Рішення
від 10.10.2024 по справі 295/9942/24
БОГУНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М. ЖИТОМИРА

Справа №295/9942/24

Категорія 35

2/295/2488/24

ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10.10.2024 року м. Житомир

Богунський районний суд міста Житомира у складі:

головуючого судді Перекупка І.Г.

при секретарі с/з Конончук Ю.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Житомирі за правилами спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом Об`єднання співвласниківбагатоквартирного будинку«Наш дімЖитомир» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості, -

В С Т А Н О В И В:

28.06.2024 представник Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Наш дім Житомир» звернулася із указаним позовом до суду, у якому просить стягнути з ОСОБА_1 заборгованість за послуги з управління багатоквартирним будинком у розмірі 17495,85 грн та судові витрати.

В обґрунтування позову представник позивача вказує, що власниками квартир та нежитлових приміщень будинку, розташованого за адресою: АДРЕСА_1 , було створено Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Наш дім Житомир».

Відповідач є власником квартири АДРЕСА_2 та являється членом ОСББ «Наш дім Житомир».

Згідно з рішеннями загальних зборів співвласників будинку від 04.03.2020 року, від 19.03.2020 р. та від 22.04.2021 р. встановлено розмір внеску на ремонт та утримання спільного майна.

Відповідач з 2023 року не сплачує встановлені згідно з рішенням загальних зборів внески, у зв`язку з чим утворилась заборгованість, яку позивач просить стягнути на свою користь.

10.07.2024р.на виконаннявимог ч.6ст.187ЦПК Українина адресусуду надійшлаінформація прозареєстроване місцепроживання відповідача.

Ухвалою судді Богунського районного суду м. Житомира від 12.07.2024 відкрито провадження у даній цивільній справі та вирішено проводити розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження.

Відповідачка відзив не подала, про наявність поважних причин, які перешкоджають його подачі, суд не повідомлено, тому відповідно до ч. 8 ст. 178 ЦПК України, суд вирішує справу за наявними матеріалами.

У судове засідання представник позивача не з`явився, подав заяву про розгляд справи без його участі, позовні вимоги підтримує та просить задовольнити, проти заочного розгляду справи не заперечує.

Відповідачка у судові засідання не з`являлася, про день, час та місце розгляду справи повідомлена належним, причини неявки суду не повідомила, правом подання відзиву не скористалася, ухвала про відкриття провадження по справі, позовна заява з додатками, судові повістки, направлені відповідачці поштовим зв`язком, повернулись на адресу суду не врученими адресату з відміткою «за закінченням терміну зберігання».

У відповідності до ст. 247 ЦПК України у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Частина 1 ст. 280 ЦПК України встановлює, що суд може ухвалити заочне рішення на підставі наявних у справі доказів за одночасного існування таких умов: відповідач належним чином повідомлений про дату, час і місце судового засідання; відповідач не з`явився в судове засідання без поважних причин або без повідомлення причин; відповідач не подав відзив; позивач не заперечує проти такого вирішення справи.

Суд, дослідивши письмові матеріали справи, з`ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позовна заява, оцінивши докази в їх сукупності та кожен окремо, дійшов наступного висновку.

Судом встановлено, що згідно протоколу №1 від 20.03.2008 установчих зборів власників квартир та нежитлових приміщень - балансоутримувачем будинку АДРЕСА_1 є Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Наш дім Житомир».

Зборами засновників Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Наш дім Житомир», протоколом № 1 від 18.02.2016 та протоколом № 1 від 04.04.2024 були затвердженні нові редакції Статутів та згідно до вимог Статуту Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Наш дім Житомир», передбачено, що співвласники будинку зобов`язані своєчасно та в повному обсязі сплачувати належні внески та платежі.

Відповідно до п. 1 Розділу І Статуту Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Наш дім Житомир», затвердженого зборами засновників ОСББ «Наш дім Житомир», протокол №1 від 18.02.2016 та протоколом № 1 від 04.04.2024, позивач створений власниками квартир та нежитлових приміщень багатоквартирного будинку, який розташований за адресою: АДРЕСА_1 .

Метою створення об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Наш дім Житомир» відповідно до п. 1 розділу ІІ Сатуту є забезпечення і захист прав співвласників, дотримання ними своїх обов`язків, належне утримання та використання спільного майна будинку, забезпечення своєчасного надходження коштів для сплати всіх платежів, передбачених законодавством та статутом.

Таким чином, позивач надає послуги з утримання житлового будинку по АДРЕСА_1 , власником квартири АДРЕСА_3 якого є відповідачка.

Відповідно до п. 2 Розділу IV Статуту сплата встановлених загальними зборами об`єднання внесків і платежів, у тому числі відрахувань до ремонтного, резервного фондів у розмірах і в строки, що встановлені загальними зборами об`єднання, є обов`язковою для всіх співвласників. Частка співвласника у загальному обсязі внесків і платежів на утримання, реконструкцію, реставрацію, проведення поточного і капітального ремонтів, технічного переоснащення спільного майна встановлюється пропорційно до загальної площі квартири (квартир) та/або нежитлових приміщень, що перебувають в його власності. Порядок сплати, перелік та розміри внесків і платежів співвласників, у тому числі відрахувань до резервного, ремонтного фондів, встановлюються загальними зборами об`єднання відповідно до законодавства та Статуту.

З огляду на викладене, суд приходить до висновку, що розмір внесків та платежів на утримання спільного майна - будинку по АДРЕСА_1 встановлені рішеннями загальних зборів співвласників будинку, що узгоджується зі змістом Статуту ОСББ, відповідно до норм Закону України "Про житлово-комунальні послуги", Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» та Закону «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку».

Керуючись затвердженими тарифами, позивач здійснював нарахування за надані послуги.

Судом встановлено, що відповідач не виконує свій обов`язок зі сплати внесків на утримання спільного майна, внаслідок чого утворилась заборгованість.

На підтвердження розміру заборгованості позивач надав відповідний розрахунок, зі змісту якого вбачається, що заборгованість ОСОБА_1 по оплаті внесків на утримання будинку та прибудинкової території становить 161263,88 грн, інфляційні втрати в розмірі 803,42 грн, 3 % річних в розмірі 565,55 грн, що утворилась за період з 01.03.2023 по 30.04.2024, та разом становить 174965,85 грн (а.с. 11-12, 22).

За даними Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, квартира загальною площею 65,1 кв.м., житловою площею 31.7 кв.м. за адресою: АДРЕСА_4 належить на праві приватної власності ОСОБА_1 (а.с. 21).

Згідно з довідкою Відділу обліку та моніторингу інформації про реєстрацію місця проживання УДМС України в Житомирській області від 30.08.2019, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрована за адресою: АДРЕСА_5 (а.с. 82).

Статтею 322 ЦК України передбачено обов`язок власника утримувати майно, що йому належить.

Відповідно до Закону України «Про житлово-комунальні послуги» житлово-комунальні послуги - результат господарської діяльності, спрямованої на забезпечення умов проживання та/або перебування осіб у житлових і нежитлових приміщеннях, будинках і спорудах, комплексах будинків і споруд відповідно до нормативів, норм, стандартів, порядків і правил, що здійснюється на підставі відповідних договорів про надання житлово-комунальних послуг.

Зі змісту п. 1 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» вбачається, що послуга з управління багатоквартирним будинком є житловою послугою і включає: забезпечення утримання спільного майна багатоквартирного будинку, зокрема прибирання внутрішньобудинкових приміщень та прибудинкової території, якщо прибудинкова територія, за даними Державного земельного кадастру, знаходиться у власності або користуванні співвласників багатоквартирного будинку відповідно до вимог законодавства, виконання санітарно-технічних робіт, обслуговування внутрішньобудинкових систем (крім обслуговування внутрішньобудинкових систем, що використовуються для надання відповідної комунальної послуги у разі укладення індивідуальних договорів з обслуговуванням внутрішньобудинкових систем про надання такої послуги, за умовами яких обслуговування таких систем здійснюється виконавцем), утримання ліфтів тощо; купівлю електричної енергії для забезпечення функціонування спільного майна багатоквартирного будинку; поточний ремонт спільного майна багатоквартирного будинку; інші додаткові послуги, які можуть бути замовлені співвласниками багатоквартирного будинку.

Пунктом 1 частини 1 статті 7 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» передбачене право споживача одержувати вчасно та відповідної якості житлово-комунальні послуги згідно із законодавством та умовами договору на надання житлово-комунальних послуг.

Згідно з п. 5 ч. 2 ст. 7 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» споживач зобов`язаний оплачувати житлово-комунальні послуги у строки, встановлені договором або законом.

За правилами ч. 1 ст. 9 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» споживач здійснює оплату за спожиті житлово-комунальні послуги щомісяця, якщо інший порядок та строки не визначені відповідним договором

Відповідно до п. 6 ч. 1 ст. 8 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» виконавець комунальної послуги має право звертатися до суду в разі порушення споживачами умов договору.

Правові та організаційні засади створення, функціонування, реорганізації та ліквідації об`єднань співвласників жилих та нежилих приміщень багатоквартирного будинку, захисту їхніх прав та виконання обов`язків щодо спільного утримання багатоквартирного будинку визначені Законами України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» та «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку».

За правилами ч. 1 ст. 15 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» співвласник зобов`язаний, зокрема, виконувати обов`язки, передбачені статутом об`єднання; виконувати рішення статутних органів, прийняті у межах їхніх повноважень; забезпечувати збереження приміщень, брати участь у проведенні їх реконструкції, реставрації, поточного і капітального ремонтів, технічного переоснащення; не допускати порушення законних прав та інтересів інших співвласників; дотримуватися вимог правил утримання житлового будинку і прибудинкової території, правил пожежної безпеки, санітарних норм; своєчасно і в повному обсязі сплачувати належні внески і платежі; відшкодовувати збитки, заподіяні майну інших співвласників; виконувати передбачені статутними документами обов`язки перед об`єднанням;

Виходячи з положень ч. 1 ст. 17, ст. 20, ч. ч. 6, 7, 8 ст. 22, ст. 23 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» співвласники у багатоквартирному будинку, функції по утриманню якого і прибудинкової території здійснює об`єднання співвласників, зобов`язані нести витрати по утриманню спільного неподільного майна, у тому числі відрахувань до резервного та ремонтного фондів.

Згідно зі ст. 17 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» для забезпечення виконання власниками приміщень своїх обов`язків об`єднання має право вимагати від співвласників своєчасної та у повному обсязі сплати всіх встановлених цим Законом та статутом об`єднання внесків і платежів, звертатися до суду в разі відмови співвласника відшкодовувати заподіяні збитки, своєчасно та у повному обсязі сплачувати всі встановлені цим Законом та Статутом об`єднання внески і платежі.

Відповідно до ч. 1 ст. 12 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» витрати на управління багатоквартирним будинком, в тому числі включають: витрати на утримання, реконструкцію, реставрацію, проведення поточного і капітального ремонтів, технічної переоснащення спільного майна у багатоквартирному будинку; витрати на оплату комунальних послуг стосовно спільного майна багатоквартирного будинку та інше.

Нормами частини 2 статті 12 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» визначено, що витрати на управління багатоквартирним будинком розподіляються між співвласниками пропорційно до їхніх часток, якщо рішенням зборів співвласників або законодавством не передбачено іншого порядку розподілу витрат.

Частиною 3 статті 12 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» встановлено, що невикористання власником належної йому квартири чи нежитлово приміщення або відмова від використання спільного майна, не є підставою для ухилення від здійснення витрат на управління багатоквартирним будинком.

Згідно з ч. 1 ст. 16 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» об`єднання має право відповідно законодавства та статуту об`єднання, зокрема, встановлювати порядок сплати, перелік, розміри внесків і платежів співвласників, у тому числі відрахувань до резервного ремонтного фондів; визначати підрядника, укладати договори про управління, експлуатацію, обслуговування, реконструкцію, реставрацію, проведення поточного і капітального ремонтів, технічного переоснащення майна з будь-якою фізичною або юридичною особою; здійснювати контроль за своєчасною сплатою внесків та платежів.

Нормами статтей525,526,530ЦКУкраїни передбачено, що одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом. Зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а також встановлений у зобов`язанні строк (термін) його виконання.

Положенням статті 611 ЦК України передбачено,що вразі порушеннязобов`язаннянастають правовінаслідки,встановлені договоромабо законом.

Враховуючи викладене та оцінюючи належність, допустимість кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності, розглянувши справу в межах заявлених вимог, враховуючи, що між сторонами існували зобов`язальні правовідносини, які зі свого боку відповідач належним чином не виконувала, своєчасно не вносила необхідні платежі, чим порушила права позивача і допустила заборгованість, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог про стягнення з ОСОБА_1 заборгованості в сумі 17495,85 грн за період з 01.03.2023 по 30.04.2024.

Щодо вимоги про стягнення з відповідача судових витрат, суд зазначає наступне.

Відповідно до положень частини 1, пункту 1 частини 3статті 133 ЦПК України судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи. До витрат, пов`язаних з розглядом справи, належать витрати на професійну правничу допомогу.

Згідно з положеннями частин першої-четвертоїстатті 137 ЦПК Українивитрати, пов`язані з правничою допомогою адвоката, несуть сторони, крім випадків надання правничої допомоги за рахунок держави.

За результатами розгляду справи витрати на правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом із іншими судовими витратами.

Частиною 8статті 141 ЦПК Українивстановлено, що розмір витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв`язку з розглядом справи, встановлюється судом на підставі поданих сторонами доказів (договорів, рахунків тощо).

На підтвердження понесених позивачем витрат з надання правової допомоги представник позивача надала копії договорів про надання правничої допомоги № 3 від 31.05.2024, копію платіжної інструкції № 901 від 31.05.2024 про сплату ОСОБА_2 грошових коштів в загальній сумі 4500,00 грн (а.с. 74-76, 78).

Частинами 4, 5 статті 137 ЦПК України визначено, що розмір витрат на оплату послуг адвоката має бути співмірним із: складністю справи та виконаних адвокатом робіт (наданих послуг); часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг); обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт; ціною позову та (або) значенням справи для сторони, в тому числі впливом вирішення справи на репутацію сторони або публічним інтересом до справи.

У разі недотримання вимог частини четвертої цієї статті суд може, за клопотанняміншої сторони, зменшити розмір витрат на правничу допомогу, які підлягають розподілу між сторонами.

Аналогічна правова позиція висловлена в Постановах Верховного Суду №235/4969/19 від 12.05.2021 р. та №910/1287/19 від 07.07.2021 р.

Враховуючи категорію і складність даної справи, зміст заявлених позивачем позовних вимог, обсяг робіт, виконаних адвокатом; з огляду на те, що позивач оплатив витрати на професійну правничу допомогу в розмірі 4500,00 грн, що підтверджується матеріалами справи, суд вважає, що вимога позивача про стягнення витрат на правничу допомогу підлягає задоволенню і стягує з відповідача на користь позивача 4500,00 грн.

На підставі ст. 141 ЦПК України з відповідача на користь позивача також підлягає стягненню судовий збір в сумі 3028 грн, сплачений позивачем при зверненні до суду, що підтверджено документально.

Керуючись ст.ст. 2-5, 10-13, 76-81, 133, 137, 141, 247, 264, 265, 280-282, 352, 354 ЦПК України, суд

У Х В А Л И В:

Позов Об`єднання співвласниківбагатоквартирного будинку«Наш дімЖитомир» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості, задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь Об`єднання співвласниківбагатоквартирного будинку«Наш дімЖитомир» заборгованістьза наданіпослугизутримання таобслуговуванняжитловогобудинку танежитловихприміщень,якаутвориласьза періодз01.03.2023по 30.04.2024в сумі16126,88 грн, 803,42 грн інфляційних витрат за період з 01.03.2023 по 30.04.2024, 565,55 грн - 3% річних за період з 01.03.2023 по 30.04.2024, що разом становить 17495,85 грн, судовий збір в розмірі 3028 грн та витрати на професійну правничу допомогу в розмірі 4500 грн.

Рішення може бути оскаржене позивачем до Житомирського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених цим Кодексом, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.

Заочне рішення може бути переглянуто судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.

У разі залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення заочне рішення може бути оскаржено з загальному порядку, встановленому цим Кодексом. У цьому разі строк на апеляційне оскарження рішення починає відраховуватися з дати постановлення ухвали про залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення.

Відомості про учасників справи:

Позивач: Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Наш дім Житомир», адреса: м. Житомир,просп. Миру, буд. 3Д, код ЄДРПОУ 35841946.

Представник позивача: адвокат Войдевич Олеся Анатоліївна, АДРЕСА_6 , свідоцтво про право на зайняття адвокатською діяльністю № 576 від 31.03.2011.

Відповідач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце реєстрації: АДРЕСА_5 , РНОКПП НОМЕР_1 .

Повний текст рішення виготовлено 15.10.2024.

Суддя І.Г.Перекупка

СудБогунський районний суд м. Житомира
Дата ухвалення рішення10.10.2024
Оприлюднено25.11.2024
Номер документу123231417
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них надання послуг

Судовий реєстр по справі —295/9942/24

Рішення від 10.10.2024

Цивільне

Богунський районний суд м. Житомира

Перекупка І. Г.

Ухвала від 12.07.2024

Цивільне

Богунський районний суд м. Житомира

Перекупка І. Г.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні