Рішення
від 19.11.2024 по справі 556/2402/24
ВОЛОДИМИРЕЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД РІВНЕНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа 556/2402/24

Номер провадження 2/556/618/2024

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

19.11.2024 Володимирецький районний суд Рівненської області в складі:

головуючої судді - Котик Л.О.,

при секретарі Соловей Г.С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в селищі Володимирець цивільну справу за позовом за позовом ОСОБА_1 до Полицької сільської ради Вараського району Рівненської області про визнання права власності на спадкове майно,-

ВСТАНОВИВ :

ОСОБА_1 звернулася до Володимирецького районного суду Рівненської області з позовом до Володимирецької селищної ради Рівненської області про визнання права власності на спадкове майно.

Свої позовні вимоги обґрунтовує тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер її батько ОСОБА_2 ..

Після смерті останнього залишилося спадкове майно, що складається із земельних ділянок для ведення особистого селянського господарства, загальною площею 3,65 га, що розташовані на території Полицької сільської ради Вараського району Рівненської області.

Заповіт відсутній.

На момент смерті батька, з ним проживав її брат - ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 . Ще за своє життя ОСОБА_3 належним чином спадщину не оформив.

ОСОБА_1 прийняла спадщину, на підставі рішення Володимирецького районного суду Рівненської області від 24 липня 2020 року.

Однак, оформити спадщину позивачка не може, так як оригінал державного акту втрачено.

На підставі наведеного просить визнати за нею право власності на спадкове майно, оскільки підтвердити свої спадкові права, окрім як в судовому порядку, не може.

Вказаний позов надійшов до Володимирецького районного суду Рівненської області 13 серпня 2024 року.

Ухвалою Володимирецького районного суду Рівненської області від 14 серпня 2024 року відкрито провадження в справі та призначено справу до розгляду в порядку загального позовного провадження.

Ухвалою Володимирецького районного суду Рівненської області від 16 вересня 2024 року закрито підготовче провадження в справі та призначено справу до судового розгляду по суті.

В судове засідання позивачка не з`явилася, надала заяву про розгляд справи у її відсутності, подала заяву про збільшення позовних вимог, а саме просить встановити факт, що має юридичне значення, а саме, що Державний акт на право приватної власності на землю, серії ЯБ №331489, виданий на ім`я - « ОСОБА_4 » , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , належить - ОСОБА_2 .

Належним чином повідомлений представник Полицької сільської ради Вараського району Рівненської області в судове засідання не з"явився, причину неявки суду не повідомив. Клопотань про відкладення розгляду справи не заявлено, відзив на позовну заяву не подано.

Розгляд справи здійснюється за відсутності сторін, без фіксування судового засідання технічними засобами, відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України.

Дослідивши повно та всебічно обставини справи в їх сукупності, оцінивши зібрані по справі докази, належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності, виходячи зі свого внутрішнього переконання, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають до задоволення виходячи з наступних підстав.

Свої позовні вимоги ОСОБА_1 обґрунтовує тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_2 , що стверджується свідоцтвом про смерть останнього, серії НОМЕР_1 , яке видане Полицькою сілською радою Володимирецького району Рівненської області.

Згідно Державного акту на право власності на земельну ділянку, серії ЯБ №331489, виданого на підставі розпорядження голови Володимирецької райдержадміністрації від 18 листопада 2005 року №383, ОСОБА_2 належала земельна ділянка для ведення особистого селянського господарства , яка знаходиться на території Полицької сільської ради Рівненської області, загальною площею 3,65 га.

Батько позивачки ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_3 , на момент смерті проживав за адресою: АДРЕСА_1 разом із сином ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 . ( довідки №1879, №1880 від 05.10.2024, видані Полицькою сільською радою Володимирецького району, Рівненської області)

Згідно свідоцтва про смерть, серії НОМЕР_2 , ОСОБА_3 помер ІНФОРМАЦІЯ_5 .

А як зазначено в довідці №489 від 09.08.2024, ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , на момент смерті проживав за адресою: АДРЕСА_1 , один.

Згідно інформаційної довідки зі Спадкового реєстру №77949665 від 09.08.2024, після смерті ОСОБА_3 , спадкова справа не заведена.

Рішенням Володимирецького районного суду Рівненської області від 24 липня 2020 року, визначено ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 ,жителька АДРЕСА_2 , РНОКПП: НОМЕР_3 додатковий строк тривалістю в три місяці для подання нею заяви про прийняття спадщини, яка відкрилась після смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 , який обчислюється з часу набрання рішенням суду законної сили.

Відповідно до роз`яснення №983/01-16 від 09.0.2024, виданого завідувачем Володимирецької державної нотаріальної контори Рівненської області щодо оформлення спадщини, після померлого " ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_2 .

Відповідно до п.4.12 глави 10 розділу ІІ Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затверджених наказом Міністерства юстиції України 22.02.2012р. №295/5 (надалі - Порядок), свідоцтво про право на спадщину видається за наявності у спадковій справі всіх необхідних документів. Відповідно до п.4.15 глави 10 розділу ІІ Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затверджених наказом Міністерства юстиції України 22.02.2012 №295/5, свідоцтво про право на спадщину на майно, яке підлягає державній реєстрації, проводиться нотаріусом після подання документів, що посвідчують право власності спадкодавця на таке майно. Оскільки ОСОБА_1 надала нотаріусу копію Державного акту на право власності на земельні ділянки, серії ЯБ№331489, рекомендовано звернутись до суду з позовом про визнання права власності на вказані земельні ділянки, які належали померлому ОСОБА_2 , оскільки оригінали державного акту на право власності на земельну ділянку втрачено.

Згідно Витягу про реєстрацію в Спадковому реєстрі №62354547 від 05.11.2020, після смерті ОСОБА_2 заведена спадкова справа 66703136.

Щодо описки у Державному акті на право власності на земельну ділянку, серії ЯБ №331489, то судом встановлено наступну:

Помилка у написанні імені була допущена при видачі державного акту, серії ЯБ №331489, де він зазначений як " ОСОБА_5 ", а правильно - " ОСОБА_6 ".

Внести виправлення в державний акт або ж замінити його новим бланком органом, який його видав, не має можливості у зв`язку із змінами в законодавстві.

Так, пунктом 4.1. Інструкції про заповнення бланків державних актів на право власності на земельну ділянку і на право постійного користування земельною ділянкою, затвердженої наказом Державного комітету України із земельних ресурсів від 22.06.2009 р. № 325, виправлення орфографічних або технічних помилок у бланку та державному акті не допускалося. У разі виявлення у виданому державному акті орфографічних або технічних помилок землевласником (землекористувачем) такий землевласник (землекористувач) міг звернутися до відповідного територіального органу Держкомзему із заявою (клопотанням) про видачу нового державного акта.

На даний час нормативно-правові акти, що регулювали порядок видачі та заповнення державних актів втратили чинність, оскільки відповідно до п.п.9, 10 Розділу VII Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про Державний земельний кадастр» державна реєстрація земельних ділянок, які передаються у власність із земель державної чи комунальної власності, з видачею державних актів на право власності на земельні ділянки здійснюється до 1 січня 2013 року. Документи, якими було посвідчено право власності чи право постійного користування земельною ділянкою, видані до набрання чинності цим Законом, є дійсними.

Той факт, що даний державний акт на право власності на земельну ділянку належить спадкодавцю, стверджується, зокрема, тим, що в державному акті та в свідоцтві про смерть збігаються прізвище особи та його по батькові, місце проживання: с.Полиці Володимирецького (зараз Вараського) району.

Відповідно доп.3.3Методичних рекомендаційщодо вчиненнянотаріальних дій,пов`язанихіз вжиттямзаходів щодоохорони спадковогомайна,видачею свідоцтвпро правона спадщинута свідоцтвпро правовласності начастку вспільному майніподружжя,схвалених рішеннямНауково-експертноїради зпитань нотаріатупри Міністерствіюстиції України29.01.2009року, підфактичним вступому володінняабо управлінняспадковим майном,що підтверджуєфакт прийняттяспадщини,слід матина увазірізні діїспадкоємця поуправлінню,розпорядженню ікористуванню циммайном,підтриманню йогов належномустані абосплату податківта іншихплатежів,тощо. Доказомвступу вуправління чиволодіння спадковиммайном можутьбути,зокрема :довідка житлово - експлуатаційної організації, правлінняжитлово-будівельногокооперативу,відповідної місцевоїдержавної адміністраціїчи органумісцевого самоврядуванняпро те,що спадкоємецьбезпосередньо передсмертю спадкодавцяпроживав разомз ним;запис упаспорті спадкоємцяабо вбудинковій книзі,який підтверджує,що спадкоємецьбув постійнопрописаний (зареєстрований)у спадковомубудинку (квартирі).

Згідно п.66 Порядку державної реєстрації речових прав на рухоме майно та їх обтяжень, затвердженого постановою КМУ від 25.12.2015 №1127, для державної реєстрації права власності на підставі заяви спадкоємця подаються документи, необхідні для відповідної реєстрації, передбачені статтею 27 Закону України Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень та цим Порядком, що підтверджують набуття спадкодавцем права власності на нерухоме майно, витяг із Спадкового реєстру про наявність заведеної спадкової справи та документ, що містить відомості про склад спадкоємців, виданий нотаріусом чи уповноваженою на це посадовою особою органу місцевого самоврядування, якими заведено відповідну спадкову справу.

А як зазначено в ст. 1216 ЦК України, спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). Статтею 1217 ЦК України спадкування здійснюється за заповітом або за законом.

Відповідно до статті 1218 ЦК України, до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Пунктом 23 Постанови Пленуму Верховного Суду України "Про судову практику у справах про спадкування" від 30 травня 2008 року №7 визначено, що у разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.

Відповідно до статті 78 ЗК України, право власності на землю - це право володіти, користуватися і розпоряджатися земельними ділянками.

Право власності на землю набувається та реалізується на підставі Конституції України, Земельного Кодексу, а також інших законів, що видаються відповідно до них.

Згідно зі статтею 81 ЗК України, громадяни України набувають права власності на земельні ділянки па підставі: придбання за договором купівлі-продажу, ренти, дарування, міни, іншими цивільно-правовими угодами; безоплатної передачі із земель державної і комунальної власності; приватизації земельних ділянок, що були раніше надані їм у користування; прийняття спадщини; виділення в натурі (на місцевості) належної їм земельної частки (паю).

Згідно зі статтею 125 Земельного кодексу України, право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.

Як роз`яснив Пленум Верховного Суду України у постанові № 7 від 14 квітня 2004 року "Про практику застосування судами земельного законодавства при розгляді цивільних справ", право користування земельною ділянкою виникає після одержання її власником або землекористувачем документу, що посвідчує право власності чи право постійного користування або укладання договору оренди, їх державної реєстрації та встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості).

Згідно статті 1220 ЦК України, спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою. Часом відкриття спадщини є день смерті особи або день, з якого вона оголошується померлою (частина третя статті 46 цього Кодексу).

Відповідно до частини першої статті 1222 ЦК України, спадкоємцями за заповітом і за законом можуть бути фізичні особи, які є живими на час відкриття спадщини, а також особи, які були зачаті за життя спадкодавця і народжені живими після відкриття спадщини.

Згідно статті 1223 ЦК України, право на спадкування мають особи, визначені у заповіті. У разі відсутності заповіту, визнання його недійсним, неприйняття спадщини або відмови від її прийняття спадкоємцями за заповітом, а також у разі неохоплення заповітом усієї спадщини право на спадкування за законом одержують особи, визначені у статтях 1261-1265 цього Кодексу. Право на спадкування виникає у день відкриття спадщини.

Згідно статті 1268 ЦК України, спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї.

Згідно ч.1 ст.317 ЦК України, власникові належать права володіння, користування та розпоряджання своїм майном.

Відповідно до ч.1 ст.319 ЦК України, власник володіє, користується, розпоряджається своїм майном на власний розсуд.

Частиною 1 ст. 321 ЦК України встановлено, що право власності є непорушним. Ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права чи обмежений у його здійсненні.

Власник майна може пред`явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.(ст.392 ЦК України)

Статті 1216, 1297 Цивільного кодексу України, визначають право та обов`язок спадкоємців, чию спадщину складає нерухоме майно, оформити документи про спадщину, у зв`язку з чим позивач звернулася до суду з позовом про визнання за ним, як спадкоємцем за заповітом, права власності на спадщину після смерті матері.

Отже, способом захисту прав та інтересів позивача, у даному випадку, є визнання за ним права власності на спірне майно.

З огляду на викладене, суд приходить до висновку, що за життя ОСОБА_2 набув право власності на земельні ділянки, яке підтверджувалось відповідним сертифікатом, який в подальшому на підставі розпорядження голови Володимирецької районної державної адміністрації від 18 листопада 2005 року №383 був замінений Державним актом. Після його смерті спадщину прийняла ОСОБА_1 , зв`язку з чим її позов підлягає задоволенню.

Питання про повернення сплаченогопри подачі позовної заяви судового збору позивач не ставить.

На підставі наведеного, керуючись ст.ст. 12, 177, 178, 346, 328, 1216, 1217, 1223, 1233, 1268, 1297 ЦК України, ст.ст. 524, 548, 549 ЦК України 1963 року, ст.ст. 4,6,8,10-13, 17-18, 30, 141, 259, 263-265, 280-283 ЦПК України, суд,-

у х в а л и в :

Позов ОСОБА_1 до Полицької сільської ради Вараського району Рівненської області про визнання права власності на спадкове майно, про встановлення факту, що має юридичне значення, задовольнити.

Встановити,що Державний актна правовласності наземельну ділянку,серії ЯБ№331489, виданий на ім`я ОСОБА_4 , належить - ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , право власності на земельні ділянки, цільове призначення - для ведення особистого селянського господарства, площею 3,65 га, які розташовані на території Полицької сільської ради Володимирецького (нині Вараського) району Рівненської області, що належали ОСОБА_2 на підставі Державного акту на право власності на земельну ділянку, серії ЯБ №331489, в порядку спадкування за законом, після його смерті - ІНФОРМАЦІЯ_5 .

Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Рівненського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. У відповідності до п.15.5 розділу Х111 Прикінцеві положення, до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються до або через Володимирецький районний суд Рівненської області.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя: Котик Л.О.

Учасники провадження:

Позивач ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 ,жителька АДРЕСА_2 , РНОКПП: НОМЕР_3 ;

Відповідач Полицька сільська Вараського району рада Рівненської області, адреса місцезнаходження: с. Полиці, вул. Б.Хмельницького,23а, Вараський район, Рівненська область, код ЄДРПОУ 04388320.

СудВолодимирецький районний суд Рівненської області
Дата ухвалення рішення19.11.2024
Оприлюднено25.11.2024
Номер документу123222157
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом.

Судовий реєстр по справі —556/2402/24

Рішення від 19.11.2024

Цивільне

Володимирецький районний суд Рівненської області

Котик Л.О.

Ухвала від 16.10.2024

Цивільне

Володимирецький районний суд Рівненської області

Котик Л.О.

Ухвала від 16.09.2024

Цивільне

Володимирецький районний суд Рівненської області

Котик Л.О.

Ухвала від 14.08.2024

Цивільне

Володимирецький районний суд Рівненської області

Котик Л.О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні