Справа № 541/3760/24
Номер провадження 2/541/1365/2024
Р І Ш Е Н Н Я
іменем України
18 листопада 2024 року м.Миргород
Миргородський міськрайонний суд Полтавської області у складі:
головуючого судді Морозовської О.А.,
за участю секретаря судового засідання Калініченко Л.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Миргород в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Приватного підприємства імені Зубковського про стягнення заборгованості за договором оренди земельної ділянки,
встановив:
ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до ПП ім. Зубковського про стягнення заборгованості з орендної плати за договором оренди земельної ділянки, мотивуючи свої вимоги наступним.
Позивачу належать земельна ділянка площею 2,1692 га, кадастровий номер: 5323289600:00:004:0108, цільове призначення - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що розташована на території Ярмаківської сільської ради Миргородського району Полтавської області. Даною земельною ділянкою на правах оренди користувалося Приватне підприємство імені Зубковського, на підставі договору оренди земельної ділянки від 26.12.2016, право оренди за яким зареєстроване 05.08.2017 року, номер запису про інше речове право 21740863. Право оренди за цим Договором припинено 29.12.2023 у зв`язку із закінченням терміну, на який його було укладено.
Відповідно до п. 4.1. Договору за користування вказаною в Договорі оренди Земельною ділянкою Орендар має сплачувати Орендодавцю орендну плату у розмірі 14,5% за рік від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, зазначеної в п. 2.2. цього Договору (становить 64758,85 грн).
Враховуючи викладене, між ОСОБА_1 та ПП імені Зубковського виникли зобов`язальні відносини, засновані на договорі, що передбачено ст. 11 ЦК України.
У п. 4.2. Договору зазначено, що Орендар сплачує орендну плату протягом строку дії цього Договору в строк з 15 січня поточного року по 15 січня наступного.
Станом на 16 січня 2024 року і до дня звернення до суду із цією позовною заявою Відповідачем не виплачено орендну плату за користування земельною ділянкою позивача за 2023 рік, у зв`язку із чим, у відповідача перед позивачем виникла заборгованість, яка враховуючи умови Договору, обрахована наступним чином: 64758,85:100 х 14,5 = 9390,03 гривень.
У зв`язку із зазначеним, позивач просив стягнути із ПП ім. Зубковського на її користь заборгованість за договором оренди земельної ділянки від 26.12.2016, щодо оренди земельної ділянки площею 2,1692 га, кадастровий номер: 5323289600:00:004:0108, у розмірі 9390,03 гривень, а також судові витрати.
Позивач в судове засідання не з`явився, був належним чином повідомлений про дату, час та місце розгляду справи.
Представник позивача адвокат Батієнко Я.І. в судовезасідання нез`явився, надав суду заву про розгляд справи без його участі та без участі позивача, позовні вимоги підтримав та просив їх задовольнити. Проти заочного розгляду справи не заперечує (а.с. 23).
Представник відповідача в судове засідання не з`явився, про дату, час та місце судового судового засідання повідомлений належним чином, причини неявки суду не повідомив, відзив та заперечень проти позову не надав.
Згідно із ст. 280 ЦПК України у разі неявки в судове засідання відповідача, який належним чином повідомлений про дату, час і місце судового засідання, не з`явився в судове засідання без поважних причин або без повідомлення причин, не подав відзив і якщо позивач не заперечує проти такого вирішення справи, суд може ухвалити заочне рішення на підставі наявних у справі доказів.
Враховуючи відсутність заперечень позивача проти проведення заочного розгляду справи, суд вважає за можливе проводити розгляд справи у відсутність відповідача на підставі наявних у справі даних та доказів, відповідно до ч. 4 ст. 223 ЦПК України та ухвалення заочного рішення відповідно до ст. 280 ЦПК України.
В зв`язку з неявкою в судове засідання всіх учасників справи, відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Ст. 15 ЦК України визначено, що кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.
Отже, ст. 15 ЦК України визначає об`єктом захисту порушене, невизнане або оспорюване право чи цивільний інтерес. Порушення права пов`язане з позбавленням його володільця можливості здійснити (реалізувати) своє право повністю або частково. При оспорюванні або невизнанні права виникає невизначеність у праві, викликана поведінкою іншої особи.
Відповідно до ст. 41 Конституції України кожен має право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю. Право власності є непорушним.
Ч. 1 ст. 3 ЦК України встановлено, що загальними засадами цивільного законодавства є: неприпустимість позбавлення права власності, крім випадків, встановлених Конституцією України та законом; свобода договору; судовий захист цивільного права та інтересу; справедливість, добросовісність та розумність.
Відповідно до ч. 1 ст. 317 ЦК України власникові належать права володіння, користування та розпоряджання своїм майном.
Ч.ч. 1, 2 ст. 319 ЦК України передбачено, що власник володіє, користується, розпоряджається своїм майном на власний розсуд. Власник має право вчиняти щодо свого майна будь-які дії, які не суперечать закону. При здійсненні своїх прав та виконанні обов`язків власник зобов`язаний додержуватися моральних засад суспільства.
Згідно з ч. 1 ст. 321 ЦК України право власності є непорушним. Ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права чи обмежений у його здійсненні.
Держава забезпечує громадянам та юридичним особам рівні умови захисту прав власності на землю. Власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов`язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, і відшкодування завданих збитків.
ОСОБА_1 є власником земельної ділянки площею 2,1692 га, кадастровий номер: 5323289600:00:004:0108, цільове призначення - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що розташована на території Ярмаківської сільської ради Миргородського району Полтавської області (а.с. 6).
У ст. 11 ЦК України надано перелік підстав виникнення юридичних прав та обов`язків (юридичних фактів), які виникають як із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, так і з дій, що не передбачені такими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов`язки.
Однією з таких підстав є відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 11 ЦК України договори та інші правочини.
Договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав і обов`язків (ч. 1 ст. 626 ЦК України).
Майнові відносини, що виникають з договору найму (оренди) земельної ділянки, є цивільно-правовими, ґрунтуються на засадах рівності, вільного волевиявлення та майнової самостійності сторін договору та, крім загальних норм цивільного законодавства щодо договору найму, регулюються актами земельного законодавства - ЗК України, Законом України «Про оренду землі».
Ст. 629 ЦК України закріплено обов`язковість виконання договору сторонами.
Ст. 792 ЦК України передбачено, що за договором найму (оренди) земельної ділянки наймодавець зобов`язується передати наймачеві земельну ділянку на встановлений договором строк у володіння та користування за плату.
У відповідності з ч. 4 ст. 124 ЗК України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у власності громадян і юридичних осіб, здійснюється за договором оренди між власником земельної ділянки і орендарем.
Згідно зі ст. 125 ЗК України право на земельну ділянку, а також право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.
У ст. 13 Закону України «Про оренду землі» надано визначення договору оренди землі, а саме - договором оренди землі є договір, за яким орендодавець зобов`язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов`язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
У ч. 1 ст. 627 ЦК України деталізовано принцип свободи договору та зазначено, що відповідно до ст. 6 цього Кодексу сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості, тому вольовий характер визначення строку не викликає сумніву. Таким чином, сторони наділені значними можливостями впливати на момент настання або закінчення строків, оскільки можуть змінювати строк, наближати або віддаляти його настання.
26 грудня 2016 року між ОСОБА_1 та ПП ім. Зубковського було укладено договір оренди б/н належної позивачу земельної ділянки площею 2,1692 га, кадастровий номер: 5323289600:00:004:0108 (а.с. 7).
Відповідно до п. 4.1 Договору, за користування вказаною в договорі земельною ділянкою з кадастровим номером 5323289600:00:004:0108 орендар сплачує орендодавцю орендну плату у розмірі 14,5 % за рік від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, зазначеної в п. 2.2. цього Договору. Відповідно до п. 2.2 Договору нормативно грошова оцінка земельної ділянки становить 64758,85 грн. Відповідно до договору оренди вказаної земельної ділянки орендна плата за користування цією земельною ділянкою становить 9390,03 грн за рік.
П. 4.2. Договору встановлено, що орендар сплачує орендну плату протягом строку дії цього договору в строк з 15 січня поточного року по 15 січня наступного.
Як вбачається з матеріалів справи, та не було спростовано відповідачем, орендну плату за за 2023 рік, граничний строк сплати якої - 15 січня 2024 року, ПП ім. Зубковського на користь позивача не сплатило по Договору оренди від 26 грудня 2016 року.
Ст. 21 Закону України «Про оренду землі» передбачено, що орендна плата за землю це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою згідно з договором оренди землі. Розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди.
Відповідно до положень абз. 7 ч. 2 ст. 25 Закону України «Про оренду землі» орендар зобов`язаний своєчасно та в повному обсязі сплачувати орендну плату за земельну ділянку.
Ч. 1 ст. 526 ЦК України передбачено, що зобов`язання має виконуватись належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких вимог та умов відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Відповідно до ст. 36 Закону України «Про оренду землі», у разі невиконання зобов`язань за договором оренди землі сторони несуть відповідальність згідно із законом та договором.
Згідно з Витягом з Державного реєстру речових прав № 360836586 від 04 січня 2024 року земельна ділянка з кадастровим номером 5323289600:00:004:0108 перебувала в оренді ПП імені Зубковського з 05 серпня 2017 року до 29 грудня 2023 року, номер запису про інше речове право 21740863, дата державної реєстрації 05 серпня 2017 року (а.с. 8).
З урахуванням положень п. 4.1 Договору укладеного між сторонами, розмір орендної плати за користування належною позивачу земельною ділянкою з кадастровим номером 5323289600:00:004:0108 складає 9390,03 грн за рік.
З огляду на зазначене, позов підлягає задоволенню в повному обсязі, а з ПП ім. Зубковського на користь ОСОБА_1 підлягає стягненнюзаборгованість за договором оренди земельної ділянки від 26.12.2016, щодо оренди земельної ділянки площею 2,1692 га, кадастровий номер: 5323289600:00:004:0108, у розмірі 9390,03 гривень - борг за користування земельною ділянкою у 2023 році.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд керується наступним.
Відповідно до ч. 1 ст. 141 ЦПК України, судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Оскільки позов підлягає задоволенню повністю, з відповідача на користь позивача підлягає стягненню сума судового збору в розмірі 1211,20 грн.
Керуючись ст.ст.5,10,12,13,81,141,263,264,265,268,273,274-279,280,354 ЦПК України, суд
ухвалив:
Позов ОСОБА_1 до Приватного підприємства імені Зубковського про стягнення заборгованості за договором оренди земельної ділянки задовольнити.
Стягнути з Приватного підприємства імені Зубковського (код ЄДРПОУ 34583838, юридична адреса; вул. Перемоги, 2, с. Ярмаки, Миргородський район, Полтавська область, 37671) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) заборгованість за договором оренди земельної ділянки від 26.12.2016, щодо оренди земельної ділянки площею 2,1692 га, кадастровий номер 5323289600:00:004:0108, у розмірі 9390,03 гривень - борг за користування земельною ділянкою у 2023 році.
Стягнути з Приватного підприємства імені Зубковського (код ЄДРПОУ 34583838, юридична адреса; вул. Перемоги, 2, с. Ярмаки, Миргородський район, Полтавська область, 37671) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) судовий збір в розмірі 1 211 (одна тисяча двісті одинадцять) грн 20 коп.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд- якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
У разі залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення заочне рішення може бути оскаржене в загальному порядку, встановленому Цивільним процесуальним кодексом України. У цьому разі строк на апеляційне оскарження рішення починає відраховуватися з дати постановлення ухвали про залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Полтавського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасники справи:
Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженка с. Ярмаки Миргородського району Полтавської області, РНОКПП НОМЕР_1 , місце проживання зареєстроване за адресою: АДРЕСА_1 .
Представник позивача: адвокат Батієнко Ярослав Іванович, свідоцтво про право на заняття адвокатською діяльністю №2165 від 19 червня 2018 року видане Радою адвокатів Полтавської області на підставі рішення № 10 від 19 червня 2018 р., адреса: Полтавська область, м.Миргород, вул. Гоголя, 2/2.
Відповідач: Приватне підприємство імені Зубковського, код ЄДРПОУ 34583838, юридична адреса; вул. Перемоги, 2, с. Ярмаки, Миргородський район, Полтавська область, 37671.
Повне судове рішення складене 22 листопада 2024 року.
Суддя: О. А. Морозовська
Суд | Миргородський міськрайонний суд Полтавської області |
Дата ухвалення рішення | 18.11.2024 |
Оприлюднено | 25.11.2024 |
Номер документу | 123233486 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із земельних відносин, з них: що виникають з договорів оренди |
Цивільне
Миргородський міськрайонний суд Полтавської області
Морозовська О. А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні