Справа № 308/6126/24
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
12 листопада 2024 року місто Ужгород
Ужгородський міськрайонний суд Закарпатської області в складі:
головуючого судді Бедьо В.І.,
при секретарі судового засідання Молдован Д.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Старосалтівської селищної об`єднаної територіальної громади Чугуївського району Харківської області, третя особа: приватний нотаріус Салімовська Марина Миколаївна, про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини.,
встановив:
Позивач ОСОБА_1 , звернувся до суду з позовом до Старосалтівської селищної об`єднаної територіальної громади Чугуївського району Харківської області, третя особа: приватний нотаріус Салімовська Марина Миколаївна, про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини.
В обґрунтування заявленого позивач посилається на те, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер батько ОСОБА_2 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 від 01 березня 2023р., який фактично проживав на день смерті за адресою: АДРЕСА_1 .
З метою оформлення спадщини після смерті батька він звернувся до приватного нотаріуса Харківського міського нотаріального округу Салімовської Марини Миколаївни. Однак, у видачі свідоцтва про право на спадщину було відмовлено у зв`язку з пропуском строку для прийняття спадщини.
Своєчасно звернутися із заявою про прийняття спадщини позивач не міг з огляду на наступне.
Через бойові дії в Харківській області Чугуївського району позивач переїхав до Закарпаття та набув статус переселенця. Відстань між теперішнім місцем проживання позивача та місцем відкриттям спадщини близько 1300 км.
Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України № 309 від 22.12.2022 року затверджено Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією (зі змінами та доповненнями). Згідно цього наказу населений пункт с.
Шестакове Старосалтівської селищної територіальної громади включено в перелік територій бойових дій.
В судове засідання позивач не з`явилася, надійшла заява про розгляд справи за його відсутності, позовні вимоги підтримує.
Згідно з ч. 2ст. 247 ЦПК Українифіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного запису не здійснювалось.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази, які є у справі в їх сукупності, суд приходить до наступного висновку.
ІНФОРМАЦІЯ_1 помер батько ОСОБА_2 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 від 01 березня 2023р., який фактично проживав на день смерті за адресою: АДРЕСА_1 .
Після смерті батька ОСОБА_1 , звернувся до приватного нотаріуса Харківського міського нотаріального округу Салімовської Марини Миколаївни. Однак, у видачі свідоцтва про право на спадщину було відмовлено у зв`язку з пропуском строку для прийняття спадщини. Проте, нотаріус повідомила, що встановлений законодавством строк на прийняття спадщини пропущено, і відповідно, рекомендувала звернутися для поновлення зазначеного строку до суду .
За приписами ст. 1217 ЦК Україниспадкування здійснюється за заповітом або за законом. Відповідно до ч. 1ст.1222ЦК України спадкоємцями за заповітом і за законом можуть бути фізичні особи, які є живими на час відкриття спадщини, а також особи, які були зачаті за життя спадкодавця і народженні живими після відкриття спадщини.
В силу вимог ст.ст. 1216-1218 ЦК Україниспадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців), яке може здійснюватися за заповітом або за законом. До складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Відповідно до ст.ст.1220-1221,1223 ЦК Україниспадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою. Часом відкриття спадщини є день смерті особи або день, з якого вона оголошується померлою, і саме з нього виникає право на спадкування, а місцем відкриття - є останнє місце проживання спадкодавця.
Згідно зі ст.ст. 1268-1270 ЦК Україниспадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. При цьому прийняття спадщини з умовою чи із застереженням не допускається. Спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має особисто подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини.
За приписами ст. 1270 ЦК України, для прийняття спадщини встановлюється строк шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини; якщо виникнення у особи права на спадщину залежить від неприйняття спадщини або відмови в його прийнятті іншими спадкоємцями, строк для прийняття нею спадщини встановлюється в три місяці з моменту неприйняття іншими спадкоємцями спадщини або відмови від її прийняття.
Як слідує зі змісту положень ч. 1ст. 1270 ЦК Українидля прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини. Відповідно до ст.1272ЦК України визначено наслідки пропущення строку для прийняття спадщини, зокрема, якщо спадкоємець протягом строку, встановленого ст. 1270 ЦК України, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її. За письмовою згодою спадкоємців, які прийняли спадщину, спадкоємець, який пропустив строк для прийняття спадщини, може подати заяву про прийняття спадщини нотаріусу за місцем відкриття спадщини. За позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
В абз. 6 п. 24постанови ПленумуВерховного СудуУкраїни від30.05.2008року №7«Про судовупрактику усправах проспадкування» вказано, що вирішуючи питання про визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.
Поважними причинами пропуску строку визнаються, зокрема: 1) тривала хвороба спадкоємців: 2) велика відстань між місцем постійного проживання спадкоємців і місцем знаходження спадкового майна; 3) складні умови праці, які, зокрема, пов`язані з тривалими відрядженнями, в тому числі закордонними; 4) перебування спадкоємців на строковій службі у складі Збройних Сил України; 5) необізнаність спадкоємців про наявність заповіту тощо.
Судом враховується, що з огляду на встановлені обставини справи, спадкоємиця за законом - позивач пропустив встановлений законом 6-місячний строк для прийняття спадщини після смерті батька з поважних причин, а відтак позовна вимога про встановлення позивачу додаткового строку для прийняття спадщини після смерті його батька, терміном у чотири місяці з моменту набрання рішенням суду законної сили є обґрунтованою та підлягає задоволенню судом.
Керуючись ст.ст.3,12,13,81,141,206,259,263-265,354-358 ЦПК України, суд
ухвалив:
Позовну заяву - задовольнити.
Визначити ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_2 , додатковий строк для подання ним заяви про прийняття спадщини після смерті батька - ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , терміном у чотири місяці, починаючи з дня набрання рішенням законної сили.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Закарпатського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя Ужгородського
міськрайонного суду В.І.Бедьо
Суд | Ужгородський міськрайонний суд Закарпатської області |
Дата ухвалення рішення | 12.11.2024 |
Оприлюднено | 25.11.2024 |
Номер документу | 123215688 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом. |
Цивільне
Ужгородський міськрайонний суд Закарпатської області
Бедьо В. І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні