Справа № 420/26554/24
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 листопада 2024 року Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді, Бжассо Н.В., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Головного управління Національної поліції в Херсонській області до ОСОБА_1 про стягнення вартості предметів однострою
ВСТАНОВИВ:
До Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Головного управління Національної поліції в Херсонській області до ОСОБА_1 про стягнення вартості предметів однострою, в прохальній частині якого позивач просить суд:
Стягнути з ОСОБА_1 27.03.2001, ІПН НОМЕР_1 , на користь Головного управління Національної поліції в Херсонській області 9044,74.грн. (три тисячі п`ятдесят одну гривню 83 коп.), вартість предметів однострою особистого користування, строк експлуатації яких не закінчився.
Ухвалою суду від 23.09.2024 року відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що ОСОБА_1 звільнено зі служби. 13.01.2022 ОСОБА_1 надіслано лист за вихідним номером №90/2/02-2022 в якому зазначено, що відповідача звільнено зі служби в поліції у зв`язку з реалізацією дисциплінарного стягнення та в направленому листі з додатками також перебував наказ «Про відшкодування вартості предметів однострою особистого користування строк експлуатації яких не закінчився від 11.01.2022 №41», довідка № 246. Однак, відповідач вартість предметів однострою особистого користування, строк експлуатації яких не закінчився не відшкодував, що стало підставою для звернення позивача до суду з даним позовом.
Судом ухвалу від 23.09.2024 року та позов з додатками надіслано засобами поштового зв`язку на адресу відповідача, що в подальшому було повернуто на адресу суду з відміткою «адресат відсутній за вказаною адресою».
Також, 14.10.2024 року судом зроблено оголошення відповідачу на офіційному сайті «Судова влада України» про розгляд адміністративної справи № 420/26554/24.
У разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин справа вирішується за наявними матеріалами.
Суд розглянув матеріали справи, всебічно і повно з`ясував всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінив надані учасниками судового процесу докази в їх сукупності та робить наступні висновки.
Лейтенант поліції ОСОБА_1 проходив службу Головному управлінні Національної поліції в Херсонській області.
Наказом ГУНП в Херсонській області від 13.01.2022 № 15 о/с ОСОБА_1 , звільнено зі служби в поліції за п. 6 ч. 1 ст. 77 Закону України «Про Національну поліцію» у зв`язку з реалізацією дисциплінарного стягнення у вигляді звільнення зі служби, накладеного відповідно до Дисциплінарного статуту Національної поліції України.
На виконання п.10 Розділу V Порядку №772, Головним управлінням Національної поліції в Херсонській області прийнято наказ від 11.01.2022 № 41, пунктом 3 якого затверджено суму вартості предметів однострою особистого користування, строк носіння (експлуатації) яких не закінчився, яка становить 9044,74 грн. та підлягає добровільному відшкодуванню лейтенантом поліції ОСОБА_1 (0155867) протягом 15 днів з дня його звільнення із служби в поліції.
Згідно з довідкою № 246 отримані поліцейським предмети однострою особистого користування, строк носіння (експлуатації), яких не закінчився, ОСОБА_1 отримав предмети однострою на суму 9044,74 грн.
13.01.2022 ОСОБА_1 надіслано лист за вихідним номером №90/2/02-2022 в якому зазначено, що відповідача звільнено зі служби в поліції у зв`язку з реалізацією дисциплінарного стягнення та в направленому листі з додатками також перебував наказ «Про відшкодування вартості предметів однострою особистого користування строк експлуатації яких не закінчився від 11.01.2022 №41», довідка № 246.
Вказаний лист отримано відповідачем 20.01.2022 року.
Правові засади організації та діяльності Національної поліції України, статус поліцейських, а також порядок проходження служби в Національній поліції України визначені Законом України "Про Національну поліцію" (в редакції, чинній на дату виникнення спірних правовідносин).
Відповідно до ст. 17 ЗУ "Про Національну поліцію", поліцейським є громадянин України, який склав Присягу поліцейського, проходить службу на відповідних посадах у поліції і якому присвоєно спеціальне звання поліції.
Згідно зі ст. 20 ЗУ "Про Національну поліцію", поліцейські мають єдиний однострій. Поліцейський отримує однострій безоплатно. Зразки предметів однострою поліцейських затверджує Кабінет Міністрів України. Правила носіння та норми належності однострою поліцейських затверджує Міністр внутрішніх справ України.
Опис і зразки предметів однострою поліцейських затвердженні постановою Кабінету Міністрів України від 30 вересня 2015 р. № 823.
Механізм забезпечення поліцейських одностроєм згідно з нормами належності однострою поліцейських, організацію його використання та обліку визначає Порядок забезпечення поліцейських одностроєм, затверджений наказ Міністерства внутрішніх справ України від 12 вересня 2017 року № 772 (в редакції, чинній на дату виникнення спірних правовідносин).
Відповідно до п. 1 розділу І Порядку № 772, однострій - загальна назва форменого одягу поліцейського, що складається з предметів, які видаються в тимчасове користування для виконання службових завдань, тренувань, навчань, занять тощо (інвентарне майно), та предметів особистого користування, які видаються в постійне користування і не використовуються як інвентарне майно; строк носіння (експлуатації) предметів однострою - час, установлений нормами належності, протягом якого предмет має носитися або перебувати в експлуатації.
Згідно п. 3, 4 розділу І Порядку № 772, одностроєм згідно із цим Порядком забезпечуються поліцейські, які, зокрема, проходять службу на відповідних посадах у Національній поліції України. Використання предметів однострою, які не відповідають описам та зразкам, затвердженим Кабінетом Міністрів України, забороняється. Рішення щодо подальшого обліку, використання або списання таких предметів однострою приймається керівником відповідного органу поліції, ЗВО, інших державних органів, установ та організацій у встановленому законодавством порядку.
Відповідно до п. 1, 4 розділу ІІІ Порядку № 772, забезпечення одностроєм у поліції здійснюється централізовано структурним підрозділом центрального органу управління поліцією з питань матеріально-технічного та ресурсного забезпечення. Отримання предметів однострою здійснюється на підставі відповідного рішення керівництва поліції.
Згідно п. 1-3 розділу IV Порядку № 772, строк носіння (експлуатації) предметів однострою починає обчислюватися з дня фактичної видачі їх у користування (експлуатацію). Час зберігання предметів однострою на складі не зараховується до строку їх носіння (експлуатації). На кожного поліцейського для здійснення контролю за станом використання ним предметів однострою згідно з нормами належності та за строками їх носіння (експлуатації) оформлюється арматурна картка. Облік предметів однострою в арматурній картці ведеться з дати призначення поліцейського на відповідну посаду або зарахування на навчання до ЗВО згідно з наказом по особовому складу.
Відповідно до п. 1-4 розділу V Порядку № 772, предмети однострою особистого користування передаються поліцейським безоплатно. Предметами однострою особистого користування забезпечуються поліцейські, визначені в пункті 3 розділу I цього Порядку, із дня призначення на посаду або зарахування на навчання до ЗВО. Предмети однострою особистого користування видаються поліцейським на майбутній термін служби або з урахуванням навчання у ЗВО та на строк, що передбачений нормами належності. Чергова видача поліцейським однострою особистого користування проводиться після закінчення строків його експлуатації (носіння). Дострокова видача предметів однострою дозволяється тільки у випадках, передбачених цим Порядком. Предмети однострою, що належать до видачі поліцейським за декількома нормами, видаються за тією, строк носіння (експлуатації) за якою менший.
Згідно з п. 2, 3, 11, 13, 16 розділу VІІ Порядку № 772, однострій, що знаходиться в органах (закладах, установах) поліції, ЗВО, підлягає обов`язковому обліку. Облік здійснюється шляхом оформлення відповідних документів, правильного та своєчасного занесення записів до книг, карток та інших облікових документів усіх операцій з руху та змін якісного стану предметів однострою. Книги та інші документи з обліку однострою оформлюються та ведуться згідно з вимогами цього Порядку і зберігаються згідно з вимогами законодавства. Упровадження облікових документів невстановленої форми заборонено. Підставою для оформлення арматурної картки є наказ про призначення на посаду (зарахування на навчання) в орган (заклад, установу) поліції, ЗВО, а на поліцейського, якого переведено з іншого органу (закладу, установи), ЗВО, крім наказу,- атестат на предмети однострою. Поліцейському під час переведення до іншого органу (закладу, установи) поліції, ЗВО, призначення на посаду після закінчення навчання або у зв`язку із зарахуванням на денну форму навчання до ЗВО оформлюється атестат на предмети однострою у двох примірниках. Перший примірник отримується поліцейським особисто під підпис та є підставою для забезпечення одностроєм за новим місцем служби, другий примірник зберігається в підрозділі, що видав атестат на предмети однострою.
Для видачі однострою поліцейським на підставі облікових даних арматурних карток оформлюється в одному примірнику роздавальна відомість на предмети однострою (додаток 12). З метою уникнення безпідставної видачі предметів однострою зазначений у роздавальній відомості на предмети однострою список поліцейських перевіряється посадовою особою підрозділу кадрового забезпечення. Роздавальна відомість на предмети однострою вважається виконаною, якщо згідно з нею здійснено видачу предметів однострою вказаним у ній поліцейським, повністю або частково відповідно до зазначеної кількості, її підписано всіма передбаченими посадовими особами, а дані про видачу внесено до арматурних карток поліцейських, яким було видано предмети однострою. Виконана роздавальна відомість на предмети однострою має бути передана до бухгалтерської служби органу (закладу, установи) поліції, ЗВО у строк не більше 30 днів з моменту здійснення в ній первинного запису про видачу предметів однострою поліцейським, але не пізніше останнього дня звітного місяця. Роздавальна відомість на предмети однострою, оформлена під час видачі поліцейським предметів однострою особистого користування, є підставою для складання акта списання встановленої форми та відображення інформації про проведену господарську операцію в бухгалтерському обліку відповідного органу (закладу, установи) поліції, ЗВО. Після видачі предметів однострою особистого користування забезпечується їх управлінський облік. Виконана роздавальна відомість на предмети однострою є підставою для складання акта введення в експлуатацію предметів однострою, що використовуються як інвентарне майно. В акті за потреби зазначається зведена інформація з однієї або декількох роздавальних відомостей на предмети однострою з посиланням на тотожну інформацію, що відображена в роздавальній(их) відомості(ях) на предмети однострою.
Відповідно до п. 10 розділу V Порядку № 772, відшкодування вартості предметів однострою особистого користування, строк експлуатації яких не закінчився, здійснюється з урахуванням термінів його експлуатації та у випадку втрати, пошкодження та/або звільнення поліцейського зі служби з таких підстав: у зв`язку з реалізацією дисциплінарного стягнення у вигляді звільнення зі служби, накладеного відповідно до Дисциплінарного статуту Національної поліції України; за власним бажанням; у разі набрання законної сили рішенням суду щодо притягнення до відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, пов`язаного з корупцією, або кримінального правопорушення; у зв`язку з набуттям громадянства або підданства іншої держави; через службову невідповідність. Керівник відповідного органу поліції не пізніше ніж за 5 робочих днів до звільнення поліцейського зі служби видає наказ про відшкодування особою вартості предметів однострою особистого користування, строк експлуатації яких не закінчився. Поліцейському видається під розписку належно завірена копія наказу про відшкодування вартості предметів однострою особистого користування. Відрахування з грошового забезпечення поліцейського здійснюються виключно за його письмової згоди або в судовому порядку.
З аналізу вищевикладеного слідує, що у разі звільнення поліцейського зі служби, зокрема за власним бажанням, він повинен відшкодувати вартості предметів однострою особистого користування, строк експлуатації яких не закінчився.
Відповідно до матеріалів справи, сума коштів, яка має бути сплачена для відшкодування вартості предметів однострою особистого користування, строк носіння (експлуатації), яких не закінчився, ОСОБА_1 складає 9044,74 грн.
Даних щодо сплати відповідачем, вартості предметів однострою особистого користування, строк експлуатації яких не закінчився на дату розгляду справи суду не надано.
Таким чином, суд приходить до висновку, що позовні вимоги належать до повного задоволення.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Згідно зі ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч.1 ст.143 КАС України, питання щодо судових витрат вирішуються судом у рішенні, постанові або ухвалі. Суд, при ухваленні рішення у справі, враховує всі обставини, що склалися, та відповідно до законодавства визначає порядок розподілу витрат, пов`язаних із судовим розглядом.
Згідно з вимогами статті 139 КАС України, судові витрати на користь позивача не підлягають стягненню, оскільки він є суб`єктом владних повноважень.
Керуючись ст.ст.2, 3, 6, 8, 9, 73, 74, 75, 76, 77, 94, 139, 243, 245, 246, 250, 262, 295 КАС України, суд
ВИРІШИВ:
Задовольнити адміністративний позов Головного управління Національної поліції в Херсонській області до ОСОБА_1 про стягнення вартості предметів однострою.
Стягнути з ОСОБА_1 27.03.2001, ІПН НОМЕР_1 , на користь Головного управління Національної поліції в Херсонській області 9044,74.грн. (три тисячі п`ятдесят одну гривню 83 коп.), вартість предметів однострою особистого користування, строк експлуатації яких не закінчився.
Відповідно до ст. 255 КАС України, рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Згідно з ч. 1 ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів. Якщо в судовому засіданні було проголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складання повного тексту рішення.
Апеляційна скарга подається учасниками справи до П`ятого апеляційного адміністративного суду.
Позивач Головне управління Національної поліції в Херсонській області (вул. Лютеранська, буд. 4, м. Херсон, Херсонська обл.., 73000, код ЄДРПОУ: 40108782).
Відповідач - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 ).
Повний текст рішення виготовлено та підписано судом 22.11.2024 року.
СуддяН.В. Бжассо
Суд | Одеський окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 22.11.2024 |
Оприлюднено | 25.11.2024 |
Номер документу | 123237900 |
Судочинство | Адміністративне |
Категорія | Справи, що виникають з відносин публічної служби, зокрема справи щодо |
Адміністративне
Одеський окружний адміністративний суд
Бжассо Н.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні