Справа № 405/7604/24
провадження № 1-кс/405/3123/24
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15.11.2024 м. Кропивницький
Cлідчий суддя Ленінського районного суду м. Кіровограда ОСОБА_1 , при секретарі судового засідання ОСОБА_2 , з участю представника заявника ПрАТ «Кіровоградобленерго» - адвоката ОСОБА_3 , розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Кропивницькому скаргу представника заявника ПрАТ «Кіровоградобленерго» - адвоката ОСОБА_3 на бездіяльність посадових осіб ГУНП в Кіровоградській області, яка полягає у невнесенні відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань після отримання заяви про вчинення кримінального правопорушення від 28.10.2024, -
ВСТАНОВИВ:
05.11.2024 до Ленінського районного суду м. Кіровограда надійшла скарга представника заявника ПрАТ «Кіровоградобленерго» - адвоката ОСОБА_3 на бездіяльність посадових осіб ГУНП в Кіровоградській області, яка полягає у невнесенні відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань після отримання заяви про вчинення кримінального правопорушення від 28.10.2024.
В обґрунтування скарги представник заявника зазначив, що директором з питань захисту економіки ПрАТ «Кіровоградобленерго» ОСОБА_4 до ГУНП в Кіровоградській області було направлено заяву про вчинення кримінального правопорушення від 28.10.2024, в якій він зазначив, що 18.10.2024 року невідомою особою (особами) було здійснено несанкціоноване втручання (кібератаку) в роботу інформаційних (автоматизованих), електронних комунікаційних, інформаційно-комунікаційних систем, електронних комунікаційних мереж (надалі - мережа) Приватного акціонерного товариства "Кіровоградобленерго" (надалі - Товариство), яке призвело до програмного пошкодження мережевого та серверного обладнання ІТ-інфраструктури, та було виведено з роботи обладнання.
28.10.2024 р. у порядку, визначеному Кримінальним процесуальним кодексом України (надалі - КПК України). Товариство звернулося до Головного управління Національної поліції в Кіровоградській області з повідомленням про вчинення кримінального правопорушення № 4747/05/07 від 28.10.2024.
В повідомленні Товариство просило:
1.Внести відомості про подане повідомлення до Єдиного реєстру досудових розслідувань та невідкладно розпочати досудове розслідування у формі досудового слідства у зв`язку із вчиненням дій. які мають ознаки складу злочину.
2.Залучити Приватне акціонерне товариство "Кіровоградобленерго" до провадження в якості потерпілої сторони та надати пам`ятку про права та обов`язки потерпілого в кримінальному провадженні.
У відповідності до ч. 1 ст. 214 КПК України слідчий, прокурор невідкладно, але не пізніше 24 годин після подання заяви, повідомлення про вчинене кримінальне правопорушення або після самостійного виявлення ним з будь-якого джерела обставин, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення, зобов`язаний внести відповідні відомості до Єдиного реестру досудових розслідувань, розпочати розслідування та через 24 години з моменту внесення таких відомостей надати заявнику витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань. Слідчий, який здійснюватиме досудове розслідування, визначається керівником органу досудового розслідування.
За змістом вказаної норми, обов`язок прийняти та зареєструвати заяву або повідомлення про кримінальні правопорушення покладено на слідчого, прокурора та інших службових осіб, що уповноважені на їх прийняття. Відмова у прийнятті та реєстрації заяви чи повідомлення про кримінальне правопорушення не допускається, незалежно від того, чи відносяться розслідування фактів про повідомлені кримінальні правопорушення до територіальної юрисдикції або процесуальної компетенції органу, до якого надійшла заява чи повідомлення.
На такий обов`язок слідчого, прокурора також вказують вимоги частин 3, 5 ст. 214 КПК України, згідно з якими до ЄРДР вносяться відомості про кримінальне правопорушення, вимагається короткий виклад обставин, які свідчать про вчинення саме кримінального правопорушення, його попередню правову кваліфікацію із зазначенням статті (частин статті) закону України про кримінальну відповідальність, тобто Кримінального кодексу України, зміст повідомлення слідчим прокурора про підставу початку досудового розслідування.
Враховуючи наведене, після отримання заяви чи повідомлення про кримінальне правопорушення слідчий, прокурор не мають права здійснювати оцінку обґрунтованості повідомлення про кримінальне правопорушення, а зобов`язані лише здійснити фіксацію наданих Товариством відомостей про кримінальне правопорушення, які Товариство надає усвідомлено для реалізації відповідними органами завдань кримінального провадження.
При цьому, належна перевірка інформації, яка викладена у повідомленні Товариства про вчинене кримінальне правопорушення може бути здійснена лише шляхом проведення слідчих дій з подальшою оцінкою отриманої інформації у процесуальному документі, що є неможливим без внесення відомостей до Єдиного реєстру досудових розслідувань.
Проте, Товариство, станом на 04.11.2024, не отримало жодних відомостей про внесення відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань.
Відповідно до Порядку ведення єдиного обліку в органах (підрозділах) поліції заяв і повідомлень про кримінальні правопорушення та інші події, затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України 08 лютого 2019 року № 100, заяви (повідомлення), що надійшли до чергових служб центрального органу управління поліцією, головних управлінь Національної поліції телефоном чи під час особистого звернення, уповноважені службові особи реєструють в ITC ІПНП (журналі ЄО) та невідкладно передають до органів (підрозділів) поліції нижчого рівня, на території обслуговування яких сталася подія, із зазначенням в ITC ІГІНП (журналі ЄО) номера реєстрації в ЄО відповідного органу (підрозділу) поліції. Про зареєстровані в ITC ІПНП (журналі ЄО) центрального органу управління поліцією, головних управлінь Національної поліції заяви (повідомлення) уповноважена службова особа невідкладно з моменту реєстрації інформує керівництво відповідного органу поліції. За дорученням керівництва центрального органу управління поліцією, головних управлінь Національної поліції уповноважена службова особа такі заяви і повідомлення та рапорти невідкладно, але не пізніше 24 годин з моменту реєстрації надсилає до органів (підрозділів) поліції нижчого рівня за місцем учинення кримінального правопорушення та іншої події.
Тобто, незважаючи на доводи Товариства, без уваги, своєчасного і належного дослідження, а відтак і відповідного правового аналізу га обґрунтування, залишаються повідомлені Товариством обставини про вчинення кримінального правопорушення.
Товариство вважає, що уповноважені особи Головного управління Національної поліції в Кіровоградській області, не вжили всіх необхідних заходів, для проведення досудового розслідування вказаного кримінального правопорушення.
Згідно змісту п. 1 ч. 1 ст. 91 КПК України підлягають доказуванню, зокрема і подія кримінального правопорушення (час, місце, спосіб та інші обставини вчинення кримінального правопорушення). При цьому, положеннями ст. 92 КПК України регламентовано, що обов`язок доказування обставин, передбачених ст. 91 цього Кодексу покладається не на Товариство, а виключно на слідчого і прокурора.
Статтею 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Проте, посадові особи Головного управління Національної поліції в Кіровоградській області не забезпечили Товариству гарантованого державою права та закріпленого у ст. ст. 6, 13 Європейської Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, обов`язку здійснювати повне й ефективне розслідування та ефективний засіб юридичного захисту в національному органі.
Тобто, позбавили Товариство права на повне, справедливе, публічне, безстороннє дослідження повідомлених ним обставин.
Станом на 04.11.2024 повідомлення про початок досудового розслідування заявнику не надано. Просив зобов`язати посадову особу ГУНП в Кіровоградській області внести відомості за заявою від 28.10.2024 до ЄРДР.
Представник заявника ПрАТ «Кіровоградобленерго» - адвокат ОСОБА_3 в судовому засіданні підтримав доводи скарги, просив її задовольнити.
Представник ГУНП в Кіровоградській області в судове засіданні не з`явився, був належним чином повідомлений про дату, час та місце скарги, причини неявки не повідомив.
Відповідно до ч. 3 ст. 306 КПК України, відсутність слідчого, дізнавача чи прокурора не є перешкодою для розгляду скарги.
Заслухавши доводи представника заявника, дослідивши скаргу та матеріали, долучені до скарги, слідчий суддя дійшов наступних висновків.
Згідно з п.1 ч.1 ст.303КПК України на досудовому провадженні можуть бути оскаржені бездіяльність слідчого, дізнавача, прокурора, яка полягає у невнесенні відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань після отримання заяви чи повідомлення про кримінальне правопорушення.
У судовому засіданні встановлено, що директор з питань захисту економіки ПрАТ «Кіровоградобленерго» ОСОБА_5 , звернувся до ГУНП в Кіровоградській області із заявою про вчинене кримінальне правопорушення від 28.10.2024, в якій зазначив, що 18.10.2024 року невідомою особою (особами) було здійснено несанкціоноване втручання (кібератаку) в роботу інформаційних (автоматизованих), електронних комунікаційних, інформаційно-комунікаційних систем, електронних комунікаційних мереж (надалі - мережа) Приватного акціонерного товариства "Кіровоградобленерго" (надалі - Товариство), яке призвело до програмного пошкодження мережевого та серверного обладнання ІТ-інфраструктури, та було виведено з роботи обладнання.
Станом на день розгляду скарги, даних про внесення відомостей до ЄРДР за заявою представника заявника ПрАТ «Кіровоградобленерго» - адвоката ОСОБА_3 від 28.10.2024, слідчому судді не надано.
Згідно з ч. 1 ст. 214 КПК слідчий, дізнавач, прокурор невідкладно, але не пізніше 24 годин після подання заяви, повідомлення про вчинене кримінальне правопорушення або після самостійного виявлення ним з будь-якого джерела обставин, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення, зобов`язаний внести відповідні відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань, розпочати розслідування та через 24 години з моменту внесення таких відомостей надати заявнику витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань.
Відповідно до ч.5 ст.214КПК України до Єдиного реєстру досудових розслідувань вносяться відомості про короткий виклад обставин, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення, наведених потерпілим, заявником чи виявлених з іншого джерела.
Обов`язок слідчого або прокурора внести відомості до ЄРДР не вимагає оцінки цими суб`єктами такої заяви (повідомлення) на предмет наявності ознак складу злочину для того, щоб вчинити процесуальну дію, яка полягає у внесенні відомостей про кримінальне правопорушення до ЄРДР. Наведене підтверджується імперативними положеннями ч. 4 ст. 214 КПК, згідно з якою відмова у прийнятті та реєстрації заяви чи повідомлення про кримінальне правопорушення не допускається.
Як встановлено в судовому засіданні, викладені в заяві представника заявника ПрАТ «Кіровоградобленерго» - адвоката ОСОБА_3 обставини від 18.10.2024, свідчать про вчинення кримінального правопорушення. В той же, час наявність або відсутність події кримінального правопорушення та складу кримінального правопорушення в діях особи може бути встановлена лише під час проведення досудового розслідування.
Таким чином, слідчий суддя доходить висновку про відсутність в уповноважених службових осіб ГУНП в Кіровоградській області визначених законом підстав щодо невнесення до ЄРДР відомостей про кримінальне правопорушення, викладених у заяві представника заявника ПрАТ «Кіровоградобленерго» - адвоката ОСОБА_3 від 28.10.2024.
За таких обставин, слідчий суддя вважає необхідним зобов`язати посадову особу ГУНП в Кіровоградській області, уповноважену на прийняття та реєстрацію заяв, повідомлень про кримінальні правопорушення, внести до Єдиного реєстру досудових розслідувань відомості за заявою представника заявника ПрАТ «Кіровоградобленерго» - адвоката ОСОБА_3 про вчинення кримінального правопорушення, задовольнивши вимоги скарги.
Керуючись ст. ст. 303, 305 - 307, 309, 392-395 КПК України, слідчий суддя,-
ПОСТАНОВИВ:
Скаргу представника заявника ПрАТ «Кіровоградобленерго» - адвоката ОСОБА_3 на бездіяльність посадових осіб ГУНП в Кіровоградській області, яка полягає у невнесенні відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань після отримання заяви про вчинення кримінального правопорушення від 28.10.2024, задовольнити.
Зобов`язати службову особу ГУНП в Кіровоградській області, уповноважену на прийняття та реєстрацію заяв, повідомлень про кримінальні правопорушення, внести до Єдиного реєстру досудових розслідувань відомості за заявою представника ПрАТ «Кіровоградобленерго» ОСОБА_6 від 28.10.2024 про вчинення кримінального правопорушення, в строки та у порядку, визначеному ст. 214 КПК України.
Ухвала слідчого судді оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя ОСОБА_7
Суд | Ленінський районний суд м.Кіровограда |
Дата ухвалення рішення | 15.11.2024 |
Оприлюднено | 26.11.2024 |
Номер документу | 123244569 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Провадження за скаргами на дії та рішення правоохоронних органів, на дії чи бездіяльність слідчого, прокурора та інших осіб під час досудового розслідування бездіяльність слідчого, прокурора стосовно невнесення відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань |
Кримінальне
Ленінський районний суд м.Кіровограда
Юр'єва К. С.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні