Справа № 185/6327/24
Провадження № 2/185/3589/24
Р І Ш Е Н Н Я
іменем України
19 листопада 2024 року Павлоградський міськрайонний суд Дніпропетровської області у складі головуючого судді Головіна В.О., за участю секретаря судового засідання Преображенської К.О., представника позивача адвоката Мерцалова М.Ю., розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні в м. Павлограді цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Павлоградської міської ради, третя особа: Перша Павлоградська державна нотаріальна контора Дніпропетровської області про визнання права власності
В С Т А Н О В И В
Адвокат Мерцалов Максим Юрійович в інтересах позивача, 19 червня 2024 року звернувся до суду з позовом до Павлоградської міської ради, третя особа: Перша Павлоградська державна нотаріальна контора Дніпропетровської області про визнання права власності.
Обґрунтовуючи свої позовні вимоги позивач зазначив, що 05 листопада 2022 року Першою Павлоградською державною нотаріальною конторою Дніпропетровської області, було заведено спадкову справу N? 959/2022 до майна померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 , який на час смерті був зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 і який фактично прийняв спадщину після померлої ІНФОРМАЦІЯ_2 своєї дружини, ОСОБА_3 та після померлого ІНФОРМАЦІЯ_3 свого сина, ОСОБА_4 , але не переоформив її нотаріально у зв`язку зі смертю.
Представник позивача в судовому засіданні позовну заяву підтримав та просив визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , РНОКПП НОМЕР_1 , право власності у порядку спадкування за законом на квартиру АДРЕСА_2 .
Павлоградська міська рада в судове засідання не з`явилася, але надала заяву відповідно до якої зазначили, що довіряють суду розгляд даної справи без їх участі.
Вислухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, отриману спадкову справу, суд дійшов висновку про те, що позов підлягає задоволенню за наступних підстав.
В судовому засіданні встановлено наступне.
У ОСОБА_5 , ОСОБА_6 та ОСОБА_7 перебувала у власності квартира, що розташована по АДРЕСА_1 .
-ОСОБА_7 - померла ІНФОРМАЦІЯ_2 (дружина);
-ОСОБА_6 - померлий ІНФОРМАЦІЯ_3 (син);
-ОСОБА_5 - померлий ІНФОРМАЦІЯ_1 (чоловік);
ОСОБА_8 , який на час смерті був зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 і який фактично прийняв спадщину після померлої ІНФОРМАЦІЯ_2 своєї дружини, ОСОБА_3 та після померлого ІНФОРМАЦІЯ_3 свого сина, ОСОБА_4 , але не переоформив її нотаріально у зв`язку зі смертю.
Після смерті залишився єдиний спадкоємець, син ОСОБА_1 .
05 листопада 2022 року Першою Павлоградською державною нотаріальною конторою Дніпропетровської області, було заведено спадкову справу N? 959/2022 до майна померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 .
16.03.2024року державним нотаріусом Першої Павлоградської державноїнотаріальної конториДніпропетровської областібула винесена постанова: про відмову гр-ну ОСОБА_9 , у вчиненні нотаріальної дії - видачі на його ім?я на квартиру АДРЕСА_2 СВІДОЦТВА про право на спадщину за законом після смерті батька, ОСОБА_2 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Відповідно дост.15 ЦК України, кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання, або оспорювання. Кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства.
Відповідно дост.16 ЦК України, кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.
ЗУ «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень»:
Стаття 27. Підстави для державної реєстрації прав
9) судового рішення, що набрало законної сили, щодо набуття, зміни або припинення права власності та інших речових прав на нерухоме майно, об`єкт незавершеного будівництва, майбутній об`єкт нерухомості;
Згідно зі ст. 328 Цивільного кодексу України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів.
Право власності вважається набутим правомірна, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності чи необґрунтованість активів, які перебувають у власності, не встановлені судом.
Відповідно до ч. 1 ст. 392 ЦК України власник майна може пред`явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.
Слід зазначити, що Конвенцією про захист прав людини і основоположних свобод 1950 р., ратифікованою законом від 17.07.97 №475/97-ВР, зокрема ст.1 Першого протоколу до неї (1952 р.), передбачено право кожної фізичної чи юридичної особи безперешкодно користуватися своїм майном, не допускається позбавлення особи її власності інакше як в інтересах суспільства й на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права, визнано право держави на здійснення контролю за користуванням майном відповідно до загальних інтересів або для забезпечення сплати податків чи інших зборів або штрафів.
Гарантії здійснення права власності та його захисту закріплено й у вітчизняному законодавстві. Так, відповідно до ч.4 ст.41 Конституції України ніхто не може бути протиправно позбавлений права власності. Право приватної власності є непорушним.
Кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого майнового права та інтересу (ст.16 ЦК України).
На даний час немає можливості оформити правовстановлюючі документи на квартиру у зв`язку зі смертю батька.
Спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). До складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті. Часом відкриття спадщини є день смерті особи. Місцем відкриття спадщини є останнє місце проживання спадкодавця (ст.ст. 1216, 1218, 1220, 1221 Цивільного кодексу України - далі ЦК).
Спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її (ч. 1 ст. 1268 ЦК). Право на спадкування виникає у день відкриття спадщини. Незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини (ч. 1, 3, 4 ст. 1268 ЦК).
Відповідно до ст. 15 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.
Способами захисту цивільних прав та інтересів є, зокрема, визнання права (п. 1 ч. 2 ст. 16 ЦК).
За змістом листа Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 16.03.2013 № 24-753/0/4-13 "Про судову практику розгляду цивільних справ про спадкування" при вирішенні питання щодо визнання права власності на житлові будинки, споруди у порядку спадкування записи у господарських книгах оцінюються у сукупності з іншими доказами. Визнання права власності на спадкове майно в судовому порядку є винятковим способом захисту, що має застосовуватися, якщо існують перешкоди для оформлення спадкових прав у нотаріальному порядку.
Керуючисьст.81,89,200,206,258,263-265,268 ЦПК України, суд -
У Х В А Л И В
Позовні вимогиОСОБА_1 до Павлоградської міськоїради про визнання права власності на майно в порядку спадкування - задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , РНОКПП НОМЕР_1 , в порядку спадкування за законом, право власності на квартиру АДРЕСА_2 .
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається до Дніпровського апеляційного суду.
Суддя: В. О. Головін
Суд | Павлоградський міськрайонний суд Дніпропетровської області |
Дата ухвалення рішення | 19.11.2024 |
Оприлюднено | 25.11.2024 |
Номер документу | 123219993 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах щодо права власності чи іншого речового права на нерухоме майно (крім землі), з них: про приватну власність, з них: визнання права власності |
Цивільне
Павлоградський міськрайонний суд Дніпропетровської області
Головін В. О.
Цивільне
Павлоградський міськрайонний суд Дніпропетровської області
Головін В. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні