07.11.2024
Справа № 401/1851/24
Провадження № 1-кп/401/302/24
УХВАЛА
07 листопада 2024 року Світловодський міськрайонний суд Кіровоградської області в складі колегії суддів головуючого судді ОСОБА_1 , суддів ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , за участю секретаря судового засідання ОСОБА_4 , прокурора ОСОБА_5 , захисників адвокатів ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , розглянувши у підготовчому судовому засіданні в дистанційному режимі відеоконференції в залі судових засідань у м. Світловодську обвинувальний акт у кримінальному провадженні, внесеному в Єдиний реєстр досудових розслідувань за № 42023120000000066 відносно ОСОБА_8 за обвинуваченням у вчиненні злочинів, передбачених ч.. 5 ст. 191, ч. 2 ст. 366 КК України, -
ВСТАНОВИВ:
В провадженні Світловодського міськрайонного суду Кіровоградської області перебуває вищезазначене кримінальне провадження.
Захисник обвинуваченого адвокат ОСОБА_7 заявив суду клопотання про витребування з Офісу Генерального прокурора усі відомості з електронної бази даних Єдиного реєстру досудових розслідувань про кримінальне провадження № 42023120000000066 від 19 квітня 2023 року , з часу його реєстрації і по день направлення обвинувального акту до суду по розділам «Основні відомості», «Кримінальні правопорушення» , «Рух провадження» , «Прикріплені файли».
В обґрунтування клопотання послався на положення абз. 2 ч. 3 ст. 290 КПК України, яким встановлено, що відкриття матеріалів досудового розслідування , що містяться в інформаційно комунікаційній системі досудового розслідування, здійснюється шляхом надання доступу до них або надання електронних копій таких матеріалів, засвідчених в установленому порядку. Відомості про рух кримінального провадження та первинні документи, які стали підставою для звернення з обвинувальним актом містяться у Єдиному реєстрі досудових розслідувань. Зазначені документи необхідні для надання оцінки того, що досудове розслідування здійснювалось у межах строків досудового розслідування та перевірки здійснення такого розслідування уповноваженими особами. Зважаючи на те, що у даному кримінальному проваджені досудове розслідування завершено, а документи та відомості, які знаходяться у володінні Офісу генерального прокурора щодо кримінального провадження, внесеного до ЄРДР за № 42023120000000066 від 19 квітня 2023 року мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у ньому , просив клопотання задовольнити.
В судовому засіданні адвокат ОСОБА_7 своє клопотання підтримав, зазначив, що оскільки під час підготовчого судового засідання вирішуються основоположні питання, пов`язані з призначенням справи до судового розгляду, в тому числі питання можливості закриття кримінального провадження, для перевірки даних щодо продовження строків досудового розслідування, кількісного складу учасників, повноважень, виділення чи об`єднання матеріалів кримінального провадження, необхідно отримати дані, які містяться в ЄРДР, оскільки матеріали кримінального провадження не містять такої інформації.
Захисник обвинуваченого адвокат ОСОБА_6 , обвинувачений ОСОБА_8 клопотання підтримали.
Прокурор просив відмовити в задоволенні клопотання, оскільки сторона захисту мала можливість звернутися з таким клопотанням в ході досудового розслідування.
Представник потерпілої юридичної особи Департаменту капітального будівництва Кіровоградської обласної державної адміністрації вирішення клопотання залишив на розсуд суду.
Заслухавши учасників судового провадження, дослідивши клопотання, суд прийшов до наступного висновку.
Згідно зіст.2 КПК Українизавданнями кримінального провадження є захист особи, суспільства та держави від кримінальних правопорушень, охорона прав, свобод та законних інтересів учасників кримінального провадження, а також забезпечення швидкого, повного та неупередженого розслідування і судового розгляду з тим, щоб кожний, хто вчинив кримінальне правопорушення, був притягнутий до відповідальності в міру своєї вини, жоден невинуватий не був обвинувачений або засуджений, жодна особа не була піддана необґрунтованому процесуальному примусу і щоб до кожного учасника кримінального провадження була застосована належна правова процедура.
Частина 2ст.9 КПК Українивказує на те, що прокурор, керівник органу досудового розслідування, слідчий зобов`язані всебічно, повно і неупереджено дослідити обставини кримінального провадження, виявити як ті обставини, що викривають, так і ті, що виправдовують підозрюваного, обвинуваченого, а також обставини, що пом`якшують чи обтяжують його покарання, надати їм належну правову оцінку та забезпечити прийняття законних і неупереджених процесуальних рішень.
Згідно зіст.22 КПК Україникримінальне провадження здійснюється на основі змагальності, що передбачає самостійне обстоювання стороною обвинувачення і стороною захисту їхніх правових позицій, прав, свобод і законних інтересів засобами, передбаченими Кодексом.
У відповідності до ч.6ст.22 КПК Українисуд, зберігаючи об`єктивність та неупередженість, створює необхідні умови для реалізації сторонами їхніх процесуальних прав та виконання процесуальних обов`язків.
Відповідно дост.93 КПК Українизбирання доказів здійснюється, в тому числі, сторонами кримінального провадження. Сторона захисту здійснює збирання доказів шляхом витребування та отримання від органів державної влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, службових та фізичних осіб речей, копій документів, відомостей, висновків експертів, висновків ревізій, актів перевірок, ініціювання проведення слідчих (розшукових) дій, негласних слідчих (розшукових) дій та інших процесуальних дій, а також шляхом здійснення інших дій, які здатні забезпечити подання суду належних та допустимих доказів.
Підставою для скасування або зміни судового рішення при розгляді справи в суді апеляційної інстанції є істотне порушення вимог кримінального процесуального закону згідно п.3 ч.1ст.409 КПК України. Істотними порушеннями вимог кримінального процесуального закону є такі порушення вимог цьогоКодексу, які перешкодили чи могли перешкодити суду ухвалити законне та обґрунтоване судове рішення відповідно до ч.1ст.412 КПК України.
Сторона захисту вправі мати інформацію про всі елементи процесуального порядку отримання стороною обвинувачення доказів, які остання має намір використати проти неї в суді. Інакше під час судового розгляду сторона захисту перебуватиме зі стороною обвинувачення в нерівних умовах.
Обмеження сторони захисту в отриманні інформації, про яку він ставить питання у своєму клопотанні, впливає на право обвинуваченого на захист та унеможливлює здійснити перевірку дотримання вимогКПК Українипід час досудового розслідування.
Частинами 1-10ст. 290 КПК Українивизначено порядок відкриття матеріалів іншій стороні на стадії закінчення досудового розслідування. Зокрема, відповідно до ч.2 цієї статті прокурор або слідчий за його дорученням зобов`язаний надати доступ до матеріалів досудового розслідування, які є в його розпорядженні, у тому числі будь-які докази, які самі по собі або в сукупності з іншими доказами можуть бути використані для доведення невинуватості або меншого ступеня винуватості обвинуваченого, або сприяти пом`якшенню покарання.
Кожний обвинувачений у вчиненні кримінального правопорушення має щонайменше мати час і можливості, необхідні для підготовки свого захисту (ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод).
Поміж засобами, які мають бути надані обвинуваченому, є можливість, з метою підготувати свій захист, ознайомлюватись із результатами слідства, накопиченими протягом усього часу його провадження.
Право на змагальне провадження означає можливість для сторін знати і коментувати усі складові наданої доказової бази і усі зауваження, надані для того, щоб вплинути на рішення суду.
Одним із елементів змагальності у кримінальному провадженні є обов`язки сторін кримінального провадження щодо відкриття матеріалів кримінального провадження, передбачені вимогамист.290 КПК України. Цей обов`язок сторони обвинувачення є й гарантією реалізації конвенційного права мати можливості, необхідні для підготовки свого захисту.
Процесуальні дії, що вчиняються внаслідок винесення відповідного процесуального рішення слідчим або прокурором, відображаються у реєстрі матеріалів досудового розслідування, що за змістом Положення про Єдиний реєстр досудових розслідувань, порядок його формування та ведення, затвердженого наказом Генерального прокурора від 30.06.2020 № 298, повинно бути відображено в ЄРДР та в порядкуст. 290 КПК Українивідкрито стороні захисту.
Відповідно дост. 84 КПКдоказами у кримінальному провадженні є фактичні дані, отримані у передбаченому цим кодексом порядку, на підставі яких слідчий, прокурор, слідчий суддя і суд встановлюють наявність чи відсутність фактів та обставин, що мають значення для кримінального провадження та підлягають доказуванню, а процесуальними джерелами доказів є показання, речові докази, документи, висновки експертів. У той же час, процесуальні документи, якими підтверджуються повноваження осіб, якими здійснювалося досудове розслідування, повинні бути досліджені судом під час розгляду справи з метою оцінки допустимості наданих суду доказів.
Тому баланс інтересів сторін не на користь сторони захисту буде порушено не стільки у випадку, якщо відповідний процесуальний документ не буде відкрито на стадії закінчення досудового розслідування, скільки в ситуації, якщо всупереч клопотанню, своєчасно заявленому в суді стороною захисту, цей документ так і не буде відкритий із невиправдною затримкою, коли сторона захисту вже не матиме можливості належним чином підготуватися до захисту і скоригувати лінію захисту.
КПК Українирегламентує спеціальний порядок доступу (ознайомлення) учасників кримінального провадження з інформацією, створеною (одержаною) у ході досудового розслідування та судового провадження відповідної кримінальної справи. А тому доступ учасників кримінального провадження, до яких належить, зокрема, адвокат, до інформації, створеної (одержаної) у ході досудового розслідування, забезпечується в порядку, встановленому кримінальним процесуальним законодавством. Інші особи, які не є учасниками кримінального провадження, можуть реалізувати своє право на отримання відповідної інформації за наявності підстав, передбачених частиною першоюстатті 222 КПК України.
Відповідно до п. 4 ч. 2 ст. 315 КПК України, з метою підготовки до судового розгляду суд розглядає клопотання учасників судового провадження про витребування певних речей і документів.
З огляду на викладене, слід дійти висновку, що сторона захисту має право на отримання інформації про рух провадження з метою дотримання процесуального законодавства під час досудового розслідування.
Власником і розпорядником Реєстру є держава в особі Офісу Генерального прокурора відповідно до п.1 глави 2 Розділу І Положення про Єдиний реєстр досудових розслідувань, порядок його формування та ведення.
Суд вважає, що відомості з ЄРДР, про які зазначається у клопотанні, за певних обставин можуть мати значення для доведення або спростування обставин кримінального провадження, і використовуватися стороною захисту для оцінки правомірності вчинення тих чи інших процесуальних дій.
З огляду на наведене, суд з метою всебічного, повного та об`єктивного дослідження усіх обставин, для вирішення завдань справедливого судового розгляду, забезпечення права на захист, вважає за можливе задовольнити клопотання захисту та витребувати з Офісу Генерального прокурора запитувані у клопотанні відомості з електронної бази даних Єдиного реєстру досудових розслідувань про кримінальне провадження № 42023120000000066 від 19 квітня 2023 року.
Керуючись ст. ст.2,9,22,93,315, 372 КПК України, суд, -
УХВАЛИВ:
Клопотання захисника обвинуваченого адвоката ОСОБА_7 про витребування документів задовольнити
Витребувати з Офісу Генерального прокурора усі відомості з електронної бази даних Єдиного реєстру досудових розслідувань про кримінальне провадження № 42023120000000066 від 19 квітня 2023 року , з часу його реєстрації і по день направлення обвинувального акту до суду по розділам «Основні відомості», «Кримінальні правопорушення» , «Рух провадження» , «Прикріплені файли».
Повний зміст ухвали буде оголошено 08 листопада о 08 год. 30 хв.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Головуючий суддя ОСОБА_1
Суддя ОСОБА_2
Суддя ОСОБА_3
Суд | Світловодський міськрайонний суд Кіровоградської області |
Дата ухвалення рішення | 07.11.2024 |
Оприлюднено | 25.11.2024 |
Номер документу | 123221519 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Злочини проти власності Привласнення, розтрата майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем |
Кримінальне
Світловодський міськрайонний суд Кіровоградської області
Волошина Н. Л.
Кримінальне
Світловодський міськрайонний суд Кіровоградської області
Волошина Н. Л.
Кримінальне
Світловодський міськрайонний суд Кіровоградської області
Волошина Н. Л.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні