республіки Молдова.
Статтею 5 Договору, у справах, що охоплюються цим Договором, клопотання складаються державною мовою запитуючої договірної Сторони і до них додаються переклади на державну мову запитуваної Сторони або англійську чи російську. Якщо стосовно положень цього Договору вимагається додавати до документів, які пересилаються, їх переклад на мову іншої Договірної Сторони, ті переклади мають бути здійснені офіційним перекладачем.
Відповідно до ст. 9 Договору запитувана установа здійснює вручення документів відповідно до правил, які діють в її державі, якщо документи, які вручаються, складені державною мовою запитуваної Сторони або якщо додано завірені переклади на мову запитуваної Сторони. В інших випадках вручення документів адресатові здійснюється за його добровільною згодою.
Частиною 1 ст.367 ГПК України визначено, що у разі якщо в процесі розгляду справи господарському суду необхідно вручити документи, отримати докази, провести окремі процесуальні дії на території іншої держави, господарський суд може звернутися з відповідним судовим дорученням до іноземного суду або іншого компетентного органу іноземної держави (далі - іноземний суд) у порядку, встановленому цим Кодексом або міжнародним договором, згода на обов`язковість якого надана Верховною Радою України.
Згідно ч.ч. 3, 4 ст.368 ГПК України судове доручення про надання правової допомоги оформлюється українською мовою. До судового доручення додається засвідчений переклад офіційною мовою відповідної держави, якщо інше не встановлено міжнародним договором, згода на обов`язковість якого надана Верховною Радою України. Судове доручення про надання правової допомоги, процесуальні та інші документи, що додано до нього, засвідчуються підписом судді, який складає доручення, та скріплюються гербовою печаткою.
З урахуванням вищезазначеного, з метою належного вручення цієї ухвали відповідачу - Товариство з обмеженою відповідальністю "Агровець-Прім", м. Кишинів Республіка Молдова (Societate cu Raspundere Limitata (SRL) "Argovec-Prim", MD-2071, Republica Moldova, Chisinau, sos. Balcani, 8, ap.80, INDO: 1013600008140), суду необхідно звернутись з судовим дорученням до компетентного органу Республіки Молдова.
За таких обставин, суд, для належного повідомлення відповідача про дату, час та місце слухання справи, вважає за необхідне зобов`язати позивача - ПрАТ "Хмельницькрибгосп", надати у визначений строк три примірники нотаріального або офіційним перекладачем засвідченого перекладу на державну мову Республіки Молдова поданої до суду позовної заяви (з урахуванням заяви про виправлення недоліків) з додатками, три примірники даної ухвали, а також три примірники клопотання (прохання) про надання правової допомоги державною мовою Республіки Молдова для подальшого їх направлення Міністерству юстиції Республіки Молдова з метою вручення відповідачу.
Оскільки позивачем ініційоване звернення до суду із даним позовом, суд покладає на нього оплату вартості витрат, пов`язаних із перекладом відповідних документів з подальшим розподілом судових витрат відповідно до вимог глави 8 ГПК України.
Пунктом "b" частини 2 статті 15 Конвенції про вручення за кордоном судових та позасудових документів у цивільних або комерційних справах (Гаага, 1965) зазначено, що кожна Договірна Держава може заявити, що суддя, незалежно від положень частини першої цієї статті, може постановити рішення, навіть якщо не надійшло жодного підтвердження про вручення або безпосередню доставку, у разі, якщо виконані всі наступні умови, зокрема, з дати направлення документа сплинув термін, який суддя визначив як достатній для даної справи і який становить щонайменше шість місяців.
Разом з тим, відповідно до положень статті 15 Конвенції вбачається, що ця норма застосовується за умов необхідності повідомлення юридичної особи-нерезидента, який є відповідачем у справі (а не позивачем чи третьою особою), про наявність справи, яка розглядається судом, для надання відповідачу можливості вжиття заходів захисту.
Тобто положення Конвенції не допускають винесення судом рішення у справі до виконання певних умов у разі неявки саме відповідача, а не будь-якого іншого учасника провадження.
Такий же правовий висновок викладено у постановах Верховного Суду від 11.10.2019р. у справі №911/165/18 та від 27.01.2020р. у справі №910/29287/15.
Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 228 ГПК України суд може за заявою учасника справи, а також з власної ініціативи зупинити провадження у справі у випадку звернення із судовим дорученням про надання правової допомоги або вручення виклику до суду чи інших документів до іноземного суду або іншого компетентного органу іноземної держави.
Згідно п.8 ч.1 ст.229 ГПК України провадження у справі зупиняється у випадках, встановлених пунктом 4 частини першої статті 228 цього Кодексу - до надходження відповіді від іноземного суду або іншого компетентного органу іноземної держави на судове доручення про надання правової допомоги, вручення виклику до суду чи інших документів.
Як передбачено ч.1 ст.117 ГПК України, зупинення провадження у справі зупиняє перебіг процесуальних строків.
Зважаючи на викладене, у зв`язку із необхідністю направлення відповідачу процесуальних документів у справі №924/979/24 за посередництвом Міністерства юстиції України та Міністерства юстиції Республіки Молдова, в порядку, передбаченому ст. 3 Договору між Україною і Республікою Молдова "Про правову допомогу та правові відносини у цивільних і кримінальних справах" від 13.12.1993, який набув чинності 24.02.1995, з метою дотримання процесуальних строків розгляду справи, встановлених нормами Господарського процесуального кодексу України, провадження у справі № 924/979/24 підлягає зупиненню.
Керуючись положеннями Договору між Україною і Республікою Молдова про правову допомогу та правові відносини у цивільних та кримінальних справах, який ратифікований постановою Верховної ради України №238/94-ВР від 10.11.1995, Конвенцією про вручення за кордоном судових та позасудових документів у цивільних та комерційних справах 1965 року та ст.ст. 176, 228, 234, 235, 365, 366, 367 Господарського процесуального кодексу України, суд
У Х В А Л И В:
Прийняти позовну заяву до розгляду та відкрити провадження у справі в порядку загального позовного провадження.
Підготовче засідання в справі призначити на 11:00 год "28" травня 2025 року.
Засідання відбудеться в приміщенні Господарського суду Хмельницької області за адресою: Україна, Хмельницька область, м. Хмельницький, майдан Незалежності, 1.
Відповідачу - Товариству з обмеженою відповідальністю "Агровець-Прім", м. Кишинів Республіка Молдова (Societate cu Raspundere Limitata (SRL) "Argovec-Prim", Republica Moldova, Chisinau, INDO: 1013600008140) встановити строк у п`ятнадцять днів з дня вручення даної ухвали для:
- подання документів, що підтверджують правосуб`єктність відповідача за законодавством Республіки Молдова;
- письмового відзиву на позовну заяву, а копію відзиву та доданих до нього документів надіслати (надати) позивачу, докази надіслання (надання) подати суду.
Попередити відповідача, що у разі ненадання відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи (ч. 2 ст.178 Господарського процесуального кодексу України).
Запропонувати позивачу у строк протягом 10 днів з дня отримання відзиву на позов надати до суду відповідь на відзив відповідача ( якщо такий буде подано до суду).
Зупинити провадження у справі на період вручення документів відповідачу, але не пізніше "28" травня 2025 року.
Оформити Клопотання про надання правової допомоги в порядку, визначеному Договором між Україною і Республікою Молдова про правову допомогу та правові відносини у цивільних і кримінальних справах від 13.12.1993, який ратифікований постановою Верховної ради України №238/94-ВР від 10.11.1995 року.
Зобов`язати позивача - ПрАТ "Хмельницькрибгосп", смт Меджибіж Хмельницького району Хмельницької області, до "07" грудня 2024 року надати суду посвідчений переклад офіційним перекладачем, підпис якого має бути офіційно посвідчений, на державну мову Республіки Молдова ухвали Господарського суду Хмельницької області від 19.11.2024 по справі №924/979/24 (три примірники), позовної заяви (з урахуванням заяви про виправлення недоліків) з додатками (три примірники) та Клопотання (прохання) про надання правової допомоги (три примірники).
Після надходження від позивача зазначених в ухвалі документів через Центральне міжрегіональне управління Міністерства юстиції (м. Київ) звернутися до компетентного органу Республіки Молдова із Клопотанням про надання правової допомоги щодо вручення цієї ухвали та позовної заяви з додатками відповідачу - Товариству з обмеженою відповідальністю "Агровець-Прім" MD-2071, Республіка Молдова, м. Кишинів, шосе Балкани, 8, кв. 80 (Societate cu Raspundere Limitata (SRL) "Argovec-Prim", MD-2071, Republica Moldova, Chisinau, sos. Balcani, 8, ap.80, INDO: 1013600008140).
Інформацію по справі, що розглядається, можна отримати на сторінці суду на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет за веб-адресою: http://km.arbitr.gov.ua.
Ухвала підписана та набрала законної сили 19.11.2024, а також може бути оскаржена в порядку та строки передбачені ст.ст. 255-257 ГПК України.
Суддя С.І. Крамар
Суд | Господарський суд Хмельницької області |
Дата ухвалення рішення | 19.11.2024 |
Оприлюднено | 25.11.2024 |
Номер документу | 123212370 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань зовнішньоекономічної діяльності |
Господарське
Господарський суд Хмельницької області
Крамар С.І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні