Справа № 182/2878/24
Провадження № 2/0182/2305/2024
У Х В А Л А
Іменем України
22.11.2024 року м. Нікополь
Нікопольський міськрайонний суд Дніпропетровської області в складі:
головуючого - судді Кобеляцької - Шаховал І.О.
секретар Іванова Т.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м.Нікополя цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , треті особи - Служба у справах дітей Миколаївської міської ради Стрийського району Львівської області, та Служба у справах дітей виконавчого комітету Першотравневської сільради Нікопольського району Дніпропетровської області, про позбавлення батьківських прав -
В С Т А Н О В И В:
В провадження Нікопольського міськрайонного суду Дніпропетровської області надійшла позовна заява ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , треті особи - Служба у справах дітей Миколаївської міської ради Стрийського району Львівської області та Служба у справах дітей виконавчого комітету Першотравневської сільради Нікопольського району Дніпропетровської області, про позбавлення батьківських прав.
Ухвалою Нікопольського міськрайонного суду Дніпропетровської області від 30 вересня 2024 року по даній справі було відкрито провадження в порядку загального позовного з призначенням до підготовчого засідання на 07 листопада 2024 року.
Сторони, будучи належним чином повідомленими про розгляд справи, в судове засідання не прибули.
При цьому, до суду з`явився представник Служби у справах дітей виконавчого комітету Першотравневської сільради Нікопольського району Дніпропетровської області та повідомив, що відповідачка по справі ОСОБА_2 , яка, як зазначено в позовній заяві, зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , за даною адресою ніколи не проживала та даний будинок знаходиться в занедбаному стані.
Тому, Нікопольським міськрайонним судом Дніпропетровської області 07 листопада 2024 року, з урахуванням обставин справи, які на даний час склались в Україні, було вирішено здійснити запит до Міністерства соціальної політики України для отримання відомостей з Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб - інформацію щодо відповідачки ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 (дані про фактичне місце проживання/перебування внутрішньо переміщеної особи на території, де виникли обставини, зазначені устатті 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб»; дані про фактичне місце проживання особи на дату звернення; адреса, за якою із внутрішньо переміщеної особою може вестися офіційне листування або вручення офіційної кореспонденції, та номер телефону.
15 листопада 2024 року на адресу суду надійшла відповідь на вищевказаний запит, згідно якої було встановлено, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (ІПН НОМЕР_1 ), з 23 січня 2023 року фактично мешкаєза адресою: АДРЕСА_2 .
Тому, суд з урахуванням даних обставин, вважає за необхідне зазначити наступне.
В Україні визнається і діє принцип верховенства права (частина 1статті 8 Конституції України). Суддя, здійснюючи правосуддя, керується верховенством права (частина 1статті 129 Конституції України).
Суд, здійснюючи правосуддя на засадах верховенства права, забезпечує кожному право на справедливий суд та повагу до інших прав і свобод, гарантованихКонституцієюі законами України, а також міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України (стаття 2 Закону України «Про судоустрій і статус суддів»).
Згідно з ч.1ст.8 Закону України «Про судоустрій і статус суддів»,ніхто не може бути позбавлений права на розгляд його справи в суді, до юрисдикції якого вона віднесена процесуальним законом.
Частиною 1статті 1ЦПК України передбачено, щоцивільний процесуальний кодекс Українивизначає юрисдикцію та повноваження загальних судів щодо цивільних спорів та інших визначених цим Кодексом справ, встановлює порядок здійснення цивільного судочинства.
Частиною 1 ст.2ЦПК України передбачено, що завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.
За правилами частини 1статті 4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
При пред`явленні позову до суду позивачу необхідно визначити, до якого суду звернутися. Це питання вирішує інститут підсудності цивільних справ.
Підсудність - це розмежування компетенції між судами щодо розгляду і вирішення справ.
Питання про підсудність постає перед суддею після отримання позову та відомостей про зареєстроване місце проживання або перебування відповідача.
Так, за правилами, встановленими ч.1 ст.27 ЦПК України, позови до фізичної особи пред`являються в суд за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем її проживання або перебування, якщо інше не передбачено законом.
Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_1 , при подачі позовної заяви до Нікопольського міськрайонного суду Дніпропетровської області, зазначив, що ОСОБА_2 зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 . Тобто, позивачем було зазначено адресу місця реєстрації відповідачки, територіальна підсудність якої розповсюджується на Нікопольський міськрайонний суд Дніпропетровської області
Однак, згідно відповіді на запит суду, відповідачка зареєстрована як внутрішньо-переміщена особа та фактично мешкає за адресою: АДРЕСА_2 . І це дає суду підстави обґрунтовано вважати, що дана справа не підсудна Нікопольському міськрайнному суду Дніпропетровської області, оскільки відповідачка фактично зареєстрована, відповідно до вимог чинного законодавства, і мешкає за іншою адресою.
Таким чином, враховуючи наведене, суд приходить до висновку, що дана справа Нікопольському міськрайонному суду Дніпропетровської області як місцевому суду територіально не підсудна, з урахуванням ч.1 ст.27 ЦПК України, якою чітко передбачено, що позови до фізичної особи пред`являються в суд за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання або перебування, якщо інше не передбачено законом.
Відповідно до ч.5ст.4 ЦПК України, жодна особа не може бути позбавлена права на участь у розгляді своєї справи у визначеному цим Кодексом порядку.
Відповідно до ч.9ст.187 ЦПК України, якщо за результатами отриманої судом інформації буде встановлено, що справа не підсудна цьому суду, суд надсилає справу за підсудністю в порядку, встановленомустаттею 31 цього Кодексу.
Ніхто не може бути позбавлений права на розгляд його справи в суді, до підсудності якого вона віднесена процесуальним законом.
Згідно з судовою практикою Європейського Суду з прав людини, фраза «встановленого законом», крім іншого, поширюється на дотримання судом певних норм, які регулюють його діяльність; у разі перевищення судом повноважень, які чітко викладені в процесуальному законі, такий суд не може вважатися «судом, встановленим законом» у значенні п.1 ст.6 Конвенції (справа «Сокуренко і Стригун проти України»).
Положеннямистатті 31 ЦПК Українивстановлено, що суд передає справу на розгляд іншому суду, якщо справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду. Передача справи на розгляд іншого суду за встановленою цим Кодексом підсудністю з підстави, передбаченої пунктом 1 частини першої цієї статті, здійснюється на підставі ухвали суду не пізніше п`яти днів після закінчення строку на її оскарження, а в разі подання скарги - не пізніше п`яти днів після залишення її без задоволення.
Відповідно дост.32 ЦПК України,спори між судами про підсудність не допускаються.
Справа, передана з одного суду до іншого в порядку, встановленомустаттею 31 цього Кодексу, повинна бути прийнята до провадження судом, якому вона надіслана.
Недотримання правил територіальної юрисдикції (підсудності) є порушенням процесуального закону, який є підставою для скасування рішення з направленням справи на розгляд за встановленою законом підсудністю (частина 1статті 378 ЦПК України).
Таким чином, враховуючи, що адресою фактичного перебування та реєстрації відповідачки як внутрішньо-переміщеної особи є: АДРЕСА_2 , та, враховуючи, що завданням цивільного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення цивільних справ, з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, суд приходить до висновку, що дана справа не підсудна Нікопольському міськрайонному суду Дніпропетровської області, а тому її слід передати за підсудністю до Стрийського міськрайонного суду Львівської області
Керуючись ст.ст.31, 316, 259, 260ЦПК України, суд -
У Х В А Л И В:
Цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , треті особи - Служба у справах дітей Миколаївської міської ради Стрийського району Львівської області та Служба у справах дітей виконавчого комітету Першотравневської сільради Нікопольського району Дніпропетровської області, про позбавлення батьківських прав -- передати до Стрийського міськрайонного суду Львівської області.
На ухвалу може бути подана апеляційна скарга до Дніпровського апеляційного суду Дніпропетровської області протягом п`ятнадцяти днів з дня його проголошення.
Суддя: І. О. Кобеляцька-Шаховал
Суд | Нікопольський міськрайонний суд Дніпропетровської області |
Дата ухвалення рішення | 22.11.2024 |
Оприлюднено | 25.11.2024 |
Номер документу | 123226714 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них про позбавлення батьківських прав |
Цивільне
Нікопольський міськрайонний суд Дніпропетровської області
Кобеляцька-Шаховал І. О.
Цивільне
Нікопольський міськрайонний суд Дніпропетровської області
Кобеляцька-Шаховал І. О.
Цивільне
Нікопольський міськрайонний суд Дніпропетровської області
Кобеляцька-Шаховал І. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні