Рішення
від 20.11.2024 по справі 671/1408/24
ВОЛОЧИСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа №: 671/1408/24

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 листопада 2024 року Волочиський районний суд

Хмельницької області в складі:

головуючої - судді Бабій О.М.,

з участю секретаря судового

засідання Кошонько Н.С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Волочиську цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Волочиської міської об`єднаної територіальної громади в особі Волочиської міської ради Хмельницької області про надання додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Волочиської міськоїоб`єднаної територіальноїгромади вособі Волочиськоїміської радиХмельницької області про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини після смерті батька - ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .

В обґрунтування своїх вимог позивач посилається на те, що ІНФОРМАЦІЯ_2 померла ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , а ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 .

Вказує, що на день смерті його батьки - ОСОБА_3 та ОСОБА_2 були зареєстровані і проживали за адресою: АДРЕСА_1 .

Позивач зазначає, що після смерті ОСОБА_3 та ОСОБА_2 відкрилась спадщина, до складу якої входить: двокімнатна квартира в будинку за адресою: АДРЕСА_2 ; гараж для легкового автомобіля, що знаходиться в гаражному масиві за адресою: АДРЕСА_3 .

Позивач вказує, що на час смерті спадкодавців він не проживав разом із ними та у встановлений ст. 1270 ЦК України шестимісячний строк не звернувся до нотаріуса із заявою про прийняття частини спадщини, оскільки у нього були поважні причини, а саме: воєнний стан, який запроваджений в Україні з 24 лютого 2022 року, до закінчення шестимісячного строку 27 листопада 2022 року. В червні 2022 року, коли на території Київської області велись активні бойові дії, побоюючись за своє життя та життя родини, разом із дружиною та дітьми він залишив територію України та знайшов прихисток у Федеративній Республіці Німеччина, де став на облік як особа, яка потребує прихистку.

Зазначає, що в липні 2024 року він повернувся на територію України та звернувся до нотаріуса з метою оформлення спадкових прав, однак нотаріус Хмельницького районного нотаріального округу, ознайомившись з документами, що надані для заведення спадкової справи після смерті ОСОБА_2 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 , роз`яснила, що ним був пропущений встановлений законом строк на прийняття спадщини та рекомендувала звернутись до суду для визначення додаткового строку на прийняття спадщини.

Позивач вважає, що причина пропуску строку для прийняття спадщини поважна, а тому просить надати додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини.

Сторони в судове засідання не з`явились.

Представник позивача ОСОБА_4 подав до суду заяву, в якій позов підтримав та просив справу слухати у його та позивача відсутності.

Від представника відповідача до суду надійшла заява з проханням справу слухати у його відсутності, проти позову не заперечує, покладається на думку суду.

Дослідивши докази у справі, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_2 відкрилася спадщина після смерті ОСОБА_3 .

ІНФОРМАЦІЯ_1 відкрилася спадщина після смерті ОСОБА_2 .

Спадкоємцем за законом після смерті останніх є їх син ОСОБА_1 .

16липня 2024року доприватного нотаріусаХмельницького районногонотаріального округуХмельницької областіБоровської С.М.звернувся ОСОБА_1 для видачі свідоцтва про право на спадщину за законом після смерті батька ОСОБА_2 .

Із постанови про відмову у вчиненні нотаріальної дії від 16 липня 2024 року за №119/02-31 вбачається, що нотаріусом відмовлено ОСОБА_1 у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом після смерті його батька у зв`язку із пропуском строку для прийняття спадщини (а.с. 30-31).

Згідно із ч. 1 ст. 1216 ЦК України, спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).

Відповідно до ч. 1 ст. 1261 ЦК України, у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.

Частиною 1ст. 1269 ЦК Українипередбачено, що спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування заяву про прийняття спадщини.

Відповідно до ч. 1 ст. 1270 ЦК України, для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.

Згідно із ч. 3ст. 1272 ЦК України, за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

Вирішуючи питання про визначення особі додаткового строку для прийняття спадщини, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому, необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій (п. 24 постанови Пленуму Верховного Суду України від 30.05.2008 року № 7 «Про судову практику у справах про спадкування»).

ОСОБА_1 в обґрунтування поважності пропуску строку для подання заяви про прийняття спадщини після смерті батька посилався на те, що у зв`язку із введенням в Україні воєнного стану він перебував за межами території України та був позбавлений можливості вчасно подати заяву про прийняття спадщини.

Згідно з Указом Президента України від 24.02.2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24.02.2022року строком на 30 діб, який в подальшому неодноразово було продовжено Указами Президента України. На момент розгляду справи в Україні продовжує діяти воєнний стан.

З урахуванням введеного в Україні воєнного стану, у позивача ОСОБА_1 виникли об`єктивні та істотні труднощі для своєчасної подачі заяви про прийняття спадщини.

Відповідно до п. 3 постанови Кабінету Міністрів Українивід 28.02.2022 року № 164 «Деякі питання нотаріату в умовах воєнного стану» (із змінами внесеними постановою Кабінету Міністрів Українивід 24.06.2022 року № 719), перебіг строку для прийняття спадщини або відмови від її прийняття зупиняється на час дії воєнного стану, але не більше ніж на чотири місяці. Свідоцтво про право на спадщину видається спадкоємцям після закінчення строку для прийняття спадщини.

Згідно із ч. 4 ст. 263 ЦПК України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування відповідних норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

У постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Третьої судової палати Касаційного цивільного суду від 13 березня 2020 року у справі № 314/2550/17 (провадження № 61-41480св18) зазначено, що: «поважними причинами пропуску строку для прийняття спадщини є причини, які пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій».

Правила ч. 3ст. 1272 ЦК Українипро надання додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини можуть бути застосовані, якщо: 1) у спадкоємця були перешкоди для подання такої заяви; 2) ці обставини визнані судом поважними. Такий правовий висновок висловлений Верховним Судом України у постанові від 23 серпня 2017 року № 6-1320цс17, а також у постановах Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду: від 17 жовтня 2019року у справі № 766/14595/16 (провадження № 61-6700св19), від 30 січня 2020 року у справі № 487/2375/18 (провадження № 61-10136св19), від 31 січня 2020 року у справі №450/1383/18.

Разом з тим, вирішуючи питання поважності причин пропущення шестимісячного строку, визначеногост. 1270 ЦК України, для прийняття спадщини, суд має враховувати, що такі причини визначаються в кожному конкретному випадку з огляду на обставини кожної справи, оскільки законодавство не встановлює конкретний перелік поважних причин пропуску строку на подання заяви про прийняття спадщини та такі причини оцінюються судом на власний розсуд, в кожному конкретному випадку та з урахуванням усіх обставин справи.

Тож суд, розглядаючи такі позови встановлює саму по собі наявність причин, що унеможливили своєчасне звернення із заявою про прийняття спадщини, та оцінює їх з точки зору поважності.

Такі висновки узгоджуються з правовою позицією Верховного Суду, викладеною у постанові від 22 грудня 2021 року у справі № 703/4978/19 (провадження № 61-13783св21).

На думку суду, ОСОБА_1 пропустив встановлений строк для прийняття спадщини з поважних причин - через перебування за межами території України (що підтверджується довідкою Головного центру обробки спеціальної інформації Державної прикордонної служби України № 19-77419/18/24-Вих від 06 листопада 2024 року), відтак суд вважає за можливе визначити позивачу додатковий строк для прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2 терміном в три місяці з дня набрання рішенням суду законної сили.

На підставі ст. ст. 1270, 1272 ЦК України; керуючись ст. ст. 247, 258, 259, 263-265, 280-282 ЦПК України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити.

Визначити ОСОБА_1 додатковий строк для подання до нотаріальної контори заяви про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , терміном в три місяці з дня набрання рішенням суду законної сили.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Хмельницького апеляційного суду шляхом подання в тридцятиденний строк з дня його проголошення апеляційної скарги.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Відомості про учасників справи:

Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_4 ; ідентифікаційний код НОМЕР_1 ) Відповідач:Волочиська міська об`єднана територіальна громада в особі Волочиської міської ради Хмельницької області (31200, Хмельницька область, м. Волочиськ, вул. Незалежності, 88; код ЄДРПОУ: 04060695)

Повне судове рішення складено 20 листопада 2024 року.

Суддя О.М.Бабій

СудВолочиський районний суд Хмельницької області
Дата ухвалення рішення20.11.2024
Оприлюднено25.11.2024
Номер документу123213642
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом.

Судовий реєстр по справі —671/1408/24

Рішення від 20.11.2024

Цивільне

Волочиський районний суд Хмельницької області

Бабій О. М.

Ухвала від 26.08.2024

Цивільне

Волочиський районний суд Хмельницької області

Бабій О. М.

Ухвала від 24.07.2024

Цивільне

Волочиський районний суд Хмельницької області

Бабій О. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні