Рішення
від 20.11.2024 по справі 362/2957/24
ВАСИЛЬКІВСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 362/2957/24

Провадження № 2/362/1917/24

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

20 листопада 2024 року Васильківський міськрайонний суд Київської області в складі:

головуючого - судді Кравченко Л.М.,

за участі секретаря Шмагун М.С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Василькові Київської області цивільну справу за позовом КП ВМР «Васильківтепломережа» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за договором про надання послуг,-

в с т а н о в и в:

Утравні 2024р. КП«Васильківтепломережа» звернулосядо судув порядкуцивільного судочинстваз позовомдо ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за надані послуги з централізованого опалення в сумі 69766,75 грн. та судові витрати в сумі 2422,40 грн.

В обґрунтування вимог позову позивач зазначає, що відповідач є власником квартири АДРЕСА_1 . Особовий рахунок № НОМЕР_1 . Квартира обладнана централізованою системою опалення. Позивач надає відповідачу послуги з централізованого опалення.

Однак, відповідач оплату за опалення не проводить, внаслідок чого станом на 01.04.2024 р. утворився борг, який становить 69766,75 грн.

Ухвалою Васильківського міськрайонного суду Київської області від 20.05.2024 р. відкрито провадження у справі та призначено до розгляду у спрощеному позовному провадженні.

23.09.2024 р. до суду відповідач подав заяву, в якій просив просив застосувати строки позовної давності.

23.09.2024 р. представник позивача через канцелярію суду подав заяву проте, що позивач змінив назву, при цьому правонаступництва, реорганізації не відбулося, тому просив суд врахувати зміни назви позивача, а саме: з КП «Васильківтепломережа» на нову назву комунальне підприємство Васильківської міської ради «Васильківтепломережа».

Представник позивача в судове засідання не з`явився, судом повідомлений належно. Через канцелярію суду подала заяву, в якій просила проводити розгляд справи за її відсутності, позовні вимоги підтримала, проти заочного рішення не заперечила.

Відповідач в судове засідання не з`явився, судом повідомлений належно.

Крім того, в силу вимог ст. 247 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.

Суд, на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин цієї справи, на які позивач послався як на підставу своїх вимог, що викладені у позовній заяві та підтверджені доданими до неї доказами, які були досліджені судом, з урахуванням відзиву відповідача та відповіді на відзив представника позивача, на засадах верховенства права, відповідно до норм матеріального права із дотриманням норм процесуального права, прийшов до висновку про можливість ухвалення по справі рішення та задоволення позовних вимог частково.

Судом встановлено, що згідно переліку сум за період з 01.01.2019 р. по 01.04.2024 р. по особовому рахунку: № НОМЕР_1 за адресою:

АДРЕСА_2 , заборгованість становить 69766,75 грн.

Основною метою діяльності КП «Васильківтепломережа», як виробника комунальної послуги, є забезпечення якісного та безперебійного постачання теплової енергії, централізованого опалення гарячого водопостачання споживачам міста: підприємствам, організаціям, установам відомчого і комунального житла та іншим.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 зареєстрована в квартирі за адресою: АДРЕСА_2 , та є споживачем послуг з централізованого опалення квартири, яку надає КП «Васильківтепломережа».

Щодо позиції відповідача про застосування строку позовної давності, суд зазначає наступне.

Загальна позовна давність встановлюється тривалістю у три роки (стаття 257 ЦК України).

Перебіг позовної давності починається від дня, коли особа довідалася або могла довідатися про порушення свого права. За зобов`язаннями з визначеним строком виконання перебіг позовної давності починається зі спливом строку виконання (частини перша та п`ятастатті 261 ЦК України).

Оскільки заборгованість за житлово-комунальні послуги нараховувалась позивачем щомісяця, то перебіг загальної позовної давності слід відраховувати від кожного щомісячного платежу.

З огляду на те, що у позивача з відповідачем є фактичні договірні відносини, тобто не визначений інший, ніж встановлений у пункті 18 Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення термін внесення платежів, саме з 21 числа кожного місяця, наступного за тим, в якому були надані відповідні послуги, починається прострочення оплати цих послуг, а відтак і початок перебігу позовної давності за кожним місячним платежем.

Згідно частини першоїстатті 264 ЦКперебіг позовної давності переривається вчиненням особою дії, що свідчить про визнання нею свого боргу або іншого обов`язку. З тлумачення цієї норми слідує, що вона пов`язує переривання позовної давності з будь-якими активними діями зобов`язаного суб`єкта (боржника). При цьому не виключається й випадку коли переривання перебігу позовної давності буде відбуватися внаслідок визнання боргу, що здійснюється іншими суб`єктами, якщо на це була виражена воля боржника. Тобто коли боржник виражає свою згодою чи уповноважує на це відповідного іншого суб`єкта.

Такий же висновок зроблений Верховним Судом України зокрема, у постанові Верховного Суду України від 8 листопада 2017 р. у справі № 6-2891цс16 вказано, що «відповідно до частин першої, третьоїстатті 264 ЦК Україниперебіг позовної давності переривається вчиненням особою дії, що свідчить про визнання нею свого боргу або іншого обов`язку; після переривання перебіг позовної давності починається заново. Правила переривання перебігу позовної давності застосовуються судом незалежно від наявності чи відсутності відповідного клопотання сторін у справі, якщо в останніх є докази, що підтверджують факт такого переривання. До дій, що свідчать про визнання боргу або іншого обов`язку, можуть з урахуванням конкретних обставин справи належати, зокрема, часткова сплата боржником або з його згоди іншою особою основного боргу та/або сум санкцій. Вчинення боржником дій з виконання зобов`язання вважається таким, що перериває перебіг позовної давності лише за умови, якщо такі дії здійснено самим боржником або за його згодою чи дорученням уповноваженою на це особою».

Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 р. № 848 (із змінами) «Про спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива» житлова субсидія не призначається за наявності простроченої понад три місяці заборгованості з оплати житлово-комунальних послуг. Водночас житлова субсидія призначається у випадку наявності заборгованості, якщо укладено договір про реструктуризацію цієї заборгованості.

З урахуванням позовних вимог, де розрахунок проводиться за період з 01.01.2019 р. по 01.04.2024 р. та фактичне звернення до суду 01.05.2024 р., суд стягує заборгованість у трьохрічний період у сумі 36469,36 грн., яка обрахована наступним чином (69766,75 грн. (4891,23 грн. заборгованість за період з 01.04.2021 р. по 01.01.2022 + 11987,64 грн. заборгованість за 2022 р. + 12588,27 грн. заборгованість за 2023 р. + 7002,22 грн. заборгованість станом 2024 р.).

Відповідно до ст. ст.526,530 ЦК України, зобов`язання мають виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимогЦК Україниу строки встановлені умовами договору.

Відповідно дост. 714 ЦК Україниза договором постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу одна сторона (постачальник) зобов`язується надавати другій стороні (споживачеві, абонентові) енергетичні та інші ресурси, передбачені договором, а споживач зобов`язується оплачувати вартість прийнятих ресурсів та дотримуватися передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного та іншого обладнання.

Відповідно до ч. 1ст. 1 Закону України «Про житлово-комунальні послуги»комунальні послуги - це результат господарської діяльності, спрямованої на задоволення потреби фізичної чи юридичної особи у забезпеченні холодною та гарячою водою, водовідведенням, газо- та електропостачанням, опаленням, а також вивезенням побутових відходів у порядку встановленому законодавством.

Правовідносини з постачання фізичним особам централізованого опалення та постачання гарячої води регулюються Правилами надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення та типового договору про надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення від 21.07.2005 р.

Відповідно до п. 8 Правил послуги надаються споживачу згідно з договором, що оформлюється на основі типового договору про надання послуг з централізованого опалення та постачання гарячої води.

Згідно ч. 2ст. 638 ЦК України, договір укладається шляхом пропозиції однієї сторони укласти договір (оферти) і прийняття пропозиції (акцепту) другою стороною.

Частиною 2 ст. 642ЦК Українивизначено, що якщо особа, яка одержала пропозицію укласти договір у межах строку для відповіді вчинила дію відповідно до вказаних у пропозиції умов договору (відвантажила товари, надала послуги, сплатила відповідну суму грошей тощо), яка засвідчує її бажання укласти договір, ця дія є прийняттям пропозиції.

Наявність відносин між сторонами, отже і виникнення цивільних прав та обов`язків, підтверджується діями сторін: постачальник надає послуги з централізованого опалення та постачає гарячу воду, надсилає споживачу платіжні документи (рахунки) на оплату спожитої енергії, а споживач має здійснювати оплату виставлених рахунків.

Крім того, Постановою судової палати у цивільних та господарських справах Верховного суду України від 20.04.2016 р. справа 6-2951цс15 містить висновок про те, що факт відсутності договорупронаданняпослуг зцентралізованогоопалення та постачання гарячої води сам по собі не може бути підставою для звільнення споживача від оплати послуг.

Відповідно до п. 11 Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення та типового договору про надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення у разі встановлення будинкових засобів обліку води у багатоквартирних будинках, де окремі квартири обладнані квартирними засобами обліку , споживач, який не має квартирних засобів обліку, оплачує послуги згідно з показаннями будинкових засобів обліку, не враховуючи витрати води виконавця, юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, які є власниками або орендарями приміщень у цьому будинку, та сумарних витрат води за показаннями усіх квартирних засобів обліку. Різниця розподіляється між споживачами, які не мають квартирних засобів обліку, пропорційно кількості мешканців квартири в разі відсутності витоків із загальнобудинкової мережі, що підтверджується актом обстеження, який складається виконавцем у присутності не менше як двох мешканців будинку.

Відповідно до п. 21 Правил, у разі відсутності у квартирі та на вводах у багатоквартирний будинок засобів обліку води і теплової енергії, плата за надані послуги справляється згідно з установленими нормативами (нормами) споживання абз. 2 п. 21 з централізованого опалення з розрахунку за 1 м2 опалювальної площі квартири та додатково за перевищення розрахункової потужності приладів опалення (радіаторів) згідно з законодавством.

Згідно п. 18 Правил розрахунковим періодом для оплати послуг є календарний місяць. Плата за послуги вноситься не пізніше 20 числа місяця, що настає за розрахунковим, якщо договором не встановлено інший строк.

Згідно зістаттею 625 ЦК Україниборжник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов`язання. Боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

Враховуючи, що судом встановлено факт підключення квартири за адресою: АДРЕСА_2 , до мережі централізованого опалення, а відповідач користувався цими послугами, про що свідчить розрахунок заборгованості, який надано в переліку сум по особовому рахунку боржників та згідно з ч. 1 ст. 11 ЦК України, цивільні права і обов`язки виникають з дій, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов`язки.

Виходячи з вищевикладеного, оцінюючи в сукупності наявні у справі докази, суд приходить до висновку про те, що позовні вимоги КП ВМР «Васильківтепломережа» про стягнення нарахованої заборгованості за комунальні послуги з централізованого опалення, надані власнику квартири за адресою: АДРЕСА_2 , особовий рахунок № НОМЕР_1 у розмірі 36469,36 грн., з урахуванням застосування строків позовної давності, підлягає задоволенню.

Крім того, відповідно до ст. 141 ЦПК України, з відповідача на користь позивача підлягають стягненню судові витрати, понесені ним при зверненні до суду, пропорційно до задоволеної частини позовних вимог.

Як слідує з матеріалів справи, за подання даного позову позивач платіжним дорученням сплатило судовий збір у розмірі 2422,40 грн., однак, зважаючи, що судом задоволено позовні вимоги частково в сумі 36469,36 грн., що становить 52,27 % від ціни позову, тому на користь позивача слід стягнути у пропорційному розмірі судовий збір, що становить 1266,18 грн.

На підставі вищевикладеного та керуючись статтями1,20 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», Правилами надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення та типового договору про надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення від 21.07.2005 року, статтями4,6,11,509,526,530,625, 714 ЦК України, статтями 2,4,12,13,76-78,81,141,258,259,264,265,273,280-284 ЦПК України, суд, -

у х в а л и в :

Позов КП ВМР «Васильківтепломережа» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за договором про надання послуг,- задовольнити частково.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь КП ВМР «Васильківтепломережа» заборгованість за надані послуги з централізованого опалення в розмірі36469 (тридцять шість тисяч чотириста шістдесят дев`ять) грн. 36 коп., перерахувавши кошти на р/р № НОМЕР_2 в АТ «УкрСиббанк», МФО 351005, Код ЄДРПОУ 31916457.

Стягнути ОСОБА_1 на користь КП ВМР «Васильківтепломережа» 1266 грн. 18 коп. судового збору, перерахувавши кошти на р/р № НОМЕР_2 в АТ «УкрСиббанк», МФО 351005, Код ЄДРПОУ 31916457.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку на подання апеляційної скарги або по закінченню апеляційного провадження.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Київського апеляційного суду шляхом подачі в 30-денний строк з дня проголошення рішення апеляційної скарги.

Позивач: комунальне підприємство Васильківської міської ради «Васильківтепломережа» юридична адреса: 08600, Київська область, м. Васильків, проспект Київський шлях, 60-а, ЄДРПОУ 31916457.

Відповідач: ОСОБА_1 (РНОКПП: невідомий, ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_3 ).

Суддя Л.М. Кравченко

СудВасильківський міськрайонний суд Київської області
Дата ухвалення рішення20.11.2024
Оприлюднено26.11.2024
Номер документу123243198
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них надання послуг

Судовий реєстр по справі —362/2957/24

Рішення від 20.11.2024

Цивільне

Васильківський міськрайонний суд Київської області

Кравченко Л. М.

Ухвала від 20.05.2024

Цивільне

Васильківський міськрайонний суд Київської області

Кравченко Л. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні