Рішення
від 22.11.2024 по справі 914/2179/24
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

79014, місто Львів, вулиця Личаківська, 128

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22.11.2024 Справа № 914/2179/24

Господарський суд Львівської області у складі судді Бортник О.Ю. розглянув справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Газопостачальна компанія «Нафтогаз України», м. Київ,

до відповідача Головного управління Держпродспоживслужби у Львівській області, м. Львів,

про стягнення 18673,97 грн.

За участі представників: представники не викликались, розгляд справи здійснювався у порядку спрощеного позовного провадження, без проведення судового засідання та без виклику сторін.

Суть спору: Товариство з обмеженою відповідальністю «Газопостачальна компанія «Нафтогаз України», м. Київ, звернулось до Господарського суду Львівської області з позовом про стягнення з Головного управління Держпродспоживслужби у Львівській області, м. Львів, 14779,80 грн. заборгованості за поставлений відповідачу у квітні та травні 2023 року природний газ, 3117,81 грн. пені, 399,39грн. трьох процентів річних, 376,97 грн. інфляційних та судового збору.

Стислий виклад позиції позивача.

Позивач посилається на те, що між сторонами у справі укладено Типовий Договір постачання природного газу постачальником «останньої надії». Відповідач не виконав взятих на себе за цим Договором зобов`язань з своєчасної оплати спожитого за квітень та травень 2023 року природного газу. Враховуючи викладені обставини, керуючись п. 4.5. Типового договору і ст. 625 ЦК України, позивач просить стягнути з відповідача заборгованість, пеню, три проценти річних й інфляційні.

Стислий виклад позиції відповідача.

31.10.2024р. від відповідача надійшла заява від 01.10.2024р. № 09-2-9/6174, у якій він зазначив, що визнає позовні вимоги у справі № 914/2179/24 та не заперечує проти ухвалення судом рішення про задоволення позову.

Заяви, клопотання, інші процесуальні дії у справі.

Позовна заява залишалась ухвалою суду без руху. Після усунення недоліків позовної заяви суд ухвалив прийняти її до розгляду, відкрити провадження у справі та здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження, без проведення судового засідання та без виклику сторін.

Мотивувальна частина рішення.

Враховуючи зміст позовної заяви, характер спірних правовідносин між сторонами, до переліку обставин, які є предметом доказування у справі, належить доказування існування: факту укладення між сторонами у справі Типового Договору постачання природного газу постачальником «останньої надії»; факту поставки позивачем відповідачу природного газу на підставі цього Договору; факту несвоєчасної оплати відповідачем отриманого природного газу, або ж доказування існування обставин, які спростовують факти, викладені у позовній заяві.

Вичерпний перелік доказів, якими сторони підтверджують наявність обставин, що є предметом доказування у справі, зазначено ними в додатках до позовної заяви та заяви.

Беручи до уваги характер спірних правовідносин, вірогідність наявних у матеріалах справи та перевірених судом доказів, застосовуючи викладені нижче норми права та вважаючи встановленими наведені нижче обставини, суд дійшов висновку про задоволення позову, виходячи з такого.

Згідно з Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі - НКРЕКП) від 04.07.2017 № 880 позивачу видано ліцензію на право провадження господарської діяльності з постачання природного газу на території України.

Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 22.07.2020 № 917-р Товариство з обмеженою відповідальністю «Газопостачальна компанія «Нафтогаз України» визначене постачальником «останньої надії» строком на три роки як переможець конкурсу.

Згідно з пунктом 26 частини 1 статті 1 Закону України «Про ринок природного газу», постачальник «останньої надії» - це визначений Кабінетом Міністрів України постачальник, який не має права відмовити в укладенні договору постачання природного газу на обмежений період часу.

26.10.2021р. набула чинності Постанова Кабінету Міністрів України від 25.10.2021р. № 1102 «Про внесення змін до постанов Кабінету Міністрів України від 30.09.2015 р. № 809 і від 9 грудня 2020 р. № 1236». Пунктом 2 цієї постанови визначено зобов`язання Акціонерного товариства Магістральні газопроводи України, товариства з обмеженою відповідальністю Оператор газотранспортної системи України, операторів газорозподільних систем забезпечити автоматичне включення оператором газотранспортної системи за участю операторів газорозподільних систем до портфеля постачальника останньої надії обсягів природного газу, спожитих з 1 жовтня 2021 р. бюджетними установами (в значенні Бюджетного кодексу України), закладами охорони здоров`я державної власності (казенні підприємства та/або державні установи тощо) та закладами охорони здоров`я комунальної власності (комунальні некомерційні підприємства та/або комунальні установи, та/або спільні комунальні підприємства тощо), постачання природного газу яким не здійснювалося жодним постачальником.

Відповідач є бюджетною установою (в розумінні Бюджетного кодексу України).

У відповідності до положень пункту 2 глави 5 розділу IV Кодексу газотранспортної системи, який затверджено постановою НКРЕКП від 30.09.2015 та зареєстровано в Міністерстві юстиції України 06.11.2015 за № 1378/27823 (надалі - Кодекс ГТС), оператори газорозподільних систем, оператор газотранспортної системи (щодо прямих споживачів) протягом трьох діб зобов`язані надати постачальнику «останньої надії» через інформаційну платформу інформацію щодо споживачів, які були зареєстровані в Реєстрі споживачів постачальника «останньої надії», за формою оператора газотранспортної системи, погодженою Регулятором. Інформація скріплюється електронним підписом уповноваженої особи оператора газорозподільної системи/оператора газотранспортної системи (щодо прямих споживачів) та повинна містити: ЕІС-код споживача або ЕІС-код точки комерційного обліку споживача; назву та ЄДРПОУ (для споживачів, що не є побутовими); поштову адресу об`єкта споживача.

Позивач стверджує, що об`єми природного газу, спожитого Відповідачем за квітень 2023 р. (0,38185 тис. м куб.) та травень 2023р. (0,13068 тис. м куб.), автоматично включено до портфеля постачальника «останньої надії» - Товариства з обмеженою відповідальністю «Газопостачальна компанія «Нафтогаз України», і, відповідно, спожитий природний газ віднесено до об`ємів, поставлених Позивачем. Вказана обставина не заперечується та не спростовується відповідачем.

Факт включення Відповідача до реєстру споживачів постачальника «останньої надії» та віднесення газу, спожитого Відповідачем, до портфеля постачальника «останньої надії» з наведених вище підстав підтверджується листом оператора ГТС з інформацією щодо остаточної алокації відборів споживача з ЕІС-кодом 56XS000149P1W00N; інформацією щодо споживачів, які були зареєстровані в Реєстрі споживачів постачальника «останньої надії» від оператора ГРМ (Форма № 10); відомостями з інформаційної платформи Оператора ГТС щодо споживача з ЕІС-кодом.

Відповідно до підпункту 19 пункту 1 статті 1 Закону України «Про ринок природного газу» та постанови № 3011 від 24.12.2019 р. Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, Товариство з обмеженою відповідальністю «ОПЕРАТОР ГАЗОТРАНСПОРТНОЇ СИСТЕМИ УКРАЇНИ» (код ЄДРПОУ 42795490) є оператором газотранспортної системи.

Нормами пункту 5 глави 1 розділу І та пункту 5 глави 3 розділу IV Кодексу ГТС визначено, що «інформаційна платформа» - це електронна платформа у вигляді веб-додатка в мережі Інтернет, функціонування та керування якою забезпечується оператором газотранспортної системи, яка використовується для забезпечення надання послуг транспортування природного газу, відповідно до вимог цього Кодексу. Функції адміністратора цієї платформи виконує оператор газотранспортної системи.

Згідно з пунктом 2 глави 3 розділу IV Кодексу ГТС Інформаційна платформа має бути доступною всім суб`єктам ринку природного газу та операторам торгових платформ у межах їх прав, визначених цим Кодексом, для забезпечення ними дій, пов`язаних із укладанням угод за короткостроковими стандартизованими продуктами, замовленням, наданням та супроводженням послуг транспортування природного газу, у тому числі для подання номінацій/реномінацій, перевірки величин грошових внесків (фінансової гарантії), а також інших дій, передбачених цим Кодексом.

Для вчинення вищезазначених дій веб-додаток інформаційної платформи має бути доступним у мережі Інтернет цілодобово, сім днів на тиждень.

Відповідно до пункту 1 розділу VI Правил постачання природного газу, затверджених постановою Національної комісії що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП) № 2496 від 30.09.2015р. (надалі - Правила), договір постачання природного газу постачальником «останньої надії» укладається у випадках, передбачених пунктом 3 розділу VI Правил, з урахуванням вимог статей 205, 633, 634, 641, 642 Цивільного кодексу України шляхом публічної оферти постачальника «останньої надії» та її акцептування споживачем через факт споживання газу за відсутності іншого постачальника.

Договір постачання природного газу постачальником «останньої надії» не потребує двостороннього підписання. На письмове звернення споживача постачальник «останньої надії» зобов`язаний протягом десяти робочих днів з дня отримання такого письмового звернення надати споживачу підписаний уповноваженою особою постачальника примірник договору постачання природного газу.

Договір постачання між постачальником «останньої надії» і споживачем вважається укладеним з дня, визначеного на інформаційній платформі оператора газотранспортної системи днем початку постачання природного газу споживачу в Реєстрі споживачів постачальника «останньої надії» відповідно до Кодексу газотранспортної системи.

Факт акцептування відповідачем шляхом споживання газу, за відсутності іншого постачальника публічної оферти, постачальника «останньої надії» (позивача) та факт укладення між сторонами у справі Типового договору постачання природного газу постачальником «останньої надії» визнається самим відповідачем у заяві від 01.10.2024р. № 09-2-9-6174 поряд із визнанням ним позовних вимог у справі № 914/2179/24.

Типовий договір постачання природного газу постачальником «останньої надії» затверджено постановою НКРЕКП від 30 вересня 2015 року № 2501.

Відповідно до підпункту 4.2. розділу IV Договору, об`єм (обсяг) постачання та споживання природного газу Споживачем за розрахунковий період визначається за даними оператора ГРМ за підсумками розрахункового періоду, що містяться в базі даних Оператора газотранспортної системи та надані Споживачу Оператором ГРМ відповідно до умов договору розподілу природного газу.

Пунктом пункту 2 глави 7 розділу XII Кодексу ГТС встановлено, що у точках виходу до газорозподільної системи з метою проведення остаточної алокації щодобових відборів/споживання, що не вимірюються щодобово, оператор газорозподільної системи до 08 числа газового місяця (М+1) надає оператору газотранспортної системи інформацію про фактичний місячний відбір/споживання природного газу окремо по кожному споживачу, відбір/споживання якого не вимірюється щодобово. У випадку якщо комерційний вузол обліку обладнаний обчислювачем (коректором) з можливістю встановити за результатами місяця фактичне щодобове споживання природного газу, така інформація додатково надається в розрізі газових днів газового місяця (М).

Наведене підтверджує доводи позивача про те, що він проводить нарахування кількості спожитого відповідачем природного газу виключно на підставі даних Оператора ГРМ про об`єм (обсяг) розподіленого/спожитого Споживачем природного газу, які отримує в процесі доступу до інформаційної платформи оператора ГТС.

Вартість природного газу визначається шляхом множення об`ємів природного газу, на ціну природного газу, визначену відповідно до встановленого тарифу.

З 1 жовтня 2021 р. ціна природного газу, що постачається постачальником «останньої надії» щоденно розраховується за формулою, наведеною в п. 24 Порядку проведення конкурсу з визначення постачальника «останньої надії», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 вересня 2015 р. № 890, в редакції постанови Кабінету Міністрів України № 1102.

З 1 грудня 2021 р. ціна природного газу (з урахуванням ПДВ) на кожен календарний день, відповідно до умов Договору, опублікована/оприлюднена на сайті позивача за посиланням https://gas.ua/uk/business/news/pon-archive-price.

Долученими позивачем до позовної заяви інформаціями щодо споживачів, які були зареєстровані в реєстрі споживачів постачальника останньої надії, інформацією щодо закріплення споживача з ЕІС-кодом 56ХS000149P1W00N в Реєстрі споживачів постачальників, підтверджується той факт, що відповідачу присвоєно ЕІС код споживача природного газу 56ХS000149P1W00N. Згідно з Інформацією щодо остаточної алокації відборів споживача з ЕІС-кодом, споживач з ЕІС-кодом 56ХS000149P1W00N у квітні 2023 р. спожив 381,85 м куб. природного газу, а у травні 2023 р. - 130,68 м куб. природного газу, поставленого постачальником «останньої надії» ТОВ «ГК «Нафтогаз України».

Відповідно до пункту 4.3. Договору Постачальник зобов`язаний надати Споживачу рахунок на оплату природного газу за цим Договором не пізніше 10 числа календарного місяця, наступного за місяцем постачання природного газу, в обумовлений між Постачальником і Споживачем спосіб (поштою за замовчуванням, через електронний кабінет споживача тощо - якщо Сторонами це окремо обумовлено).

Згідно з п. 4.4. Договору відповідач мав обов`язок оплатити рахунок, наданий позивачем, до закінчення календарного місяця, наступного за місяцем постачання природного газу.

Позивач 16.05.2023 р. направив на адресу Відповідача рахунок №14926, Акт № 7056 приймання-передачі природного газу за квітень 2023 р. на оплату поставленого йому у квітні 2023 р. природного газу об`ємом 0,38185 тис. м куб. газу та 15.06.2023 р. направив поштою відповідачу рахунок № 18829, Акт № 9808 за травень 2023р. на оплату 0,13068 тис. м куб. природного газу, спожитого у травні 2023 р. Вказане підтверджується наявними у матеріалах справи копіями рахунків на оплату № 14926, № 18829, Актів № 7056, № 9808 приймання-передачі природного газу, списків згрупованих відправлень рекомендованих листів № 16.05.2023 Хейруллаєва та № 14.06.23-Юхнель (2).

У матеріалах справи немає доказів оплати відповідачем 14779,80 грн. вартості спожитого ним природного газу. Відповідач визнав наявність у нього такої заборгованості перед позивачем.

Згідно з ч. 4 ст. 191 ГПК України у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.

Враховуючи наявність наведених вище та встановлених судом обставин, позовні вимоги в частині стягнення з відповідача на користь позивача 14779,80 грн. заборгованості за спожитий природний газ обґрунтовані та підлягають задоволенню.

Ухвалюючи таке рішення суд виходить й з того, що укладений між сторонами публічний типовий Договір є підставою для виникнення у його сторін господарських зобов`язань.

Згідно з нормами статей 174 ГК України, статей 11, 509, 629, 714 ЦК України, господарські зобов`язання можуть виникати з господарського договору та інших угод, передбачених законом, а також з угод, не передбачених законом, але таких, які йому не суперечать.

До договору постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, положення про договір поставки, якщо інше не встановлено законом або не випливає із суті відносин сторін.

Частиною 2 статті 265 ГК України визначено, що договір поставки укладається на розсуд сторін або відповідно до державного замовлення.

Зобов`язанням, відповідно до ст. 509 ЦК України, є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку. Зобов`язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 цього Кодексу, зокрема договорів та інших правочинів.

Договір, згідно статті 629 ЦК України, є обов`язковим для виконання сторонами.

Що стосується позовних вимог про стягнення з відповідача на користь позивача пені, трьох процентів річних та інфляційних, то вони також підлягають задоволенню з огляду на таке.

Нормами ст. ст. 525, 526 ЦК України та ст. 193 ГК України встановлено, що одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом. Зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог ЦК України, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов`язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу. Порушення зобов`язань є підставою для застосування господарських санкцій, передбачених ГК України, іншими законами та договором.

Відповідно до ст. ст. 610, 612 ЦК України порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).

Боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.

Статтею 222 ГК України визначено, що учасники господарських відносин, що порушили майнові права або законні інтереси інших суб`єктів, зобов`язані поновити їх, не чекаючи пред`явлення їм претензії чи звернення до суду. Проте Відповідачем, в порушення умов Договору, станом на день ухвалення рішення суду не виконано взятих на себе зобов`язань з оплати поставленого природного газу.

Відповідно до п. 4.5 Типового договору, у разі порушення споживачем, що не є побутовим, строків оплати за цим Договором він сплачує пеню в розмірі подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла в період за який сплачується пеня, від суми простроченого платежу за кожен день прострочення платежу.

Згідно з ст. 625 ЦК України, боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три відсотки річних з простроченої суми, якщо законом або договором не встановлений інший розмір відсотків.

Таким чином, позивачем законно заявлено до стягнення з відповідача на підставі п. 4.5. Типового договору та ст. 625 ЦК України, крім суми заборгованості, додатково 3117,81 грн. пені за шість місяців прострочення виконання зобов`язань від дня, коли вони мали бути виконані, 399,39 грн. трьох процентів річних та 376,97 грн. інфляційних за період прострочення виконання грошового зобов`язання з 01.06.2023 р. та з 01.07.2023 р., відповідно, до 30.04.2024 р. Зазначені суми пені, трьох процентів річних та інфляційних підлягають стягненню з відповідача на користь позивача.

На підставі ст. 129 ГПК України судовий збір у справі покладається на відповідача. При цьому суд враховує ту обставину, що відповідач подав заяву про визнання ним позову 29.10.2024 р. Згідно з ч. 2 ст. 252 ГПК України розгляд справи по суті в порядку спрощеного позовного провадження починається через тридцять днів з дня відкриття провадження у справі, якщо судове засідання не проводиться.

Керуючись ст.ст. 2, 3, 13, 74, 76-79, 86, 129, 130, 236, 238, 239, 241, 242, 247-252, 327 Господарського процесуального кодексу України, суд-

В И Р І Ш И В:

1. Позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Газопостачальна компанія «Нафтогаз України» (04116, м. Київ, вул. Шолуденка, буд. 1, код ЄДРПОУ 40121452) до Головного управління Держпродспоживслужби у Львівській області (79011, м. Львів, вул. Вітовського Д., будинок 18, код ЄДРПОУ 40349068) задовольнити повністю.

Стягнути з Головного управління Держпродспоживслужби у Львівській області (79011, м. Львів, вул. Вітовського Д., будинок 18, код ЄДРПОУ 40349068) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Газопостачальна компанія «Нафтогаз України» (04116, м. Київ, вул. Шолуденка, буд. 1, код ЄДРПОУ 40121452) 14779,80грн. основного боргу, 3117,81грн. пені, 399,39грн. трьох процентів річних, 376,97грн. інфляційних та 2422,40грн. судового збору.

Наказ видати після набрання рішенням суду законної сили.

2.Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

3. Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Західного апеляційного господарського суду.

4.Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом 20 днів з дня складення повного рішення суду.

СуддяБортник О.Ю.

СудГосподарський суд Львівської області
Дата ухвалення рішення22.11.2024
Оприлюднено25.11.2024
Номер документу123225694
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань купівлі-продажу поставки товарів, робіт, послуг енергоносіїв

Судовий реєстр по справі —914/2179/24

Рішення від 22.11.2024

Господарське

Господарський суд Львівської області

Бортник О.Ю.

Ухвала від 23.09.2024

Господарське

Господарський суд Львівської області

Бортник О.Ю.

Ухвала від 11.09.2024

Господарське

Господарський суд Львівської області

Бортник О.Ю.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні