Справа №709/1549/24
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
19 листопада 2024 року Чорнобаївський районний суд Черкаської області в складі:
головуючого судді - Кваші І.М.,
секретаря судового засідання - Дем`яненко Н.М.,
за участі:
прокурора - Надраги Д.О.,
відповідача - ОСОБА_1 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження в залі суду в селищі Чорнобай цивільну справу за позовом Золотоніської окружної прокуратури в інтересах держави в особі Національної служби здоров`я України до ОСОБА_1 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача - Комунальне некомерційне підприємство "Чорнобаївська багатопрофільна лікарня Чорнобаївської селищної ради", про стягнення витрат, понесених на лікування потерпілого внаслідок вчинення кримінального правопорушення,-
ВСТАНОВИВ:
Керівник Золотоніської окружної прокуратури Черненко Т.Ю. (далі - позивач) звернувся до Чорнобаївського районного суду Черкаської області з даним позовом в інтересах держави в особі Національної служби здоров`я України до ОСОБА_1 (далі - відповідач), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - Комунальне некомерційне підприємство «Чорнобаївська багатопрофільна лікарня Чорнобаївської селищної ради» (далі - третя особа), про стягнення витрат, понесених на лікування потерпілого внаслідок вчинення кримінального правопорушення.
В обґрунтування позовних вимог зазначалося, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , близько 21 години 00 хвилин, перебуваючи на території домоволодіння, яке розташоване за адресою: АДРЕСА_1 , у будинку, в прихожій кімнаті, де в цей час також знаходилась його дружина ОСОБА_2 , на ґрунті раптово виниклих неприязних відносин, усвідомлюючи суспільно-небезпечний характер свого діяння, маючи умисел, спрямований на протиправне заподіяння тілесних ушкоджень ОСОБА_2 , міцно схопив правою рукою за потиличну частину голови потерпілої та не відпускаючи, наніс останній один удар її головою об скло дверей, від чого потерпіла отримала тілесне ушкодження у виді: різаної рани на голові, та яка відповідно до висновку судово-медичної експертизи № 05-8-01/161/187 від 12 червня 2023 року відноситься до категорії легких тілесних ушкоджень. Внаслідок отриманих травм потерпіла ОСОБА_2 перебувала на стаціонарному лікуванні в КНП «Чорнобаївська багатопрофільна лікарня Чорнобаївської селищної ради». За час лікування лікарнею витрачено грошові кошти у розмірі 9370,00 гривень. В добровільному порядку вказані кошти відповідачем не сплачено. У зв`язку з цим позивач в порядку ст. 56 ЦПК Українизвернувся до суду та просив стягнути з відповідача завдану вчиненим ним кримінальним правопорушенням матеріальну шкоду на користь держави в особі Національної служби здоров`я України у розмірі 9370,00 гривень.
Ухвалою Чорнобаївського районного суду Черкаської області від 18 вересня 2024 року відкрито провадження у справі і призначено до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження з повідомлення (викликом) сторін.
В судовому засіданні прокурор Чорнобаївського відділу Золотоніської окружної прокуратури Надрага Д.О. позов підтримав, просив його задовольнити.
Відповідач ОСОБА_1 в судовому засіданні позовні вимоги не визнав. Пояснив, що його дружина ОСОБА_2 не перебувала на лікуванні 10 днів. Вона вдень отримувала лікування, а ввечері щодня приходила додому.
Представник позивача Національної служби здоров`я України в судове засідання не з`явився. До суду надійшло клопотання директора юридичного департаменту Карачун С.В., про розгляд справи проводити за його відсутності, позов підтримує в повному обсязі та просить його задовольнити.
Представник третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача, КНП «Чорнобаївська багатопрофільна лікарня Чорнобаївської селищної ради» в судове засідання не з`явився. Надійшла заява директора ОСОБА_3 про розгляд спраив за її відсутності, проти позову не заперечує.
Виходячи з приписів ст.ст. 43, 128, ч. 3 ст. 223 ЦПК України суд ухвалив слухати справу за відсутності осіб, які не з`явились.
Вислухавши учасників справи, дослідивши матеріали справи, суд встановив наступні обставини та відповідні їм правовідносини.
Вироком Чорнобаївського районного суду Черкаської області від 14 липня 2023 року ОСОБА_1 визнано винуватим у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 125 КК України та призначено покарання у виді штрафу у розмір 50 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що складає 850 грн. Даний вирок набрав законної сили.
Згідно з формулюванням обвинувачення, яке було визнане судом доведеним, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , близько 21 години 00 хвилин, перебуваючи на території домоволодіння, яке розташоване за адресою: АДРЕСА_1 , у будинку, в прихожій кімнаті, де в цей час також знаходилась його дружина ОСОБА_2 , на ґрунті раптово виниклих неприязних відносин, усвідомлюючи суспільно-небезпечний характер свого діяння, маючи умисел, спрямований на протиправне заподіяння тілесних ушкоджень ОСОБА_2 , міцно схопив правою рукою за потиличну частину голови потерпілої та не відпускаючи, наніс останній один удар її головою об скло дверей, від чого потерпіла отримала тілесне ушкодження у виді: різаної рани на голові, та яка відповідно до висновку судово-медичної експертизи № 05-8-01/161/187 від 12 червня 2023 року відноситься до категорії легких тілесних ушкоджень.
Зі змісту довідки КНП «Чорнобаївська багатопрофільна лікарня Чорнобаївської селищної ради №850 від 06.08.2024 вбачається, що ОСОБА_2 перебувала в даному медичному закладі на стаціонарному лікуванні з 23 травня по 02 червня 2023 року (10 ліжко-днів). Вартість лікування становила 9370,00 гривень (а.с. 15-16).
В судовому засіданні допитано свідка ОСОБА_4 , який повідомив, що ОСОБА_5 та ОСОБА_6 - його батьки. Весною-влітку 2023 року він жив з ними. 19 травня 2023 року, в час, коли між батьками відбувся конфлікт, він перебував на подвір`ї. Батько штовхнув матір об двері. Оскільки на дверях були вставки зі скла, вони розбились, мати поранилась ними. В матері була різана рана на голові. Рана на голові була неглибока, мати більше скаржилась на головні болі. Поліцію викликала мати. ОСОБА_4 в конфлікт не втручався. ОСОБА_4 двічі відвозив матір в лікарню, вона кілька годин лежала, прокапувалась, а потім він забирав її додому. Інколи мати їздила в лікарню велосипедом. Стаціонарне лікування відбувалось 5 днів. Після лікування мати щодня їздила до своєї лежачої матері, доглядати її.
Відповідно до ч. 6 ст. 82 ЦПК Українивирок суду в кримінальному провадженні, ухвала про закриття кримінального провадження і звільнення особи від кримінальної відповідальності або постанова суду у справі про адміністративне правопорушення, які набрали законної сили, є обов`язковими для суду, що розглядає справу про правові наслідки дій чи бездіяльності особи, стосовно якої ухвалений вирок, ухвала або постанова суду, лише в питанні, чи мали місце ці дії (бездіяльність) та чи вчинені вони цією особою.
Згідно з ч. 1 ст. 1206 ЦК України, особа, яка вчинила злочин, зобов`язана відшкодувати витрати закладові охорони здоров`я на лікування потерпілого від цього злочину, крім випадку завдання шкоди при перевищенні меж необхідної оборони або у стані сильного душевного хвилювання, що виникло раптово внаслідок насильства або тяжкої образи з боку потерпілого.
У п. 3 постанови ПленумуВерховного СудуУкраїни від07липня 1995року №11«Про відшкодуваннявитрат настаціонарне лікуванняособи,яка потерпілавід злочинута судовихвитрат» роз`яснено, що питання про відшкодування витрат на стаціонарне лікування потерпілого вирішується згідно з Порядком обчислення розміру фактичних витрат закладу охорони здоров`я на стаціонарне лікування потерпілого від злочинного діяння та зарахування стягнених з винних осіб коштів до відповідного бюджету і їх використання, затвердженимпостановою Кабінету Міністрів України № 545 від 16 липня 1993 року. Термін і обґрунтованість перебування потерпілого від злочину на стаціонарному лікуванні визначається на підставі даних лікувального закладу, де він перебуває на лікуванні. До справи має бути приєднана довідка-розрахунок бухгалтерії цього закладу із записом про вартість одного ліжко-дня та загальну суму фактичних витрат на лікування потерпілого.
Пунктом 6 цієї ж Постановитакож передбачено, що відшкодування витрат на стаціонарне лікування потерпілого від злочину можливе лише тоді, коли є причинний зв`язок між злочинними діями чи бездіяльністю винної особи та перебуванням потерпілого на такому лікуванні.
Відповідно до ч. 3 ст.1206ЦК України якщо лікування проводилося закладом охорони здоров`я, що є у державній власності, у власності Автономної Республіки Крим або територіальної громади, спільній власності територіальних громад, кошти на відшкодування витрат на лікування зараховуються до відповідного бюджету, за рахунок якого таке лікування фінансувалося.
Згідно положень п. 1-3 Порядку обчислення розміру фактичних витрат закладу охорони здоров`я на стаціонарне лікування потерпілого від злочинного діяння та зарахування стягнення з винних осіб коштів до бюджету і їх використання, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.07.1993 № 545, кошти, витрачені закладом охорони здоров`я на стаціонарне лікування особи потерпілої від злочину, за винятком випадку завдання такої шкоди при перевищенні меж необхідної оборони або в стані сильного душевного хвилювання, що раптово виникло внаслідок протизаконного насильства чи тяжкої образи з боку потерпілого, підлягають відшкодуванню особою, яка вчинила злочин, у розмірі фактичних витрат. Сума коштів, яка підлягає відшкодуванню, визначається закладом охорони здоров`я, в якому перебував на лікуванні потерпілий, виходячи з кількості ліжко-днів, проведених ним в стаціонарі, та вартості витрат на його лікування в день. Кількість ліжко-днів визначається на підставі медичної картки стаціонарного хворого (форма 003/у) або інших документів, які підтверджують дату госпіталізації та виписки хворого із стаціонару лікувального закладу. Визначення суми витрат на лікування потерпілого за один ліжко-день провадиться виходячи з фактичної кількості ліжко-днів і загальної суми фактичних витрат за місяць (в якому проводилось лікування) на утримання лікувального закладу, за винятком витрат на капітальні вкладення, капітальний ремонт і придбання інвентарю та обладнання. Визначена сума коштів на лікування потерпілого стягується судом з обвинуваченого або фізичної чи юридичної особи, яка за законом несе цивільну відповідальність за шкоду, завдану діяннями обвинуваченого або неосудної особи, яка вчинила суспільно небезпечне діяння, при ухваленні вироку за позовом закладу охорони здоров`я або прокурора. У разі коли при ухваленні вироку сума коштів, витрачених на стаціонарне лікування потерпілого, ще не була визначена і рішення про їх відшкодування не було прийнято, стягнення провадиться в порядку цивільного судочинства за позовом вказаних юридичних осіб. У такому ж порядку відшкодовуються витрати на стаціонарне лікування особи, яка постраждала від злочину, в разі закриття кримінального провадження за нереабілітуючими обставинами.
На сьогодні змінено механізм фінансування КНП "Чорнобаївська багатопрофільна лікарня Чорнобаївської селищної ради" і воно здійснюється, зокрема, Національною службою здоров`я України за рахунок коштів державного бюджету України шляхом оплати наданих лікарнею медичних послуг за програмами медичних гарантій відповідно до укладеного між лікувальним закладом та НСЗУ договором про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій. Послуги КНП пов`язані з наданням медичних послуг за програмою медичних гарантій пацієнтам, оплачуються НСЗУ як замовником медичних послуг за рахунок коштів Державного бюджету України. НСЗУ не наділена повноваженнями представляти інтереси держави у справах про відшкодування коштів, витрачених на лікування особи, яка потерпіла від злочину. НСЗУ не заперечує щодо звернення до суду в інтересах держави органами прокуратури стосовно відшкодування витрат на лікування потерпілого від кримінального правопорушення та готова до співпраці в межах повноважень. У НСЗУ відсутня інформація про відшкодування до Державного бюджету України витрат, понесених на лікування потерпілого (інформація НСЗУ від 26.08.2024 №28770/2-16-24, а.с. 34-36).
За таких обставин відповідач повинен відшкодувати кошти, витрачені закладом охорони здоров`я на лікування потерпілої ОСОБА_2 , оскільки між його діями та перебуванням потерпілої на лікуванні існує причинний зв`язок. При цьому кошти підлягають стягненню на користь НСЗУ.
Пояснення відповідача та покази свідка суд оцінює критично, оскільки вони спростовуються дослідженими в судовому засіданні доказами.
Відповідно до ч. 6 ст.141ЦПК України якщо сторону, на користь якої ухвалено рішення, звільнено від сплати судових витрат, з другої сторони стягуються судові витрати на користь осіб, які їх понесли, пропорційно до задоволеної чи відхиленої частини вимог, а інша частина компенсується за рахунок держави у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 6 ч. 1ст.5Закону України«Про судовийзбір» передбачено, що від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються, з-поміж іншого, позивачі у справах про відшкодування матеріальних збитків, завданих внаслідок вчинення кримінального правопорушення.
Пунктом 1 ч. 2ст.4цього Закону встановлено, що за подання до суду позовної заяви майнового характеру юридичною особою ставка судового збору становить 1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
З огляду на задоволення позовних вимог з відповідача на користь держави підлягає до стягнення судовий збір у розмірі 3028,00 гривень.
На підставі викладеного вище, керуючись 10, 11, 81, 141,259,263-265,280-284 ЦПК України, суд,
ВИРІШИВ:
Позов Золотоніської окружної прокуратури в інтересах держави в особі Національної служби здоров`я України до ОСОБА_1 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача - Комунальне некомерційне підприємство "Чорнобаївська багатопрофільна лікарня Чорнобаївської селищної ради", про стягнення витрат, понесених на лікування потерпілого внаслідок вчинення кримінального правопорушення - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави в особі Національної службиздоров`яУкраїни витрати, понесені закладом охорони здоров`я на лікування потерпілого внаслідок вчинення кримінального правопорушення у розмірі 9370,00 (дев`ять тисяч триста сімдесят) гривень.
Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір в прибуток держави в сумі 3028,00 грн.
Рішення може бути оскаржене протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Черкаського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги.
Учасник справи, якому повне рішення не були вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Інформація про учасників справи:
Позивач: Золотоніська окружна прокуратура, код в ЄДРПОУ 02911119, місцезнаходження: Черкаська область, м. Золотоноша, вул. Шевченка, 153;
Позивач: Національна служба здоров`я України, код в ЄДРПОУ 42032422, місцезнаходження: м. Київ, проспект Степана Бандери, 19;
Відповідач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ;
Третя особа: Комунальне некомерційне підприємство "Чорнобаївська багатопрофільна лікарня Чорнобаївської селищної ради", код в ЄДРПОУ 02005266, адреса: селище Чорнобай Золотоніського району Черкаської області, вул. Центральна, 221.
Суддя І.М.Кваша
Суд | Чорнобаївський районний суд Черкаської області |
Дата ухвалення рішення | 19.11.2024 |
Оприлюднено | 25.11.2024 |
Номер документу | 123223355 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи у спорах про недоговірні зобов’язання, з них про відшкодування шкоди, з них |
Цивільне
Чорнобаївський районний суд Черкаської області
Кваша І. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні