Справа № 171/940/24
Номер провадження 2/184/864/24
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20 листопада 2024 рокум. Покров
Орджонікідзевський міський суд Дніпропетровської області в складі: головуючого суддіТомаша В.І., за участю секретаря судових засідань Михайлової Т.В., розглянувши у підготовчому засіданні в місті Покров Дніпропетровської області цивільну справу за позовом ОСОБА_1 , представник позивача: ОСОБА_2 до Виконавчого комітету Апостолівської міської об`єднаної територіальної громади Апостолівського району Дніпропетровської області про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини, -
В С Т А Н О В И В :
Позивач звернувсядо судуз позовноюзаявою довідповідача провизначення додатковогостроку дляподання заявипро прийняттяспадщини післясмерті ОСОБА_3 ,В обґрунтуванняпозовних вимогпосилається нате,що позивачка ОСОБА_1 ,являється рідноюсестрою ОСОБА_3 ,яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .Після їїсмерті відкриласяспадщина нажитловий будинокз господарськимибудівлями таспорудами,розташований заадресою: АДРЕСА_1 .Заповіту навипадок своїйсмерті вонане залишила. ОСОБА_1 єєдиним спадкоємцемпершої чергиза закономпісля їїсмерті.Але протягомвстановленого закономстроку вонане малареальної можливостізвернутися донотаріуса ззаявою проприйняття спадщинита пропустилавстановлений закономстрок дляприйняття спадщини,оскільки насам передсестра позивачкипомерла вберезні місяці2022року,невдовзі післяпочатку повномасштабноговторгнення військовихРосійської Федераціїна територіюУкраїни,тому навітьорганізувати гіднепоховання небуло можливості. По-друге, в зв`язку з війковою агресією РФ збройними силами та іншими військовими формуваннями Російської Федерації на території Апостолівського району постійно здійснюються артилерійські обстріли зі стороні Херсонської області. В зв`язку з цим, у позивачка було вимушена покинути свою домівку та приживала за межами області та району у друзів досить довгий час. В зв`язку з тим, що неодноразово змінювала місце перебування, як тимчасово переміщена особа не реєструвалась, тому не було можливості приїхати та отримати у приватного нотаріуса Криворізького районного нотаріального округу Богомолова В.І., свідоцтво про право на спадщину за законом після смерті сестри ОСОБА_3 , на житловий будинок з господарськими будівлями та спорудами. Однак приватний нотаріус Криворізького районного нотаріального округу Богомолов В.І. постановою від 22 квітня 2022 року відмовив у видачі свідоцтва про право на спадщину, що відкрилася після смерті сестриі позивачки, посилаючись на той факт, що вона пропустила встановлений законом строк для прийняття спадщини. Разом з тим нотаріус роз`яснила його право звернення до суду з позовом про визначення додаткового строку для прийняття спадщини у разі, якщо зазначений строк був нею пропущений з поважних причин. Наведене стало підставою для звернення із даним позовом до суду.
Позивач та її представник до суду не з`явилися, представник позивача надав заяву, згідно якої позовні вимоги підтримує, просить їх задовольнити та розглянути справу за його відсутності та відсутності позивача.
Повноважний представник відповідача до суду не з`явився, надав заяву про розгляд справи за його відсутності, при винесенні рішення поклався на розсуд суду.
У зв`язку з неявкою в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, відповідно до ч.2 ст.247 ЦПК України, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.
Дослідивши матеріали справи в їх сукупності, суд дійшов до наступного висновку.
Як вбачається з матеріалів справи та встановлено в судовому засіданні,що ІНФОРМАЦІЯ_1 сестра позивачки ОСОБА_3 померла, про що видане свідоцтво про смерть НОМЕР_1 Апостолівським відділом реєстрації актів цивільного стану у Криворізькому районіДніпропетровської області, Південно-східногоміжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Дніпро) актовий запис № 149.
Після її смерті відкрилася спадщина на житловий будинок з господарськими будівлями та спорудами, розташований за адресою: АДРЕСА_1 , який згідно Витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності № 241837966 від 26.01.2021 року на праві приватної власності належав їй.
Згідно свідоцтва про смерть серії НОМЕР_2 виданого Апостолівським районним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Дніпропетровській області 14 березня 2019 року встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_2 помер син спадкодавиці ОСОБА_3 ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , актовий запис № 105.
Заповіту на випадок своєї смерті ОСОБА_3 не залишила, оскільки ІНФОРМАЦІЯ_2 помер її син, ОСОБА_1 є єдиним спадкоємцем після смерті сестри.
Відповідно Витягу про реєстрації у Спадковому реєстрі № 72222161 від 22.04.2023 року, за заявою позивача у приватного нотаріуса Криворізького нотаріального округу Богомолова В.І. зареєстрована спадкова справа за № 82/2023.
Згідно свідоцтва про народження серії НОМЕР_3 виданого районним бюро ЗАГС від 09 лютого 1978 року, встановлено що ІНФОРМАЦІЯ_4 народилася ОСОБА_5 , батьками якої є: ОСОБА_6 та ОСОБА_7 , актовий запис №7.
Згідно свідоцтва про народження серії НОМЕР_4 виданого Сільською Радою депутатів трудящих від 15 грудня 1958 року, встановлено що ІНФОРМАЦІЯ_5 народилася ОСОБА_8 , батьками якої є: ОСОБА_6 та ОСОБА_7 , актовий запис №66.
Згідно свідоцтва про укладення шлюбу серії НОМЕР_5 виданого 22 вересня 1977 року Райвідділом ЗАГС Апостолівського району Дніпропетровської області, встановлено, що 24 вересня 1977 року було зареєстровано шлюб між ОСОБА_9 та ОСОБА_8 , актовий запис № 153.
Згідно свідоцтва про укладення шлюбу серії НОМЕР_6 виданого 05 червня 1985 року Райвідділом ЗАГС м. Апостолове Дніпропетровської області, встановлено, що 19 вересня 1970 року було зареєстровано шлюб між ОСОБА_10 та , ОСОБА_5 ,актовий запис № 136.
Згідно свідоцтва про укладення шлюбу серії НОМЕР_7 виданого 05 червня 1987 року Райвідділом ЗАГС м. Апостолове Дніпропетровської області, встановлено, що 05 червня 1987 року було зареєстровано шлюб між ОСОБА_11 та , ОСОБА_12 , актовий запис № 84.
Але протягом встановленого законом строку позивачка не мала реальної можливості звернутися до нотаріуса з заявою про прийняття спадщини та пропустила встановлений законом строк для прийняття спадщини, сестра позивачки померла в березні місяці 2022 року, невдовзі після початку повномасштабного вторгнення військових Російської Федерації на територію України, тому навіть організувати гідне поховання не було можливості. А також в зв`язку з війковою агресією РФ збройними силами та іншими військовими формуваннями Російської Федерації на території Апостолівського району постійно здійснюються артилерійські обстріли зі стороні Херсонської області. В зв`язку з цим, у позивачка було вимушена покинути свою домівку та приживала за межами області та району у друзів досить довгий час. В зв`язку з тим, що неодноразово змінювала місце перебування, як тимчасово переміщена особа не реєструвалась, тому не було можливості приїхати та отримати у приватного нотаріуса Криворізького районного нотаріального округу Богомолова В.І., який заходиться в місті Апостолове, свідоцтво про право на спадщину за законом після смерті сестри ОСОБА_3 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 , на житловий будинок з господарськими будівлями та спорудами, розташований за адресою: АДРЕСА_1 .
Таким чином, передбачений законом строк для прийняття спадщини позивачка пропустила внаслідок того, що була вимушена покинути свою домівку із-за постійних артилерійських обстрілів. Вказані обставини виявилися для неї об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для звернення з заявою про прийняття спадщини протягом всього встановленого законом строку.
Згідно копіїпостанови приватногонотаріуса провідмову увчиненні нотаріальноїдії встановлено,що 22квітня 2023 року позивачка ОСОБА_1 звернулася до приватного нотаріуса Криворізького районного нотаріального округу Дніпропетровської області Богомолова В.І. з заявою про видачу свідоцтва про право на спадщину за законом після смерті ОСОБА_3 , однак цього ж дня позивачу було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за заповітом, оскільки остання пропустила термін, встановлений законодавством для спадкування, не подавши у шестимісячний строк після смерті спадкодавця заяву на прийняття спадщини та не надала оригінали документів, що посвідчують право власності на спадкове майно.
Відповідно до ст. 1216 ЦК України, спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
Відповідно до ст. 1217 ЦК України, спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
Відповідно до ст. 1218 ЦК України, до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Відповідно до частин першої, другої статті 1220 ЦК України спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою. Часом відкриття спадщини є день смерті особи або день, з якого вона оголошується померлою (частина третя статті 46 цього Кодексу).
Відповідно до ст. 1261 ЦК України у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.
Відповідно до ст. 1269 ЦК України спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування заяву про прийняття спадщини.
У частині першій статті 1270 ЦК України визначено, що для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.
У частині третій статті 1272 ЦК України зазначено, що за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
Пленум Верховного Суду України у пункті 24 постанови від ЗО травня 2008 року №7 "Про судову практику у справах про спадкування" судам роз`яснив, що, вирішуючи питання визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій. При цьому, вирішуючи питання поважності причин пропущення шестимісячного строку, визначеного статтею 1270 ЦК України, для прийняття спадщини, суд має враховувати, що такі причини визначаються в кожному конкретному випадку з огляду на обставини кожної справи.
З урахуванням наведеного, якщо спадкоємець пропустив шестимісячний строк для подання заяви про прийняття спадщини з поважних причин, закон гарантує йому право на звернення до суду з позовом про визначення додаткового строку на подання такої заяви.
З огляду на встановлені в судовому засіданні обставини,зважаючи нате,що факт пропуску строку для прийняття спадщини не є підставою для усунення від спадкування,суд приходить до висновку,що позивач з поважних причин пропустила строк для прийняття спадщини,а томупозовні вимоги ОСОБА_1 , підлягають до задоволення.
Керуючись ст.ст.10,11,12,13,141,259,263-265 ЦПК України, суд,-
У Х В А Л И В:
Позовні вимоги ОСОБА_1 , представник позивача: ОСОБА_2 до Виконавчого комітету Апостолівської міської об`єднаної територіальної громади Апостолівського району Дніпропетровської області про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини - задовольнити.
Визначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , додатковий строк протягом трьох місяців для подання заяви про прийняття спадщини, після смерті сестри ОСОБА_3 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 , на житловий будинок з господарськими будівлями та спорудами, розташований за адресою: АДРЕСА_1 .
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
На рішення може бути подана апеляційна скарга до Дніпровського апеляційного суду через Орджонікідзевський міський суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення складено 20.11.2024р.
Суддя Орджонікідзевського міського суду В. І. Томаш
Суд | Орджонікідзевський міський суд Дніпропетровської області |
Дата ухвалення рішення | 20.11.2024 |
Оприлюднено | 25.11.2024 |
Номер документу | 123219928 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них |
Цивільне
Орджонікідзевський міський суд Дніпропетровської області
Томаш В. І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні