Справа № 490/6940/24
н\п 2-о/490/237/2024
Центральний районний суд м. Миколаєва
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
19 листопада 2024 року м. Миколаїв
Центральний районний суд м. Миколаєва у складі:
головуючого судді Шолох Л.М.,
присяжних Красніков Ю.В., Корогод О.М.,
при секретарі Горбань М.С.,
за участі заявника ОСОБА_1 ,
представника заявника, адвоката Іванова Ю.О.,
представника органу опіки та піклування Пінюгіної С.В.,
заінтересованої особи ОСОБА_2 ,
розглянувши у порядку окремого провадження в залі суду в м. Миколаєві цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа - служба у справах дітей Миколаївської міської ради, ОСОБА_2 , про усиновлення дитини, -
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 08.08.2024 року звернувся до Центрального районного суду м. Миколаєва, з заявою, заінтересовані особа: служба у справах дітей Миколаївської міської ради, ОСОБА_2 , у якій просив ухвалити рішення:
про усиновлення громадянином України, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , паспорт громадянина України НОМЕР_2 , виданий 19.03.2009 року Корабельним РВ ММУ УМВС України в Миколаївській області, місце проживання: АДРЕСА_1 , дитину - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 ;
внесення зміни в актовий запис цивільного стану про народження ОСОБА_3 , яка народилася ІНФОРМАЦІЯ_3 , що складений 05.10.2015 року за №2107, в якому змінити прізвище дитини з « ОСОБА_4 » на « ОСОБА_5 », по батькові змінити з « ОСОБА_6 » на « ОСОБА_7 » та записати усиновлювача батьком дитини, в графі «відомості про батька» вказати: батько - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянин України;
про усиновлення громадянином України, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , паспорт громадянина України НОМЕР_2 , виданий 19.03.2009 року Корабельним РВ ММУ УМВС України в Миколаївській області, місце проживання: АДРЕСА_1 , дитину - ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_4 ;
внесення зміни в актовий запис цивільного стану про народження ОСОБА_8 , яка народилася ІНФОРМАЦІЯ_5 , що складений 29.04.2014 року за №1305, в якому змінити прізвище дитини з « ОСОБА_4 » на « ОСОБА_5 », по батькові змінити з « ОСОБА_6 » на « ОСОБА_7 » та записати усиновлювача батьком дитини, в графі «відомості про батька» вказати: батько - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянин України.
Ухвалою Центрального районного суду м. Миколаєва від 15.08.2024 року відкрито провадження у справі.
У судове засідання з`явилися заявник ОСОБА_1 , його представник адвокат Іванов Ю.О., заінтересовані особи: представник органу опіки та піклування ОСОБА_9 , ОСОБА_2 .
У судовому засіданні заявник ОСОБА_1 подану заяву підтримав, просив її задовольнити. Пояснив, що з липня 2019 року проживає однією сім`єю з матір`ю дітей і її доньками від попереднього чоловіка, який позбавлений батьківських прав відносно цих дітей. В 2021 року в них народилася спільна дитина - ОСОБА_10 . У 2022 року ОСОБА_1 та мати дітей уклали шлюб. ОСОБА_1 бажає їх усиновити. Також повідомив, що виконує батьківські обов`язки по відношенню до дітей, приймає особисту участь у їх вихованні, матеріальному забезпеченні.
Представник служби у справах дітей Миколаївської міської ради Пінюгіна С.В. підтримала заяву та просила її задовольнити. Представник зазначила, що діти проживаєють разом з заявником та своєю матір`ю. ОСОБА_1 займається утриманням та вихованням дітей. На думку представника ОСОБА_9 діти повинні мати повноцінну сім`ю, а заявник, на її думку, зможе забезпечити утримання та їх виховання, та це усиновлення відповідатиме найкращим інтересам дітей.
Заслухавши пояснення сторін, вивчивши матеріали справи та оцінивши в сукупності надані докази, судом встановлено таке.
ОСОБА_8 народилася ІНФОРМАЦІЯ_5 , її батьками є: батько - ОСОБА_11 , мати - ОСОБА_12 , що підтверджується копією свідоцтва про народження (серії НОМЕР_3 , видане Міським відділом державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Миколаївського міського управління юстиції).
ОСОБА_3 народилася ІНФОРМАЦІЯ_3 , її батьками є: батько - ОСОБА_11 , мати - ОСОБА_12 , що підтверджується копією свідоцтва про народження (серії НОМЕР_4 , видане Міським відділом державної реєстрації актів цивільного стану Миколаївського міського управління юстиції).
ОСОБА_11 позбавлений батьківських прав відносно малолітніх дітей: ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , та ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_4 .
ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , та ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , відповідно до висновків про стан здоров`я, фізичний і розумовий розвиток дитини - мають ІІ групу здоров`я.
Відповідно до заяв від 25.07.2024 року ОСОБА_3 та ОСОБА_8 надали свої згоди на своє усиновлення ОСОБА_1 та зміну прізвища та по батькові.
У ОСОБА_1 та ОСОБА_12 ІНФОРМАЦІЯ_6 народилася дитина - ОСОБА_10 , згідно з свідоцтвом про народження (серії НОМЕР_5 , видане Інгульським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у місті Миколаєві Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса).
01.02.2022 року між ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та ОСОБА_12 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , Інгульським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у місті Миколаєві Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) укладено шлюб, про що зроблено актовий запис №26. Після реєстрації шлюбу ОСОБА_12 змінила прізвище на « ОСОБА_5 ».
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , пройшов відповідне медичне обстеження, за результатами якого встановлено, що він придатний може бути усиновлювачем. Зареєстрований за адресою: АДРЕСА_2 , проживає за адресою: АДРЕСА_1 .
Відповідно до Витягу з інформаційно-аналітичної системи «Облік відомостей про притягнення особи до кримінальної відповідальності та наявності судимості» Департаменту інформатизації Міністерства внутрішніх справ, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , до кримінальної відповідальності не притягується, незнятої чи непогашеної судимості не має та в розшуку не перебуває.
Відповідно до заяви, серії НТК №275066 від 17.07.2024 року, яку посвідчено приватним нотаріусом Миколаївського міського нотаріального округу Миколаївської області Яковлєвою Н.П., ОСОБА_2 надала згоду на усиновлення своїх дітей: ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , та ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , її чоловіком ОСОБА_1
Згідно акту про проживання /не проживання від 17.07.2024 року за адресою: АДРЕСА_1 , проживають: ОСОБА_1 з 08.12.2018 року по теперішній час, ОСОБА_2 , ОСОБА_8 та ОСОБА_3 з 10.05.2019 року по теперішній час, ОСОБА_10 з 16.07.2021 року по теперішній час.
Згідно акту обстеження умов проживання складеного службою у справах дітей квартира АДРЕСА_3 - з усіма зручностями. Умови проживання задовільні. У дітей є спальні місця, куточок для навчання.
Висновком виконавчого комітету Миколаївської міської ради від 02.08.2024 року №12681/02.02.01-22/25/14/24 визначено, що усиновлення ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , та ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , громадянином України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є доцільним і відповідає найвищім інтересам дітей.
Відповідно до частини 1 статті 3 Конвенції Організації Об`єднаних Націй про права дитини від 20 листопада 1989 року, ратифікованої Постановою Верховної Ради України від 27 лютого 1991 року № 789-ХІІ, чинної для України з 27 вересня 1991 року (далі - Конвенція), визначено, що в усіх діях щодо дітей, незалежно від того, здійснюються вони державними чи приватними установами, що займаються питаннями соціального забезпечення, судами, адміністративними чи законодавчими органами, першочергова увага приділяється якнайкращому забезпеченню інтересів дитини.
Відповідно до частини третьої статті 51 Конституції України сім`я, дитинство, материнство і батьківство охороняються державою.
Питання усиновлення урегульовано главою 18 розділу IV «Влаштування дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування» Сімейного кодексу України.
Статтею 207 Сімейного кодексу України визначено, що усиновленням є прийняття усиновлювачем у свою сім`ю особи на правах дочки чи сина, що здійснене на підставі рішення суду, крім випадку, передбаченого статтею 282 цього Кодексу. Усиновлення дитини провадиться у її найвищих інтересах для забезпечення стабільних та гармонійних умов її життя.
Частиною першою статті 208 Сімейного кодексу України визначено, що усиновленою може бути дитина (стаття 6 цього Кодексу), тобто особа, яка не досягла повноліття.
Частинами першою та другою статті 211 Сімейного кодексу України усиновлювачем дитини може бути дієздатна особа віком не молодша двадцяти одного року, за винятком, коли усиновлювач є родичем дитини. Усиновлювачем може бути особа, що старша за дитину, яку вона бажає усиновити, не менш як на п`ятнадцять років. У разі усиновлення повнолітньої особи різниця у віці не може бути меншою, ніж вісімнадцять років.
Не можуть бути усиновлювачами особи, які: 1) обмежені у дієздатності; 2) визнані недієздатними; 3) позбавлені батьківських прав, якщо ці права не були поновлені; 4) були усиновлювачами (опікунами, піклувальниками, прийомними батьками, батьками-вихователями) іншої дитини, але усиновлення було скасовано або визнано недійсним (було припинено опіку, піклування чи діяльність прийомної сім`ї або дитячого будинку сімейного типу) з їхньої вини; 5) перебувають на обліку або на лікуванні у психоневрологічному чи наркологічному диспансері;6) зловживають спиртними напоями або наркотичними засобами; 7) не мають постійного місця проживання та постійного заробітку (доходу); 8) страждають на хвороби, перелік яких затверджений центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров`я; 9) є іноземцями, які не перебувають у шлюбі, крім випадків, коли іноземець є родичем дитини; 10) були засуджені за кримінальні правопорушення проти життя і здоров`я, волі, честі та гідності, статевої свободи та статевої недоторканості особи, проти громадської безпеки, громадського порядку та моральності, у сфері обігу наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів або прекурсорів, а також за злочини, передбачені статтями 148, 150, 150-1, 164, 166, 167, 169, 181, 187, 324, 442 Кримінального кодексу України, або мають непогашену чи не зняту в установленому законом порядку судимість за вчинення інших кримінальних правопорушень; 11) за станом здоров`я потребують постійного стороннього догляду; 12) є особами без громадянства; 13) перебувають у шлюбі з особою, яка відповідно до пунктів 3-6, 8 і 10 цієї статті не може бути усиновлювачем. 2. Крім осіб, зазначених у частині першій цієї статті, не можуть бути усиновлювачами інші особи, інтереси яких суперечать інтересам дитини (стаття 212 Сімейного кодексу України).
Частиною першою статті 213 Сімейного кодексу України визначено, що за наявності кількох осіб, які виявили бажання усиновити одну і ту ж дитину, переважне право на її усиновлення має громадянин України, який є родичем дитини та особа, у сім`ї якої виховується дитина.
Стаття 217 Сімейного кодексу України передбачає надання батьками згоди на усиновлення дитини.
Відповідно до статті 218 Сімейного кодексу України для усиновлення дитини потрібна її згода, якщо вона досягла такого віку та рівня розвитку, що може її висловити (частина перша цієї статті). Згода дитини на усиновлення не потрібна, якщо вона проживає в сім`ї усиновлювачів і вважає їх своїми батьками (частина четверта цієї статті).
Особа, яка бажає усиновити дитину, подає до суду заяву про усиновлення. Подання такої заяви через представника не допускається. Заява про усиновлення може бути відкликана до набрання чинності рішенням суду про усиновлення (стаття 223 Сімейного кодексу України).
Відповідно до частини першої статті 224 Сімейного кодексу України суд, постановляючи рішення про усиновлення дитини, враховує обставини, що мають істотне значення, зокрема: 1) стан здоров`я та матеріальне становище особи, яка бажає усиновити дитину, її сімейний стан та умови проживання, ставлення до виховання дитини; 2) мотиви, на підставі яких особа бажає усиновити дитину; 3) мотиви того, чому другий із подружжя не бажає бути усиновлювачем, якщо лише один із подружжя подав заяву про усиновлення; 4) взаємовідповідність особи, яка бажає усиновити дитину, та дитини, а також те, як довго ця особа опікується вже дитиною; 5) особу дитини та стан її здоров`я; 6) ставлення дитини до особи, яка бажає її усиновити.
При дотриманні всіх умов, встановлених цим Кодексом, здатності особи, яка бажає усиновити дитину, забезпечити стабільні та гармонійні умови для життя дитини суд постановляє рішення, яким оголошує цю особу усиновлювачем дитини (частина друга статті 224 Сімейного кодексу України).
Відповідно до частини третьої статті 224 Сімейного кодексу України суд не може відмовити особі в усиновленні на тій підставі, що вона вже має або може народити дитину.
Частиною четвертою статті 224 Сімейного кодексу України встановлено, що суд, постановляючи рішення про усиновлення повнолітньої особи, враховує мотиви, на підставі яких особи бажають усиновлення, можливість їхнього спільного проживання, їхній сімейний стан та стан здоров`я, а також інші обставини, що мають істотне значення.
Під час розгляду справи судом встановлено, що ОСОБА_11 , ІНФОРМАЦІЯ_8 - позбавлений батьківських прав відносно своїх дітей: ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , та ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_4 . Діти: ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , та ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , висловили згоду на своє усиновлення ОСОБА_1 . Мати дітей ОСОБА_3 та ОСОБА_8 - ОСОБА_2 надала письмову згоду на усиновлення дітей своїм чоловіком ОСОБА_13 . Відтак, ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , та ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , є дітьми, яки можуть бути усиновленими.
Слід зазначити, що відповідно до приписів частини 1 статті 213 СК України, ОСОБА_1 , який бажає усиновити дітей: є членом сім`ї в якій виховуються діти; є чоловіком матері дітей, які усиновлюєються.
Обставини, передбачені пунктом 4 частини першої статті 213 Сімейного кодексу України судом не встановлено.
Вивчивши матеріали справи судом не виявлено обставин, визначених статтею 212 Сімейного кодексу України, тому заявник ОСОБА_1 є особою, яка може бути усиновлювачем.
Наявні у матеріалах справи докази вказують на те, що за адресою проживання заявника ( АДРЕСА_1 ), для виховання дітей створені умови для проживання, виховання та розвитку.
Отже, заявник за станом здоров`я може бути усиновлювачем, має фінансову можливість утримувати дітей, між заявником та дітьми склалися теплі стосунки. Тому зважаючи на бажання заявника реалізувати своє право на батьківство, бажання дітей бути усиновленими, суд вважає за необхідне задовольнити його заяву та усиновити ним ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , та ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_4 .
У своїй заяві заявник також просить внести зміни до актового запису про народження дітей, а саме: записати його батьком дитини.
Частинами першою та другою статті 229 СК України встановлено, що: особа, яка подала заяву про усиновлення, може виявити бажання бути записаною у Книзі реєстрації народжень матір`ю, батьком дитини або повнолітньої особи. Якщо усиновлюється дитина, яка досягла семи років, то для запису усиновлювача матір`ю, батьком потрібна згода дитини, крім випадку, передбаченого частиною четвертою статті 218 цього Кодексу.
Суд задовольняє таку заяву усиновлювача у рішенні про усиновлення, якщо це відповідає інтересам дитини (частина 3 статті 229 СК України).
З огляду на те, що суд дійшов висновку про можливість усиновити заявником дитину, то і заява в частині зміни батька дитини також підлягає задоволенню.
Відповідно до частини третьої статті 314 ЦПК України за клопотанням заявника (заявників) суд вирішує питання про зміну імені, прізвища та по батькові, дати і місця народження усиновленої дитини, про зміну імені, прізвища, по батькові усиновленої повнолітньої особи, про запис усиновлювачів батьками.
У своїй заяві заявник просить змінити актовий запис, в графі батько вказати - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадян України.
Враховуючи наведене вище, суд дійшов висновку про можливість задоволення заяви у цій частині, та внесення до актового запису дані про батька ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України.
Суд зазначає, що відповідно до частини першою статті 232 Сімейного кодексу України з моменту здійснення усиновлення припиняються особисті та майнові права і обов`язки між батьками та особою, яка усиновлена, а також між нею та іншими її родичами за походженням. При усиновленні дитини однією особою ці права та обов`язки можуть бути збережені за бажанням матері, якщо усиновлювачем є чоловік, або за бажанням батька, якщо усиновлювачем є жінка.
Відповідно до частин третьої, четвертої та п`ятої статті 232 Сімейного кодексу України з моменту усиновлення виникають взаємні особисті немайнові та майнові права і обов`язки між особою, яка усиновлена (а в майбутньому - між її дітьми, внуками), та усиновлювачем і його родичами за походженням. Усиновлення надає усиновлювачеві права і накладає на нього обов`язки щодо дитини, яку він усиновив, у такому ж обсязі, який мають батьки щодо дитини. Усиновлення надає особі, яку усиновлено, права і накладає на неї обов`язки щодо усиновлювача у такому ж обсязі, який має дитина щодо своїх батьків.
Писутні у судовому засіданні мололітні ОСОБА_3 та ОСОБА_14 , висловили свою думку стосоно їх усиновлення та зазначили, що вони бажать бути усиновленими заявником ОСОБА_1 та згодні на зміну їх прізвища та по батькові. Також в матеріалах справи наявна письмова згода дітей на їх усиновлення та внесення відповідних змін до актових записів про їх народження.
Підсумовуючи викладене, суд дійшов висновку про обґрунтованость вимог заяви та про необхідність її задоволення. Відповідно до частини сьомої статті 294 ЦПК України судові витрати відносяться на рахунок заявника.
Враховуючи вищевикладене, керуючись статтями 76-80, 89, 211, 223, 247, 263-265, 313, 314, 354, 355 ЦПК України суд, -
У Х В А Л И В:
Заяву ОСОБА_1 задовольнити повністю.
Усиновити малолітню ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_9 , громадянином України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_10 .
Внести зміни до актового запису про народження ОСОБА_3 №2107 від 05 жовтня 2015 року, вчиненого Міським відділом державної реєстрації актів цивільного стану Миколаївського міського управління юстиції, зазначивши у графі батько «громадянин України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_10 ».
Внести зміни до актового запису про народження ОСОБА_3 №2107 від 05 жовтня 2015 року, вчиненого Міським відділом державної реєстрації актів цивільного стану Миколаївського міського управління юстиції, змінивши прізвище дитини з « ОСОБА_4 » на « ОСОБА_5 ».
Внести зміни до актового запису про ОСОБА_3 №2107 від 05 жовтня 2015 року, вчиненого Міським відділом державної реєстрації актів цивільного стану Миколаївського міського управління юстиції, змінивши по батькові дитини з « ОСОБА_6 » на « ОСОБА_7 ».
Усиновити малолітню ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_11 , громадянином України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_10 .
Внести зміни до актового запису про народження ОСОБА_8 №1305 від 29 квітня 2014 року, вчиненого Міським відділом державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Миколаївського міського управління юстиції, зазначивши у графі батько «громадянин України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_10 ».
Внести зміни до актового запису про народження ОСОБА_8 №1305 від 29 квітня 2014 року, вчиненого Міським відділом державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Миколаївського міського управління юстиції, змінивши прізвище дитини з « ОСОБА_4 » на « ОСОБА_5 ».
Внести зміни до актового запису про народження ОСОБА_8 №1305 від 29 квітня 2014 року, вчиненого Міським відділом державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Миколаївського міського управління юстиції, змінивши по батькові дитини з « ОСОБА_6 » на « ОСОБА_7 ».
Рішення може бути оскаржено протягом тридцяти днів з моменту винесення рішення шляхом подачі апеляційної скарги до Миколаївського апеляційного суду.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Роз`яснити, що відповідно до частини другої статті 223 Сімейного кодексу України заява про усиновлення може бути відкликана до набрання чинності рішенням суду про усиновлення.
Суддя Л.М. Шолох
Присяжні Ю.В. Красніков
О.М. Корогод
Суд | Центральний районний суд м. Миколаєва |
Дата ухвалення рішення | 19.11.2024 |
Оприлюднено | 26.11.2024 |
Номер документу | 123216963 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про усиновлення, з них: усиновлення громадянами України, що проживають на території України |
Цивільне
Центральний районний суд м. Миколаєва
Шолох Л. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні