Справа № 134/1847/24
2-о/134/66/2024
Р І Ш Е Н Н Я
Іменем України
20 листопада 2024 року с-ще Крижопіль
Крижопільський районний суд Вінницької області
в складі: головуючої судді Кантонистої О.О.
за участю: секретаря судового засідання Франко О.Г.
заявника ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в селищі Крижопіль цивільну справу за заявою ОСОБА_1 про встановлення факту проживання однією сім`єю зі спадкодавцем, заінтересована особа - Городківська сільська рада,
встановив:
15 жовтня 2024 року ОСОБА_1 в порядку окремого провадження звернувся в суд із заявою, у якій просить встановити факт його спільного проживання однією сім`єю з січня 2017 року по 13 березня 2023 року з ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 в с. Городківка Тульчинського району Вінницької області.
В обґрунтування заявлених вимог ОСОБА_1 посилається на те, що в кінці 2016 року він познайомився з ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , та її сином ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , які проживали в АДРЕСА_1 , та підтримував з ними дружні відносини.
Заявник вказує, що оскільки ОСОБА_2 хворіла та потребувала догляду, а ОСОБА_3 не міг здійснювати догляд за матір`ю, оскільки теж хворів, ніде не працював та не мав коштів, тому він (заявник) почав проживати з ОСОБА_2 з січня 2017 року, купляв продукти харчування, готував їжу, ніс витрати на лікування та задоволення інших потреб, що пов`язувало їх спільним побутом, взаємними правами та обов`язками.
ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 померла, а ІНФОРМАЦІЯ_4 помер її син - ОСОБА_3 .
Після смерті ОСОБА_2 відкрилася спадщина, до складу якої увійшла земельна ділянка площею 2,1891 га, розташована на території Городківської сільської ради Тульчинського району Вінницької області, яка належала померлій на підставі Державного акта на право власності на земельну ділянку серії ЯЖ № 271132, виданого на підставі розпорядження Крижопільської районної державної адміністрації від 31.07.2007 року № 155.
Заявник звернувся до Крижопільської державної нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2 , однак нотаріус відмовила йому у видачі свідоцтва про право на спадщину через відсутність документів, які підтверджують родинні або інші відносини між ними.
За таких обставин він змушений звернутися до суду за захистом своїх спадкових прав, оскільки він проживав зі спадкодавцем однією сім`єю не менш як п`ять років до часу відкриття спадщини, тому є спадкоємцем четвертої черги за законом, інші спадкоємці до майна ОСОБА_2 відсутні.
Ухвалою судді Крижопільського районного суду від 18 жовтня 2024 року прийнято заяву до розгляду за правилами окремого провадження. Також задоволено заяву заявника про виклик свідків. Окрім того, судом з власної ініціативи витребувано у Крижопільської державної нотаріальної контори відомості чи заводилася спадкова справа до майна ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Протокольною ухвалою Крижопільського районного суду від 07 листопада 2024 року розгляд справи було відкладено в зв`язку з ненадходженням витребуваних судом доказів.
08 листопада 2024 року до суду надійшла копія спадкової справи № 116/2023, заведеної 26 вересня 2023 року Крижопільською державною нотаріальною конторою до майна померлої ІНФОРМАЦІЯ_1
ОСОБА_2 судовому засіданні заявник ОСОБА_1 підтримав заявлені вимоги та просить задовольнити заяву.
Представник заінтересованої особи - Городківської сільської ради направила на електронну адресу суду заяву про розгляд справи без участі представника Городківської сільської ради за наявними у справі документами.
Заслухавши пояснення заявника, показання свідків, дослідивши матеріали справи, суд дійшов наступних висновків.
Відповідно до ч. 2 ст. 315 ЦПК України, судом можуть бути встановлені факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
Згідно ст. 1264 ЦК України, у четверту чергу право на спадкування за законом мають особи, які проживали зі спадкодавцем однією сім`єю не менш як п`ять років до часу відкриття спадщини.
За змістом статті 1258 ЦК України спадкоємці за законом одержують право на спадкування почергово. Кожна наступна черга спадкоємців за законом одержує право на спадкування у разі відсутності спадкоємців попередньої черги, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини або відмови від її прийняття, крім випадків, встановлених статтею 1259 цього Кодексу.
Положеннями статті 1268 ЦК України визначено, що спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Не допускається прийняття спадщини з умовою чи із застереженням. Спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї.
Відповідно до абзацу 1 частини першої, частини третьої статті 1277 ЦК України у разі відсутності спадкоємців за заповітом і за законом, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини, а також відмови від її прийняття орган місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини, а якщо до складу спадщини входить нерухоме майно - за його місцезнаходженням, зобов`язаний подати до суду заяву про визнання спадщини відумерлою. Спадщина, визнана судом відумерлою, переходить у власність територіальної громади за місцем відкриття спадщини, а нерухоме майно - за його місцезнаходженням.
Тобто, за умови відсутності спадкоємців за заповітом та законом, усунення спадкоємців від спадщини, неприйняття ними спадщини, а також відмови від її прийняття спадщина може перейти до територіальної громади на підставі рішення суду.
Судом встановлено, що ОСОБА_2 померла ІНФОРМАЦІЯ_1 в смт. Крижопіль Тульчинського району Вінницької області у віці 80 років.
На день смерті вона була зареєстрована та проживала за адресою: АДРЕСА_1 , до складу її сім`ї входив син - ОСОБА_3 .
Після її смерті відкрилася спадщина, до складу якої увійшла земельна ділянка для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 2,1891 га, розташована на території Городківської сільської ради Тульчинського (раніше Крижопільського) району Вінницької області.
Судом також встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_4 помер ОСОБА_3 , який на день смерті був зареєстрований та проживав один за адресою: АДРЕСА_1 .
Вказані обставини підтверджуються: копією свідоцтва про смерть ОСОБА_2 серії НОМЕР_1 від 14 березня 2023 року; копіями довідок, виданих Городківською сільською радою від 12.09.2023 року № № 1632, 1635, про зареєстроване місце проживання ОСОБА_2 та склад її сім`ї на день смерті; копією Державного акта серії ЯЖ № 271132 від 03 вересня 2008 року, виданого на ім`я ОСОБА_2 на підставі розпорядження Крижопільської районної державної адміністрації від 31.07.2007 року № 155; копією свідоцтва про смерть ОСОБА_3 серії НОМЕР_2 від 10 квітня 2023 року; копіями довідок, виданих Городківською сільською радою від 12.09.2023 року № № 1633, 1634, про зареєстроване місце проживання ОСОБА_3 та склад його сім`ї на день смерті; матеріалами спадкової справи № 116/2023, заведеної за заявою ОСОБА_1 26 вересня 2023 року Крижопільською державною нотаріальною конторою до майна померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 .
Отже, спадщину після смерті ОСОБА_2 фактично прийняв спадкоємець першої черги за законом - її син ОСОБА_3 , який постійно проживав із спадкодавцем на час відкриття спадщини, однак помер до закінчення шестимісячного строку, встановленого для прийняття спадщини.
Заявником у даній справі є ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , який з 07.09.2006 року зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , що підтверджується його паспортними даними.
Згідно копії довідки Городківської сільської ради від 12.09.2023 року № 1636, ОСОБА_1 дійсно спільно проживав (без реєстрації місця проживання), здійснював догляд, починаючи з 01 січня 2017 року за ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , до дня її смерті - ІНФОРМАЦІЯ_1 за адресою: АДРЕСА_1 .
Відповідно до ч. 2 ст. 3, ст. 4 СК України, сім`ю складають особи, які спільно проживають, пов`язані спільним побутом, мають взаємні права та обов`язки. Сім`я створюється на підставі шлюбу, кровного споріднення, усиновлення, а також на інших підставах, не заборонених законом і таких, що не суперечать моральним засадам суспільства.
Згідно з абзацом п`ятим пункту 6 мотивувальної частини Рішення Конституційного Суду України від 03.06.1999 року № 5-рп/99 у справі про офіційне тлумачення терміну «член сім`ї», членами сім`ї є, зокрема, особи, які постійно разом мешкають і ведуть спільне господарство. До таких осіб належать не тільки близькі родичі (рідні брати, сестри, онуки, дід і баба), але й інші родичі чи особи, які не перебувають з особою у безпосередніх родинних зв`язках (брати, сестри дружини (чоловіка); неповнорідні брати і сестри; вітчим, мачуха; опікуни, піклувальники, пасинки, падчерки й інші). Обов`язковими умовами для визнання їх членами сім`ї, крім спільного проживання, є: ведення спільного господарства, тобто наявність спільних витрат, спільного бюджету, спільного харчування, купівля майна для спільного користування, участь у витратах та утримання житла, його ремонт, надання взаємної допомоги, наявність усних чи письмових домовленостей про порядок користування житловим приміщенням, інших обставин, які засвідчують реальність сімейних відносин.
Відповідно до роз`яснень, викладених у пункті 21 постанови Пленуму Верховного Суду України від 30 травня 2008 року № 7 «Про судову практику у справах про спадкування», при вирішенні спору про право на спадщину осіб, які проживали зі спадкодавцем однією сім`єю не менш як п`ять років до часу відкриття спадщини (четверта черга спадкоємців за законом), судам необхідно враховувати правила частини другої статті 3 Сімейного кодексу України про те, що сім`ю складають особи, які спільно проживають, пов`язані спільним побутом, мають взаємні права та обов`язки. Зазначений п`ятирічний строк повинен виповнитися на момент відкриття спадщини і його необхідно обчислювати з урахуванням часу спільного проживання зі спадкодавцем однією сім`єю до набрання чинності цим Кодексом. До спадкоємців четвертої черги належать не лише жінка (чоловік), які проживали однією сім`єю зі спадкодавцем без шлюбу, таке право можуть мати також інші особи, якщо вони спільно проживали зі спадкодавцем, були пов`язані спільним побутом, мали взаємні права та обов`язки, зокрема, вітчим, мачуха, пасинки, падчерки.
У постанові Великої Палати Верховного Суду від 22 серпня 2018 року у справі № 644/6274/16-ц (провадження № 14-283цс18) вказано, що обов`язковими умовами для визнання особи членом сім`ї, крім власне факту спільного проживання, є ведення спільного господарства, тобто наявність спільних витрат, спільного бюджету, спільного харчування, купівля майна для спільного користування, участь у витратах на утримання житла, його ремонт, надання взаємної допомоги, наявність усних чи письмових домовленостей про порядок користування житловим приміщенням, інших обставин, які засвідчують реальність сімейних відносин. Отже, законодавство не передбачає вичерпного переліку членів сім`ї та визначає критерії, за наявності яких особи складають сім`ю. Такими критеріями є спільне проживання (за винятком можливості роздільного проживання подружжя з поважних причин і дитини з батьками), спільний побут і взаємні права й обов`язки.
Для набуття права на спадкування за законом на підставі статті 1264 ЦК України необхідне встановлення двох юридичних фактів: а) проживання однією сім`єю із спадкодавцем; б) на час відкриття спадщини має сплинути щонайменше п`ять років, протягом яких спадкодавець та особа (особи) проживали однією сім`єю.
Статтями 12, 81 ЦПК України, передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Доказування не може ґрунтуватись на припущеннях.
Разом з тим, з досліджених судом доказів не вбачається підстав, за яких можна стверджувати, що заявник ОСОБА_1 та ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживали однією сім`єю, вели спільне господарство, були пов`язані спільним бюджетом, побутом, мали взаємні права та обов`язки, спільно несли витрати по утриманню житла, покупок речей домашнього вжитку тощо.
Показання допитаних в судовому засіданні 07.11.2024 року свідків ОСОБА_4 та ОСОБА_5 містять посилання на те, що заявник ОСОБА_1 допомагав ОСОБА_2 з купівлею продуктів харчування та з інших питань, оскільки вона була особою похилого віку та хворіла, а її син зловживав алкогольними напоями та не піклувався про неї, що, на думку суду, не свідчить про їхнє проживання однією сім`єю.
До того ж, незрозумілими є причини, з яких заявник, будучи одруженим, тобто маючи свою сім`ю, пішов проживати до ОСОБА_2 , яка була для нього сторонньою особою, лише для того, щоб здійснювати догляд за нею, при тому, що разом з нею проживав її син. В матеріалах справи відсутні будь-які дані про стан здоров`я ОСОБА_2 . Сама заява про встановлення факту проживання однією сім`єю не містить обставин, які б вказували на підставу виникнення сімейних відносин між ОСОБА_1 та ОСОБА_2 . В судовому засіданні заявник вказав, що знав ОСОБА_2 , оскільки орендував належну їй земельну ділянку.
Враховуючи викладене, суд вважає, що заявником не було доведено обґрунтованість своєї заяви належними та достатніми доказами, тому суд дійшов висновку про відмову у задоволенні заяви.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 263-265, 293, 294, 315 ЦПК України, суд -
ухвалив:
У задоволенні заяви ОСОБА_1 про встановлення факту проживання однією сім`єю зі спадкодавцем, заінтересована особа - Городківська сільська рада, - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржено протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Вінницького апеляційного суду. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Заявник: ОСОБА_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_3 .
Заінтересована особа: Городківська сільська рада Тульчинського району Вінницької області, місцезнаходження: с. Городківка, вул. Благовіщенська, 51, Тульчинського району Вінницької області, код ЄДРПОУ 04328789.
Повний текст рішення складено 25 листопада 2024 року.
Суддя
Суд | Крижопільський районний суд Вінницької області |
Дата ухвалення рішення | 20.11.2024 |
Оприлюднено | 26.11.2024 |
Номер документу | 123246227 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них: інших фактів, з них:. |
Цивільне
Крижопільський районний суд Вінницької області
Кантониста О. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні