Справа № 361/11523/24
Провадження № 2-о/361/446/24
22.11.2024
У Х В А Л А
про залишення заяви без руху
22 листопада 2024 року м. Бровари
Суддя Броварського міськрайонного суду Київської області Бражник Н.М., розглянувши заяву ОСОБА_1 заінтересована особа Броварський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Броварському районі Київської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ), про встановлення факту смерті на тимчасово окупованій території,
УСТАНОВИЛА:
Адвокат Мінаєв Д.Д. від імені та в інтересах ОСОБА_1 через систему «Електронний суд» подав заяву про встановлення факту смерті на тимчасово окупованій території ОСОБА_2 , яка єматір`ю ОСОБА_1 .
У порядку автоматизованого розподілу справ між суддями заяву передано на розгляд суддіБражникН.М.
Перевіривши матеріали заяви та долучених до неї документів, суддя встановила, що заява не відповідає вимогам цивільно-процесуального законодавства України з огляду на таке.
Щодо форми і змісту заяви
Відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 293 Цивільного процесуального кодексу України (далі ЦПК України) суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
Частиною 3 ст. 294 ЦПК України передбачено, що справи окремого провадження розглядаються судом з додержанням загальних правил, встановлених цим Кодексом, за винятком положень щодо змагальності та меж судового розгляду.
Заява подана в порядку окремого провадження за формою і змістом повинна відповідати вимогам статті 175 ЦПК України.
Згідно з п. 2 ч. 3 ст. 175 ЦПК України позовна заява повинна містити повне найменування (дляюридичних осіб) або ім`я (прізвище, ім`я та по батькові) (для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), поштовий індекс, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України), а також реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серію паспорта для фізичних осіб - громадян України (якщо такі відомості позивачу відомі), відомі номери засобів зв`язку та адреси електронної пошти, відомості про наявність або відсутність електронного кабінету.
Так, адвокат Мінаєв Д.Д. звертаючись до суду із заявою адресою ОСОБА_1 зазначив непідконтрольну Україні територію: АДРЕСА_1 , даних щодо місця реєстрації чи перебування ОСОБА_1 на території Україні не зазначив та не надав.
Зазначена у додатках до заяви «копія довідки ВПО заявника» представником ОСОБА_1 адвокатом Мінаєвим Д.Д. до файлу «Додатки до позову» не прикріплена.
Щодо сплати судового збору
Відповідно до частини 4 статті 177 ЦПК України, до позовної заяви (заяви) додаються документи, що підтверджують сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі, або документи, що підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
За подання до суду заяви у справах окремого провадження, фізичною особою, ставка судового збору становить 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб (п. п. 4, п. 1 ч. 2 ст.4 Закону України «Про судовий збір»).
При поданні до суду процесуальних документів, передбачених частиною другою цієї статті, велектронній формі застосовується коефіцієнт 0,8 для пониження відповідного розміру ставки судового збору (ч. 3 ст. 4 Закону України «Про судовий збір»).
З огляду на п. 21 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір» звільнені від сплати судового збору заявники у справах за заявами про встановлення фактів, що мають юридичне значення, поданих узв`язку із збройною агресією, збройним конфліктом, тимчасовою окупацією території України, надзвичайними ситуаціями природного чи техногенного характеру, що призвели до вимушеного переселення з тимчасово окупованих територій України, загибелі, поранення, перебування в полоні, незаконного позбавлення волі або викрадення, втрати документів, необхідних для отримання компенсації за пошкоджені та знищені об`єкти нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України, а також порушення права власності на рухоме та/або нерухоме майно»;
Звертаючись досуду іззаявою,представник заявницізазначив,що вонавідповідно доп. 21 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір» є звільненою від сплати судового збору.
Аналізуючи положення п. 21 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір» слід дійти висновку, що законодавцем передбачено звільнення від сплати судового збору за звернення із заявою про встановлення факту, що має юридичне значення (зокрема, факту народження або смерті особи), необхідність у встановленні якого виникла внаслідок: 1) вимушеного переселення з тимчасово окупованих територій, 2) загибелі, 3) поранення, 4) перебування в полоні, 5) незаконного позбавлення волі або викрадення, 6) порушення права власності на рухоме та/або нерухоме майно.
В свою чергу, вище перелічені обставини, виникли внаслідок: 1) збройної агресії, 2) збройного конфлікту, 3) тимчасової окупації території України, 4) надзвичайної ситуації природного чи техногенного характеру.
Отже, законодавцем чітко визначено причинно-наслідковий зв`язок між подією (збройна агресія, конфлікт тощо), яка потягла дію наслідок (вимушене переселення або загибель, або поранення, тощо), який і повинен бути підтверджений судом як факт, що має юридичне значення.
Згідно з ч. 1 ст. 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, іноземець або особа без громадянства, яка перебуває на території України на законних підставах та має право на постійне проживання в Україні, яку змусили залишити або покинути своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.
Отже, заявниці, на підтвердження звільнення від сплати судового збору на підставі п. 21 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір» необхідно надати довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи або сплатити судовий збір у визначеному законом розмірі.
Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 185 ЦПК України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у ст. ст. 175, 177 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху. В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Таким чином судом визначається спосіб усунення недоліків, а саме: надання копії довідки внутрішньо переміщеної особи ОСОБА_1 , зазначення її фактичного місця перебування чи проживання на території України. У разі відсутності довідки внутрішньо переміщеної особи сплата судового збору у визначеному законом розмірі.
Дані недоліки мають бути усунені у триденний строк з дня вручення ухвали про залишення заяви без руху.
У разі невиконання ухвали суду в зазначений строк, заява вважається неподаною та підлягає поверненню, що не перешкоджає повторному зверненню до суду.
Керуючись ст. ст. 185, 260, 315, 318, 353 ЦПК України, суддя -
ПОСТАНОВИЛА:
Заяву ОСОБА_1 заінтересованаособа Броварський відділдержавної реєстраціїактів цивільногостану уБроварському районіКиївської областіЦентрального міжрегіональногоуправління Міністерстваюстиції (м.Київ),про встановленняфакту смертінатимчасово окупованійтериторії залишити без руху.
Надати строк для усунення недоліків заяви протягом трьох днів з дня отримання копії цієї ухвали.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя Н.М. Бражник
Суд | Броварський міськрайонний суд Київської області |
Дата ухвалення рішення | 22.11.2024 |
Оприлюднено | 25.11.2024 |
Номер документу | 123232099 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них: на тимчасово окупованій території України |
Цивільне
Броварський міськрайонний суд Київської області
Бражник Н. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні