Справа № 405/7890/24
2-о/405/223/24
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21.11.2024 Ленінський районний суд міста Кіровограда у складі:
головуючого судді Волоткевича А.В.,
секретар судового засідання Чала В.Є.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Кропивницький цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа: Подільський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Кропивницькому Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) про встановлення факту смерті, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся в суд із заявою, у якій просить встановити факт, що має юридичне значення, а саме факт смерті громадянина України ОСОБА_2 , громадянина України, ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця місто Заполярний, Мурманської області, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , який помер « ІНФОРМАЦІЯ_2 , в м. Маріуполь, Донецька область, у віці 56 років. Причина смерті: набряк головного мозку неясної етіології.
В обґрунтування заяви зазначив, що він є сином померлого ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . Факт того, що він є сином ОСОБА_2 підтверджується свідоцтвом про народження серії НОМЕР_1 , виданим повторно Подільським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у місті Кропивницькому Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) 06.11.2024 року. Згідно із зазначеним свідоцтвом про народження батьком ОСОБА_1 зазначено громадянина України ОСОБА_2 , матір`ю - ОСОБА_3 . Після повномасштабного вторгнення, він вимушений був виїхати разом з Донецьким державним університетом внутрішніх справ, курсантом якого він є. Батьки залишились мешкати на тимчасово окупованій території. Батько мав онкологічне захворювання та 06.05.2024 мати повідомила, що батько помер. Мати поховала батька на кладовищі в с. Лебединське Донецької області. ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспорт серія НОМЕР_2 , РНОКПП НОМЕР_3 , який був зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 . Згідно з довідкою про причину смерті № 1669 від 07.05.2024 року, виданої т.зв. Республіканським бюро судово-медичної експертизи Міністерства охорони здоров`я ДНР, причиною смерті ОСОБА_2 є набряк головного мозку неясної етіології. Отримати свідоцтво про смерть у відділі державної реєстрації актів цивільного стану України неможливо, оскільки факт смерті відбувся на тимчасово окупованій території України, на якій неможливо отримати медичний документ, що може бути прийнято відділом державної реєстрації актів цивільного стану для здійснення реєстрації смерті відповідно до статті 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стан». Встановлення факту смерті ОСОБА_2 необхідно для державної реєстрації смерті померлої особи, проведеної державним органом України та отримання свідоцтва про смерть встановленого зразка.
Ухвалою Ленінського районного суду м. Кіровограда від 20.11.2024 відкрито окреме провадження у даній справі та призначено судове засідання.
21.11.2024 від заявника надійшла заява про розгляд заяви без його участі, просив заяву задовольнити.
Також, 21.11.2024 до суду від заінтересованої особи надійшла заява про розгляд справи без участі представника, розгляд заяви просить залишити на розсуд суду.
Враховуючи передбачену законом невідкладність розгляду такої категорії справ суд вважає за можливе здійснювати розгляд справи у відсутність учасників за наявними у справи доказами.
Фіксування судового засідання технічними засобами не здійснювалося на підставі приписів ч. 2 ст. 247 ЦПК України.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази по справі в їх сукупності, суд вважає, що заява підлягає задоволенню з таких підстав.
ОСОБА_1 - громадянин України, що підтверджується паспортом громадянина України № НОМЕР_4 .
Заявник ОСОБА_1 є сином ОСОБА_2 , що підтверджується свідоцтвом про народження заявника серії НОМЕР_1 , повторно виданим 06.11.2024 Подільським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у м. Кропивницькому Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса).
Заявник надав суду фотокопію медичної довідки від 07.05.2024 про причину смерті (до форми №106/у №1669, видається для захоронення), виданої т.зв. Республіканським бюро судово-медичної експертизи Міністерства охорони здоров`я ДНР, згідно з якою ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , помер ІНФОРМАЦІЯ_3 . Причиною смерті ОСОБА_2 є набряк головного мозку неясної етіології (а.с. 10).
Також до заяви про встановлення факту смерті на тимчасово окупованій території додано фотокопію свідоцтва про смерть серії НОМЕР_5 російського зразка, видане 27.05.2024, відповідно до якого ОСОБА_2 , помер ІНФОРМАЦІЯ_3 . Місце смерті в м. Маріуполь, Донецька область (а.с. 11).
Згідно з ч. 1 ст. 293 ЦПК України, окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, у порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
Особливості провадження у справах про встановлення факту смерті особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України, встановлено статтею 317 ЦПК України, згідно з якою заява про встановлення факту смерті особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України, визначеній такою відповідно до законодавства, може бути подана членами сім`ї померлого, їхніми представниками або іншими заінтересованими особами (якщо встановлення факту смерті особи впливає на їхні права, обов`язки чи законні інтереси) до будь-якого місцевого суду України, що здійснює правосуддя, незалежно від місця проживання (перебування) заявника.
Справи про встановлення факту смерті особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України, визначеній такою відповідно до законодавства, розглядаються невідкладно з дня надходження відповідної заяви до суду.
Ухвалене судом рішення у справах про встановлення факту смерті особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України, визначеній такою відповідно до законодавства, підлягає негайному виконанню.
Рішення у справах про встановлення факту смерті особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України, визначеній такою відповідно до законодавства, може бути оскаржено в загальному порядку, встановленому цим Кодексом. Оскарження рішення не зупиняє його виконання.
Копія судового рішення видається учасникам справи негайно після його ухвалення або невідкладно надсилається судом до органу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем ухвалення рішення для державної реєстрації смерті особи.
Загальновідомою та такою, що не потребує доказування за змістом ст. 82 ЦПК України є обставина, що у зв`язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до п. 20 ч. 1 ст. 106 Конституції України, Закону України "Про правовий режим воєнного стану" в Україні введено воєнний стан з 05 години 30 хвилин 24.02.2022 строком на 30 днів, який неодноразово продовжувався, і триває по теперішній час.
Згідно до наказу №309 від 22.12.2022 року Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України «Про затвердження Переліку територіальних громад, які розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточені (блокуванні)», зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 23.12.2022р. за № 1668/39004 - визначено, що вся територія Маріупольського району Донецької області з 05 березня 2022 року є тимчасово окупованою територією.
Відповідно до вимог п. 8 ч. 1 ст. 315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті.
Відповідно до статті 17 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" державна реєстрація смерті проводиться органом державної реєстрації актів цивільного стану на підставі:
-документа встановленої форми про смерть, виданого закладом охорони здоров`я або судово-медичною установою;
-рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час або про оголошення її померлою.
Згідно з Правилами державної реєстрації актів цивільного стану в Україні, затвердженими наказом Міністерства юстиції України від 18.10.2000 N 52/5, підставою для державної реєстрації смерті, зокрема є:
-лікарське свідоцтво про смерть (форма N 106/о);
-фельдшерська довідка про смерть (форма N 106-1/о);
-лікарське свідоцтво про перинатальну смерть (форма N 106-2/о);
-рішення суду про оголошення особи померлою;
-рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час;
-повідомлення державного архіву або органів Служби безпеки України у разі реєстрації смерті осіб, репресованих за рішенням несудових та судових органів;
-повідомлення установи виконання покарань або слідчого ізолятора, надіслане разом з лікарським свідоцтвом про смерть.
Відповідно до ч. 2 ст. 9 Закону України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України", будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом.
Відповідно до частини третьої цієї статті будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків, крім документів, що підтверджують факт народження, смерті, реєстрації (розірвання) шлюбу особи на тимчасово окупованій території, які додаються до заяви про державну реєстрацію відповідного акта цивільного стану.
У заявника відсутній оригінал документа, що підтверджує факт смерті його батька на тимчасово окупованій території, а тому орган державної реєстрації актів цивільного стану не може провести державну реєстрацію смерті.
Відповідно до ст. 319 ЦПК України факти, що підлягають встановленню, повинні мати юридичне значення, тобто від них мають залежати виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян. Юридичний факт встановлюється у судовому порядку, коли цей факт безпосередньо породжує юридичні наслідки для заявника.
У позасудовому порядку заявник не має можливості встановити вказаний факт, оскільки у нього відсутній оригінал довідки про причину смерті батька.
Встановлення факту, про який просить заявник, не пов`язано з вирішенням спору про право.
Досліджені під час судового розгляду докази беззаперечно підтверджують ті обставини, що громадянин України ОСОБА_2 , громадянин України, ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженець міста Заполярний, Мурманської області, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , який помер « ІНФОРМАЦІЯ_2 , в м. Маріуполь, Донецька область, у віці 56 років.
З огляду на викладене суд дійшов висновку, що факт смерті ОСОБА_2 підтверджено в судовому засіданні письмовими доказами, а встановлення цього факту породжує для заявника юридичні наслідки та не пов`язане з вирішенням спору про право.
Таким чином даний факт підлягає встановленню в судовому порядку, отже заява підлягає задоволенню.
Керуючись ст. 263-265, 317-319, 430 ЦПК України, суд
ВИРІШИВ:
Заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа: Подільський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Кропивницькому Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) про встановлення факту смерті - задовольнити повністю.
Встановити факт смерті громадянина України ОСОБА_2 , громадянина України, ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця місто Заполярний, Мурманської області, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , який помер « ІНФОРМАЦІЯ_2 , в м. Маріуполь, Донецька область, у віці 56 років. Причина смерті: набряк головного мозку неясної етіології..
Допустити рішення суду до негайного виконання.
Копію судового рішення невідкладно надіслати до органу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем ухвалення рішення для державної реєстрації смерті ОСОБА_2 .
Рішення суду є підставою для видачі органом державної реєстрації актів цивільного стану свідоцтва про смерть ОСОБА_2 , встановленого законодавством України зразка.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Апеляційна скарга може бути подана до Кропивницького апеляційного суду протягом 30 днів з дня складення судового рішення.
Учасник справи, якому рішення суду не було вручено у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Оскарження рішення суду не зупиняє його виконання.
Заявник: ОСОБА_1 , місце проживання: АДРЕСА_2 , ІПН НОМЕР_6 .
Заінтересована особа: Подільський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Кропивницькому Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) (місце знаходження: 25006, м. Кропивницький, пров. Андрія Ліпатова, 10, ідентифікаційний код 24144761).
Суддя Ленінського районного
суду м. Кіровограда А. В. Волоткевич
Суд | Ленінський районний суд м.Кіровограда |
Дата ухвалення рішення | 21.11.2024 |
Оприлюднено | 25.11.2024 |
Номер документу | 123215018 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них: на тимчасово окупованій території України |
Цивільне
Ленінський районний суд м.Кіровограда
Волоткевич А. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні