ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
22 листопада 2024 року м. Чернігів Справа № 620/12561/24
Чернігівський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого судді - Бородавкіної С.В.,
розглянувши у спрощеному позовному провадженні без повідомлення (виклику) сторін справу за адміністративним позовом Відділення військової підготовки Фахового коледжу морського транспорту Національного університету "Одеська морська академія" до ОСОБА_1 про стягнення коштів, пов`язаних з утриманням у вищому навчальному закладі,
У С Т А Н О В И В:
Відділення військової підготовки Фахового коледжу морського транспорту Національного університету "Одеська морська академія" (далі Відділення, позивач) 13.09.2024 (відповідно до відбитку штампу на конверті) звернулось до суду з адміністративним позовом до ОСОБА_1 (далі ОСОБА_1 , відповідач), у якому просить стягнути з відповідача витрати, пов`язані з утриманням у військовому навчальному підрозділі закладу вищої освіти, в сумі 91 526,70 грн.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що у зв`язку з достроковим розірванням контракту у відповідача виникло зобов`язання щодо відшкодування витрат на його утримання, а у Відділення право на звернення до суду для захисту майнових інтересів.
Ухвалою судді від 24.09.2024 відкрито провадження у справі та призначено її розгляд за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання, за наявними у справі матеріалами.
Від відповідача у встановлений судом строк відзив на позов не надійшов, про розгляд справи відповідач повідомлений належним чином.
Дослідивши подані документи і матеріали, суд установив такі обставини.
01.08.2023 між ОСОБА_1 та Міністерством оборони України і особі тимчасово виконуючого обов`язку командувача Військово-Морських Сил Збройних Сил України укладено контракт про проходження військової служби (навчання) у Збройних Силах України курсантами вищого військового навчального закладу, військового навчального підрозділу закладу вищої освіти у Відділенні військової підготовки Фахового коледжу морського транспорту (а.с. 22-23).
Згідно пункту 3 вказаного контракту відповідач зобов`язувався у разі дострокового розірвання контракту відшкодувати витрати за його навчання у Відділенні протягом 30 календарних днів.
Наказом начальника Відділення від 31.07.2023 №5/13 відповідач зарахований на навчання до Відділення з терміном навчання 2 роки (а.с. 18-19).
Наказом начальника відділення від 31.07.2023 №221 відповідач зарахований до списків особового складу Відділення на всі види забезпечення (а.с. 21).
Наказом тво командувача Військово-Морських Сил Збройних Сил України від 01.08.2023 №111-РС відповідач призначений на посаду «курсант» та йому присвоєно первинне військове звання рядового складу «рекрут» (а.с. 20).
Наказом ректора Національного університету «Одеська морська академія» від 05.07.2024 №914 відповідач відрахований за академічну неуспішність (а.с. 24).
Відповідно до витягу з наказу командувача Військово-Морських Сил Збройних Сил України від 19.07.2024 №191-РС з відповідачем розірвано контракт про проходження військової служби (навчання) у Збройних Силах України та звільнено його з військової служби у запас (а.с. 25).
Відповідно до наказу начальника Відділення від 26.07.2024 №213 ОСОБА_1 виключений зі списків особового складу та знятий з усіх видів забезпечення. Вказаним наказом оголошено відповідачу суму до відшкодування за час навчання у Відділенні у загальному розмірі 91526,70 грн. (а.с. 26-27). Наказ відповідач отримав наручно 26.07.2024, про що свідчить його особистий підпис.
Відповідно до довідок-розрахунків фактичні витрати, пов`язані з утриманням курсанта ОСОБА_1 , становлять: по грошовому забезпеченню 34188,39 грн., по речовому забезпеченню 15965,82 грн., по медичному забезпеченню 136,55 грн., по продовольчому забезпеченню 41235,94 грн. Із вказаними розрахунками відповідач ознайомлений 26.07.2024 (а.с. 28-34).
Посадовою особою Відділення 26.07.2024 вручено відповідачу повідомлення про зобов`язання протягом 30 календарних днів з дати підписання цього повідомлення відшкодувати витрати, пов`язані з утриманням у навчальному закладі, в сумі 91526,70 грн. (а.с. 33-34).
29.08.2024 позивач повторно надіслав ОСОБА_1 повідомлення про необхідність відшкодування вказаних коштів (а.с. 35-38)
У добровільному порядку вказані витрати відповідач не відшкодував, тому позивач звернувся до суду з позовом про їх стягнення.
Надаючи правову оцінку обставинам вказаної справи, суд зважає на таке.
Стаття 19 Конституції України передбачає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
При вирішенні даних спірних правовідносин суд застосовує правову позицію, висловлену у постанові Великої Палати Верховного Суду від 12.12.2018 року по справі №804/285/16 (провадження № 11-669апп18), згідно якої вказані спори підлягають вирішенню в порядку адміністративного судочинства як такі, що пов`язані з питаннями реалізації правового статусу особи, яка перебуває на посаді публічної служби, від моменту її прийняття на посаду і до звільнення з публічної служби, зокрема, й питаннями відповідальності за невиконання договору підготовки фахівця, що призвели до відшкодування фактичних витрат, пов`язаних з утриманням у навчальному закладі, навіть якщо подання відповідного позову про відшкодування витрат відбувається після її звільнення з державної служби.
Відповідно до частини 10 статті 25 Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу» курсанти в разі дострокового розірвання контракту через небажання продовжувати навчання або через недисциплінованість, систематичне невиконання умов контракту військовослужбовцем, невиконання освітньої програми (індивідуального навчального плану - за його наявності), в інших випадках, передбачених законом, та в разі відмови від подальшого проходження військової служби на посадах осіб сержантського, старшинського або офіцерського складу після закінчення відповідно закладу фахової передвищої військової освіти, вищого військового навчального закладу, військового навчального підрозділу закладу вищої освіти, а також особи офіцерського складу, які звільняються з військової служби протягом п`яти років (десяти років - для осіб офіцерського складу, які оволоділи спеціальностями льотного складу авіації) після закінчення вищого військового навчального закладу або військового навчального підрозділу закладу вищої освіти відповідно до підпунктів "д", "е", "з", "и" пункту 1, підпунктів "д", "е", "ж", "з" пункту 2 та підпункту "в" пункту 3 частини п`ятої статті 26 цього Закону, відшкодовують Міністерству оборони України та іншим центральним органам виконавчої влади, яким підпорядковані ці заклади освіти, витрати, пов`язані з їх утриманням у закладі фахової передвищої військової освіти, вищому військовому навчальному закладі, військовому навчальному підрозділі закладу вищої освіти, відповідно до порядку та умов, встановлених Кабінетом Міністрів України. У разі відмови від добровільного відшкодування витрат таке відшкодування здійснюється в судовому порядку.
Постановою Кабінету Міністрів України від 12.07.2006 №964 затверджено Порядок відшкодування курсантами та особами офіцерського складу витрат, пов`язаних з їх утриманням у закладах вищої освіти (далі - Порядок), відповідно до пунктів 3, 4, 6, 7, 8 якого відшкодування здійснюється у розмірі фактичних витрат, пов`язаних з: грошовим, продовольчим, речовим, медичним забезпеченням; перевезенням до місця проведення щорічної відпустки та у зворотному напрямку оплатою комунальних послуг і вартості спожитих енергоносіїв.
Розрахунок фактичних витрат здійснюється вищим навчальним закладом згідно з нормами утримання курсантів.
Витрати відшкодовуються у розмірі різниці сум витрат з утримання курсантів і витрат з утримання військовослужбовців строкової служби за відповідною військово-обліковою спеціальністю:
курсантами, які навчалися менше встановлених законодавством строків строкової військової служби, - за весь період навчання;
курсантами, які навчалися понад встановлені законодавством строки строкової військової служби, - за період навчання, який відповідає строку строкової військової служби.
У разі відмови курсанта або особи офіцерського складу добровільно відшкодувати витрати стягнення їх сум здійснюється у судовому порядку. Сума відшкодованих витрат зараховується до спеціального фонду державного бюджету і використовується відповідно до кошторису, зокрема Міноборони.
Пунктами 1.1, 1.2, 2.1, 2.3, 3 Порядку розрахунку витрат, пов`язаних з утриманням курсантів у вищих навчальних закладах, затвердженого спільним наказом Міністерства оборони України, Міністерством фінансів України, МВС України, Міністерством транспорту та зв`язку України, Адміністрацією Державної прикордонної служби України, Управлінням Державної охорони України, Служби безпеки України від 16.07.2007 №419/831/240/605/537/219/534 передбачено, що порядок розрахунку витрат, пов`язаних з утриманням курсантів у вищих навчальних закладах, розроблено з метою впорядкування діяльності посадових осіб та органів військового управління щодо відшкодування курсантами, які проходять підготовку на посади осіб офіцерського складу, зокрема Міністерству оборони України витрат, пов`язаних з їх утриманням у вищому військовому навчальному закладі, військовому навчальному підрозділі вищого навчального закладу, зокрема у разі дострокового розірвання контракту про проходження військової служби (навчання) через небажання продовжувати навчання або через недисциплінованість.
Зобов`язання про добровільне відшкодування курсантом витрат, пов`язаних з його утриманням, зазначається в контракті під час його укладання.
Відшкодування здійснюється в розмірі фактичних витрат, пов`язаних з утриманням курсантів у ВНЗ, а саме витрат на: грошове забезпечення; продовольче забезпечення; речове забезпечення; медичне забезпечення; перевезення до місця проведення щорічної основної та канікулярної відпустки та назад; оплату комунальних послуг та спожитих енергоносіїв.
У разі дострокового розірвання контракту відповідні служби (підрозділи) забезпечення навчального процесу здійснюють остаточний розрахунок фактичних витрат за відповідними видами забезпечення, складають довідки-розрахунки та подають їх до кадрового підрозділу ВНЗ. Період навчання, за який здійснюється відшкодування витрат, пов`язаних з утриманням, визначається з дня зарахування по день виключення курсанта зі списків особового складу ВНЗ.
У наказі про звільнення курсанта сума відшкодування відображається узагальнено та вноситься до книги обліку нестач ВНЗ. Відшкодовані за утримання курсантів у ВНЗ кошти враховуються у кошторисних показниках спеціального фонду відповідних центральних органів виконавчої влади як власні надходження ВНЗ та витрати на утримання курсантів.
Відповідно до пункту 3 Порядку відшкодування здійснюється у розмірі фактичних витрат, пов`язаних з: грошовим, продовольчим, речовим, медичним забезпеченням; перевезенням до місця проведення щорічної відпустки та у зворотному напрямку; оплатою комунальних послуг і вартості спожитих енергоносіїв.
Відповідно до пункту 4 Порядку розрахунок фактичних витрат здійснюється вищим навчальним закладом згідно з нормами утримання курсантів.
Пунктом 6 Порядку встановлено, що витрати відшкодовуються у розмірі різниці сум витрат з утримання курсантів і витрат з утримання військовослужбовців строкової служби за відповідною військово-обліковою спеціальністю:
курсантами, які навчалися менше встановлених законодавством строків строкової військової служби, - за весь період навчання;
курсантами, які навчалися понад встановлені законодавством строки строкової військової служби, - за період навчання, який відповідає строку строкової військової служби.
Відповідно до пункту 1 частини першої статті 23 Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу» строки строкової військової служби в календарному обчисленні встановлюються для солдатів і матросів, сержантів і старшин, які проходять строкову військову службу в Збройних Силах України та інших військових формуваннях, - до 18 місяців.
Відповідно до пункту 1 Положення про Міністерство оборони України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.11.2014 №671, Міністерство оборони України є центральним органом виконавчої влади і військового управління, у підпорядкуванні якого перебувають Збройні Сили України.
Згідно з пунктом 3 зазначеного Положення основним із завдань Міністерства оборони України є формування і реалізація державної політики з питань національної безпеки у воєнній сфері, сфері оборони і військового будівництва, у галузі оборонного планування, військової освіти та науки.
За змістом статей 1, 10 Закону України «Про оборону України», статті 10 Закону України «Про Збройні Сили України» Міністерство оборони України є центральним органом виконавчої влади, а органом державної влади на місцях є підпорядковані Міністру оборони командири з`єднань, частин, інших формувань.
Міністерство оборони України, згідно рішення Конституційного Суду України №3-РП/99 від 08.04.1999, є органом, уповноваженим державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах.
Відповідно до Закону України «Про Збройні Сили України», та Положення про Відділення військової підготовки Морехідного коледжу технічного флоту Національного університету «Одеська морська академія» Відділення входить до складу Збройних Сил України і підпорядковане Міністерству оборони України.
Статтею 15 Закону України «Про Збройні Сили України» визначено, що фінансування Збройних Сил України, в тому числі, і Відділення військової підготовки Фахового коледжу морського транспорту Національного університету «Одеська морська академія», здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України.
У ході розгляду справи встановлено, що відповідач отримав повідомлення про зобов`язання відшкодування витрат, пов`язаних з утриманням у навчальному закладі, що підтверджується його підписом. Разом з тим, докази сплати відповідних коштів відсутні.
Відповідно до частин першої та другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до частини першоїстатті 9 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Враховуючи вищевикладене та беручи до уваги той факт, що відповідач погодився з умовами контракту і був обізнаний про наслідки його невиконання, суд дійшов висновку, що позов Відділення про відшкодування витрат, пов`язаних з утриманням під час навчання у вищому навчальному закладі, необхідно задовольнити частково.
Відповідно до частини другої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову суб`єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб`єкта владних повноважень, пов`язані із залученням свідків та проведенням експертиз.
Оскільки вказані витрати позивачем не понесені, відшкодуванню за рахунок відповідача вони не підлягають.
Керуючись статтями 227, 241-246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов Відділення військової підготовки Фахового коледжу морського транспорту Національного університету «Одеська морська академія» до ОСОБА_1 про стягнення коштів, пов`язаних з утриманням у вищому навчальному закладі, задовольнити у повному обсязі.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Міністерства оборони України в особі Відділення військової підготовки Фахового коледжу морського транспорту Національного університету «Одеська морська академія» витрати, пов`язані з утриманням у військовому навчальному підрозділі закладу вищої освіти, у розмірі 91526 (дев`яносто одна тисяча п`ятсот двадцять шість) грн. 70 коп. на р/р Інституту Військово-Морських Сил Національного університету «Одеська морська академія» (ЄДРПОУ 26614030, UA 508201720313221001201088981, МФО 820172, ДКСУ м. Київ).
Рішення суду може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня виготовлення повного тексту. Апеляційна скарга подається безпосередньо до адміністративного суду апеляційної інстанції.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення виготовлено 22 листопада 2024 року.
Позивач: Відділення військової підготовки Фахового коледжу морського транспорту Національного університету "Одеська морська академія" (код ЄДРПОУ 26614047, вул. Маразліївська, 40/42, м. Одеса, 65014).
Відповідач: ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ).
Суддя С.В. Бородавкіна
Суд | Чернігівський окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 22.11.2024 |
Оприлюднено | 25.11.2024 |
Номер документу | 123239524 |
Судочинство | Адміністративне |
Категорія | Справи, що виникають з відносин публічної служби, зокрема справи щодо проходження служби, з них |
Адміністративне
Чернігівський окружний адміністративний суд
Бородавкіна С.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні