справа №176/2525/24
провадження №2/176/1253/24
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 листопада 2024 року Жовтоводський міський суд Дніпропетровської області у складі:
головуючого судді Волчек Н.Ю.,
за участю секретаря с/з Коваленко О.В.,
розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні, в м. Жовті Води цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про визнання права власності на нерухоме майно в порядку спадкування за законом, -
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернувся до Жовтоводського міського суду Дніпропетровської області із позовом, де просить ухвалити судове рішення, яким визнати за ОСОБА_1 право власності на 1/8 частку квартири, розташованої за адресою: АДРЕСА_1 , в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 . Визнати за ОСОБА_1 право власності на частку земельної ділянки площею 3,9200 га, кадастровий номер 1224583700:01:001:0050, цільове призначення: для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, розташованої за адресою: Дніпропетровська область, Камянський район, на території Жовтоводської міської ради Мар`янівського старостинського округу (колишня адреса: Дніпропетровська область, П`ятихатський район, с/рада Мар`янівська), в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .
В обгрунтування своїх вимог позивач посилається на те, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер його батько, ОСОБА_3 . На момент своєї смерті він мав зареєстроване місце проживання за адресою: АДРЕСА_1 . Разом з померлим ОСОБА_3 за вказаною адресою були зареєстровані його син, ОСОБА_1 та донька, ОСОБА_2 . При цьому з батьком на день його смерті проживав тільки він. Його ж сестра, хоча і була зареєстрована з батьком за однією адресою, але з 2019 року і на час відкриття спадщини, постійно проживала окремо від спадкодавця ОСОБА_3 , спільне господарство з ним не вела, похованням батька не займалась, на його похорон не приїздила. Після смерті батька, відкрилась спадщина на вищезазначене майно. Він, як спадкоємець першої черги, який постійно проживав зі спадкодавцем на час відкриття спадщини (день його смерті), звернувся до приватного нотаріуса Дудник Т.В. із заявою про прийняття спадщини. На підставі його заяви було заведено спадкову справу №328/2022, яку зареєстровано у спадковому реєстрі за номером 69868511. Відповідачка у встановлений законом строк із заявою про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_3 не зверталась, своєчасно спадщину не прийняла. 14 березня 2024 року з метою отримання свідоцтва про право на спадщину за законом на все майно, яке залишилось після смерті батька, він звернувся до нотаріуса, яким заведено спадкову справу та отримав роз`яснення (відмову) приватного нотаріуса Кам`янського районного нотаріального округу Дніпропетровської області Дудник Т.В. про те, що видати їй свідоцтво про право на спадщину на все спадкове майно після смерті спадкодавця ОСОБА_3 не має можливості, оскільки окрім неї є інший спадкоємець 1-ї черги, який не подав заяву про прийняття спадщини, але має зареєстроване місце проживання зі спадкодавцем на час відкриття спадщини. Вказаним нотаріусом йому було рекомендовано звернутися до суду з питання визнання за собою права власності на спадкове майно, що і змусило його звернутись до суду з цим позовом.
Ухвалою судді Жовтоводського міського суду від 08 жовтня 2024 року по справі відкрито провадження та постановлено розглядати її у загальному позовному провадженні.
Ухвалою суду від 30 жовтня 2024 року закрито підготовче провадження та справу призначено до розгляду по суті.
Сторони у судове засідання не з`явились, у своїх заявах (кожен окремо) просили розглянути справу у їх відсутність. При цьому позивач позов підтримує, а відповідач не заперечує проти задоволення позовних вимог.
Зважаючи на заяви сторін, судом приймається рішення про розгляд справи по суті у підготовчому судовому засіданні та у відповідності до ч.2 ст. 247 ЦПК України без фіксації судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу.
Повно, всебічно та об`єктивно дослідивши матеріали справи, суд вважає позов обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню за наступних підстав.
Статтею 16 ЦК України передбачено, що кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Способами захисту цивільних прав та інтересів можуть бути у тому числі, визнання права.
Відповідно до ст. 1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
Відповідно до ст. 1217 ЦК України спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
Відповідно до ч.2 ст.1220 ЦК України часом відкривання спадщини є день смерті особи або день, з якого вона оголошується померлою.
Статтею 1223 Цивільного кодексу України, визначено, що право на спадкування мають особи, визначені у заповіті. У разі відсутності заповіту, визнання недійсним, неприйняття спадщини або відмови від її прийняття спадкоємцями за заповітом, а також у разі не охоплення заповітом усієї спадщини право на спадкування за законом одержують особи, визначені у статтях 1261-1265 цього Кодексу.
Судом встановлено наступне.
Померлий ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 є батьком позивача ОСОБА_1 та відповідачки ОСОБА_2 (а.с. 13, 16,17)
Після йогосмерті відкриласьспадщина на 1/4 частку квартири, розташованої за адресою: АДРЕСА_1 та на земельну ділянку площею 3,9200 га, кадастровий номер 1224583700:01:001:0050, цільове призначення: для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, розташованої за адресою: Дніпропетровська область, Кам`янський район, на території Жовтоводської міської ради Мар`янівського старостинського округу (колишня адреса: Дніпропетровська область, П`ятихатський район, с/рада Мар`янівська), що належали померлому на праві приватної вланості. (а.с. 20-25)
На момент смерті батька ОСОБА_3 його діти, сторони по справі, були зареєстровані проживаючими разом з ним за однією адресою: АДРЕСА_1 . (а.с.18)
За життя, ОСОБА_3 заповіту не залишив.
Спадкову справу №69868511 зареєстровано 01.11.2022 року приватним нотаріусом Дудник Т.В. (а.с.19)
Право власності на квартиру АДРЕСА_2 зареєстровано за ОСОБА_3 частка, ОСОБА_1 частка, ОСОБА_2 частка, ОСОБА_4 частка. (а.с.21, 22)
Згідно з роз`ясненнями від 14.03.2024 року приватного нотаріуса Кам`янського районного нотаріального округу Дніпропетровської області Т.В. Дудник, позивачем було вчасно подано заяву про прийняття спадщини, натомість є інший спадкоємець 1-ї черги, який не подав заяву про прийняття спадщини, але має зареєстроване місце проживання зі спадкодавцем на час відкриття спадщини та не заявив про відмову від спадщини. У зв`язку із цим видати свідоцтво про право на спадщину на все спадкове майно нотаріус не має можливості. Позивачу було рекомендовано звернутися до суду для визнання права власності на спадкове майно. (а.с.26)
Відповідно дост.4 ЦПК Україникожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Постановою Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ №24-753/0/4-13 від 16 травня 2013 року «Про судову практику розгляду цивільних справ про спадкування» роз`яснено, що при розгляді справ про спадкування суди мають звертати увагу на наявність у матеріалах справи обґрунтованої постанови про відмову нотаріуса у вчиненні нотаріальної дії, зокрема, відмови у видачі свідоцтва про право на спадщину.
Відповідно до ч. 4ст. 49 ЗУ «Про нотаріат», на вимогу особи, якій відмовлено у вчиненні нотаріальної дії, нотаріус або посадова особа, яка вчиняє нотаріальні дії, зобов`язані викласти причини відмови в письмовій формі і роз`яснити порядок її оскарження. Про відмову у вчиненні нотаріальної дії нотаріус протягом трьох робочих днів виносить відповідну постанову.
Згідно Глави 13 «Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України», затвердженого Наказом Міністерства юстиції України від 22 лютого 2012 року №296/5передбачено, що у постанові про відмову у вчиненні нотаріальної дії зазначаються: дата винесення постанови; прізвище, ініціали нотаріуса, який виніс постанову, найменування та місцезнаходження державної нотаріальної контори або найменування нотаріального округу та адреса розташування робочого місця приватного нотаріуса; прізвище, ім`я, по батькові фізичної особи, яка звернулася за вчиненням нотаріальної дії, місце її проживання або найменування і місцезнаходження юридичної особи; про вчинення якої нотаріальної дії просила особа, що звернулася до нотаріуса (короткий зміст прохання); причини відмови у вчиненні нотаріальної дії з посиланням на чинне законодавство; порядок і строки оскарження відмови з посиланням на норми цивільного процесуального законодавства.
Отже реалізація права на звернення до суду із позовом про визнання права в порядку спадкування здійснюється після відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину.
Відповідно до ст. ст.1268-1270ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.
Таким чином, судом встановлено, що ОСОБА_1 , як спадкоємець за законом, своєчасно прийняв спадщину після смерті батька, ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 та яка складається з 1/8 частки квартири, розташованої за адресою: АДРЕСА_1 та частки земельної ділянки площею 3,9200 га, кадастровий номер 1224583700:01:001:0050, але юридично не може оформити свої спадкові права на спадщину, оскільки є ще один спадкоємець першої який не подав заяву про прийняття спадщини, але має зареєстроване місце проживання зі спадкодавцем на час відкриття спадщини та не заявив про відмову від спадщини, внаслідок чого нотаріус відмовляє позивачу у видачі свідоцтва про право на спадщину, тому суд вважає, що за позивачем слід визнати право власності на вищевказане майно в порядку спадкування за законом.
Судові витрати необхідно віднести за рахунок позивача.
Керуючись ст. ст.4,19,76,81,247,258-259,263-265,354 ЦПК України,суд, -
УХВАЛИВ:
Позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про визнання права власності на нерухоме майно в порядку спадкування за законом, задовольнити.
Визнати за ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстрованим за адресою: АДРЕСА_1 право власності на 1/8 частку квартири, розташованої за адресою: АДРЕСА_1 та право власності на частку земельної ділянки площею 3,9200 га, кадастровий номер 1224583700:01:001:0050, цільове призначення: для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, розташованої за адресою: Дніпропетровська область, Кам`янський район, на території Жовтоводської міської ради Мар`янівського старостинського округу (колишня адреса: Дніпропетровська область, П`ятихатський район, с/рада Мар`янівська), в порядку спадкування за законом після смерті батька, ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 . Судові витрати віднести за рахунок позивача.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Дніпровського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя Жовтоводського міського суду
Дніпропетровської області Н.Ю. ВОЛЧЕК
Суд | Жовтоводський міський суд Дніпропетровської області |
Дата ухвалення рішення | 18.11.2024 |
Оприлюднено | 26.11.2024 |
Номер документу | 123243538 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах щодо права власності чи іншого речового права на нерухоме майно (крім землі), з них: про приватну власність, з них: визнання права власності |
Цивільне
Жовтоводський міський суд Дніпропетровської області
Волчек Н. Ю.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні