Рішення
від 22.11.2024 по справі 750/5166/24
ДЕСНЯНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М.ЧЕРНІГОВА

Справа № 750/5166/24

Провадження № 2/750/1264/24

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

22 листопада 2024 року м. Чернігів

Деснянський районний суд міста Чернігова у складі:

судді - Рахманкулової І.П.,

секретаря Мойсієнко К.А.,

за участю представника позивача - ОСОБА_1 ,

розглянув у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом Акціонерного товариства «Державний ощадний банк України» до ОСОБА_2 про стягнення заборгованості,

третя особа приватний нотаріус Чернігівського міського нотаріального округу Красногор Олександр Володимирович,

в с т а н о в и в :

У квітні 2024 року Акціонерне товариство «Державний ощадний банк України» звернулося до Деснянського районного суду м. Чернігова з позовом до ОСОБА_2 про стягнення заборгованості в сумі 116944 грн. 59 коп.

Обґрунтовано позов тим, що 06 січня 2022 року між Акціонерним товариством «Державний ощадний банк України» та ОСОБА_3 було укладено договір про споживчий кредит № 311917222402, за умовами якого позичальник отримав кредит в сумі 150000 грн. на споживчі потреби зі сплатою 29% річних, строком на 60 місяців. ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 помер. За життя позичальник скористався кредитними коштами, але взяті на себе зобов`язання щодо їх повернення не виконав. Спадкоємцем після смерті ОСОБА_3 є його дружина ОСОБА_2 , яка 31 липня 2023 року подала до банку заяву, в якій повідомила, що саме вона звернулася із заявою про прийняття спадщини після смерті чоловіка. 15 серпня 2023 року банком була направлена претензія кредитора до приватного нотаріуса Чернігівського міського нотаріального округу Красногора О.В. Сума вимог до спадкоємців становить 116911 грн. 59 коп. Проте, вимоги претензії банку спадкоємцем виконані не були, у зв`язку із чим банк звернувся до суду із даним позовом.

Ухвалою Деснянського районного суду м. Чернігова від 19квітня 2024року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі. Справу призначено до розгляду за правилами загального позовного провадження.

У встановлений судом строк відповідач відзив на позов не подала.

Ухвалою Деснянського районного суду м. Чернігова від 19червня 2024року закрито підготовче провадження у справі та призначено справу до судового розгляду по суті.

Представник позивача у судовому засіданні позов підтримав та просив суд його задовольнити.

Відповідач у судове засідання не з`явилась, про час та місце розгляду справи повідомлена завчасно та належним чином, заяв чи клопотань до суду не подала, причин неявки суду не повідомила.

Приватний нотаріус Чернігівського міського нотаріального округу Красногор О.В. надіслав до суду клопотання про розгляд справи без його участі.

Заслухавши пояснення представника позивача та дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.

06 січня 2022 року між Акціонерним товариством «Державний ощадний банк України» та ОСОБА_3 було укладено договір про споживчий кредит № 311917222402, за умовами якого позичальник отримав кредит в сумі 150000 грн. на споживчі потреби зі сплатою 29% річних, строком на 60 місяців (а.с. 11-20).

Надання позичальнику кредитних коштів підтверджується меморіальним ордером № 3119172224 від 06 січня 2022 року (а.с. 21).

ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 помер (а.с. 22).

31 липня 2023 року ОСОБА_2 подала добанку заяву,в якійповідомила,що самевона звернуласяіз заявоюпро прийняттяспадщини післясмерті чоловіка (а.с. 23).

Як вбачається з копії спадкової справи, витребуваної на запит суду, спадкоємцями після смерті ОСОБА_3 є його дружина - ОСОБА_2 . Його діти: ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 та ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 подали до нотаріуса заяви про відмову від спадщини за законом. Інших спадкоємців не має (а.с. 49-28).

15 серпня 2023 року банком була направлена претензія кредитора до приватного нотаріуса Чернігівського міського нотаріального округу Красногора О.В. Сума вимог до спадкоємців становить 116911 грн. 59 коп. (а.с. 28, 29).

Проте, як зазначено у позовній заяві, вимоги претензії банку спадкоємцем виконані не були.

Пунктом 1 частини 2 статті 11 Цивільного кодексу України передбачено, що підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є договори та інші правочини.

Згідно із частиною 1 статті 1054 Цивільного кодексу України, за кредитним договором банк або інша фінансова установа (кредитодавець) зобов`язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірі та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов`язується повернути кредит та сплатити проценти.

Відповідно до частини першої статті 634 Цивільного кодексу України, договором приєднання є договір, умови якого встановлені однією із сторін у формулярах або інших стандартних формах, який може бути укладений лише шляхом приєднання другої сторони до запропонованого договору в цілому. Друга сторона не може запропонувати свої умови договору.

Частиною 1 статті 628 Цивільного кодексу України визначено, що зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов`язковими відповідно до актів цивільного законодавства.

Договір є обов`язковим до виконання сторонами (стаття 629 Цивільного кодексу України).

Згідно із частиною 1 статті 509 Цивільного кодексу України, зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку.

Статтею 525 Цивільного кодексуУкраїни передбачено, що одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.

Відповідно до статті 526 Цивільного кодексу України, зобов`язання має виконуватись належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Згідно із частиною 1 статті 527 Цивільного кодексу України, боржник зобов`язаний виконати свій обов`язок, а кредитор прийняти виконання особисто, якщо інше не встановлено договором або законом, не випливає із суті зобов`язання.

Згідно розрахунку позивача, заборгованість ОСОБА_6 за кредитним договором № 311917222402 станом на 14.08.2023 становить 116911 грн. 59 коп., з яких: 114614 грн. 53 коп. сума простроченої основної заборгованості по кредиту, 2297 грн. 06 коп. сума прострочених процентів за користування кредитом (а.с. 29).

Відповідачем вказаного розрахунку заборгованості не спростовано.

Згідно зі статтею 610 Цивільного кодексу України, порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).

Відповідно дочастини 1статті 611Цивільного кодексуУкраїни,у разіпорушення зобов`язаннянастають правовінаслідки,встановлені договоромабо законом,зокрема: 1)припинення зобов`язаннявнаслідок односторонньоївідмови відзобов`язання,якщо цевстановлено договоромабо законом,або розірваннядоговору; 2)зміна умовзобов`язання; 3)сплата неустойки; 4) відшкодування збитків та моральної шкоди.

Частинами 1та 2статті 612Цивільного кодексуУкраїни визначено,що боржниквважається таким,що прострочив,якщо вінне приступивдо виконаннязобов`язання абоне виконавйого устрок,встановлений договоромабо законом. Боржник, який прострочив виконання зобов`язання, відповідає перед кредитором за завдані простроченням збитки і за неможливість виконання, що випадково настала після прострочення.

Згідно із частиною 2 статті 615 Цивільного кодексу України, одностороння відмова від зобов`язання не звільняє винну сторону від відповідальності за порушення зобов`язання.

Відповідно до статті 1216ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців)

До складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті (стаття 1218 ЦК України).

Згідно зі статтею 1282ЦК України спадкоємці зобов`язані задовольнити вимоги кредитора повністю, але в межах вартості майна, одержаного у спадщину. Кожен із спадкоємців зобов`язаний задовольнити вимоги кредитора особисто, у розмірі, який відповідає його частці у спадщині. Вимоги кредитора спадкоємці зобов`язані задовольнити шляхом одноразового платежу, якщо домовленістю між спадкоємцями та кредитором інше не встановлено. У разі відмови від одноразового платежу суд за позовом кредитора накладає стягнення на майно, яке було передане спадкоємцям у натурі.

Враховуючи викладене, суд приходить до висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог та стягнення з відповідача заборгованості за кредитним договором її покійного чоловіка в межах вартості спадкового майна.

Також, відповідно до статті 141 ЦПК України, з відповідача на користь позивача належить стягнути витрати по сплаті судового збору.

Керуючись статтями 12, 13, 81, 141, 142, 258, 259, 265, 279, 289, 354 ЦПК України, суд, -

в и р і ш и в :

позов Акціонерного товариства «Державний ощадний банк України» до ОСОБА_2 про стягнення заборгованості задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_2 (місце реєстрації: АДРЕСА_1 ; реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_1 ) на користь Акціонерного товариства «Державний ощадний банк України» (місцезнаходження: вул. Госпітальна, 12-г, м. Київ; ідентифікаційний код юридичної особи - 00032129) заборгованість в сумі 116944 грн. 59 коп. (сто шістнадцять тисяч дев`ятсот сорок чотири грн. 59 коп.) на погашення боргу спадкодавця в межах вартості майна, одержаного у спадщину.

Стягнути з ОСОБА_2 на користь Акціонерного товариства «Державний ощадний банк України» 3028 грн. у відшкодування витрат по сплаті судового збору.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржене до Чернігівського апеляційного суду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Учасник справи,якому повнерішення небуло врученеу деньйого проголошенняабо складення,має правона поновленняпропущеного строкуна апеляційнеоскарження - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Суддя

СудДеснянський районний суд м.Чернігова
Дата ухвалення рішення22.11.2024
Оприлюднено25.11.2024
Номер документу123232279
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них страхування, з них споживчого кредиту

Судовий реєстр по справі —750/5166/24

Рішення від 22.11.2024

Цивільне

Деснянський районний суд м.Чернігова

Рахманкулова І. П.

Ухвала від 16.09.2024

Цивільне

Деснянський районний суд м.Чернігова

Рахманкулова І. П.

Ухвала від 22.08.2024

Цивільне

Деснянський районний суд м.Чернігова

Рахманкулова І. П.

Ухвала від 19.06.2024

Цивільне

Деснянський районний суд м.Чернігова

Рахманкулова І. П.

Ухвала від 19.04.2024

Цивільне

Деснянський районний суд м.Чернігова

Рахманкулова І. П.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні