Рішення
від 21.11.2024 по справі 533/904/24
КОЗЕЛЬЩИНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

21.11.2024 рокуКОЗЕЛЬЩИНСЬКИЙ РАЙОННИЙСУД ПОЛТАВСЬКОЇОБЛАСТІ

Справа № 533/904/24

Провадження № 2-о/533/35/24

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 листопада 2024 року селище Козельщина

Козельщинський районний суд Полтавської області у складі:

головуючої судді Козир В.П.,

за участю:

секретаря судового засідання Кругловецького Ю.В.,

заявниці ОСОБА_1 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду цивільну справу у порядку окремого провадження за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа: Виконавчий комітет Козельщинської селищної ради Полтавської області, про встановлення факту належності правовстановлюючого документу,

ВСТАНОВИВ:

02 жовтня 2024 року заявниця ОСОБА_1 звернулася до Козельщинського районного суду Полтавської області зі заявою про встановлення факту належності правовстановлюючого документу, у якій просила суд установити факт належності їй правовстановлюючого документу - Державного акту на право власності на земельну ділянку серії ПЛ № 047168, в якому помилково записано її прізвище як « ОСОБА_2 ».

Процесуальні рішення/дії у справі

Ухвалою суду від 07 жовтня 2024 року прийнято заяву до розгляду та відкрито провадження у цивільній справі у порядку окремого провадження, призначено справу до судового розгляду у відкритому судовому засіданні на 21 листопада 2024 року (а.с. 12-13).

Справу розглянуто 21.11.2024 у судовому засіданні за участю заявниці.

Аргументи сторін

Позиція заявниці (а.с. 3-7)

Заява обґрунтована тим, що заявниця ОСОБА_1 є власницею земельної ділянки площею 2,270 кв. м., яка розташована на території Васильківської сільської ради Козельщинського району.

Право власності заявниці на дану земельну ділянку підтверджується Державним актом на право власності на земельну ділянку серії ПЛ № 047168, виданим 20 липня 2004 року. Однак, у Державному акті на право власності на земельну ділянку було допущено технічну помилку та зазначено її попереднє прізвище від шлюбу « ОСОБА_2 », а на момент реєстрації акту її прізвище було « ОСОБА_3 ».

У досудовому порядку виправити помилку не можливо, адже з початку 2013 року видача державних актів на право власності на землю не здійснюється, а право власності на земельні ділянки реєструються в реєстрі прав на нерухоме майно та видаються свідоцтва про право власності на нерухоме майно та витяги з Державного реєстру прав.

Заявниця зазначала, що у зв`язку з тим, що помилку у написанні її прізвища виправити неможливо, вона вимушена звернутися до суду із заявою про встановлення факту, що має юридичне значення, адже зазначені розбіжності унеможливлюють встановлення факту належності правовстановлюючих документів.

Внаслідок помилкової зміни її прізвища на даний час у неї виникли неузгодженості між документом, що посвідчує її особу та правовстановлюючим документом, який було видано на її ім`я, що обмежує її у її правах володіння, користування та розпорядження належним їй майном.

При нормативному обґрунтуванні заявниця посилалась на статті 293-294, 315 ЦПК України, Постанову Пленуму Верховного суду України від 31 березня 1995 року №5 «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення».

У судовому засіданні заявниця ОСОБА_1 заяву підтримала та прохала її задовільнити. Додатково пояснила, що коли зверталася зі заявою про видачу державного акту перебувала у шлюбі та мала прізвище ОСОБА_2 . Потім розлучилася, змінила прізвище на « ОСОБА_3 », але не повідомила орган, що видавав акти. Відповідно, акт був виданий на її старе прізвище « ОСОБА_2 », і наразі вона не може зареєструвати своє право власності на земельну ділянку у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно. Виправити якось помилку також не може.

Позиція заінтересованої особи

Представник заінтересованої особи виконавчого комітету Козельщинської селищної ради у судове засідання не з`явився. Подав заяву про розгляд справи без участі представника виконавчого комітету. Проти задоволення заяви не заперечував (а.с. 17).

Фактичні обставини справи, встановлені судом

Відповідно до копії державного акту на право власності на земельну ділянку від 30 липня 2004 року серії ПЛ № 047168, який зареєстровано в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі за № 010454800159, ОСОБА_4 , яка проживає за адресою: АДРЕСА_1 , на підставі розпорядження голови Козельщинської районної державної адміністрації № 490 від 22.09.2003 є власницею земельної ділянки площею 2,270 гектарів, яка розташована на території Василівської сільської ради Козельщинського району (а.с.6).

Згідно з копією свідоцтва про розірвання шлюбу серії НОМЕР_1 шлюб між ОСОБА_5 та ОСОБА_4 розірвано, про що в книзі реєстрації актів про розірвання шлюбу 26 листопада 2001 року зроблено запис за № 68 (а.с. 7).

З цього ж свідоцтва про розірвання шлюбу вбачається, що ОСОБА_4 після розірвання шлюбу відновила прізвище ОСОБА_3 .

Відповідно до паспорту серії НОМЕР_2 , виданого на ім`я « ОСОБА_1 », паспорт виданий 29.07.2003. Тобто станом на дату видачі та отримання Державного акту на право власності на земельну ділянку заявниця як власниця земельної ділянки мала вже прізвище « ОСОБА_3 », а не « ОСОБА_2 ».

З копії паспорта заявниці ОСОБА_1 , наданої заявницею до заяви, вбачається, що заявниця зареєстрована за адресою АДРЕСА_1 , з 16 грудня 1986 року (а.с. 5).

Відповідно до рішення державного реєстратора прав на нерухоме майно ОСОБА_6 про відмову в проведенні реєстраційних дій від 09 серпня 2024 року № 7514698, у проведенні реєстраційних дій за заявою від 09.08.2024 № 62402533 відмовлено, у зв`язку з тим, що подані документи не дають змоги встановити набуття, зміну або припинення речових прав на нерухоме майно та їх обтяження (а.с. 8).

Прізвище заявниці, зазначене в державному акті на право власності на земельну ділянку, не збігається з її прізвищем, зазначеним у паспорті.

Застосовані судом норми права та правові позиції Верховного Суду

Кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу (частина перша статті 15, частина перша статті 16 ЦК України).

Згідно зі ст. 293 ЦПК України окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.

Пунктом 6 частини 1 статті 315 ЦПК України визначено, що суд розглядає справи про встановлення факту належності правовстановлюючих документів особі, прізвище, ім`я, по батькові, місце і час народження якої, що зазначені в документі, не збігаються з прізвищем, ім`ям, по батькові, місцем і часом народження цієї особи, зазначеним у свідоцтві про народження або в паспорті.

Згідно зіч.2п.12Постанови ПленумуВерховного СудуУкраїни від31.03.1995р.№ 5«Про судовупрактику всправах провстановлення фактів,що маютьюридичне значення»заяви провстановлення іззазначених підставфакту належностіособі вирокуабо рішеннясуду,квитка прочленство воб`єднаннігромадян,військового квитка,посвідчення доордена абомедалі,паспорта,чи свідоцтв,що їхвидають органиреєстрації актівгромадянського стану,та іншихдокументів,що посвідчуютьособу,не підлягаютьрозгляду впорядку,передбаченому главою37ЦПК України,оскільки ціпитання вирішуютьсяорганом,який видавдокумент.Судами такожне встановлюєтьсятотожність особи.Разом зтим,на підставіп.6ст.273ЦПК України суд може встановлювати факти належності особі документів, які не відносяться до таких, що посвідчують особу, наприклад,довідок пропоранення чиперебування угоспіталі узв`язкуз пораненням,повідомлення військовихчастин,військкоматів іінших органіввійськового управлінняпро загибельчи пропажубез вістів зв`язкуз обставинамивійськового часу,а такожзаповіту,страхового свідоцтва(полісу),ощадної книжки,трудової книжки,іншого документапро трудовийстаж.

Аналогічна позиція, висловлена Верховним Судом у листі від 01.01.2012 «Про судову практику розгляду справ про встановлення фактів, що мають юридичне значення», а саме Верховний Суд України роз`яснив, що:

Заяву про встановлення факту належності правовстановлюючого документа можуть подавати:

- особа - власник правовстановлюючого документа, якій необхідно довести належність цього документа їй;

- спадкоємці померлої особи - власника цього документа для оформлення спадкових прав;

- утриманці померлого для одержання пенсії;

- прокурор у порядку статей 45, 46 ЦПК України;

- інші особи, які заінтересовані у встановленні факту.

Заінтересованими особами залежно від мети встановлення факту можуть бути: військкомати, органи внутрішніх справ, управління соціального захисту населення, управління Пенсійного фонду України, територіальна громада, фінансові органи, органи виконавчої влади з питань житлово-комунального господарства, навчальні заклади, ощадкаси, органи страхування тощо.»

Висновки суду та мотиви прийнятого рішення

Дослідивши письмові докази у справі, заслухавши пояснення заявниці, суд висновує, що вимоги підлягають задоволенню, адже:

- факт, про встановлення якого просить заявниця, підтвердився дослідженими у судовому засіданні доказами, у тому числі: наявністю у заявниці державного акту; документами на підтвердження того факту, що до видачі державного акту на ім`я ОСОБА_7 заявниця мала прізвище « ОСОБА_2 », яке змінила до дати отримання державного акту; наявністю помилки у прізвищі власниці земельної ділянки в державному акті, адже станом на дату його видачі заявниця вже мала прізвище « ОСОБА_3 », а не « ОСОБА_2 »; відсутні сумнівів у тому, що наявний у матеріалах справи державний акт видавався саме заявниці, а не іншій особі;

- встановлення факту, про який просила заявниця суд, має юридичне значення для неї, а саме встановлення факту належності їй державного акту як правовстановлюючого документу необхідне їй для настання юридичних наслідків реєстрації права власності на земельну ділянку;

- заявниця не має іншої можливості встановити та довести факт, що має для неї юридичне значення, адже законодавством не передбачено позасудової процедури внесення змін до державних актів на право власності на земельні ділянки;

- судом не встановлено наявності спору про право у даній справі між заявницею та іншими особами.

Оцінюючи вказанідокази уїх сукупності,суд уважає,що Державний актна правовласності наземельну ділянкувід 30липня 2004року серіїПЛ №047168належить ОСОБА_1 ,а її права підлягають захисту шляхом задоволення заяви про встановлення факту належності державного акту, оскільки відсутня можливість встановити такий факт у позасудовому порядку, що позбавляє особу права розпорядження майном, яке їй належить.

Відповідно до ч. 7 ст. 294 ЦПК України при ухваленні рішення судом судові витрати не відшкодовуються. Відповідно суд не здійснює розподіл судових витрат на користь заявниці.

На підставі викладеного, керуючись ст. 4, 76, 80, 89, 258, 293, 315, 319 ЦПКУкраїни суд

УХВАЛИВ:

Заяву ОСОБА_1 про встановлення факту належності правовстановлюючого документу - задовольнити.

Установити факт, що має юридичне значення, а саме, що Державний акт на право власності на земельну ділянку від 30.07.2004 серії ПЛ № 047168 належить ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржене до Полтавського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга в електронній формі подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

Відомості про учасників справи:

Заявник: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (місце реєстрації та проживання: АДРЕСА_2 ; реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_3 ; тел.: НОМЕР_4 ).

Заінтересована особа: Виконавчийкомітет Козельщинськоїселищної ради(місцезнаходження: вул. Остроградського, буд. 75/15, селище Козельщина, Кременчуцький район, Полтавська область, 39100; ідентифікаційний код юридичної особи: 04383682).

Повний текст рішення складено та підписано 21 листопада 2024 року.

Суддя В.П. Козир

СудКозельщинський районний суд Полтавської області
Дата ухвалення рішення21.11.2024
Оприлюднено25.11.2024
Номер документу123221808
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них:

Судовий реєстр по справі —533/904/24

Рішення від 21.11.2024

Цивільне

Козельщинський районний суд Полтавської області

Козир В. П.

Ухвала від 07.10.2024

Цивільне

Козельщинський районний суд Полтавської області

Козир В. П.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні