Рішення
від 22.11.2024 по справі 700/793/24
ЛИСЯНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 700/793/24

Провадження № 2-о/700/52/24

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 листопада 2024 року Лисянський районний суд Черкаської області у складі:

головуючого судді Пічекур С.Д.,

за участю секретаря судового засідання Нетребенко В.О.,

представника заінтересованої особи: Вельченко М.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт. Лисянка цивільну справу №700/793/24 провадження № 2-о/700/52/24 за заявою ОСОБА_1 , ОСОБА_2 заінтересовані особи: ОСОБА_3 , Центральне міжрегіональне управління Міністерства юстиції (м.Київ), Київський обласний Державний нотаріальний архів про встановлення факту, що має юридичне значення,

В С Т А H О В И В:

ОСОБА_1 , ОСОБА_2 заінтересовані особи: ОСОБА_3 , Центральне міжрегіональне управління Міністерства юстиції (м.Київ), Київський обласний Державний нотаріальний архів звернулися до суду із заявою про встановлення факту, що має юридичне значення.

У заяві ОСОБА_1 та ОСОБА_2 зазначила, що 28.08.2020 року між ОСОБА_4 , яка діяла від імені продавця ОСОБА_3 та ОСОБА_1 , ОСОБА_5 , як покупцями укладено договір купівлі продажу квартири АДРЕСА_1 . Договір посвідчено приватним нотаріусом Києво Святошинського районного нотаріального округу Федотовою О.В., зареєстровано в реєстрі за №5726. Прізвище покупця ОСОБА_5 змінено на ОСОБА_2 у зв`язку з реєстрацією шлюбу з ОСОБА_1 . У серпня 2024 року при отриманні довідки про фактичне місце проживання без реєстрації за адресою: АДРЕСА_2 у місцевого депутата для подання документів дитини в дошкільний заклад, було виявлено, що у зазначеному договорі купівлі продажу квартири від 28.08.2020 року є помилка, а саме в п.1 зазначено цифрами номер будинку «10» , а прописом «вісім», що є помилкою. Вони звернулися за адресою робочого місця приватного нотаріуса Федотової О.В. для виправлення зазначеної вище помилки, але на даний час приватний нотаріус Федотова О.В. тимчасово не працює. Справи, що перебували у її провадженні передані до Київського обласного Державного нотаріального архіву.

Заявники звернулися з листом до Київського обласного Державного нотаріального округу та до Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) з запитом на предмет дійсності припинення діяльності приватним нотаріусом Федотовою О.В. та можливість внесення виправлень у зазначеному вище договорі купівлі продажу квартири від 28.08.2020 року в позасудовому порядку. Згідно відповіді Київського обласного Державного нотаріального округу вказано, що внесення будь яких виправлень до правочинів, згідно чинного законодавства до компетенції архіву не відноситься.

Центральне міжрегіональне управління Міністерства юстиції (м.Київ) надало відповідь де повідомлено, що відповідно до наказу Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) від 02.02.2023 року №190/6 нотаріальну діяльність приватного нотаріуса Бучанського районного нотаріального округу Федотової О.В. тимчасово призупинено з 02.02.2023 року д закінчення воєнного стану в Україні.

Внесення виправлень до договору, посвідченого приватним нотаріусом Бучанського районного нотаріального округу Федотовою О.В. не вбачається можливе, оскільки Правилами ведення нотаріального діловодства, затвердженими наказом Міністерства юстиції України 23.12.2010 року №3253/5 та зареєстрованими в Міністерстві юстиції України від 22.12.2010 року №3253/5 визначено, що дані виправлення застерігаються тим нотаріусом, який вчинив відповідну нотаріальну дію.

Вказана помилка в написанні номера будинку носить очевидний характер і виправити цей недолік, вони не можуть, тому вимушена звернутися до суду із заявою про встановлення факту , що має юридичне значення.

У судове засідання заявники не з`явилися, просили розглянути справу без їх участі та задовольнити вимоги у повному обсязі.

Представник заінтересованої особи - Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) у судовому засіданні заперечували щодо заяви лише з тих підстав, що вони не є заінтересованою особою і рішення суду не може будь-яким чином впливати та їх права та обов`язки.

Суд, заслухавши сторін та розглянувши матеріали справи, вважає, що заява підлягає задоволенню з наступних підстав.

Як вбачається з матеріалів справи, 28.08.2020 року між ОСОБА_4 , яка діяла від імені продавця ОСОБА_3 та ОСОБА_1 , ОСОБА_5 , як покупцями укладено договір купівлі - продажу квартири АДРЕСА_1 . Договір посвідчено приватним нотаріусом Києво Святошинського районного нотаріального округу Федотовою О.В., зареєстровано в реєстрі за №5726.

Згідно витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності від 28.08.2020 року №22193042 на праві власності квартири, яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_2 належить ОСОБА_5 .

Відповідно до витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності від 28.08.2020 року №221962787 на праві власності квартири, яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_2 належить ОСОБА_1 .

Згідно відповіді Київського обласного Державного нотаріального округу від 30.09.2024 №648/01-17/Ф-1 вказано, що внесення будь яких виправлень до правочинів, згідно чинного законодавства до компетенції архіву не відноситься

Частиною 1статті 293 ЦПК Українипередбачено, що у порядку окремого провадження розглядаються справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.

Відповідно до п.5 ч.2ст.293 ЦПК України, суд розглядає в порядку окремого провадження також справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.

Відповідно до листа ВСУ від 01.01.2012 року «Про судову практику розгляду справ про встановлення фактів, що мають юридичне значення», в разі, якщо установи, які видали ці документи, не можуть виправити допущені в них помилки, громадяни мають право звернутися до суду. Проте сам по собі факт належності документу не породжує для його власника жодних прав, юридичне значення має той факт, що підтверджується документом. Таким чином, для заявника важливо не так саме одержання документа, як оформлення особистих чи майнових прав, що випливають з цього факту. Це означає, що в судовому порядку можна встановити належність громадянину такого документа, який є правовстановлюючим.

Пунктом 1Постанови Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» № 5 від 31.03.1995 рокупередбачено, що в порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, якщо: згідно з законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян; чинним законодавством не передбачено іншого порядку їх встановлення; заявник не має іншої можливості одержати або відновити загублений чи знищений документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення; встановлення факту не пов`язується з наступним вирішенням спору про право.

Пунктом 12Постанови Пленуму Верховного суду України № 5 від 31.03.1995 року «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення»встановлено, що при розгляді справи про встановлення факту належності правовстановлюючих документів особі, прізвище, ім`я, по батькові, місце і час народження якої, зазначені в документі, не збігаються з ім`ям, по батькові, прізвищем, місцем і часом народження цієї особи, вказаними у свідоцтві про народження або в паспорті, у тому числі, факту належності правовстановлюючого документа, в якому допущені помилки у прізвищі, імені, по батькові або замість імені чи по батькові зазначені ініціали суд повинен запропонувати заявникові подати докази про те, що правовстановлюючий документ належить йому і що організація, яка видала документ, не має можливості внести до нього відповідні виправлення. Разом з тим, цей порядок не застосовується, якщо виправлення в таких документах належним чином не застережені або ж їх реквізити нечітко виражені внаслідок тривалого використання, неналежного зберігання, тощо. Це є підставою для вирішення питання про встановлення факту, про який йдеться в документі, відповідно до чинного законодавства.

Оскільки встановлення даного факту має для заявника юридичне значення, а внести зміни в документ у позасудовому порядку не можливо, вказаний юридичний факт підлягає встановленню в судовому порядку.

Дане рішення суду по суті не випливає на права та обов`язки Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ). Разом з тим, право визначати заінтересованих осіб належить заявнику, а тому суд не має підстав самостійно визначати учасників справи.

Таким чином, виходячи з вищевикладеного, дослідивши усі надані докази у їх сукупності, перевіривши відповідність вимогам діючого законодавства України, суд вважає за необхідне встановити факт, що договір купівлі- продажу квартири, укладений 28.08.2020 року між ОСОБА_4 , яка діяла від імені продавця ОСОБА_3 та ОСОБА_1 , ОСОБА_6 як покупцями, посвідчений приватним нотаріусом Києво Святошинського районного нотаріального округу Федотовою О.В., зареєстровано в реєстрі за №5726, укладеного щодо об`єкту нерухомого майна за адресою: АДРЕСА_2 (двадцять сім).

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.12,13,315-319 ЦПК України, суд

УХВАЛИВ:

Задовольнити заяву ОСОБА_1 , ОСОБА_2 заінтересовані особи: ОСОБА_3 , Центральне міжрегіональне управління Міністерства юстиції (м.Київ), Київський обласний Державний нотаріальний архів про встановлення факту, що має юридичне значення.

Встановити юридичний факт, що договір купівлі - продажу квартири, укладений 28.08.2020 року між ОСОБА_4 , яка діяла від імені продавця ОСОБА_3 та ОСОБА_1 , ОСОБА_6 , як покупцями, посвідчений приватним нотаріусом Києво Святошинського районного нотаріального округу Федотовою О.В., зареєстровано в реєстрі за №5726, укладеного щодо об`єкту нерухомого майна за адресою: АДРЕСА_3 (десять) квартира АДРЕСА_4 (двадцять сім).

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Черкаського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом 30 днів (ст.ст. 354,355 ЦПК України). Якщо в судовому засіданні проголошено лише вступну та резолютивну частину судового рішення або у разі розгляду справи без повідомлення учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складання повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя С. Д. Пічкур

СудЛисянський районний суд Черкаської області
Дата ухвалення рішення22.11.2024
Оприлюднено25.11.2024
Номер документу123223137
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них:

Судовий реєстр по справі —700/793/24

Рішення від 22.11.2024

Цивільне

Лисянський районний суд Черкаської області

Пічкур С. Д.

Ухвала від 20.11.2024

Цивільне

Лисянський районний суд Черкаської області

Пічкур С. Д.

Ухвала від 04.11.2024

Цивільне

Лисянський районний суд Черкаської області

Пічкур С. Д.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні